Jump to content

Ν82: Μεταβολή SAR - Επιστροφή και αντικατάσταση συσκευής


Stavros4u
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 313
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλό θα ήταν κάποιοι να μην ακολουθούν "πρακτορίστικες" μεθόδους γιατί εκτίθενται. Έτσι, ωραία, ανοίγουμε ένα account, και καλά ροζ σημαδάκι (κορίτσι), για να μην κινούμε υποψίες, και το πρώτο μας post στο forum αφορά την απάτη της Nokia.

 

Όταν έλεγα εγώ και παλιότερα (με αφορμή την διαγραφή των direct links για Garmin/Sygic) ότι παίζει να έχουμε "big brothers" από Alpha Copy στο forum, κάτι ήξερα. Έγινεεεεε... :cool:

 

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.Μάλλον έχεις μεγάλη φαντασία και θα πρέπει να βρεις τρόπους να την αξιοποιήσεις.Ειναι μεγάλο προσόν μην το αφήνεις ανεκμετάλλευτο

Δηλ.οτι μπορεί κάποιος άνθρωπος να εκφέρει μια διαφορετική αποψη από όλους τους παραπάνω σημαίνει οτι είναι φερεφωνο της ΝΟΚΙΑ ?

Άπλά είπα την άποψη μου και λυπάμαι με το πήρατε ανάποδα

Από την άλλη λες μια ολόκληρη Νοκια να ασχολείται με τα fORUM για να δει τι λενε οι πελάτες?

Όχι οτι δεν μπορεί να γίνει και αυτό αλλά μου φαίνεται πολύ ακραίο

Μάθετε να δέχεστε και διαφορετικές απόψεις από τις δικές σας..............

Ναι είμαι ένα άτομο που στο συγκεκριμένο θέμα δε πανικοβλήθηκα όπως εσείς.................

Τι να κάνουμε τώρα ????

Τώρα βέβαια είναι δικαίωμά σου να σκέφτεσαι και να λες ότι θέλεις.................

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.Μάλλον έχεις μεγάλη φαντασία και θα πρέπει να βρεις τρόπους να την αξιοποιήσεις.Ειναι μεγάλο προσόν μην το αφήνεις ανεκμετάλλευτο

Δηλ.οτι μπορεί κάποιος άνθρωπος να εκφέρει μια διαφορετική αποψη από όλους τους παραπάνω σημαίνει οτι είναι φερεφωνο της ΝΟΚΙΑ ?

Άπλά είπα την άποψη μου και λυπάμαι με το πήρατε ανάποδα

Από την άλλη λες μια ολόκληρη Νοκια να ασχολείται με τα fORUM για να δει τι λενε οι πελάτες?

Όχι οτι δεν μπορεί να γίνει και αυτό αλλά μου φαίνεται πολύ ακραίο

Μάθετε να δέχεστε και διαφορετικές απόψεις από τις δικές σας..............

Ναι είμαι ένα άτομο που στο συγκεκριμένο θέμα δε πανικοβλήθηκα όπως εσείς.................

Τι να κάνουμε τώρα ????

Τώρα βέβαια είναι δικαίωμά σου να σκέφτεσαι και να λες ότι θέλεις.................

Εχεις καταλαβει πολυ λαθος...Δεν ειναι θεμα πανικου αλλα θεμα κοροιδιας της ΝΟΚΙΑ προς τους πελατες.

Εμενα το Ν82 μου ειναι h/w version 4004 και κατα 99,99% εχει SAR 1,36 και οχι 0,62 που αναφερουν οι οδηγιες χρησεως. Αυτο δεν αποτελει εξαπατηση? Γιατι να μην εχω το δικαιωμα να ζητησω αλλαγη συσκευης?

Που ειναι το παραλογο συμφωνα με εσενα?

Link to comment
Share on other sites

eidimon1 γιατι το μονο θεμα που ασχολισε ειναι αυτο δυλαδη εκανες λογαριασμο στο myphone μονο και μονο να μας πεις οτι τζαμπα ασχολουμαστε δεν εχουμε δικιο να τα παρατισουμε:cool:να χες λογαριασμο καιρο να σουν ενεργο μελος το καταλαβενο αλλα τωρα δεν νομιζω να σε παρει καπιως σοβαρα εδω μεσα και φυσικα δεν δινεις καμια πληροφορια απο που εισαι η κατι αλλο .

 

Θα σου απαντήσω πολύ απλά

Εχω αγοράσει το Ν82 είχα φτιάξει τον κωδικό και όταν είδα το θέμα με το σαρ μπήκα να δώ τι γίνεται

Διάβασα προσεκτικά όσα λεγόντουσαν και επειδλη η αλλήθεια είναι οτι εγώ δεν θορυβήθηκα με αυτό απλά έτσι απλά τόσο απλά είπα την γνώμη μου

Και ξαφνικά μπαίνω μέσα και βλέπω πως μου την έχετε πέσει όλοι

Παιδιά απλά την γνώμη μου είπα και τίποτε άλλο..................

 

Εχεις καταλαβει πολυ λαθος...Δεν ειναι θεμα πανικου αλλα θεμα κοροιδιας της ΝΟΚΙΑ προς τους πελατες.

Εμενα το Ν82 μου ειναι h/w version 4004 και κατα 99,99% εχει SAR 1,36 και οχι 0,62 που αναφερουν οι οδηγιες χρησεως. Αυτο δεν αποτελει εξαπατηση? Γιατι να μην εχω το δικαιωμα να ζητησω αλλαγη συσκευης?

Που ειναι το παραλογο συμφωνα με εσενα?

 

 

Μα νομίχω δεν έχεις καταλάβει καλά

απλά είπα την γνώμη μου χωρίς να μπώ στη διαδικασία για να πώ αν είναι σωστό ή λάθος να βρεις λύση μέσου του νόμου

Απλά είπα ότι δεν κατασλαβαίνω γιατί τόσος πανικός

Επιτρέψτε μου να έχω μια διαφορετική γνώμη από εσας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Update:

Μιλησα με ΝΟΚΙΑ. Ενω τους εχω στειλει mail απο την Πεμπτη και δεν εχω παρει καμια απαντηση, μουλενε σημερα στο τηλεφωνο οτι:

1. Η κ. Σιουλη Σοφια δεν ειναι υπευθυνη για το θεμα.

2. Υπευθυνος ειναι ο προισταμενος του τεχνικου τμηματος ο οποιος και θα μου απαντησει με mail τις επομενες μερες.

3. Η κοπελα που μιλησα μου ειπε οτι δεν εχει γινει καμια αντικατασταση συσκευης απο την ΝΟΚΙΑ!!!!

Επειδη το τελευταιο πρεπει να ειναι τελειως ψευδες, συμφωνα με αυτα που εχουν γραψει εδω οι υπολοιποι, θ αηθελα καποιος που το αλλαξανε την συσκευη ή τουν εχουν δωσει το ΟΚ οτι θα την αλλαξουν να μου στειλει ενα pm με το ονομα του καθως και με το ονομα του υπευθυνου στην ΝΟΚΙΑ που συννενοηθηκε για την αντικατασταση.

Εχω ηδη κανει και καταγγελια στο Υπ. Εμποριου στην Γραμμη Καταναλωτη.

Link to comment
Share on other sites

Kαι σιγουρα καπου θα γραφουν οτι τα στοιχεια/προδιαγραφες κλπ μπορουν να αλλαξουν χωρις προειδοποιηση .Ειναι σιγουρα καλυμμενοι απο νομικης αποψης,αλλιως θα εκαναν ανακληση οπως εκαναν με τις μπαταριες πριν λιγους μηνες.

 

Παιδιά αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε, μπορούν τα χαρακτηριστικά μιας συσκευής να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση όπως π.χ. το SAR αλλά θα πρέπει να έχει γίνει και κάτι ανάλογο και στο hardware που να την δικαιολογεί αυτή την αλλαγή. Θα πρέπει να έχει αλλάξει π.χ. το υλικό κατασκευής στο περίβλημα του τηλέφωνου με επίπτωση στην θωρακισή του ή να έχουν αλλάξει οι συχνότητες του chip ή ένα σωρό ακόμα άλλα πράγματα. Αν όμως δεν έχει συμβεί κάτι και το τηλέφωνο τώρα είναι ίδιο με αυτό που έβγαινε από το εργοστάσιο με πριν τότε μιλάμε για λανθασμένα χαρακτηριστικά, ψεύτικες μετρήσεις σήματος με αποτέλεσμα την παραπλανητική πώληση και την αθέτηση συμφωνίας αγοράς. Κουκιά μετρημένα ...

 

Μα νομίχω δεν έχεις καταλάβει καλά

απλά είπα την γνώμη μου χωρίς να μπώ στη διαδικασία για να πώ αν είναι σωστό ή λάθος να βρεις λύση μέσου του νόμου

Απλά είπα ότι δεν κατασλαβαίνω γιατί τόσος πανικός

Επιτρέψτε μου να έχω μια διαφορετική γνώμη από εσας

Ευχαριστώ

 

... και στην διαδικασία μπήκες και την γνώμη σου είπες να μην τα βάζουμε με την αντιπροσωπεία της ΝΟΚΙΑ στην Ελλάδα και να μην ανησυχούμε με το 1,35 γιατί το όριο είναι στα 2 ...

 

Έχεις το δικαίωμα να έχεις διαφορετική γνώμη αλλά άφησε και τους υπόλοιπους (και πολύ περισσότερους) να έχουν την δική τους διαφορετική άποψη επι του θέματος. Βλέπεις το θέμα της υγείας έχει μεγαλύτερη σημασία από την καλή διαγωγή προς τους ανωτέρους και την επίτευξη του όποιου bonus. Εσύ πάντως την προσπάθεια σου την έκανες.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

... και στην διαδικασία μπήκες και την γνώμη σου είπες να μην τα βάζουμε με την αντιπροσωπεία της ΝΟΚΙΑ στην Ελλάδα και να μην ανησυχούμε με το 1,35 γιατί το όριο είναι στα 2 ...

 

Έχεις το δικαίωμα να έχεις διαφορετική γνώμη αλλά άφησε και τους υπόλοιπους (και πολύ περισσότερους) να έχουν την δική τους διαφορετική άποψη επι του θέματος. Βλέπεις το θέμα της υγείας έχει μεγαλύτερη σημασία από την καλή διαγωγή προς τους ανωτέρους και την επίτευξη του όποιου bonus. Εσύ πάντως την προσπάθεια σου την έκανες.

 

ειλικρινά και πάλι δεν σε καταλαβαίνω..........

δεν υποστηρίζω καμία ΝΟΚΙΑ απλά την γνώμη μου βροντοφωνάζω και τίποτα παραπόνα

Τώρα τι μπόνους μου λες αυτά τα ακούω βερεσε

Μια απλή γνώμη...........

 

Update:

Μιλησα με ΝΟΚΙΑ. Ενω τους εχω στειλει mail απο την Πεμπτη και δεν εχω παρει καμια απαντηση, μουλενε σημερα στο τηλεφωνο οτι:

1. Η κ. Σιουλη Σοφια δεν ειναι υπευθυνη για το θεμα.

2. Υπευθυνος ειναι ο προισταμενος του τεχνικου τμηματος ο οποιος και θα μου απαντησει με mail τις επομενες μερες.

3. Η κοπελα που μιλησα μου ειπε οτι δεν εχει γινει καμια αντικατασταση συσκευης απο την ΝΟΚΙΑ!!!!

Επειδη το τελευταιο πρεπει να ειναι τελειως ψευδες, συμφωνα με αυτα που εχουν γραψει εδω οι υπολοιποι, θ αηθελα καποιος που το αλλαξανε την συσκευη ή τουν εχουν δωσει το ΟΚ οτι θα την αλλαξουν να μου στειλει ενα pm με το ονομα του καθως και με το ονομα του υπευθυνου στην ΝΟΚΙΑ που συννενοηθηκε για την αντικατασταση.

Εχω ηδη κανει και καταγγελια στο Υπ. Εμποριου στην Γραμμη Καταναλωτη.

 

Ευγε παλικάρι μου

Σωστά πράτεις

Χώστα τους.....................

Έτσι για να ανάψουν λίγο τα αίματα

 

Ευγε παλικάρι μου

Σωστά πράτεις

Χώστα τους.....................

Έτσι για να ανάψουν λίγο τα αίματα

 

Ποιό είναι το τηλ.επικοινωνίας με την Alpha copy?

Θα ήθελα να επικοινωνήσω και εγώ να δω τι απαντήσεις δίνουν σε αυτό το θέμα

Ποιό να ζητήσω?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για ηρεμήστε λίγο. Η έννοια του forum (όχι μόνο αυτού αλλά όλων γενικά) είναι να λέει ελεύθερα ο καθένας την γνώμη του. Δεν καταλαβαίνω την άποψη ότι θα πρέπει όλοι να συμφωνούμε προς την μία ή την άλλη πλευρά. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει και πιστεύει. Συμφωνώ ότι η ΝΟΚΙΑ άλλαξε ένα χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου τηλεφώνου, (και δεν θα μπω στην διαδικασία να πω αν είναι απατεώνες ή όχι), όμως από ότι μπορώ να συμπεράνω από μία πρόχειρη έρευνα που έκανα στο γραφείο, μεταξύ κάποιων που έχουμε το Ν82, ελάχιστους τους απασχολεί η αλλαγή του SAR. Και βλέποντας τις απαντήσεις εδώ στο forum καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα - αφού δεν νομίζω ότι οι μοναδικοί κάτοχοι του Ν82 είναι οι δέκα - είκοσι που συμμετέχουν. Επομένως η κοινή λογική λέει ότι οι υπόλοιπες εκατοντάδες χρήστες του τηλεφώνου μάλλον δεν ενδιαφέρονται για αυτό. Σεβαστές λοιπόν και οι δύο απόψεις.
Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το τηλ.επικοινωνίας με την Alpha copy?

Θα ήθελα να επικοινωνήσω και εγώ να δω τι απαντήσεις δίνουν σε αυτό το θέμα

Ποιό να ζητήσω?

 

 

eidimon1 επειδή είσαι κανούργια στο χώρο αυτό να σου υποδείξω ότι υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα θέματα για το τηλέφωνο που μόλις αγόρασες και είναι πιο ενδιαφέροντα από το συγκεκριμένο θέμα ειδικά για κάποιον που δεν το ενδιαφέρει η ακτινοβολία που εκπέμπει το τηλεφωνό του αφού καλύπτεται από τα διεθνή όρια.

 

Υπάρχει ενότητα,

με πληροφορίες για το ίδιο το τηλέφωνο Ν82

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195360

με εφαρμογές

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

με θέματα για να το ομορφύνεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=131690

και άλλα πολλά φτάνει να το ψάξεις λιγάκι. Θα χαρούμε να σε δούμε και σε άλλες ενότητες.

 

... Επομένως η κοινή λογική λέει ότι οι υπόλοιπες εκατοντάδες χρήστες του τηλεφώνου μάλλον δεν ενδιαφέρονται για αυτό. Σεβαστές λοιπόν και οι δύο απόψεις.

 

... ή μπορεί και να μην το γνωρίζουν αυτό ...

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για ηρεμήστε λίγο. Η έννοια του forum (όχι μόνο αυτού αλλά όλων γενικά) είναι να λέει ελεύθερα ο καθένας την γνώμη του. Δεν καταλαβαίνω την άποψη ότι θα πρέπει όλοι να συμφωνούμε προς την μία ή την άλλη πλευρά. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει και πιστεύει. Συμφωνώ ότι η ΝΟΚΙΑ άλλαξε ένα χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου τηλεφώνου, (και δεν θα μπω στην διαδικασία να πω αν είναι απατεώνες ή όχι), όμως από ότι μπορώ να συμπεράνω από μία πρόχειρη έρευνα που έκανα στο γραφείο, μεταξύ κάποιων που έχουμε το Ν82, ελάχιστους τους απασχολεί η αλλαγή του SAR. Και βλέποντας τις απαντήσεις εδώ στο forum καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα - αφού δεν νομίζω ότι οι μοναδικοί κάτοχοι του Ν82 είναι οι δέκα - είκοσι που συμμετέχουν. Επομένως η κοινή λογική λέει ότι οι υπόλοιπες εκατοντάδες χρήστες του τηλεφώνου μάλλον δεν ενδιαφέρονται για αυτό. Σεβαστές λοιπόν και οι δύο απόψεις.

 

Το ότι δε γράφουμε στο forum, τουλάχιστον αυτή την περίοδο, δε σημαίνει ότι δεν μας αποσχολεί το θέμα sar.Και' γώ έκανα μια έρευνα στο γραφείο μεταξύ αυτών που έχουν n82 και αυτών που δεν έχουν και όλοι είναι πραγματικά ανήσυχοι για τις επιδράσεις της ακτινοβολίας από τα κινητά. Πολλοί μάλιστα δε θα έπερναν ένα κινητό με υψηλό δείκτη. Άλλωστε για ποιό λόγο να υπάρχουν οι σχετικές μετρήσεις στα τηλέφωνα από επίσημους και μη φορείς?

Επειδή είναι σεβαστές οι γνώμες όλων να σας πω και τη δική μου: ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!! Να τους κυνηγήσουμε μέχρι εσχάτων. Άμα ποιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε, μπορούν τα χαρακτηριστικά μιας συσκευής να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση όπως π.χ. το SAR αλλά θα πρέπει να έχει γίνει και κάτι ανάλογο και στο hardware που να την δικαιολογεί αυτή την αλλαγή. Θα πρέπει να έχει αλλάξει π.χ. το υλικό κατασκευής στο περίβλημα του τηλέφωνου με επίπτωση στην θωρακισή του ή να έχουν αλλάξει οι συχνότητες του chip ή ένα σωρό ακόμα άλλα πράγματα. Αν όμως δεν έχει συμβεί κάτι και το τηλέφωνο τώρα είναι ίδιο με αυτό που έβγαινε από το εργοστάσιο με πριν τότε μιλάμε για λανθασμένα χαρακτηριστικά, ψεύτικες μετρήσεις σήματος με αποτέλεσμα την παραπλανητική πώληση και την αθέτηση συμφωνίας αγοράς. Κουκιά μετρημένα ...

 

Και εσύ που το ξέρεις οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα μέσα στο τήλ.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έστειλα πριν από λίγο ένα μέιλ ρωτώντας τι τελικά ισχύει, αν δηλαδή από την αρχή ήταν ο ΣΕΑ 1.35 κι έδιναν ψευδή στοιχεία, ή το άλλαξαν έπειτα. Κι αν το άλλαξαν μετά, με ποια αιτιολογία το έκαναν, μήπως άλλαξαν το hardware, ή έκαναν κάποια άλλη αλλαγή. Τους ρώτησα επίσης γιατί το άλλαξαν σε μένα και όχι σε άλλους. Τους ευχαρίστησα εκ των προτέρων για την ειλικρινή τους απάντηση κι επίσης τους επεσήμανα πως πολύς κόσμος είναι έτοιμος να κινηθεί δικαστικά εναντίον της εταιρείας.
Link to comment
Share on other sites

eidimon1 επειδή είσαι κανούργια στο χώρο αυτό να σου υποδείξω ότι υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα θέματα για το τηλέφωνο που μόλις αγόρασες και είναι πιο ενδιαφέροντα από το συγκεκριμένο θέμα ειδικά για κάποιον που δεν το ενδιαφέρει η ακτινοβολία που εκπέμπει το τηλεφωνό του αφού καλύπτεται από τα διεθνή όρια.

 

Υπάρχει ενότητα,

με πληροφορίες για το ίδιο το τηλέφωνο Ν82

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195360

με εφαρμογές

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

με θέματα για να το ομορφύνεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=131690

και άλλα πολλά φτάνει να το ψάξεις λιγάκι. Θα χαρούμε να σε δούμε και σε άλλες ενότητες.

 

ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ για τις ενότητες που μου υπέδειξες

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ που το ξέρεις οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα μέσα στο τήλ.

 

Λες μωρέ gwgw να μου πήραν κρυφά ένα βράδυ το τηλέφωνο να του άλλαξαν ότι του άλλαξαν να το επέστρεψαν το πρωί και να έχει τώρα ακτινοβολία στα 1,35;

 

Για να το πω διαφορετικά, έγω το τηλέφωνο το αγόρασα με 0,62 και εφόσον δεν έχει αλλαχθεί τίποτα στο τηλεφωνό μου απαιτώ το μέγιστο όριο να είναι στα 0,62. Για τα καινούργια τώρα αφού σου λένε ότι είναι 1,35 αν θέλεις το παίρνεις, το προβλημα είναι στα παλιά.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λες μωρέ gwgw να μου πήραν κρυφά ένα βράδυ το τηλέφωνο να του άλλαξαν ότι του άλλαξαν να το επέστρεψαν το πρωί και να έχει τώρα ακτινοβολία στα 1,35;

 

Για να το πω διαφορετικά, έγω το τηλέφωνο το αγόρασα με 0,62 και εφόσον δεν έχει αλλαχθεί τίποτα στο τηλεφωνό μου απαιτώ το μέγιστο όριο να είναι στα 0,62. Για τα καινούργια τώρα αφού σου λένε ότι είναι 1,35 αν θέλεις το παίρνεις, το προβλημα είναι στα παλιά.

χμμμ μιλάς για το βράδυ της 20ης Μαίου... που δεν έβρισκες το τηλέφωνό σου μεταξύ 2:00 και 3:45 τα ξημερώματα ??

Link to comment
Share on other sites

Λες μωρέ gwgw να μου πήραν κρυφά ένα βράδυ το τηλέφωνο να του άλλαξαν ότι του άλλαξαν να το επέστρεψαν το πρωί και να έχει τώρα ακτινοβολία στα 1,35;

 

Για να το πω διαφορετικά, έγω το τηλέφωνο το αγόρασα με 0,62 και εφόσον δεν έχει αλλαχθεί τίποτα στο τηλεφωνό μου απαιτώ το μέγιστο όριο να είναι στα 0,62. Για τα καινούργια τώρα αφού σου λένε ότι είναι 1,35 αν θέλεις το παίρνεις, το προβλημα είναι στα παλιά.

 

Μα το δικό σου είναι 0,62 γιατί είναι στιν παρτίδα που είχαν εκείνο το SAR.Τώρα το άλλαξαν-διόρθωσαν και έχει 1,35.

 

 

Αποψη μου: Πολύ δύσκολο να κάναν λάθος μέτρηση SAR.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μα το δικό σου είναι 0,62 γιατί είναι στιν παρτίδα που είχαν εκείνο το SAR.Τώρα το άλλαξαν-διόρθωσαν και έχει 1,35.

 

Αποψη μου: Πολύ δύσκολο να κάναν λάθος μέτρηση SAR.

Πολύ δύσκολο ήταν και το λάδι του θεού να έχει ορυκτέλαιο άλλα είχε. Μετά από τόσο καιρό και δεν ξέρουμε ακόμα αν τα παλιά με το 0,62 συνεχίζουν να έχουν 0,62 ή 1,35 και έστω ότι σου λένε ότι έχει 0,62 τους πιστεύεις; Εγώ προσωπικά όχι.

 

 

Αποψη μου: Πολύ δύσκολο να κάναν λάθος μέτρηση SAR.

Πέρα από το λάθος ή την παράλειψη υπάρχει σε όλα τα πράγματα στη ζωή και ο παράγων δόλος. Ακόμα και αν υπάρχει το λάθος τότε η σωστή στάση μιας εταιρίας δεν είναι το κουκούλωμα αλλά η αναγνώρηση του λάθους και αποζημίωση ως ελάχιστη ένδειξη υπευθυνότητας απλά και χωρίς διαδικασίες από τη μεριά του καταναλωτή.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι στα χαρτια τα επισημα του τηλεφωνου εχω sar 0.62 και στο site της ΝΟΚΙΑ λεει οτι το τηλεφωνο μου εχει 1.35 το θεωρω εξαπατηση και ειμαι ετοιμοσ να ακολουθησω οποιον θελει σε αγωγες απλα pm να στειλω το τηλεφωνο μου ,αλλιως μονος μου θα τυπωσω το sar του site μια φωτοτυπια απο τα χαρτια του τηλεφωνου και στην γραμματεια προστασιας καταναλωτη πακετο αρκετα με τις μ@@@@@@ του καθε απατεωνα
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι στα χαρτια τα επισημα του τηλεφωνου εχω sar 0.62 και στο site της ΝΟΚΙΑ λεει οτι το τηλεφωνο μου εχει 1.35 το θεωρω εξαπατηση και ειμαι ετοιμοσ να ακολουθησω οποιον θελει σε αγωγες απλα pm να στειλω το τηλεφωνο μου ,αλλιως μονος μου θα τυπωσω το sar του site μια φωτοτυπια απο τα χαρτια του τηλεφωνου και στην γραμματεια προστασιας καταναλωτη πακετο αρκετα με τις μ@@@@@@ του καθε απατεωνα

Ετσι ακριβως!!!! Εχουν και το θρασος οι τυποι στην ΝΟΚΙΑ και δεν απαντανε ουτε στα mail που στελνουμε. Εγω θα τους ταραξω στην αγωγη μεχρι να μου το αλλαξουν με καποιο αλλο μοντελο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. αν αγορασει καποιος ενα αυτοκηνιτο που στα χαρτια του λεει οτι εχει 300 αλογα και μετα του πουνε οτι εχει τελικα 50, δεν εχει δικαιωμα να τους κανει μυνηση και να ζητησει οχι μονο τα λεφτα του πισω αλλα και ηθικη αποζημιωση για εξαπατηση?
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. αν αγορασει καποιος ενα αυτοκηνιτο που στα χαρτια του λεει οτι εχει 300 αλογα και μετα του πουνε οτι εχει τελικα 50, δεν εχει δικαιωμα να τους κανει μυνηση και να ζητησει οχι μονο τα λεφτα του πισω αλλα και ηθικη αποζημιωση για εξαπατηση?

Φυσικά και έχει το δικαίωμα να κάνει μήνυση. Το θέμα είναι όμως πως μπορεί κάποιος απλός καταναλωτής να αποδείξει ότι οι αρχικές συσκευές είχαν διαφορετικό SAR από τις μετέπειτα εκδόσεις. Γιατί η κάθε μία εταιρία (και ειδικά με το μέγεθος της ΝΟΚΙΑ) μπορεί να ισχυριστεί ότι επειδή στο πλήκτρο με το * αντί για δύο εσωτερικές επαφές του έβαλε τρείς και έτσι άλλαξε το SAR του τηλεφώνου. Και για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα σου, αν τα έντυπα του αυτοκινήτου έλεγαν 300 άλογα (300 άλογα !!!!!!!!!!!!!! Ferrari αγόρασες??) και μετά έλεγαν ότι έχει 50 επειδή πρόσθεσαν έναν επιπλέον αερόσακο, πως θα το αποδείξεις ?? εκτός αν έχεις πρόσβαση στο εργοστάσιο κατασκευής. Πάντως η αποψή μου είναι εκτός από νομική οδό, να δοθεί το θέμα στα κανάλια, σε εκπομπές όπως του Ευαγγελάτου. Ως γνωστόν την δημοσιότητα (την δυσμενή εννοώ) οι μεγάλες εταιρίες την φοβούνται όπως ο διάολος το λιβάνι. Τότε να δείτε για πότε θα τσακιστούν να απαντήσουν. Οι απαντήσεις θα έρχονται πριν προλάβουμε να στείλουμε e-mail.

 

Ετσι ακριβως!!!! Εχουν και το θρασος οι τυποι στην ΝΟΚΙΑ και δεν απαντανε ουτε στα mail που στελνουμε. Εγω θα τους ταραξω στην αγωγη μεχρι να μου το αλλαξουν με καποιο αλλο μοντελο...

Φίλε μου κατ΄αρχήν συμφωνώ με όλους εδώ μέσα - γιατί και εγώ είμαι κάτοχος Ν82 (άσχετα αν έχει έκδοση 4003 - που κατά τα λεγόμενα της ΝΟΚΙΑ, έχει χαμηλό SAR). Θα πρέπει όμως να σου υπενθυμίσω ότι αν κάποιος καταθέσει αγωγή, αυτή θα πάρει ημερομηνία δικάσιμου αδικήματος περίπου μετά από 3 χρόνια. (Στην Ελλάδα ζούμε - ας μην το ξεχνάμε). Μην φανταστείς λοιπόν ότι αν αύριο το πρωί καταθέσεις αγωγή, την ερχόμενη Παρασκευή θα γίνει η δίκη και το Σάββατο θα έχεις νέο κινητό. Μακάρι να λειτουργούσε το σύστημα τόσο γρήγορα. Όμως .........

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα χαρηκα μου φαινεται....

Το κινητο το ειχα αγορασει απο τον Γερμανο τελη Φλεβαρη 525 € και τωρα η Nokia μου πιστώνει 399 € απ οτι μου ειπε ο Γερμανος

και Κερατάς και δαρμένος

Ελεος, δεν φτανει που τα εκανε και θαλασσα θα την πληρωσω κι απο πανω :down:

 

Μηπως συμβαινει μονο σε μενα αυτο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Nokia N82 (Type RM-313)

CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

 

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

 

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP and include safety margins designed to assure the protection of all persons, regardless of age and health.

 

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR are conducted using standard operating positions with the device transmitting at its highest certified power level in all tested frequency bands. The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because the device is designed to use only the power required to reach the network. That amount changes depending on a number of factors such as how close you are to a network base station. The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.35 W/kg.

 

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements and the network band. Additional SAR information may be provided under product information at http://www.nokia.com.

 

 

Nokia N82 (Type RM-314)

CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

 

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

 

Your mobile device is a radio transmitter and receiver. It is designed not to exceed the limits for exposure to radio waves recommended by international guidelines. These guidelines were developed by the independent scientific organization ICNIRP and include safety margins designed to assure the protection of all persons, regardless of age and health.

 

The exposure guidelines for mobile devices employ a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate or SAR. The SAR limit stated in the ICNIRP guidelines is 2.0 watts/kilogram (W/kg) averaged over ten grams of tissue. Tests for SAR are conducted using standard operating positions with the device transmitting at its highest certified power level in all tested frequency bands. The actual SAR level of an operating device can be below the maximum value because the device is designed to use only the power required to reach the network. That amount changes depending on a number of factors such as how close you are to a network base station. The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.07 W/kg.

 

Use of device accessories and enhancements may result in different SAR values. SAR values may vary depending on national reporting and testing requirements and the network band. Additional SAR information may be provided under product information at http://www.nokia.com.

 

 

 

 

afta apo to episimo site tis nokia .

egw exw to rm 13 , logika to 14 8a ine to black.

den leei pou8ena gia nea kai palia thlefona , milai genika gia ta rm 13 -14 .

 

epidi exw diavasi olo to thread kai den mporw na kanw reply se ola 8a ta grapsw ola sinoptika edo ..

an kapios ine dikigoros i exi gnosto , as rwtisi ti mporume na kanume .

giati stadar proketi peri apatis , epidi :

 

1o sto manual tou kinitu mu leei 0.62

2o ne men leei sto manual oti i NOKIA mpori na ala3i... ktl ktl ktl..

ala emena to kinito mu den to exi pira3i kanis , to pira me 0.62 SAR , kai epidi den exi gini kapia tropopiesi sto hardware PWS MPORESE I NOKIA na ala3i to SAR tis siskevis mu ??

 

 

ine sigouro oti PARA POLI idioktites tou N82 den gnorizun gia aftin tin alagi sto SAR pou ekane i nokia , egw kata tixi to ema8a mpenondas edo ( exw alatosi tis wres xrisis tou pc :/ logo dulias sxolis ) . afti i idisi den ine kati pou akoume stis idisis i vlepoume se periodika efimerides . i nokia apla ekane mia anakinosi sto site kai telos .. trexa gireve dld .

 

den 3erw an 8a agoraza tin siskevi e3arxis an gnoriza gia to SAR ( poli pi8ano na tin agoraza ) ala kai pali me pirazi para poli i koroidia apo tin nokia.

exw to lg 970 ( shine ) kai exi sar 0.44 !! mexri 1.35 ine megali diafora afto gia osus nomizun oti to 1.35 ine ligo .. mono ligo den ine ..

 

kati telefteo ..

kalo ine afou iparxi mia kinotita edo ( forum ) an kanume kati na to kanume omadika kai oxi enas enas .. den 3erw ti .. ala px kapios pou gnorizi na grapsi ena minima pros nokia elladas / finlandias .. kai na to postari edo , kai osi 8eloume na simplirosoume onomata kai na to stiloume .. giati pistevw alo apotelesma 8a exume an energisoume omadika kai alo an pernume enas enas kai mas lene oti mlkia tus katevi .. afta .. :D

Link to comment
Share on other sites

@ 幸运的罢工者 / LuckyStriker :

 

晚上好 ή αλλιως καλησπερα .

 

Ελληνικους χαρακτηρες δεν εχεις στο πληκτρολογιο σου ?

Αν αρχισουμε και εμεις τα κινεζικα αντε να συνενοηθουμε ...

 

Οπως εχει ειπωθει ..οο.. φορες ,

και το ασημι & το μαυρο ειναι RM-313 . Το αλλο (RM-314) ,δεν προοριζεται για εμας (ευρωπη)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...