Jump to content

[MOTO] Honda NSR 125


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hello! πηρα αυτην την μηχανη

http://www.bigmarket.gr:8080/bigmarket/imgServlet?bzreqimg=/opt/jboss-4.0.5/server/default/upload/bigmarket/privads/200805231333142_6f62_b585.jpg ειναι μια honda nsr 125 με 28 αλογα.θα ηθελα να ρωτησω αυτο με τις ταχυτητες γιατι εγω ειχα μαθει να οδηγω παπακια στη σχολη.ειναι μια κατω και 5 πανω ετσι? δηλαδη μια φορα κατω ειναι η πρωτη ταχυτητα και μετα ολες οι αλλες ειναι πανω? το δουλεψα μεχρι την 5 ταχυτητα,αλλα απο την επιταχυνση φοβηθηκα και σταματησα.και ακομη δυσκολευομαι να βαλω νεκρα.μα καλα πως μπαινει η ρημαδα? υπαρχει καποιο κολπο? δεν υπαρχουν και ενδειξεις για τις ταχυτητες...παταω προς τα κατω αρκετες φορες αλλα δεν μπαινει νεκρα! για να κατεβασεις ταχυτητα πατας προς τα κατω ετσι? τελος ειναι διχρονο,και πρεπει καθε 4 λιτρα νομιζω να βαζω λαδακι.τι ειδους λαδακι ειναι αυτο και απο που το προμηθευομαι? ευχαριστω....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οσο γινεται καλυτερο λαδι δηλ. full synthetic.

η νεκρα ειναι η μεσαια μεταξυ 1ησ-2ας αλλα δεν θελει πολυ δυναμη γιατι θα μπει η 2α...δεν εχει ενδειξη για νεκρα?δηλ πως το ξεκινας με ταχυτητα κ συμπλεκτη παντα?

τεσπα κανε 5-6 βολτες κ θα το συνηθησεις...

Link to comment
Share on other sites

οσο γινεται καλυτερο λαδι δηλ. full synthetic.

η νεκρα ειναι η μεσαια μεταξυ 1ησ-2ας αλλα δεν θελει πολυ δυναμη γιατι θα μπει η 2α...δεν εχει ενδειξη για νεκρα?δηλ πως το ξεκινας με ταχυτητα κ συμπλεκτη παντα?

τεσπα κανε 5-6 βολτες κ θα το συνηθησεις...

 

για να το ξεκινησω προσπαθω να βγαλω την νεκρα μετα απο κοπο.στα φαναρια το εχω με συμπλεκτη και ταχυτητα! τελος παντων θα το δουλεψω μεχρι να συνηθισω αλλιως αν δω οτι με δυσκολευει θα το παω για καποια ρυθμιση.αυτο που θελω να ρωτησω ακομα ειναι οτι λαδια και μπουζι στην μηχανη αλλαζω οπως με τα παπακια? η ειναι διαφορετικα τα πραγματα?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

για να το ξεκινησω προσπαθω να βγαλω την νεκρα μετα απο κοπο.στα φαναρια το εχω με συμπλεκτη και ταχυτητα! τελος παντων θα το δουλεψω μεχρι να συνηθισω αλλιως αν δω οτι με δυσκολευει θα το παω για καποια ρυθμιση.αυτο που θελω να ρωτησω ακομα ειναι οτι λαδια και μπουζι στην μηχανη αλλαζω οπως με τα παπακια? η ειναι διαφορετικα τα πραγματα?

αυτες οι μηχανες θελουν συχνο service.τωρα λαδια χρειαζεσαι συνεχεια..η μεσα στο ρεζερβουαρ μαζι με βενζινα..η σε ξεχωριστο δοχειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτες οι μηχανες θελουν συχνο service.τωρα λαδια χρειαζεσαι συνεχεια..η μεσα στο ρεζερβουαρ μαζι με βενζινα..η σε ξεχωριστο δοχειο.

 

μονο αυτα τα λαδια δηλαδη παιρνει? η υπαρχει και λαδι που πρεπει να αλλαζετε αλλου στη μηχανη? και service καθε ποτε πρεπει να κανω στην συγκεκριμενη? ειναι μοντελο του 11/96 με τα 28 αλογα

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

μονο αυτα τα λαδια δηλαδη παιρνει? η υπαρχει και λαδι που πρεπει να αλλαζετε αλλου στη μηχανη? και service καθε ποτε πρεπει να κανω στην συγκεκριμενη? ειναι μοντελο του 11/96 με τα 28 αλογα

Λαδια μιξης + καυσιμο και βολβολινες.τωρα το σερβις αναλογα πως το ειχε και ο προηγουμενος ιδιοκτητης.ασε τετοια μοτορια θελουν και καλα σερβις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα δεν αρέσει ρε παιδιά?

Φίλε μου πόσα λεφτά έδωσες?

Η μηχανή σου βγάζει 15 ίππους, όχι 28!

 

Το παλικάρι που στην πούλησε πρέπει να είχε φάει πολλές στούκες για να φτιάξει τα πολυεστερικά! Λογικά δεν θα του είχε μείνει και κανένα μαμίσιο πλαστικό!

Πόσα χιλιόμετρα έχει?

 

Κανονικά θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι:

http://www.bikez.com/pictures/honda/1997/1147_0_1_2_nsr%20125_Image%20credits%20-%20JoTT.jpg

 

Ελπίζω φίλε μου να μην σε έπιασε κορόϊδο...

 

Επίσης πρόσεξε την εξάτμιση σου γιατί εάν την φοράει χρόνια ίσως μπουκώσει και εκτός αυτού, ίσως απο την σκουριά μπορεί να τρυπήσει!

Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγες οικονομίες να πάρεις μια καινούργια εξάτμιση!

Link to comment
Share on other sites

οχι εχει 28 αλογα δεν ξερω πως τα εχει αλλα τα μετρησε στο γκαραζ ο δικος μου.ισως ειναι καποια ειδικη εκδοση δεν ξερω.παντος η μηχανη πολυ επιταχυνει δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο.μου ποιανετε το στομαχι! οπως και να εχει ειναι σε καλη μηχανικη κατασταση,μονο τα πλαστικα θελουν λιγο φτιαξιμο.η τιμη που την πηρα ειναι μολις 1000 ευρο....απλα αναγκαστικα να παω στο χωριο του...μου λεει 1000 ευρο εκαναν μονο αυτα που εβαλε τα πλαστικα και κατι μερη απο αλουμινιο.δεν την εχω οδηγησει πολυ τη μηχανη μονο κανα 2 φορες και την αφησα στο γκαραζ για φτιαξιμο και service
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως σου ειπε θελει λαδια καθε 4 λιτρα βενζινη αρα ή δεν θα δουλευει η τρομπα λαδιου ή δεν θα εχει τρομπα επειδη ειναι παλιο μοντελο. Δεν ξερω τι παιζεται απ τα δυο παντως ειναι μ@λ@κι@ να ριχνεις καθε φορα που πας να βαλεις βενζινη λαδι μεσα. Κι αν ξεχασεις μια φορα το μηχανακι σου εχει κολλησει.

 

 

 

ΥΣ. Ασε που θελει κ κουνημα το πρωι οταν το θα το παιρνεις γτ το λαδι καθεται κατω κι ετσι θα καει αμεσως κ μετα θα εχει μονο βενζινη μεσα!

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα μηχανακια εχουν περασει στην ιστορια.οποιος τα εχει..τα εχει η για κοντρες η για συναισθηματικους λογους.αυτα τα μηχανακια ουτε για βολτα ειναι..ουτε για ταξιδια.

ο φιλος πιαστηκε κοροιδο..και πηρε μηχανακι super sport και απο την εικονα φαινεται το μηχανακι "γυφτικο" πλαστικα αλλαγμενα..καμια σχεση με τα μαμα και τα λαστιχα της μοτο εχουν τακουνι..καμια σχεση με την φιλοσοφια της μοτουσκλετας.τελος παντων.!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Raver σιγά το ιστορικό μηχανάκι!

Ένα τουριστάδικο 125 της εποχής του ήταν και τίποτα παραπάνω!

Εκείνη την περίοδο το μόνο αρκετά γρήγορο μηχανάκι ήταν το RG 125!

 

 

Φίλε μου το μηχανάκι να το προσέξεις... Το μπροστινό μου φαίνεται λίγο παιδεμένο, θα μου πεις μηχανή 12ετίας είναι, αλλα πρόσεξε το!

Link to comment
Share on other sites

τρομπα λαδιου εχει και μου εδειξε που μπαινει κανονικα το λαδι απλα μου ειπε καλυτερα να το βαζω κατευθειαν στο ντεποζιτο γιατι τι θα γινει αν κολλησει η δεν δουλεβει? το σωστο ειναι στο service να ζητησω να το ελλεγξουν η καλο ειναι να το βαζω στο ντεποζιτο? και τετοιο συνθετικο λαδι για να ριξω στο ντεποζιτο με τη βενζινη που μπορω να βρω?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Raver σιγά το ιστορικό μηχανάκι!

Ένα τουριστάδικο 125 της εποχής του ήταν και τίποτα παραπάνω!

Εκείνη την περίοδο το μόνο αρκετά γρήγορο μηχανάκι ήταν το RG 125!

 

 

Φίλε μου το μηχανάκι να το προσέξεις... Το μπροστινό μου φαίνεται λίγο παιδεμένο, θα μου πεις μηχανή 12ετίας είναι, αλλα πρόσεξε το!

Μαλλον το μπερδευεις.το Nsr πριν μια 10ετια ετρεχε σε αγωνες.

μαζι με το rgv της suzuki και το rs της απριλια ηταν τα μηχανακι που ο καθε αναβατης ηθελε να εχει..και οι περισσοτεροι που εχουν τωρα μεγαλα super sport εχουν περασει απο αυτες τις μοτοσυκλετες.το 125αρι βγαζει αληθινα κοντα στα 30 αλογα,και το 250αρι εβγαζε χαλαρα πανω απο 50 αλογα.καθαρες σκοτωστρες!

 

Υ.γ.τουρισταδικο το nsr :wacko: :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιοί αγώνες φίλε Raver? Οι ενιαίοι και οι 125 Racing? Στους 125 κάθε χώρας οι περισσότεροι είχαν TZR ή RS...

 

Φίλε μου πήγαινε βάλε μια καινούργια τρόμπα λαδιού εάν φοβάσαι τόσο και βάζε λάδι κανονικά και όχι απο το ντεπόζιτο!

Link to comment
Share on other sites

και η Honda με τι κατεβαινε?? αυτο σου λεω!!! το αντιστοιχο μηχανακι ειναι το NSR.

και το NSR μαζι με το RGV-Γ εχουν αφησει ιστορια :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην τρομπα λαδιου θα βαζω παλι 100γρ οπως με το ντεποζιτο η οσο γεμιζει? και θα την αλλαζω μονο οταν αδειαζει? δουλεβει κανονικα η τρομπα λαδιου αλλα την φοβαμαι
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Η Honda φίλε Raver κατέβαινε με το RS 125 και όχι με το NSR!

 

Μη τη φοβάσαι την τρόμπα λαδιού ρε hackfree!

Το πολύ πολύ πήγαινε να στην αντιπροσωπία ή σε ένα συνεργείο να στην ελέγξουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι πεις! μαθεμας και ιστορια τωρα.

το RS ειναι Αprilia.πρεπει να το καταλαβεις...H Ηonda κατεβαζε σε αγωνες το NSR.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε RAVER συγγνώμη που σου γκρεμίζω τον κόσμο και τα όνειρα σου όμως και η Honda έβγαζε μηχανή 125cc (και 250cc) με την ονομασία RS...

 

Honda RS 125

 

Το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν βγάζει πινακίδα αλλα είναι το μόνο με το οποίο κατέβαινε η Honda και κάθε ιδιώτης σε αγώνες!

Ακόμη και στην Ελλάδα στην 125 Racing πολύ έχουν Honda RS 125!

 

Με το NSR 125 δεν έτρεχαν σε αγώνες!

 

 

 

Ψάξου πρώτα πριν μιλήσεις και ιδιαίτερα πριν ειρωνευτείς κάποιον!

 

 

 

http://w3.bikepics.com/pics/2008/02/29/bikepics-1200170-full.jpg

 

 

"Που θα μου μάθεις και ιστορία τώρα..."

 

Σώπα ρε μεγάλε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ξαναλεω και σου το τονιζω! απο την πρωτη στιγμη σου μιλησα για μηχανακι παραγωγης.οπως ειναι το NSR.ο φιλος απεκτησε μοτοσυκλετα 15ετιας χαλαρα.τοτε ηταν το NSR.Μετα το 01' νομιζω τελειωσε να βγαινει αλλο σαν μοτοσυκλετα.αυτο που λες ειναι σωστο..αλλα δεν κολλαει για το συγκεκριμενο χρονικο σημειο.

τωρα τα "περι" ειρωνιας..τα προσπερναω..γιατι εσυ που εισαι ΓΝΩΣΤΗΣ μου εβγαλες το NSR μοτοσυκλετα τουρισμου :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια πηρα προσφατα μια honda nsr 125 και θελω να ρωτησω καποια πραγματα καθως ασχετος με διχρονα.ποσο συνθετικο λαδι πρεπει να βαζω στην τρομπα λαδιου? να το γεμιζω καθε φορα που αδειαζει η αναλογως τα λιτρα βενζινης πρεπει να βαζω και την αντιστοιχη ποσοτητα λαδιου? και αυτο το λαδι το βρισκω στα πρατηρια βενζινης? επισης εκτος απο την τρομπα λαδιου που δεν την βλεπω καλα μπορω να βαζω το λαδι κατευθιαν στο ντεποζιτο?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα προσφατα μια honda nsr 125 και θελω να ρωτησω καποια πραγματα καθως ασχετος με διχρονα.ποσο συνθετικο λαδι πρεπει να βαζω στην τρομπα λαδιου? να το γεμιζω καθε φορα που αδειαζει η αναλογως τα λιτρα βενζινης πρεπει να βαζω και την αντιστοιχη ποσοτητα λαδιου? και αυτο το λαδι το βρισκω στα πρατηρια βενζινης? επισης εκτος απο την τρομπα λαδιου που δεν την βλεπω καλα μπορω να βαζω το λαδι κατευθιαν στο ντεποζιτο?

δεν ξερω τι συστημα λιπανση εχει το συγκεκριμενο μηχανακι.να ξερεις οτι πρεπει να βαζεις βενζινη σουπερ και οχι αμολυβδη.τωρα λαδια μονο φουλ 100% συνθετικο και θα γεμιζεις ολοκληρο το δοχειο..και οταν πεφτει θα συμπληρωνεις.

ναι τετοια λαδια βρισκεις και στα πρατηρια σε δοχειο του 1 λιτρου και σε κοστος κανα 15-20 ευρο το λιτρο(πολυ καλο λαδι)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι συστημα λιπανση εχει το συγκεκριμενο μηχανακι.να ξερεις οτι πρεπει να βαζεις βενζινη σουπερ και οχι αμολυβδη.τωρα λαδια μονο φουλ 100% συνθετικο και θα γεμιζεις ολοκληρο το δοχειο..και οταν πεφτει θα συμπληρωνεις.

ναι τετοια λαδια βρισκεις και στα πρατηρια σε δοχειο του 1 λιτρου και σε κοστος κανα 15-20 ευρο το λιτρο(πολυ καλο λαδι)

 

αμολυβδη δεν κανει δηλαδη?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...