Jump to content

Πιστεύετε πως υπάρχουν εξωγήινοι ;


soulmate
 Κοινοποίηση

Υπάρχει αλλού ζωή;  

467 members have voted

  1. 1. Υπάρχει αλλού ζωή;

    • Ναι!
      311
    • Όχι!
      47
    • Ίσως...
      109


Recommended Posts

Συγουρα (η τουλαχιστον λογικα) θα πρεπει να υπαρχουν κι αλλα οντα εκτος απο εμας στο συμπαν!Οπως η γη βρισκεται σε τετοια αποσταση απο τον ηλιο που εχει τις καταλληλες συνθηκες για να επιβιωσουμε εμεις,ειναι σχεδον σuγουρο καπου θα υπαρξουν παρομοιες συνθηκες που θα ευνοουν την αναπτυξη αλλων οργανισμων.Αυτο βεβαια δε σημαινει απαραιτητα οτι θα ναι σαν εμας.Μπορει να ειναι παντελως διαφορετικοι,η να προκειται και για απλουσ μικροοργανισμους. Το περιεργο θα ηταν μαλλον να υπηρχαν! το θεμα ομως ειναι οτι εμεις δε μπορουμε με τα μεσα που εχουμε να τουσ εντοπισουμε και κυριως να φτασουμε εκει που βρισκονται.

Οσο για τα διαφορα περιστατικα που ακουγονται προσωπικα δεν πιστευω οτι προειται για εξωγιηνους!Κατ'αρχην αν οντος καταφερνουν να ερχονται εδω,να εμφανιζονται και να εξαφανιζονται με τοση ευκολια προκειται για πλασματα που εχουν εξελιχθει σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο εμας!Γιατι ομως το κανουν αυτο?Αν ηταν επικυνδυνα και απειλη για μας θα ειχαν ηδη επιχειρηση να μας καταστρεψουν καθως ειναι πολυ δυνατοτεροι απο εμας.Αν παλι οχι,τοτε δε βρισκω κανενα λογο να μας επισκεπτονται εδω και τοσα χροονια.

Τελος, επιστημονες λενε οτι δε μπορουν να γνωριζουν ολα τα φυσικα φαινομενα που υπαρχουν,ποσο μαλλον εμεις,Ειναι πολυ λογικο επομενως παρατιτωντασ κατι ασυνηθηστο να το αποδιδουμε στουs εξωγηινους!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ε,ναι λοιπόν...θα σας το ομολογήσω. Είμαι ένα άλιεν και δεν είμαι μόνος, κυκλοφορούμε πολλά εκεί εξω!!! :)

 

Σοβαρά μιλώντας τώρα, προσωπικά δεν αποκλείω την ύπαρξη εξωγήινων οντοτήτων με τις βασικές γνώσεις κυτταρικής βιολογίας κ εξελικτικής θεωρίας που έχω, χωρίς να έχω γνώσεις για την ύπαρξή τους. Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι οι διάφορες άστοχες προσπάθειες των ΗΠΑ κατά καιρούς να μας πείσουν για την ύπαρξή τους ..if u know what i mean... γιατί άραγε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε,ναι λοιπόν...θα σας το ομολογήσω. Είμαι ένα άλιεν και δεν είμαι μόνος, κυκλοφορούμε πολλά εκεί εξω!!! :)

 

Σοβαρά μιλώντας τώρα, προσωπικά δεν αποκλείω την ύπαρξη εξωγήινων οντοτήτων με τις βασικές γνώσεις κυτταρικής βιολογίας κ εξελικτικής θεωρίας που έχω, χωρίς να έχω γνώσεις για την ύπαρξή τους. Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι οι διάφορες άστοχες προσπάθειες των ΗΠΑ κατά καιρούς να μας πείσουν για την ύπαρξή τους ..if u know what i mean... γιατί άραγε?

 

Μια φιλική συμβουλή: Ότι ακούς να λέει η κυβέρνηση της συγκεκριμένης χώρας, να πιστεύεις το αντίθετο! Όλο και σε πιο σαφή συμπεράσματα θα καταλήξεις. :)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Guest Aplaz_
Υπάρχει ζωή, έλλογης μορφής αλλού;

 

Ακόμα, αν κάποιοι είχαν εμπειρίες με ΑΤΙΑ ή κάτι σχετικό, αν θέλουν, καλό θα ήταν να το αναφέρουν εδώ, πιστεύω πως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον..

 

ειναι εντελως λογικο να υπαρχει και αλλου ζωη.. το σιγουρο ειναι οτι δν ειναι κοντα μας.. πλακα πλακα το να πιστευουμε οτι ειμαστε οι μονοι σε ολοκλιρο το universe :blink: ειναι ολιγον εγωιστικο..

παντος εγω πιστευω οτι ο κοσμος/συμπαν/υπερπεραν (οπως θελετε πειτε το) κρυβει πολλους οργανισμους ακομα.. :ninja:

(και δν ειναι αναγκαστικα πιο προιγμενοι απο εμας :lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μόρια που υπάρχουν στο γενετικό υλικό όλων των οργανισμών της Γης εντοπίστηκαν σε έναν μετεωρίτη που έπεσε στην Αυστραλία το 1969, ενισχύοντας τη θεωρία ότι οι βασικοί δομικοί λίθοι για την εμφάνιση της ζωής προήλθαν από το Διάστημα.

 

Ο διάσημος μετεωρίτης του Μέρκισον είναι γνωστό από παλαιότερες μελέτες ότι περιέχει οργανικές ουσίες όπως αμινοξέα, βασικά συστατικά των πρωτεϊνών. Διαπιστώνεται τώρα ότι περιέχει και δύο νουκλεοβάσεις, μόρια του DNA και του RNA.

 

«Γνωρίζουμε ότι μετεωρίτες σαν τον μετεωρίτη του Μέρκισον, τον οποίο αναλύσαμε, έφερναν στη Γη τους δομικούς λίθους της ζωής πριν από 3,8 έως 4,5 δισ. χρόνια πριν» δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων η Ζίτα Μάρτινς του Imperial College στο Λονδίνο, επικεφαλής της ευρω-αμερικανικής ομάδας.

 

Πολλοί επιστήμονες παραμένουν δύσπιστοι όσον αφορά τα παλαιότερα ευρήματα στον μετεωρίτη του Μέρκισον, καθώς είναι πεπεισμένοι ότι ο βράχος από το διάστημα μολύνθηκε με οργανικές ουσίες κατά την πτώση της στο έδαφος.

 

Αυτή τη φορά οι ερευνητές είναι σχεδόν βέβαιοι για την εξωγήινη προέλευση των νουκλεοβάσεων, καθώς βρέθηκαν να περιέχουν άνθρακα-13, ένα σπάνιο ισότοπο που δεν μπορεί να σχηματίστηκε στη Γη.

 

Τα μόρια που ανίχνευσαν είναι η ουρακίλη, μία από τις βάσεις του RNA -από το οποίο μάλιστα πιστεύεται ότι προήλθαν οι πρώτες μορφές ζωής στη Γη- και η ξανθίνη, μια νουκλεοβάση που δεν περιέχεται στο ίδιο το RNA ή το DNA, αλλά εμπλέκεται σε χημικές διεργασίες των νουκλεϊκών οξέων.

 

Η μελέτη βασίστηκε στις μεθόδους της χρωματογραφίας αερίων και φασματομετρίας μάζας, τεχνολογίες που δεν ήταν διαθέσιμες σε παλαιότερες αναλύσεις του μετεωρίτη του Μέρκισον.

 

«Επειδή οι μετεωρίτες θεωρούνται απομεινάρια από το σχηματισμό του Ηλιακού Συστήματος, τα βασικά συστατικά της ζωής -συμπεριλαμβανομένων των νουκλεοβάσεων- θα μπορούσαν να είναι διαδεδομένα στο Σύμπαν» εκτίμησε ο Μαρκ Σέφτον, επίσης του Imperial College.

 

«Καθώς όλο και περισσότερα βασικά συστατικά της ζωής ανακαλύπτονται σε σώματα από το Διάστημα, η δυνατότητα εμφάνισης ζωής οπουδήποτε υπάρχει η κατάλληλη χημεία φαίνεται όλο και πιο πιθανή» είπε.

 

Η έρευνα δημοσιεύεται στο Earth Planetary Science Letters.http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=911095&lngDtrID=252

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πριν από μερικά χρόνια, ο γνωστός Καναδός αστρονόμος Hugh Ross είχε υπολογίσει ότι από τις 123 παραμέτρους που πρέπει να συντρέχουν για να υπάρχει κάπου στο σύμπαν ζωή με νοημοσύνη, η πιθανότητα να συμβαίνουν οι 75 μόνο είναι 1 προς 10^99 (δηλαδή 0,00000....(99 μηδενικά).....00001 (Οι μαθηματικοί εκτιμούν πως οτιδήποτε έχει πιθανότητα λιγότερο από 1 προς 10^50 είναι πρακτικώς αδύνατο να συμβεί).

 

Με άλλα λόγια, για να υπάρχει μία φορά το φαινόμενο της ζωής στο σύμπαν, πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 10^99 αστέρια ώστε ένα από αυτά να τύχει να είναι κατάλληλο για ζωή όπως είναι ήλιος μας.

 

Στο σύμπαν όμως, με τις πιο αισιόδοξες εκτιμήσεις, υπάρχουν μόνο 10^24 άντε 10^27 αστέρια! Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται κάτι παραπάνω από 1000 σύμπαντα σαν το δικό μας για να εμφανιστεί μία φορά ζωή με νοημοσύνη.

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι μέσα στα τελευταία χρόνια οι απαραίτητες παράμετροι έχει βρεθεί ότι τελικά είναι κάτι παραπάνω από 300, γεγονός που κάνει τις πιθανότητες ακόμη πιο μικρές...

Link to comment
Share on other sites

ζουν αναμεσα μας...:lol:πλακα κανω...:p

 

Φυσικα και ΝΑΙ!

 

Σε ενα αχανες συμπαν που δεν εχουμε εξερευνηση ουτε το ενα τρισεκατομμυριοστο ποιες ειναι οι πιθανοτητες??

 

Ειναι μια στο τρισεκατομμυριο να μην υπαρχουν...:p;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αποκλιετε να ειμαστε μονοι μας

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει οτι στο σχετικα κοντινο συμπαν ,εκτος απο τη γη, ο,τι πιο ζωντανο ειναι οι πετρες στον Αρη.. Πιο μακρια ολο και κατι θα βρισκεται!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πριν από μερικά χρόνια, ο γνωστός Καναδός αστρονόμος Hugh Ross είχε υπολογίσει ότι από τις 123 παραμέτρους που πρέπει να συντρέχουν για να υπάρχει κάπου στο σύμπαν ζωή με νοημοσύνη, η πιθανότητα να συμβαίνουν οι 75 μόνο είναι 1 προς 10^99 (δηλαδή 0,00000....(99 μηδενικά).....00001 (Οι μαθηματικοί εκτιμούν πως οτιδήποτε έχει πιθανότητα λιγότερο από 1 προς 10^50 είναι πρακτικώς αδύνατο να συμβεί).

 

Με άλλα λόγια, για να υπάρχει μία φορά το φαινόμενο της ζωής στο σύμπαν, πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 10^99 αστέρια ώστε ένα από αυτά να τύχει να είναι κατάλληλο για ζωή όπως είναι ήλιος μας.

 

Στο σύμπαν όμως, με τις πιο αισιόδοξες εκτιμήσεις, υπάρχουν μόνο 10^24 άντε 10^27 αστέρια! Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται κάτι παραπάνω από 1000 σύμπαντα σαν το δικό μας για να εμφανιστεί μία φορά ζωή με νοημοσύνη.

 

Αυτός ο ισχυρισμός είναι λάθος, αν η πιθανότητα είναι 1 προς 10^99 όπως λες (δεν το αμφισβητώ) τότε δε σημαίνει ότι στα 10^99 αστέρια θα έχουμε τουλάχιστον 1 φορά ύπαρξη ζωής, ούτε αντίθετα (όπως ισχυρίζεσαι) θα είναι αδύνατο να υπάρχουν πάνω από 1 περιπτώσεις αστεριών με ύπαρξη ζωής. Η πιθανότητα να φέρεις άσο στο ζάρι είναι 1 στις 6 αλλά μπορεί να ρίξεις 6 φορές και να μην βγει ούτε ένας άσος, ή να βγουν άσοι και οι 6.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ισχυρισμός είναι λάθος, αν η πιθανότητα είναι 1 προς 10^99 όπως λες (δεν το αμφισβητώ) τότε δε σημαίνει ότι στα 10^99 αστέρια θα έχουμε τουλάχιστον 1 φορά ύπαρξη ζωής, ούτε αντίθετα (όπως ισχυρίζεσαι) θα είναι αδύνατο να υπάρχουν πάνω από 1 περιπτώσεις αστεριών με ύπαρξη ζωής. Η πιθανότητα να φέρεις άσο στο ζάρι είναι 1 στις 6 αλλά μπορεί να ρίξεις 6 φορές και να μην βγει ούτε ένας άσος, ή να βγουν άσοι και οι 6.

 

 

Και εκτος τουτου μην ξεχναμε(κατι που το εχει πει και ο hawkins)οτι οι παραμετροι του να υπαρξουν πιθανοτητες για ζωη ειναι καθαρα υποκειμενικοι,δεδομενου οτι σε αλλα συμπαντα ειναι δυνατο να εξελιχθουν μορφες ζωης υπο αλλες προυποθεσεις,και οχι απαρετητα λογο οξυγονου και θερμοκρασιας και διαφορα αλλα...

Επισης ειναι δυνατον να υπαρχουν συνθηκες που εμεις ειναι αδυνατον να τς κατανοησουμε και συνεπως δεν μπορουμε να αποκλεισουμε και αυτο το ενδεχομενο για πιθανη υπαρξη ζωης υπο αγνωστες συνθηκες για τον ανθρωπο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν λέμε εξωγήινοι δεν εννοούμε τα ανθρωπάκια με χεριά πόδια κλπ που μας δείχνουν τα έργα. Εννοούμε κάθε μορφή ζωής, έστω και με τη μορφή μικροβίων. Και φυσικά η πιθανότητα να υπάρχουν είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή του να μην υπάρχουν .

ποιος μου λέει ότι σε ένα πλανήτη χωρίς νερό και οξυγόνο δε μπορεί να ανατηχθεί κάποιος οργανισμός; Εμείς ναι μπορεί να έχουμε σαν βάση το νερό, αλλού κάποιος οργανισμός μπορεί να έχει σαν βάση το πυρίτιο. Δε μπορείτε να φανταστείτε πως θα ήμασταν και σε τι συνθήκες θα μπορούσαμε να ζούμε αν είχαμε και εμείς σαν βάση το πυρίτιο ας πούμε .

 

Το άλλο γεγονός είναι ότι δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να αναγνωρίσουμε όλους τους οργανισμούς που είναι στη γη, και αποκλείουμε τους οργανισμούς που είναι στο σύμπαν. Το μεγαλύτερο μέρος της θάλασσας είναι ανεξερεύνητο ακόμα. Φανταστείτε τι υπάρχει στο βαθύτερο σημείο της αβύσσου. Υπάρχουν πλάσματα εντελώς αποκρουστικά για εμάς και ώμος είναι μέσα στα βάθη της θάλασσας ΣΤΗ ΓΗ ΜΑΣ. Εδώ πριν ένα μήνα περίπου ανακαλύψαμε φυλή στα σύνορα Βραζιλίας Περού η οποία δεν είχε έρθει ακόμα σε επαφή με τον σύγχρονο πολιτισμό.

 

Αφού δεν είμαστε σίγουροι για το τι υπάρχει στη γη που ζούμε γιατί αποκλείουμε τόσο εύκολα την ύπαρξη ζωής (όχι απαραίτητα νοήμων) σε όλους πλανήτες ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ισχυρισμός είναι λάθος, αν η πιθανότητα είναι 1 προς 10^99 όπως λες (δεν το αμφισβητώ) τότε δε σημαίνει ότι στα 10^99 αστέρια θα έχουμε τουλάχιστον 1 φορά ύπαρξη ζωής, ούτε αντίθετα (όπως ισχυρίζεσαι) θα είναι αδύνατο να υπάρχουν πάνω από 1 περιπτώσεις αστεριών με ύπαρξη ζωής. Η πιθανότητα να φέρεις άσο στο ζάρι είναι 1 στις 6 αλλά μπορεί να ρίξεις 6 φορές και να μην βγει ούτε ένας άσος, ή να βγουν άσοι και οι 6.

 

Ναι αλλά μην ξεχνάμε ότι άλλο το 1 στα 6 και άλλο το 1 στα 10^99! ;) Δεν υπάρχει σύγκριση, μιλάμε για έναν απίστευτα μεγάλο αριθμό.

 

Άλλωστε αν κάποιος ρίξει ένα ζάρι 6 φορές και τις 6 φορές έρθει 1, μαθηματικά πιο πιθανό είναι να είναι "πειραγμένο" το ζάρι παρά θέμα τύχης.

Link to comment
Share on other sites

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο άπειρο σύμπαν είναι τουλάχιστον αστείο να θεωρούμε ότι είμαστε τα μοναδικά έμβια όντα που κατοικούν σε αυτό.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο άπειρο σύμπαν είναι τουλάχιστον αστείο να θεωρούμε ότι είμαστε τα μοναδικά έμβια όντα που κατοικούν σε αυτό.

 

edw tha symfwnhsw

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και εγω νομιζω οτι ειναι πολυ εγωιστικο να θεωρουμε τους εαυτους μας τα μονα οντα στο συμπαν...Σιγουρα υπαρχουν εξωγηινοι κατα τη γνωμη μου αν και δεν τους φανταζομαι ως μικρα πρασινα ανθρωπακια...
''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομιζω οτι ειναι πολυ εγωιστικο να θεωρουμε τους εαυτους μας τα μονα οντα στο συμπαν...Σιγουρα υπαρχουν εξωγηινοι κατα τη γνωμη μου αν και δεν τους φανταζομαι ως μικρα πρασινα ανθρωπακια...

 

καθε αλλο...

Η μορφη τους μπορει για τους ανθρωπους να ειναι ασυλληπτη!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καθε αλλο...

Η μορφη τους μπορει για τους ανθρωπους να ειναι ασυλληπτη!;)

 

Ναι συμφωνω..Αραγε αυτοι ξερουν για εμας???

''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω..Αραγε αυτοι ξερουν για εμας???

 

 

Λογικα οχι μια και οι αποστασεις ειναι ασυλληπτες ακομα και για το φως!!

 

Αν παντος αυτοι εχουν τετοια τεχνολογια που ξερουν για μας τοτε εμεις ειναι αδυνατο να τους εντοπισουμε ποτε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικα οχι μια και οι αποστασεις ειναι ασυλληπτες ακομα και για το φως!!

 

Αν παντος αυτοι εχουν τετοια τεχνολογια που ξερουν για μας τοτε εμεις ειναι αδυνατο να τους εντοπισουμε ποτε...

 

Εκτος και αν αποφασισουν οι ιδιοι να ''φανερωθουν''...

''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενας τυπος μου ελεγε οτι δεν υπαρχει τιποτα εξω απο τη γη,μπαρουφες ειναι ολα εδω μου λεει ειχαν βαλει μια σημαια στο φεγγαρι που κυματιζε κιολας :lol::lol: καραμονταζ........καλα αυτο το ξεραμε εδω και καιρο....αλλα τα ελεγε ο μαγκας τοσο πιστευτα που τον πιστεψα......μαλλον δεν υπαρχουν εξωγηινοι :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι υπάρχουν αλλά περισσότερα για την εμπειρεία μου δεν σας λέω, γιατί πολύ απλά θα με περάσετε για τρελό!

Δεν γίνετε να είμαστε μόνοι σε αυτό το άπειρον τον απείρον από τα άπειρα τον απείρον στα άπειρα!:lol:

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...