Jump to content

3 Ιουνίου, ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων ζευγαριών


Treloparea
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΩΣ το να επιτρέψεις σε αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν οικογένεια, θήγει το δικό σου και δικό μου δικαίωμα στο θεσμό;

 

Αν οι gay αποκτήσουν τα ίδια δικαιώματα με σένα, ξαφνικά εσύ θα αντιμετωπίσεις δυσκολία στο να βρεις σύζυγο; Ή η σημασία της αγάπης που δείχνεις στο άλλο σου μισό και στα παιδιά σου θα μειωθεί;

 

edit:

Για δείξε μου τις σχετικές έρευνες...Τα "ξέρουμε ότι" και τα "είναι γενικά αποδεκτό" είναι για τις εκθέσεις του λυκείου, όχι για τις συζητήσεις περί δικαιωμάτων του ανθρώπου.

 

Αντίθετα εγώ θα σου δείξω αυτό:

 

 

 

 

από εδώ: http://www.apa.org/pi/lgbc/policy/parents.html

 

Ποσο ευκολο ειναι να εχεις μια προοδευτικη αποψη...κι εγω θα ηθελα να την εχω,αλλα θα ηθελα να μπορω και να την στοιχειοθετησω....:rolleyes:

 

Δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους....προσαρμοστηκα στην εποχη μου και μαθαινω να συμβιωνω με ολους τους ανθρωπους και τις ιδιεταιροτητες τους κι εγω....αλλα δεν μπορω να καταπιεσω τον εαυτο μου αρκετα ωστε να δεχτω οτι ειναι κατι φυσιολογικο....δεν ειναι.

 

Και αυτο φαινεται απο τις αιτιες και τις αφορμες που μπορουν να δημιουργησουν την ομοφυλοφιλια...ειναι γνωστο πως μπορει να οφειλεται σε ορμονικες διαταραχες οπως και σε παιδικα τραυματα αλλα και διαταραγμενες σχεσεις με εναν γονεα στην παιδικη ηλικια....αυτα απο μονα τους δειχνουν οτι η ομοφυλοφιλια ειναι μια παρεκληση απο το φυσιολογικο....Μια παρεκληση οχι αρκετη για κοινωνικο ρατσισμο ...αλλωστε υπαρχουν σεξουαλικες παρεκλησεις ετεροφυλοφιλων μακραν σοβαροτερες...

 

Απο αυτο ομως μεχρι να φτασουμε στο σημειο να θεωρουμε ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι ικανο να υιοθετησει και να μεγαλωσει ενα παιδι υπαρχει ενας μεγαλος,μακρυς δρομος που το δικο μου μυαλο δεν μπορει να διανυσει...πιστευω πως δεν ειναι ενα καταλληλο περιβαλλον για τον ευπλαστο και ευαισθητο συναισθηματικο κοσμο του παιδιου και θα δημιουργησει πολλες εσωτερικες συγκρουσεις στα παιδια....δεν ειναι ικανα σε μικρες ηλικιες να επεξεργαστουν πληροφοριες που αλλωστε οπως φαινεται απο αυτο εδω το thread ενα σωρο ενηλικες δεν μπορουν να επεξεργαστουν.:rolleyes:

 

 

 

To να παραθετεις ενα απλο λινκ απο το γουγλ δεν ισχυροποιει το επιχειρημα σου..μπορω και γω καλλιστα να κανω το ιδιο για να σου αποδειξω το αντιθετο..

επισης να διευκρινίσω οτι αυτη η ερευνα που παρεθεσες εγινε στην Αμερικη,που η κοινωνια ειναι εντελως διαφορετικη με την κοινωνια της Ελλαδας,,(μην ειμαστε οτι να ναι):rolleyes:

 

 

Να πω και το εξης.. με ενοχλουν αφανταστα ολοι αυτοι οι ψευτοπροοδευτικοι που το παιζουν cool και φιλελευθεροι....:mad:\\

 

Καθε παιδι εχει το δικαιωμα να μεγαλωσει σε μια φυσιολογικη οικογενεια, που να εχει και τα 2 προτυπα(μητερα-πατερα),

γιατι να του στερησουμε αυτο το δικαιωμα;;; εε;;; αυτο δεν ειναι καταπατηση των ανθρωπινων δικαιωματων;;;;:rolleyes:

απο ψευτοπροοδευτικους αλλο τιποτα αυτη η χωρα....:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Από τη μία λες ότι θεωρείς ηλίθιο επιχείρημα να λέει κάποιος ότι έγινε gay γιατί επηρεάστηκε από κάτι και από την άλλη λες, ότι ένα παιδί σε μια gay οικογένεια θα γίνει σίγουρα gay (επειδή θα επηρεαστεί!!!!) :confused::confused:

Κατανοω την εμφυτη ταση του καθενος να διαφωνησει σε εντονο υφος σε φορουμ αν και εγω θα παρατηρησες οτι προσεχω πως διατυπωνω τις αποψεις μου....διαβασε καλυτερα σε τι απανταω καθε φορα..:rolleyes:

 

το παιδί υιοθετείται δεν αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει gay...

Ξερεις πολλοι ειναι αυτοι που υποστηριζουν οτι γινονται gay καθως μεγαλωνουν επειδη κατι τους επηρρεασε:rolleyes:

 

 

Αυτό που ουσιαστικά λένε όσοι απορρίπτουν την δυνατότητα υιοθεσίας για τα gay ζευγάρια, είναι ότι δύο gay είναι λιγότερο ικανοί να αγαπήσουν από ότι δύο straight.
Αυτο ειναι πολυ ηλιθιο επιχειρημα:blink: δε νομιζω οτι αυτο ειναι το επιχειρημα τους, το θεμα ειναι οτι δεν θα εχει ενα φυσιολογικο περιβαλλον το παιδι και αυξανονται παρα πολυ οι πιθανοτητες να γινει και αυτο gay...

 

 

 

 

Βεβαια ειμαι σιγουρος οτι ημουν πληρως κατανοητος ηδη αλλα επεξηγουμαι γιατι καταφερες να συμπερανεις οτι φασκω και αντιφασκω

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Mπορουμε να σταματησουμε να λεμε πραγματα μαλλον παιδαριωδη σαν επιχειρηματα;Επιχειρηματα οπως αν ο θεος ηθελε δεν θα εφτιαχνε τον Αδαμ και την Ευα αλλα τον Αδαμ και τον Βρασιδα ειναι μαλλον αστεια γιατι κανεις δεν ξερει ποιο ειναι το φυσιολογικο πως γεννηθηκε η ζωη και γιατι η φυση κανει κατι τετοια που μας φαινονται ενας περιεργα..Η ομοφυλοφιλια υπαρχει και στην φυση..Επισης οι ομοφυλοφιλοι υπαρχουν σε καθε εποχη και σε ολα τα μερη..Πως στο καλο γινεται αυτο;Μηπως λεω μηπως ειναι κατι πολυ πιο φυσιολογικο απο οτι μπορουμνε να φανταστουμε με το φτωχο μας μυαλο;Οσο για την αποψη της Εκκλησιας πραγματικα εκνευριζομαι οταν ο καθε κληρικος εμφανιζει σαν θεικες αποψεις πραγματα που ειναι εμφανες οτι ειναι προιοντα ανθρωπινης μικροπρεπειας και μονο..
Link to comment
Share on other sites

απο ψευτοπροοδευτικους αλλο τιποτα αυτη η χωρα....:)

 

Έτσι είναι. Οι Έλληνες είμασε και ήμασταν ανέκαθεν των άκρων.

Ή "ψευτοπροοδευτικοί" ή σκληροπυρηνικοί πουριτανοί.

 

Προσωπικά εγώ προτιμώ τους πρώτους.

 

Όσο για το θέμα των παιδιών, προσωπικά θεωρώ καλύτερο μια ιδιόμορφη και σαφέστατα όχι τέλεια οικογένεια , από καθόλου οικογένεια.

 

Γιατί καταπάτηση των δικαιωμάτων των παιδιων είναι η μη ύπαρξη σωστής με βάση τα κοινωνικά πρότυπα οικογένειας, αλλά θεωρώ ακόμη χειρότερη την μη ύπαρξη αγάπης για ένα παιδί.

 

Τέλος εγώ προσωπικά δεν έχω δει στατιστικά στοιχεία που να αποδεικνύουν αυτό που λες. Άλλωστε το να μπορούν ομοφυλόφιλα ζευγάρια να υιοθετούν παιδιά ειναι πολύ "καινούργιο" για να έχουμε στατιτικά στοιχεία.

 

Και από την άλλη, δεν είναι χαζό να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να νομίζουμε πως είμαστε "ασφαλείς από κάθε τι αφύσικο";;

 

Αν οι gay θέλουν να ζουν μαζί, μπορείς εσύ ή εγώ να τους το απαγορέψουμε; Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τη συμβίωση χωρίς γαμο; Μια τέτοια συμβίωση, αλήθεια σε τι διαφέρει από το γάμο;

Επίσης, αν οι gay θέλουν να κάνουν παιδιά, δεν μπορούν;; Για τους άντρες υπάρχουν οι λεγόμενες surrogate mothers που μπορούν να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί για "λογαριασμό" κάποιων άλλων. Οι δε γυναίκες μπορούν πηγαίνοντας σε μια τράπεζα πέρματος να τεκνοποιήσουν.

 

Έτσι και αλλιώς δε με βρίσκει αντίθετο η υιοθεσία παιδιών από λεσβίες ή gay, αφού φυσικά πληρούν κάποιες αυστηρές προϋποθέσεις, αλλλά δεν είναι χαζό να μην θεσπίζεις νόμους για κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να απαγορεψεις;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

 

Πρώτον, λέτε ότι το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος είναι θέμα γενετικό και όχι ψυχολογικό. Το δέχομαι. Άρα, κάποιος γεννιέται gay, δε γίνεται.

 

Δεύτερον, λέτε ότι το παιδί μέσα σε μια gay οικογένεια, θα γίνει gay!!!

Δηλαδή, αν υιοθετήσουν κάποιο παιδάκι από ένα ίδρυμα, θα το κάνουν ομοφυλόφιλο!

 

Παρακαλώ εξηγήστε μου τι εννοείτε..

 

Υ.Γ. Ας σταματήσει κάποιος να με ειρωνεύεται σε κάθε τόπικ που απαντάω. Δεν αρμόζει στην ηλικία του. :ninja:

Ξέρει ποιος είναι.:ninja::ninja:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

To να παραθετεις ενα απλο λινκ απο το γουγλ δεν ισχυροποιει το επιχειρημα σου..μπορω και γω καλλιστα να κανω το ιδιο για να σου αποδειξω το αντιθετο..

 

Για παρέθεσε σε παρακαλώ...αλλά να μην είναι από το "Bible Holding Gay Bashing Friends of Pat Robertston Hardcore Republicans World News". Εγώ δεν σου έδωσα "απλό" link, εγώ σου έδωσα link από ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ φορέα και όχι ένα "κίτρινο" άρθρο από κάποιο συντηριτικό blog.

 

επισης να διευκρινίσω οτι αυτη η ερευνα που παρεθεσες εγινε στην Αμερικη,που η κοινωνια ειναι εντελως διαφορετικη με την κοινωνια της Ελλαδας,,(μην ειμαστε οτι να ναι):rolleyes:

Αγαπάνε περισσότερο τα παιδιά τους εκεί; Ή μήπως είναι περισσότερο "ανοιχτοί" σε αλλαγές;

 

Να πω και το εξης.. με ενοχλουν αφανταστα ολοι αυτοι οι ψευτοπροοδευτικοι που το παιζουν cool και φιλελευθεροι....:mad:\\

 

Καθε παιδι εχει το δικαιωμα να μεγαλωσει σε μια φυσιολογικη οικογενεια, που να εχει και τα 2 προτυπα(μητερα-πατερα),

γιατι να του στερησουμε αυτο το δικαιωμα;;; εε;;; αυτο δεν ειναι καταπατηση των ανθρωπινων δικαιωματων;;;;:rolleyes:

απο ψευτοπροοδευτικους αλλο τιποτα αυτη η χωρα....:)

 

Καλύτερα (ψεύτο)προοδευτικός και φιλελεύθερος, παρά σκληροπυρηνικά συντηριτικός και ρατσιστής. Οι πρώτοι τουλάχιστον δεν στερούν δικαιώματα επειδή το προστάζει η θρησκεία ή ο οποιοσδήποτε κάλος έχουν στον εγκέφαλο...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

 

Πρώτον, λέτε ότι το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος είναι θέμα γενετικό και όχι ψυχολογικό. Το δέχομαι. Άρα, κάποιος γεννιέται gay, δε γίνεται.

 

Δεύτερον, λέτε ότι το παιδί μέσα σε μια gay οικογένεια, θα γίνει gay!!!

Δηλαδή, αν υιοθετήσουν κάποιο παιδάκι από ένα ίδρυμα, θα το κάνουν ομοφυλόφιλο!

 

Παρακαλώ εξηγήστε μου τι εννοείτε..

 

Υ.Γ. Ας σταματήσει κάποιος να με ειρωνεύεται σε κάθε τόπικ που απαντάω. Δεν αρμόζει στην ηλικία του. :ninja:

Ξέρει ποιος είναι.:ninja::ninja:

πρωτα απο ολα σιγουρα αυτο το παιδι θα νιωθει ντροπη...δηλαδη οταν παει σχολειο και καθε παιδι εχει ερθει με τους γονεις του και λενε απο δω απο μπαμπας μου και απο εδω η μαμα μου...το παιδι που εχει γονεις δυο ''αντρες'' τι θα λεει...?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα σιφουρα αυτο το παιδι θα νιψθει ντροπη...δηλαδη οταν παει σχολειο και καθε παιδι εχει ερθει με τους γονεις και λενε απο δω απο μπαμπας μου και απο εδω η μαμα μου...το παιδια που εχει γονεις δυο ''αντρες'' τι θα λεει...?:wacko:

 

 

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΚ...δηλαδή για το αλοδαπό παιδάκι που το κοριδεύουν οι συμμαθητές του τί να κάνουμε...; Το παιδάκι το οποίο δεν παρακολουθεί θρησκευτικά επειδή είναι καθολικό/μουσουλμάνικο κλπ;

 

Η κοροιδία στο σχολείο είναι απλά αθώα αντίδραση μικρών παιδιών σε πράγματα που δεν καταλαβαίνουν...το γεγονός ότι υφίσταται θα μας οδηγήσει στο να στερήσουμε παιδιά από το να αποκτήσουν οικογένεια;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Mπορουμε να σταματησουμε να λεμε πραγματα μαλλον παιδαριωδη σαν επιχειρηματα;Επιχειρηματα οπως αν ο θεος ηθελε δεν θα εφτιαχνε τον Αδαμ και την Ευα αλλα τον Αδαμ και τον Βρασιδα ειναι μαλλον αστεια γιατι κανεις δεν ξερει ποιο ειναι το φυσιολογικο πως γεννηθηκε η ζωη και γιατι η φυση κανει κατι τετοια που μας φαινονται ενας περιεργα..Η ομοφυλοφιλια υπαρχει και στην φυση..Επισης οι ομοφυλοφιλοι υπαρχουν σε καθε εποχη και σε ολα τα μερη..Πως στο καλο γινεται αυτο;Μηπως λεω μηπως ειναι κατι πολυ πιο φυσιολογικο απο οτι μπορουμνε να φανταστουμε με το φτωχο μας μυαλο;Οσο για την αποψη της Εκκλησιας πραγματικα εκνευριζομαι οταν ο καθε κληρικος εμφανιζει σαν θεικες αποψεις πραγματα που ειναι εμφανες οτι ειναι προιοντα ανθρωπινης μικροπρεπειας και μονο..

 

Και οι τρελοι υπηρχαν ανεκαθεν,ειναι και αυτοι φυσιολογικοι????Τελως παντων,εγω απορω με αυτες τις προοδευτικες ιδεες και γιατι τους υποστιριζετε ΤΟΣΟ πολυ.Ενταξει να καλυπτονται νομικα αλλα μεχρι εκει,τι γαμοι και χαζομαρες ειναι αυτες???Και το ακομα χειροτερο να υοθετισουν και παιδια.Αν ειναι δυνατον πως μπορειτε να σκεφτεστε τετοια πραγματα,το παιδι δεν σκεφτεστε πως θα μεγαλωσει με δυο ομοφυλοφιλους γονεις???Οτι μ***ες μας πασαρουν οι ξενοι αμεσως να τις υποστιριξουμε και να τις εφαρμοσουσε σαν προοδευτικοι που ειμαστε χωρις να σκεφοτουμε οτι η θρησκεια μας το απαγορευει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χωρις να σκεφοτουμε οτι η θρησκεια ΜΟΥ το απαγορευει.

 

Και εγώ που νόμιζα ότι ζούσαμε υπό καθεστώς ανεξιθρησκείας...

 

Μάλλον απέτυχε ο διαχωρισμός εκκλησίας/πολιτείας...

 

ΥΓ: Σου "έφτιαξα" και λίγο το post σου. Η θρησκεία που ακολουθείς εσύ δεν είναι η ίδια με την θρησκεία που ακολοθεί ο διπλανός σου. Και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να εμπλέκεται σε πολιτικές και νομοθετικές αποφάσεις.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα σιγουρα αυτο το παιδι θα νιωθει ντροπη...δηλαδη οταν παει σχολειο και καθε παιδι εχει ερθει με τους γονεις του και λενε απο δω απο μπαμπας μου και απο εδω η μαμα μου...το παιδι που εχει γονεις δυο ''αντρες'' τι θα λεει...?:wacko:

 

Βγάλτο "σίγουρα" έξω. Μέσα σε μια τέτοια ιδιόμορφη οικογένεια δεν μπορεί να ξέρει κανείς πως θα είναι τα πράγματα. Όλοι μας υποθετικά μιλάμε.

 

Αλλά μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι δύο ομόφυλοι θα ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ το παιδί τους να γίνει κι αυτό ομοφυλόφιλος. Ειδικά όταν ξέρουν ότι στη χώρα που ζούμε, θα αντιμετωπίσουν πολλά προβλήματα όπως αντιμετώπισαν και οι ίδιοι.

 

Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να μας αφορά τι γίνεται στο σπίτι του καθενός και αυτό να του το χτυπάμε. Αν το παιδί είναι ευτυχισμένο, η οικογένειά του είναι αγαπημένη και έχει μια ήρεμη ζωή, τότε συγνώμη αλλά δεν έχει το δικαιώμα κανένα λαλημένο μυαλό να του το χαλάσει. (δεν μιλάω για σένα, προς Θεού)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Για παρέθεσε σε παρακαλώ...αλλά να μην είναι από το "Bible Holding Gay Bashing Friends of Pat Robertston Hardcore Republicans World News". Εγώ δεν σου έδωσα "απλό" link, εγώ σου έδωσα link από ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ φορέα και όχι ένα "κίτρινο" άρθρο από κάποιο συντηριτικό blog.

Η ερευνα αυτη σου ξαναλεω δεν επιβεβαιωνει τιποτα...:) επισης αν το προσεξες πριν μερικα χρονια (πρωτου γινει αυτη η ερευνα) ειχαν καταληξει σε αλλα συμπερασματα, μετα ομως διαψευστηκαν καθως η κοινωνια εξελισεται(προς το καλο η προς το κακο,δεν γνωριζω να απαντησω)

 

 

Καλύτερα (ψεύτο)προοδευτικός και φιλελεύθερος, παρά σκληροπυρηνικά συντηριτικός και ρατσιστής. Οι πρώτοι τουλάχιστον δεν στερούν δικαιώματα επειδή το προστάζει η θρησκεία ή ο οποιοσδήποτε κάλος έχουν στον εγκέφαλο...

Καλα φιλε , οτι να ναι μου φαινεται...

που ειδες εσυ την θρησκεια τωρα που συζηταμε;;;:blink:

ειδες που εχω δικιο λοιπον οταν λεω οτι ειστε ψευτοπροοδευτικοι;;)

Ποιος εισαι εσυ λοιπον που θα στερησεις τι δικαιωμα ενος παιδιου να εχει ενα 2 προτυπα;; (μητερα-πατερας) και ποιος σου ειπε οτι σε ενα ιδρυμα δεν τους προσφερουν αγαπη στα παιδια;;;,(μην τα βγαζεις απο το μυαλλο σου, ασε εμενα να το κρινω καλυτερα αυτο το θεμα που ερχομαι και σε επαφη απο το συγγενικο μου περιβαλλον με ιδρυματα:mad:)

 

 

 

Απαντηστε μου ειλικρινα σε αυτο το ερωτημα....Οπως θα ξερετε για την υιοθεσια ενος παιδιου υπευθυνες ειναι ειδικες επιτροπες που κρινουν αν τα ζευγαρια ειναι καταλληλα για την ανατροφη ενος παιδιου

Επισης,αποτι γνωριζετε υπαρχουν παρα πολλα ζευγαρια που επιθυμουν να υιοθετησουν και η πιθανοτητα αυτη η επιτροπη να βρεθει στο διλλημα αναμεσα σε ενα gay ζευγαρι και ενα ζευγαρι 2 αλκοολικων ανεργων ειναι ανυπαρκτη - παντα θα υπαρχει ενα ζευγαρι με τα οικονομικα και κοινωνικα φοντα να μεγαλωσει ενα παιδι-

Στην ταμπακιερα λοιπον....ποιος απο εσας αν ηταν σε αυτη την επιτροπη θα προτιμουσε χωρις ενδοιασμους το gay ζευγαρι?

 

 

DesertSMisSRaiN ειμαι υπερ του πολιτικου γαμου των ομοφυλοφιλων αλλα κατα της υιοθεσιας;)(απλα για να ξεκαθαρισω την θεση μου)

 

 

 

Σκεφτειτε λιγο πιο προσεκτικα τις ψυχολογικες επιπτωσεις στο παιδι απο μια τετοια κατασταση....Οι ειδικοι παιδοψυχολογοι συνιστουν το παιδι να μην ενημερωνεται καν για την υιοθεσια πριν απο μια ηλικια....φανταστειτε τι επιπτωσεις θα εχει στο παιδι να ανακαλυψει απο μικρη ηλικια οχι μονο οτι ειναι υιοθετημενο αλλα και οτι εχει 2 μπαμπαδες/μαμαδες και μπειτε στη θεση ενος 8χρονου μυαλου που προσπαθει να επεξεργαστει ολες αυτες τιε πληροφοριες και να βρει την σεξουαλικη του ταυτοτητα!

Κατανοω την θεληση για εξαλιψη των κοινωνικων διακρισεων αλλα δεν ειναι λιγο υπερβολικο να ειστε τοσο σιγουροι για την καταλληλοτητα ενος τετοιου ζευγαριου να δημιουργησει -οσο καλες και αν ειναι οι προθεσεις του- ενα καταλληλο περιβαλλον?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Να μη λέμε ανακρίβειες. Ένα παιδί ανακαλύπτει τη σεξουαλικότητά του στα 10-12 χρόνια.

 

Και επειδή σπουδάζω για κοινωνική λειτουργός και έχουμε ασχοληθεί με αυτό το θέμα, ένα παιδί μπορεί να μάθει σε οποιαδήποτε ηλικία ότι είναι υιοθετημένο. Αν του μιλήσει κάποιος όπως πρέπει και καταλάβει το παιδί, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

 

Και μάλιστα, τα παιδιά αυτά λέγονται τα παιδία της καρδιάς και πολλές φορές είναι περήφανα γιατί τα διάλεξαν, τα πήραν από κάπου και τα αγάπησαν σαν να ήταν δικά τους.

 

Αυτά από μένα :cool:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Η ερευνα αυτη σου ξαναλεω δεν επιβεβαιωνει τιποτα...:) επισης αν το προσεξες πριν μερικα χρονια (πρωτου γινει αυτη η ερευνα) ειχαν καταληξει σε αλλα συμπερασματα, μετα ομως διαψευστηκαν καθως η κοινωνια εξελισεται(προς το καλο η προς το κακο,δεν γνωριζω να απαντησω)

ΠΟΙΟΙ είχαν καταλήξει σε άλλα συμπεράσματα; Μην λες αερολογίες...αφού θες να στηρίξεις τις απόψεις σου, παρέθεσε και τις πηγές σου. Η έρευνα αυτή ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ της σεξουαλικής κατεύθυνσης των γονιών και αυτής του παιδιού.

 

 

Καλα φιλε , οτι να ναι μου φαινεται...

που ειδες εσυ την θρησκεια τωρα που συζηταμε;;;:blink:

 

Την ανέφεραν ΠΟΛΛΟΙ άλλοι από πάνω

ειδες που εχω δικιο λοιπον οταν λεω οτι ειστε ψευτοπροοδευτικοι;;)

Ασχολίαστο.

Ποιος εισαι εσυ λοιπον που θα στερησεις τι δικαιωμα ενος παιδιου να εχει ενα 2 προτυπα;; (μητερα-πατερας) και ποιος σου ειπε οτι σε ενα ιδρυμα δεν τους προσφερουν αγαπη στα παιδια;;;,(μην τα βγαζεις απο το μυαλλο σου, ασε εμενα να το κρινω καλυτερα αυτο το θεμα που ερχομαι και σε επαφη απο το συγγενικο μου περιβαλλον με ιδρυματα:mad:)

Εσύ είσαι που βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου, και που ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ότι αν το παιδί δεν έχει ετερόφυλους γονείς, θα έχει προβλήματα στην ψυχολογική του ανάπτυξη. Και βάσει των ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ που κάνεις, θες να στερήσεις από τα άτομα αυτά μία οικογένεια.

 

Και μιας και τα ιδρύματα προσφέρουν αγάπη στα παιδιά, τότε να καταργήσουμε το θεσμό της υιοθεσίας...για να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα να καταλήξουν τα παιδιά σε κακές ετερόφυλες οικογένειες.

 

 

Απαντηστε μου ειλικρινα σε αυτο το ερωτημα....Οπως θα ξερετε για την υιοθεσια ενος παιδιου υπευθυνες ειναι ειδικες επιτροπες που κρινουν αν τα ζευγαρια ειναι καταλληλα για την ανατροφη ενος παιδιου

Επισης,αποτι γνωριζετε υπαρχουν παρα πολλα ζευγαρια που επιθυμουν να υιοθετησουν και η πιθανοτητα αυτη η επιτροπη να βρεθει στο διλλημα αναμεσα σε ενα gay ζευγαρι και ενα ζευγαρι 2 αλκοολικων ανεργων ειναι ανυπαρκτη - παντα θα υπαρχει ενα ζευγαρι με τα οικονομικα και κοινωνικα φοντα να μεγαλωσει ενα παιδι-

Στην ταμπακιερα λοιπον....ποιος απο εσας αν ηταν σε αυτη την επιτροπη θα προτιμουσε χωρις ενδοιασμους το gay ζευγαρι?

Εγώ.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για το θέμα των παιδιών, προσωπικά θεωρώ καλύτερο μια ιδιόμορφη και σαφέστατα όχι τέλεια οικογένεια , από καθόλου οικογένεια.

Καλά, σε αυτό δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Αλλά πάντα θα υπάρχουν κανονικές οικογένειες που θα θέλουν να υιοθετήσουν.

 

Τέλος εγώ προσωπικά δεν έχω δει στατιστικά στοιχεία που να αποδεικνύουν αυτό που λες. Άλλωστε το να μπορούν ομοφυλόφιλα ζευγάρια να υιοθετούν παιδιά ειναι πολύ "καινούργιο" για να έχουμε στατιτικά στοιχεία.

Ναι, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τα παιδιά πειραματόζωα, όπως σίγουρα καταλαβαίνεις.

Προσωπικός μου φόβος δεν είναι μήπως τα παιδιά αυτά γίνουν gay.

Πιστεύω οτι θα έχουν άλλα, ψυχολογικά προβλήματα μεγαλώνοντας σε μια οικογένεια που δεν είναι εξ ορισμού φυσικολογική.

Ακόμα και στις μονογονεικές οικογένειες συνήθως υπάρχει και ο πατέρας και η μητέρα(στην περίπτωση που ζούν βέβαια).Μπορεί να μη μένουν όλοι μαζί, αλλά υπάρχουν.

 

 

Και από την άλλη, δεν είναι χαζό να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να νομίζουμε πως είμαστε "ασφαλείς από κάθε τι αφύσικο";;

 

Αν οι gay θέλουν να ζουν μαζί, μπορείς εσύ ή εγώ να τους το απαγορέψουμε; Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τη συμβίωση χωρίς γαμο; Μια τέτοια συμβίωση, αλήθεια σε τι διαφέρει από το γάμο;

 

Κοίτα, μπορεί για εσένα ο γάμος να είναι μόνο μια τυπική διαδικασία και τίποτα άλλο, αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.

Για πάρα πολλούς ο γάμος είναι ένας ιερός θεσμός(καμία σχέση με εκκλησία, ιερός γιατί με αυτόν δημιουργείται οικογένεια).

Έχει τεράστια ιστορία και κοινωνικό περιεχόμενο.

Ας ζούν μαζί, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ας νομιμοποιούν τη σχέση τους, μαγκιά τους, ούτε αυτό με απασχολεί, με κάτι όμως που δεν θα λέγεται γάμος

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στην ταμπακιερα λοιπον....ποιος απο εσας αν ηταν σε αυτη την επιτροπη θα προτιμουσε χωρις ενδοιασμους το gay ζευγαρι?

 

 

Εγώ.

 

 

Κι εγώ κι εγώ :p

 

Που υπογράφουμε;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κι εγώ :p

 

Που υπογράφουμε;

 

Γιατί, τους ξέρεις και θα τους δώσεις το παιδί?

Αλλά βέβαια, εσύ τι χάνεις...:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η υιοθετηση ενος παιδιου κατα την γνωμη μου δεν θα πρεπει να επιτραπει.Ενα παιδι διαμορφωνει τον χαρακτηρα του και μιμειται απο το οικογενειακο του περιβαλλον μεχρι καποια ηλικια.Πως ειναι δυνατον να εξαναγκαστει ενα παιδι να μεγαλωσει σε ενα τετοιο περιβαλλον?Γιατι περι εξαναγκασμου προκειται αφου δεν ειναι επιλογη του.Παμε να κανουμε την μειοψηφια πλειοψηφια.Δεν μιλαω ρατσιστικα αλλα σκεφτειται οτι θα εχουμε μια αυξηση ομοφυλοφιλων σιγουρα ετσι.Αν το παιδι γεννηθηκε στρειτ γιατι να το καταδικασουμε?Ειπαμε να ειμαστε προοδευτικοι αλλα ολα εχουν τα ορια τους.
Link to comment
Share on other sites

Καλά, σε αυτό δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Αλλά πάντα θα υπάρχουν κανονικές οικογένειες που θα θέλουν να υιοθετήσουν.

 

 

Ναι, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τα παιδιά πειραματόζωα, όπως σίγουρα καταλαβαίνεις.

 

Προσωπικός μου φόβος δεν είναι μήπως τα παιδιά αυτά γίνουν gay.

Πιστεύω οτι θα έχουν άλλα, ψυχολογικά προβλήματα μεγαλώνοντας σε μια οικογένεια που δεν είναι εξ ορισμού φυσικολογική.

Ακόμα και στις μονογονεικές οικογένειες συνήθως υπάρχει και ο πατέρας και η μητέρα(στην περίπτωση που ζούν βέβαια).Μπορεί να μη μένουν όλοι μαζί, αλλά υπάρχουν.

 

 

....Ας ζούν μαζί, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ας νομιμοποιούν τη σχέση τους, μαγκιά τους, ούτε αυτό με απασχολεί, με κάτι όμως που δεν θα λέγεται γάμος

 

 

Συμφωνώ, τα παιδια θα πρέπει σε κάθε περίπτωσηνα προστατεύουνται όσο γίνονται και να αποφεύγεται οποιαδήποτε προσπαθεια να γίνουν πειραματόζωα ή ακόμα χειρότερα το καινούργιο παιχνιδακι κάποιων που απλά ψάχνουν τι λείπει από τη ζωή τους και προσπαθούν να το βρουν μέσα από ένα αθώο πλάσμα.

 

Η μόνη μου διαφωνία είναι πως, όσες πιθανότητες υπάρχουν να βρεθεί μια κανονική οικογένεια που θα αγαπάει πραγματικά ένα παιδί ακόμα και αν δεν είναι βιολογικά δικο της, άλλες τόσες υπάρχουν για τις οικογένειες που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα.

 

Η αγαπη είναι αγάπη. Δεν αλλάζει ανάλογα με το ποιός τη δίνει, και κυρίως, δεν αλλάζει ανάλογα με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του ατόμου που τη δίνει.

 

Όσο για τη συμβίωση, ddr, νομίζω πως αυτό είναι ένα καθαρό παιχνίδι με τις λέξεις.

 

Ο γάμος έχει για τους χριστιανούς αυτή την έννοια. Για τους υπολοίπους δεν έχει την έννοια του μυστηρίου - την οποία βέβαια ελάχιστοι χριστιανοί τιμούν πλέον - αλλά μιας ένωσης δύο ανθρώπων. Και πρέπει επιτέλους σε αυτή τη χώρα να αρχισει να γίνεται ανιληπτό πως δεν είναι όλοι χριστιανοί και δεν τα κάνουν όλα με βάση το τι λέει η εκάστοτε θρησκεία ούτε για να της εναντιωθούν.

 

Αν, τέλος πάντων, η πλειοψηφί θεωρεί πως είναι ΤΟΣΟ λάθος η λέξη γάμος ας χρησιμοποιηθεί άλλη λέξη. Κοινωνικό συμβόλαιο, Συμβίωση...τι σημασία έχει όμως;;

 

Πιστεύεις ειλικρινά πως το πρόβλημα αυτών που διαφωνούν κάθετα είναι η λέξη "γάμος" καθεαυτή ή το γεγονός πως υπάρχουν άνθρωποι εν έτη 2008, που θελουν να κλείσουν τα μάτια μπροστά στην

πραγματικότητα της συμβίωσης δύο ατόμων του ιδίου φύλου; :confused:

 

YΓ: Αφού υπάρχουν τόσες οικογένεις πρόθυμες και ικανές να υιοθετήσουν παιδιά, γιατί τα ιδρύματα είναι γεμάτα;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τους ξέρεις και θα τους δώσεις το παιδί?

Αλλά βέβαια, εσύ τι χάνεις...:p

ειπες μεγαλη κουβεντα..Ετσι ξεκινανε ολα φιλε μου,,,,αρχιζουν και λενε αερολογιες χωρις να κατσουν να βαλουν τα πραγματα στην καθημερινοτητα και να δουν πως θα λειτουργουσαν,,,ετσι απλα λενε:)

 

ΠΟΙΟΙ είχαν καταλήξει σε άλλα συμπεράσματα; Μην λες αερολογίες...

 

Εσύ είσαι που βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου, και που ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ότι αν το παιδί δεν έχει ετερόφυλους γονείς, θα έχει προβλήματα στην ψυχολογική του ανάπτυξη. Και βάσει των ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ που κάνεις, θες να στερήσεις από τα άτομα αυτά μία οικογένεια.

 

Στην αρχη της ερευνας που παρεθεσες λεει ξεκαθαρα οτι μεχρι να γινει η ερευνα πιστευαν οτι επηρεαζει το παιδι να γινει gay...

Αερολογιες μονο εσυ λες, εγω σου δινω καθημερινα παραδειγματα ,,,αλλα δεν τα αντικρούεις

 

 

 

Δεν βλεπω κανένα προβλημα στο να παντρευονται οι άνθρωποι. Απλά φοβάμαι τις συνέπειες αυτού στη κοινωνία. Και εξηγω : τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον χωρίς το πρότυπο Μητερα - Πατερα;

Ακούω συνεχεια δεξια και αριστερα από ζευγαρια που χωριζουν : "το παιδί χρειαζεται και τη Μητέρα και το Πατέρα".

Διαβάζω την ερευνα που παρεθεσες που λεν ότι δεν κάνει διαφορά στη σεξουαλικότητα του παιδιού. Δεν είμαι ειδικος ούτε έχω παιδιά, αλλά βλέπω ότι τα παιδιά γενικά έχουν την τάση να μιμούνται αυτά που βλέπουν στο σπιτι τους. Μια φιλη μου που είναι νηπιαγωγος μου λέει ότι πολλά παιδάκια "τα έχουν " και σχεδιαζουν να παντρευτουν μολις μεγαλωσουν.

Σίγουρα αυτό δεν έχει σχεση με τη σεξουαλικοτητα τους. Απλα θελουν να αντιγραψουν αυτα που βλεπουν στο περιβαλλον τους. Και αυτό είναι το διαφορετικο.

 

 

Μια νεα γενιά ανθρωπων που θα μεγαλωσουν χωρις τα προτυπα που ξεραμε τοσο καιρο. Το αγορακι θα κοιταξει να βρει ενα άλλο αγορακι για να αντιγράψει την οικογενεια του και το αντιστοιχο με το κοριτσακι. Φυσικά καθώς μεγαλωνουν θα ανακαλυπτουν τη σεξουαλικοτητα τους, νομίζω. Δεν ξέρω. Όπως είπα και πριν, δεν είμαι ειδικος απλά εκφραζω την αποψη μου

 

 

 

 

Και μιας και τα ιδρύματα προσφέρουν αγάπη στα παιδιά, τότε να καταργήσουμε το θεσμό της υιοθεσίας...για να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα να καταλήξουν τα παιδιά σε κακές ετερόφυλες οικογένειες.

.

Σε παιδικα συμπερασματα που ριχνουν το επιπεδο της συζητησης δεν απαντω...:)

 

 

πες τα και συ βρε vaggelis_23

Νομιζω ειναι ξεκαθαρες οι αποψεις μου,,,,δεν συμφωνω με την υιοθεσια παιδιων απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια,,,αλλα δεχομαι τον γαμο και την συμβιωση τους....

 

 

 

YΓ: Αφού υπάρχουν τόσες οικογένεις πρόθυμες και ικανές να υιοθετήσουν παιδιά, γιατί τα ιδρύματα είναι γεμάτα;

Οι gay θα τα βγαλουν απο το ιδρυμα;;:rolleyes:

 

Ελεος με τις αποριες,,μια οικογενεια πρεπει να πληρει καποιες προυποθεσεις,, και ειναι αρκετες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Η υιοθετηση ενος παιδιου κατα την γνωμη μου δεν θα πρεπει να επιτραπει.Ενα παιδι διαμορφωνει τον χαρακτηρα του και μιμειται απο το οικογενειακο του περιβαλλον μεχρι καποια ηλικια.Πως ειναι δυνατον να εξαναγκαστει ενα παιδι να μεγαλωσει σε ενα τετοιο περιβαλλον?Γιατι περι εξαναγκασμου προκειται αφου δεν ειναι επιλογη του.Παμε να κανουμε την μειοψηφια πλειοψηφια.Δεν μιλαω ρατσιστικα αλλα σκεφτειται οτι θα εχουμε μια αυξηση ομοφυλοφιλων σιγουρα ετσι.Αν το παιδι γεννηθηκε στρειτ γιατι να το καταδικασουμε?Ειπαμε να ειμαστε προοδευτικοι αλλα ολα εχουν τα ορια τους.

ποια ορια,εδω εχουν χαθει εδω και καιρο φιλε μου δυστυχως,αν επιτρεψουν και την υιοθεσια?ε ενταξει αντε γεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αερολογιες μονο εσυ λες, εγω σου δινω καθημερινα παραδειγματα ,,,αλλα δεν τα αντικρούεις

Τα "καθημερινά παραδείγματα" είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που χαρακτηρίζεται ως αερολογίες...παίρνεις προσωπικές εμπειρίες (πραγματικές ή όχι, μόνο εσύ το ξέρεις αυτό) και τις ανάγεις σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ και αλήθειες που ισχύουν για ολόκληρο το ανθρώπινο γένος.

 

 

 

Διαβάζω την ερευνα που παρεθεσες που λεν ότι δεν κάνει διαφορά στη σεξουαλικότητα του παιδιού. Δεν είμαι ειδικος ούτε έχω παιδιά, αλλά βλέπω ότι τα παιδιά γενικά έχουν την τάση να μιμούνται αυτά που βλέπουν στο σπιτι τους.

Αφού δεν είσαι ειδικός, μην εκφράζεις τις απόψεις σου σα να είναι απόψεις αυθεντίας.

 

 

Μια νεα γενιά ανθρωπων που θα μεγαλωσουν χωρις τα προτυπα που ξεραμε τοσο καιρο. Το αγορακι θα κοιταξει να βρει ενα άλλο αγορακι για να αντιγράψει την οικογενεια του και το αντιστοιχο με το κοριτσακι. Φυσικά καθώς μεγαλωνουν θα ανακαλυπτουν τη σεξουαλικοτητα τους, νομίζω. Δεν ξέρω. Όπως είπα και πριν, δεν είμαι ειδικος απλά εκφραζω την αποψη μου

Αφού δεν είσαι ειδικός, τότε πως έχεις βγάλει πλήρη ψυχολογικά προφίλ των παιδιών gay οικογενειών; Η άποψή σου είναι αβάσιμη, δεν έχει κάποια επιστημονική στήριξη, και παρόλα αυτά την "υπερασπίζεσαι" λες και είναι τόση αποδεκτή όσο ο νόμος της βαρύτητας...

 

 

 

Σε παιδικα συμπερασματα που ριχνουν το επιπεδο της συζητησης δεν απαντω...:)

Παιδικό συμπερασμα; Απλά πήρα τον συλλογισμό σου και τον πήγα ένα βήμα παραπέρα, για να σου δείξω ότι είναι λανθασμένος...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση για την υιοθεσία είναι τελείως άκυρη.

 

Είναι σαν να συζητάμε τι θα κάνουμε τα λεφτά ΑΝ κερδίσουμε στο τζόκερ.

 

Σε 10 χρόνια και βάλε θα έχει νόημα να συζητήσουμε.

 

Προς το παρόν το μόνο που εξυπηρετεί είναι ότι ενεργοποιεί συντηρητικά ανακλαστικά σε ορισμένους και έτσι τους οδηγεί να αρνούνται ακόμα και το αυτονόητο δικαίωμα των ομοφυλόφιλων στον πολιτικό γάμο.

Link to comment
Share on other sites

ποια ορια,εδω εχουν χαθει εδω και καιρο φιλε μου δυστυχως,αν επιτρεψουν και την υιοθεσια?ε ενταξει αντε γεια.

 

Ετσι ακριβως.Κοντευεις να χαρακτηριστεις συντηρητικος και οπισθοδρομικος αν εισαι εναντια της υιοθεσιας,ακομη και ρατσιστης.

 

Ας φανταστουμε εμεις που ειμαστε στρειτ πως θα νιωθαμε αν μεγαλωναμε σε ενα τετοιο περιβαλλον και τωρα ημασταν γκει χαρη στο περιβαλλον που μεγαλωσαμε?Πιστευω πως αυτο ειναι σιγουρο και δεν περιμενω καμια νεα ερευνα αφου οι παλιες και παγιωμενες ερευνες δειχνουν πως το παιδι μεγαλωνει βαση των ερεθισματων που παιρνει απο το στενο του περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...