Jump to content

[S60 3rd Edition] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα σου προτεινα να κανεις τον πρωτο τροπο στο πρωτο ποστ του τρεαντ οπως εκανα κ εγω για να μην μπλεκεις με εφαρμογες και εγκαταστασεις ,απλα θα πρεπει να περιμενεις 12-24 ωρες να σου στειλουν τα αρχεια.Πιστεψε με ειναι πολυ ευκολο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αλλος ενας νεος απο δω :) κατοχος Ν85 και εγω και ξεκινωντας να κανω τον 3ο τροπο πρεπει να κανω sign το HelloOX.1.03.Unsigned.sis οποτε παω εδω >>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=208801

κατεβαζω και ξανα-ματα-κατεβαζω τον οδηγο και το μονο που παιρνω ειναι σφαλματα απο τον adobe reader οτι το αρχειο ειναι corrupted! τι κανω τωρα ? πως συνεχιζω ?

 

(αν εχω καποιο λαθος στο πως ακολουθω την διαδικασια ενημερωστε με παρακαλω :S)

 

ευχαριστω προκαταβολικα παιδια :)

 

Ακολούθησε το λινκ που έχω βάλει από πάνω για το hack. Όσο για τον λάθος στον οδηγό δοκίμασε να κατεβάσεις το αρχείο με κάποιον download manager. Το δοκίμασα τώρα και κατεβαίνει μια χαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως πολλοί έχουν πρόβλημα με τον οδηγό του Balantis7, άλλαξα το linkμε καινούριο.

Ελπίζω να μην υπάρξουν άλλα παράπονα στο μέλλον.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

δεν υπηρχε προβλημα ουτε με download manager ουτε με το λινκ, ο mozilla εφταιγε :S

 

μπηκα με Internet Explorer και το κατεβασε κανονικα εκανα ολα τα βηματα και τωρα αναμενω τα 2 αρχειακια μου

 

Ακολούθησε το λινκ που έχω βάλει από πάνω για το hack. Όσο για τον λάθος στον οδηγό δοκίμασε να κατεβάσεις το αρχείο με κάποιον download manager. Το δοκίμασα τώρα και κατεβαίνει μια χαρά.

 

βαλαντη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα ποιο λινκ ? δηλαδη πρεπει να κανω κι αλλα βηματα εκτος του 1ου οδηγου που ξεκινησα να κανω τωρα ?

 

<------ γκαβος :lol:

 

συγγνωμη παιδια για την ταλαιπωρια αλλα μετα απο 2 χρονια χωρις Symbian εμεινα αρκετα πισω :wacko:

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος τρόπος φαίνεται πιο απλός.. Αλλά ενώ έχω μπει στο λινκ που λέει και βάζω το ιμει μου.. μου λέει το παρακάτω:

 

Your application is being proceeded..., please wait...

Your certificate will be completed within 12 hours, please check and download at your own appropriate time.

 

Αλλά δεν κάνει τίποτα.. Θα πρέπει να περιμένω μέχρι 12 ώρες?

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγω το εκανα και τα πηρα μετα απο 12 ωρες :) και μετα απο 24 στον πρωτο.......τους εκανα και τους 2 δηλαδη :D

 

αλλα τωρα υπογραφω και εγκαθιστω οποια εφαρμογη θελω ;)

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Για 2 κινητά εννοείς?

Και πώς γίνεται? Αφήνεις ανοιχτή την σελίδα για 12 ώρες και ξαφνικά πετάγεται παράθυρο για να το κατεβάσεις? Ή μπορείς να κλείσεις την σελίδα και μετά από 12-24 ώρες να ξαναμπεις και να είναι έτοιμο?

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε για 2 κινητα, εννοω εκανα και τους 2 τροπους με αποτελεσμα να εχω διπλα πιστοποιητικα τωρα και να μπορω να κανω sign τις διαφορες εφαρμογες και μεσα στον υπολογιστη και στο κινητο ;)

 

οχι, δεν αφηνεις ανοιχτη την σελιδα. επιστρεφεις μετα απο 12-24 ωρες και ειναι ετοιμα εκει για να τα κατεβασεις :)

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με ένα πιστοποιητικό και το mobile signer μπορείς να υπογράφεις κ απο το κινητό κ από τον υπολογιστή.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε για 2 κινητα, εννοω εκανα και τους 2 τροπους με αποτελεσμα να εχω διπλα πιστοποιητικα τωρα και να μπορω να κανω sign τις διαφορες εφαρμογες και μεσα στον υπολογιστη και στο κινητο ;)

 

οχι, δεν αφηνεις ανοιχτη την σελιδα. επιστρεφεις μετα απο 12-24 ωρες και ειναι ετοιμα εκει για να τα κατεβασεις :)

 

 

Οταν λες 2 τροπους? Ο ενας ειναι απο το opda! O αλλος ποιος ειναι?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

gianpithio τα 2 πρωτα ποστ της ενοτητας αυτης .....

 

μηπως εχω πλεξει τα μπουτια μου ??

 

τελοσπαντων το σημαντικο ειναι οτι το εχω καταφερει! τωρα με παιδευουν λιγο εκει τα n-gage games με τα patches και τα rompatcher και ολες τις λοιπες ιστοριες και σου-ξου-μου-ξου μανταλακια αλλα θα τα καταφερω κι αυτα! που θα μου παει!

 

ερωτηση : διαβαζοντας διαβαζοντας διαβαζοντας και ξανα-ματα-διαβαζοντας μεσα στο φορουμ πετυχαινω πολυ συχνα την λεξη "μαγαζακι" η "μαγαζι" και πανε εκει να δεις......πανε εκει να κατεβασεις......τι ακριβως εννοειτε μ' αυτο ?

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Mπορει :)

 

Απλα με ενδιαφερει να μαθω εαν κατεβασες πιστοποιητικο με τον 1ο τροπο απο το 2 post του παροντος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362113#post2362113

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Mπορει :)

 

Απλα με ενδιαφερει να μαθω εαν κατεβασες πιστοποιητικο με τον 1ο τροπο απο το 2 post του παροντος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362113#post2362113

 

ναι gianpithio , το εκανα και με τον 2ο τροπο, κατεβασα πιστοποιητικο και απο το 2ο site :)

 

ενα πραμα μονο δεν ισχυει απο ολο τον οδηγο και θα σε παρακαλουσα για ευκολια των υπολοιπων χρηστων που θα το κανουν να το αλλαξεις γιατι εμενα μου πηρε ενα τεταρτακι προσπαθειας και μετα καταλαβα οτι οντως θα ισχυσει αυτο που λεει το site.

 

2)βαλτε το imei στη σελιδα και το confirmation code και πατηστε το κουμπι submit

 

θα κατεβασει το πιστοποιητικο αμεσως μετα! Ισως χρειαστει να δοκιμασετε μερικες φορες μεχρι να τα καταφερετε (θα σας βγαζει ισως σε μια σελιδα στα κινεζικα η οποια λεει για λαθος confirmation code.απλα πατηστε πισω και χαναδοκιμαστε μεχρι να σας βγαλει μυνημα να αποθηκευσετε το αρχειο certificate)

 

ΔΕΝ θα κατεβει αμεσως, επιστρεφουμε μετα απο 12 ωρες στο site και κατεβαζουμε το πιστοποιητικο. αυτο :)

 

φιλικα γιωργος

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει πιστοποιητικο και απο εκει απευθειας.Απο τοτε εχει 2 μηνες που δεν μπορουσαμε να κατεβασουμε με τιποτα πιστοποιητικο πετουσε ενα μηνυμα λαθους. Συγκεκριμενα πριν απο μια εβδομαδα περιπου που το δοκιμασα ειχα το ιδιο προβλημα. Ευτυχως φαινεται να διορθωθηκε! Εστειλα το imei και περιμενω απαντηση.. :)

 

Μπορεις να κατεβασεις και το .key που υπαρχει στην σελιδα http://andy.ehandysoft.com/devcert.php για να να κανεις sign τις εφαρμογες μεσα στην συσκευη σου!

 

Oποιος δεν εχει πιστοποιητικο ας δοκιμασει να κατεβασει απο την παραπανω σελιδα για να ξερουμε τη συμβαινει και σε αλλους! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα πριν λίγο να δω αν είναι έτοιμο το πιστοποιητικό.. και μου εμφάνισε το παρακάτω μήνυμα:

 

Please use this site only authorized signature to the software tool with a certificate signatures

Powered signature tool KEY document already contains the certificate directly into the signature can

* Other channels to obtain the signature tool can not meet the site certificate for the software signatures

 

...και μου έχει μια επιλογή "签名工具 Signed tool" το οποίο το πάτησα και κατέβηκε ένα ζιπ αρχείο το οποίο περιλαμβάνει τα εξής αρχεία:

-s60SignSis v2.0.SIS

-signsis.exe

-SmartSign v1.1.exe

-帮助教程Help Guide.jpg

 

Το αρχείο certificate δεν υπάρχει. Από αλλού το κατεβάζω αυτό? Μήπως να περιμένω μέχρι το βράδυ ώστε να έχουν περάσει 24 ώρες? Απλά από την στιγμή που μου εμφανίζει διαφορετικό μήνυμα σε σχέση με χθες.. περίμενα να οτι θα υπάρχει και το certificate!

 

edit: Τελικά κάτω από την επιλογή "签名工具 Signed tool" έχει 2 κουμπιά με την ονομασία "签名". Πάτησα το αριστερό κουμπί και κατέβηκε το πιστοποιητικό. Μάλλον το έχουν αλλάξει.

 

Καλό είναι να αλλάξει λοιπόν και ο οδηγός στην πρώτη σελίδα :p γιατί με τα τετραγωνάκια δεν βγάζουμε άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γραψει το imei σου συμπληρωσες σωστα των αριθμο? Πριν λιγο μια ωρα που το εκανα κατι μου ελεγε για 12 ωρες δεν θυμαμαι ακριβως :O

 

Θα μπω το βραδυ να δω εαν εχει ετοιμο το πιστοποιητικο για να το κατεβασω !

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Α.. έκανα edit.. Μάλλον δεν το είδες! Διάβασέ το για να μην ψάχνεσαι..

 

Αυτό θα σου εμφάνισε..

Ο δεύτερος τρόπος φαίνεται πιο απλός.. Αλλά ενώ έχω μπει στο λινκ που λέει και βάζω το ιμει μου.. μου λέει το παρακάτω:

 

Your application is being proceeded..., please wait...

Your certificate will be completed within 12 hours, please check and download at your own appropriate time.

 

Αλλά δεν κάνει τίποτα.. Θα πρέπει να περιμένω μέχρι 12 ώρες?

 

Εγώ χθες το βράδυ το έκανα κατά τις 11 και ήταν έτοιμο σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα :)

 

Δες εχω ολοκληρωσει ακομη την διαδικασια (με τον καινουριο τροπο) γιατι περιμενω απαντηση!

 

Εαν θελεις μπορεις να κανεις τις αλλαγες και να τις προσθεσω. Εαν αλλαξω τωρα τον οδηγο που δεν εχω κανει ολα τα βηματα μπορει να κανω λαθος! :O

Μια νεα διαδικασια signing οποιασδηποτε εφαρμογης σε 5 λεπτα ειναι γεγονος !

 

1)πηγαινετε εδω:

http://andy.ehandysoft.com/devcert.php

2)βαλτε το imei στη σελιδα και το confirmation code και πατηστε το κουμπι submit

 

θα κατεβασει το πιστοποιητικο αμεσως μετα! Ισως χρειαστει να δοκιμασετε μερικες φορες μεχρι να τα καταφερετε (θα σας βγαζει ισως σε μια σελιδα στα κινεζικα η οποια λεει για λαθος confirmation code.απλα πατηστε πισω και χαναδοκιμαστε μεχρι να σας βγαλει μυνημα να αποθηκευσετε το αρχειο certificate)

 

3)κατεβαστε το signsin απο εδω

http://andy.ehandysoft.com/signsis.zip

4)εγκατεστησε το signsis στο τηλεφωνο, βαλτε το αρχειο .cer οπουδηποτε στο τηλεφωνο, τρεξτε το signsis και βαλτε τη διαδρομη του αρχειου cert μεσα στις ρυθμισεις, κανετε μετα sign οτι αρχειο θελετε μεσα απο το signsis, δε χρειαζεται να εχετε αρχειο key αφου ειναι ενσωματωμενο στην εφαρμογη signsis.

 

το αρχειο ειναι πλεον signed και μπορειτε να το εγκαταστησετε!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα διαδικασία signing οποιασδήποτε εφαρμογής χωρίς δημιουργία νέου λογαριασμού σε άλλα sites κλπ..

 

1) πηγαίνετε εδώ:

http://andy.ehandysoft.com/devcert.php

 

2) Συμπληρώνετε τα πεδία και πατήστε submit

:!:Αν σας βγάλει error.. απλά πατήστε πίσω και ξαναδοκιμάστε μέχρι να σας εμφανίσει το παρακάτω μήνυμα.

Your application is being proceeded..., please wait...

Your certificate will be completed within 12 hours, please check and download at your own appropriate time.

Μέσα σε 12 ώρες θα είναι έτοιμο το πιστοποιητικό.

 

3) Μετά από 12 ώρες που θα είναι έτοιμο το πιστοποιητικό, πηγαίνετε πάλι στην ίδια σελίδα, συμπληρώνετε τα πεδία πατάτε submit και θα σας εμφανίσει το παρακάτω μήνυμα!

Please use this site only authorized signature to the software tool with a certificate signatures

Powered signature tool KEY document already contains the certificate directly into the signature can

* Other channels to obtain the signature tool can not meet the site certificate for the software signatures

Αυτό σημαίνει ότι το πιστοποιητικό είναι έτοιμο!

 

4) Πατάτε 签名工具 Signed tool και θα κατεβεί ένα αρχείο το οποίο θα περιλαμβάνει τα παρακάτω αρχεία

-s60SignSis v2.0.SIS

-signsis.exe

-SmartSign v1.1.exe

-帮助教程Help Guide.jpg

 

5) Ακριβώς κάτω από το 签名工具 Signed tool υπάρχουν 2 κουμπιά με την ονομασία 签名. Κάνετε κλικ στο αριστερό κουμπί και παίρνετε το πιστοποιητικό!

 

6) Εγκαταστήστε το signsis στο τηλέφωνο, βάλτε το αρχείο .cer οπουδήποτε στο τηλέφωνο, τρέξτε το signsis και βάλτε τη διαδρομή του αρχείου cer μέσα στις ρυθμίσεις. Κάνετε μετά sign ότι αρχείο θέλετε μέσα από το signsis, δε χρειάζεται να έχετε αρχείο key αφού είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή signsis.

 

Το αρχείο είναι πλέον signed και μπορείτε να το εγκαταστήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα διαδικασία signing οποιασδήποτε εφαρμογής χωρίς δημιουργία νέου λογαριασμού σε άλλα sites κλπ..

 

1) πηγαίνετε εδώ:

http://andy.ehandysoft.com/devcert.php

 

2) Συμπληρώνετε τα πεδία και πατήστε submit

:!:Αν σας βγάλει error.. απλά πατήστε πίσω και ξαναδοκιμάστε μέχρι να σας εμφανίσει το παρακάτω μήνυμα.

 

Μέσα σε 12 ώρες θα είναι έτοιμο το πιστοποιητικό.

 

3) Μετά από 12 ώρες που θα είναι έτοιμο το πιστοποιητικό, πηγαίνετε πάλι στην ίδια σελίδα, συμπληρώνετε τα πεδία πατάτε submit και θα σας εμφανίσει το παρακάτω μήνυμα!

 

Αυτό σημαίνει ότι το πιστοποιητικό είναι έτοιμο!

 

4) Πατάτε 签名工具 Signed tool και θα κατεβεί ένα αρχείο το οποίο θα περιλαμβάνει τα παρακάτω αρχεία

-s60SignSis v2.0.SIS

-signsis.exe

-SmartSign v1.1.exe

-帮助教程Help Guide.jpg

 

5) Ακριβώς κάτω από το 签名工具 Signed tool υπάρχουν 2 κουμπιά με την ονομασία 签名. Κάνετε κλικ στο αριστερό κουμπί και παίρνετε το πιστοποιητικό!

 

6) Εγκαταστήστε το signsis στο τηλέφωνο, βάλτε το αρχείο .cer οπουδήποτε στο τηλέφωνο, τρέξτε το signsis και βάλτε τη διαδρομή του αρχείου cer μέσα στις ρυθμίσεις. Κάνετε μετά sign ότι αρχείο θέλετε μέσα από το signsis, δε χρειάζεται να έχετε αρχείο key αφού είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή signsis.

 

Το αρχείο είναι πλέον signed και μπορείτε να το εγκαταστήσετε!

 

 

 

gianpithio σε περιπτωση που θελεις να το κανεις copy-paste ειναι ακριβως ολα τα βηματα που ακολουθησα για να παρω το πιστοποιητικο! ενα ενα! ωραια δουλεια navi55.

 

Σημειωση προς gianpithio : γιατι μπερδευτηκες λιγο πιο πανω που σου ειπα οτι πηρα πιστοποιητικα και με τους 2 τροπους ? ο ενας του βαλαντης7 απο OPDA (1ο ποστ του thread) και το 2ο που πηρα απο αυτον τον τροπο που συζηταμε τωρα (2o ποστ του thread) :)

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

@navi55 σε ευχαριστουμε για τον οδηγο. Tον εχω προσθεσει στο 2 ποστ του παροντος και τωρα φευγω και στα 5th Edition :)

 

@_Vatanen_ δεν μπερδευτηκα ακριβως! Ηξερα οτι ο δευτερος τροπος δεν λειτουργει και ρωτησα για να ειμαι 100% σιγουρος και να καταλαβω τον τροπο μια και δεν το ξεκαθαρισες. Εαν δεν ρωτουσα μπορει να μην ειχε ετοιμασει τον οδηγο ο navi55 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ειταν μεσα στο quote και δεν τα αντεγραψε :O Οk! Τo διορθωσα και στα 2 θεματα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@_Vatanen_ δεν μπερδευτηκα ακριβως! Ηξερα οτι ο δευτερος τροπος δεν λειτουργει και ρωτησα για να ειμαι 100% σιγουρος και να καταλαβω τον τροπο μια και δεν το ξεκαθαρισες. Εαν δεν ρωτουσα μπορει να μην ειχε ετοιμασει τον οδηγο ο navi55 :)

 

 

 

OK OK εισαι σωστος ;)

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, περασα την καινουργια εκδοση στο Ε51.

Πιστευα οτι με τον 3ο τροπο θα μπορουσε να hackαριστει αλλα μαλλον εκανα λαθος...

 

Αρχικα δοκιμασα να κανω sign το helloox με το πιστοποιητικο που ειχα απο το παλιο καλο symbiansign. Δεν δουλεψε, βγαζει "δεν δοθηκε η απαιτουμενη προσβαση στην εφαρμογη".

Λεω μαλλον αυτο το πιστοποιητικο δεν κανει πλεον οποτε και εκανα αιτηση στο opda. Σημερα τα εβγαλαν τα πιστοποιητικα και τα κατεβασα. Εκανα την διαδικασια αλλα παλι βγαζει το ιδιο μηνυμα.

 

Τελικα υπαρχει λυση στο προβλημα η το παιρνω αποφαση οτι το κινητο θα λειτουργει μονο για κλησεις και μηνυματα?

 

Λοιπον παιδια το προβλημα λυθηκε κατεβαζοντας απο αλλου το helloox!

Κατι δεν παει καλα με το αρχειο που εχετε ανεβασει εδω μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...