Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι με τον οδηγό της κάρτας γραφικών πρέπει να έχει να κάνει. Μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν το ίδιο. Αν πρόκειται για το ubuntou μπορεί αρχικά να κατεβάσει το mc μέσω της εντολης "sudo apt-get install mc" και μετά τρέχοντας το mc(πρόκειται για file explorer τύπου norton commander του dos) να πλοηγηθεί στο φάκελο /etc/X11 όπου και θα πρέπει να κάνει edit το αρχείο xorg.conf (πατώντας F4) και να αλλάξει το όνομα του οδηγού από nv, ή nvidia σε vesa. Κατά πάσα πιθανότητα με αυτή την αλλαγή(νομίζω συνήθως τα Live CD αυτό τον οδηγό χρησιμοποιoύν) θα είναι σε θέση να μπει σε γραφικό περιβάλλον.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγορασα χτες βρε παιδια μια wireless Zyxel G-170S (με Atheros chipset) για το laptop μου, αλλα....

 

Κατω απο kubuntu 7.0.1 την βλεπει κανονικα αλλα δεν μπορει να παρει IP με τιποτα, ασε που τα λαμπακια αναβουν εναλλαξ χωρις να ξερω τι σημαινει αυτο και κατω απο opensuse 10.2 δεν την βλεπει καθολου, ουτε καν με ndiswapper.

 

Καμια βοηθεια για να δουλεψει; (καταπροτιμηση στο kubuntu)

Host

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα πρόγραμμα (αν είναι δυνατόν να υπάρχει στο Synaptic) για να μετατρέψω μερικά αρχειάκια από avi σε mpeg. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με converters, τι μου προτείνεται;

Έχω PCLinuxOS.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα χτες βρε παιδια μια wireless Zyxel G-170S (με Atheros chipset) για το laptop μου, αλλα....

 

Κατω απο kubuntu 7.0.1 την βλεπει κανονικα αλλα δεν μπορει να παρει IP με τιποτα, ασε που τα λαμπακια αναβουν εναλλαξ χωρις να ξερω τι σημαινει αυτο και κατω απο opensuse 10.2 δεν την βλεπει καθολου, ουτε καν με ndiswapper.

 

Καμια βοηθεια για να δουλεψει; (καταπροτιμηση στο kubuntu)

Πρέπει να περάσεις το κατάληλο driver, που για τις κάρτες με Atheros Chipset είναι ο madwifi-ng.

 

Δοκίμασε, και πες μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω dual boot Ubuntu - Vista; Βάζω πρώτα τα Vista, μετά το Ubuntu, αλλά ο grub δεν αναγνωρίζει τα vista. Με ΧΡ κανένα πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να βάλω dual boot Ubuntu - Vista; Βάζω πρώτα τα Vista, μετά το Ubuntu, αλλά ο grub δεν αναγνωρίζει τα vista. Με ΧΡ κανένα πρόβλημα..

 

Θα πρέπει να το περάσεις μόνος σου στο grub με το χέρι...

Εϊναι πολύ απλό...!!

 

Λοιπόν, πρώτα πρώτα θα ανοίξεις μια κονσόλα και θα γράψεις:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

 

Αφού δώσεις τον κωδικό σου και ανοίξει το αρχείο, κάτω απο την σειρά ## ## End Default Options ##

θα προσθέσεις το εξής:

title Windows Vista

root (hd0,0)

makeactive

chainloader +1

 

Μετά πατάς Save και κάνεις reboot...

Λογικά θα δουλευουν τα πάντα!!!

 

Διαμαντής!

Link to comment
Share on other sites

Να σε δω να το βγάζεις μετα!!!!!!!!!!!!! χεχεχε

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε άμα θέλετε να δοκιμάσετε κάποια διανομή λίνουξ, πιστεύω πως είναι μέσω virtualization (vmware, parallels κλπ.). Έτσι, θα έχετε το βασικό λειτουργικό σας απείρακτο και παίξτε όσο θέλετε με το virtual machine.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω φτιάξει dual boot με 2 ή και 3 λειτουργικά δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν bootloader ήταν ο grub... Δούλευε μια χαρά και εάν ήθελα να αφαιρέσω κάποιο από τα λειτουργικά (πχ να βγάλω το linux και να αφήσω τα windows) ένα fixmbr & fixboot ξαναέφτιαχνε τον win bootloader.
Link to comment
Share on other sites

Να σε δω να το βγάζεις μετα!!!!!!!!!!!!! χεχεχε

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε άμα θέλετε να δοκιμάσετε κάποια διανομή λίνουξ, πιστεύω πως είναι μέσω virtualization (vmware, parallels κλπ.). Έτσι, θα έχετε το βασικό λειτουργικό σας απείρακτο και παίξτε όσο θέλετε με το virtual machine.

 

Εγώ πάντως διαφωνώ με αυτό που λες...

Αν έχεις λίγο unpartitioned χώρο στον δίσκο μπορεί να βάλει εκεί linux χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

ΜΗΝ αποτρέπουμε τους χρήστες απο την χρήστη ελεύθερου λειτουργικού και λογισμικού...

Κακό στους εαυτούς μας κανουμε... :)

 

(Γνώμη μου πάντα... )

 

Φιλικά,

Διαμαντής!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αποτρέπω, κάθε άλλο. Αν διάβαζες τα προηγούμενα post μου ίσα - ίσα προτρέπω. Αλλά, άλλο η χρήση και άλλο η εύκολη χρήση. Δεν είπα να μην βάλει λίνουξ, απλά το dual boot έχει νόημα σε ορισμένες περιπτώσεις.

Καλύτερα δεν είναι να έχεις 1,2 ...ν λειτουργικά συστήματα και να τα δοκιμάζεις σε ένα περιβάλλον σταθερό (π.χ. vmware) να τα σβήνεις όποτε γουστάρεις απλά με ένα delete, να τα αντιγράφεις να τα δίνεις σε φίλους που θέλουν να δοκιμάσουν λίνουξ;

Άνετα μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε δουλειά απο ένα virtualized περιβάλλον, να δοκιμάσεις δικτυώσεις με 3-4 διαφορετικά distros, να γράψεις κώδικα κλπ. Απλά είναι πιο εύκολο να το εγκαταστήσεις γιατί συνήθως τα προγράμματα vm έχουν generic devices που σίγουρα υπάρχουν drivers στο λίνουξ και δεν χρειάζεσαι να φτιάχνεις partitions, repartitioning και άλλα τέτοια. Αν τελικά σ' αρέσει και σου κάνει, τότε πετάς τα windows.

Προσωπικά, στο pc μου, έχω κύριο λειτουργικό Ubuntu και virtualized τα XP, απαραίτητα για κάποιες εφαρμογές που τρέχω.

Αλλά απόψεις είναι αυτές, δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας :)

 

Όσες φορές έχω φτιάξει dual boot με 2 ή και 3 λειτουργικά δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν bootloader ήταν ο grub... Δούλευε μια χαρά και εάν ήθελα να αφαιρέσω κάποιο από τα λειτουργικά (πχ να βγάλω το linux και να αφήσω τα windows) ένα fixmbr & fixboot ξαναέφτιαχνε τον win bootloader.

 

Συνήθως ναι, δεν έχεις πρόβλημα. Έλα που μερικές φορές όμως και ειδικά όταν χρησιμοποιείς raid έχεις; Σου έχει τύχει να μην δουλέψει το fixmbr, fixboot? Σε εμένα ναι και έχω καεί.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, στο pc μου, έχω κύριο λειτουργικό Ubuntu και virtualized τα XP, απαραίτητα για κάποιες εφαρμογές που τρέχω.

 

Συγνώμη αλλα μάλλον δεν κατάλαβα πολύ καλά πριν οτι εννοούσες το παραπάνω με το οποίο συμφωνώ απόλυτα... :)

 

Σου έχει τύχει να μην δουλέψει το fixmbr, fixboot? Σε εμένα ναι και έχω καεί.

 

Στην χειρότερη, με ένα linux live cd μεταφέρεις ότι θες σε κάποιο φορητό μαγνητικό μέσο και μετά περνάς πάλι τα windows!

Έτοιμος!:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή με τον grub.

Τελικά τα έσβησα όλα και έκανα Format όλον τον δίσκο και έβαλα OpenBSD με Gnome για Window Maker.

 

Εγώ τα windows τα έχω καταργήσει εντελώς πλέον. Μόνο στον φορητό άφησα τα vista για λόγους ασυμβατότητας..

Link to comment
Share on other sites

Paidia exw ena palio pc me cpu pentium 3 sto 1ghz me 512 SDRAM kai Nvidia TNT RIVA 64MB!!!Mporw na valw Linux etsi apla gia tin plaka mou???

Giati exw kai windows kai mac kai mou leipoun ta linux:);):p:D

 

Eyxaristw

 

Scottas:D:);)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Άνετα μπορείς, οποιαδήποτε διανομή. Για κάτι πιο "ελαφρύ" χρησιμοποίησε xfce ή enlightment. Δεν είναι απαραίτητο βέβαια γιατί με την κάρτα γραφικών και τη μνήμη που έχεις σηκώνει τα πάντα.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα... Πως θα εγκαταστήσω WinVista για να τα δοκιμάσω (λόγω του ότι είμαι τεχνικός Η/Υ και πρέπει να τα δω κάποια στιγμή αναγκαστικά) χωρίς να χαλάσω το Kubuntακι μου (Έχω έναν 20άρη χωρισμένο σε swap 512MB και τα υπόλοιπα είναι για το υπέροχό μου Kubuntάκι μου. Τα έγγραφά μου και τα πολυμέσα μου βρίσκονται σε εξωτερικό δίσκο). Σε ένα αρχαίο λάπτοπ που έχω (θεωρητικά αρχαίο με 1.7GHz CPU, 256ΜΒ μνήμης - Το kubuntu με το beryl τρέχει υπέροχα! - και ΑΤΙ 9200 με shared video ram) τα ρημάδοvista δεν εγκαθίστανται. Δεν τους φτάνει η μνήμη!!!:blink: (Νομίζω ότι πρέπει να φτιαχτεί ένα νέο θέμα "Windows για χρήστες Linux" :p )
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα... Πως θα εγκαταστήσω WinVista για να τα δοκιμάσω (λόγω του ότι είμαι τεχνικός Η/Υ και πρέπει να τα δω κάποια στιγμή αναγκαστικά) χωρίς να χαλάσω το Kubuntακι μου (Έχω έναν 20άρη χωρισμένο σε swap 512MB και τα υπόλοιπα είναι για το υπέροχό μου Kubuntάκι μου. Τα έγγραφά μου και τα πολυμέσα μου βρίσκονται σε εξωτερικό δίσκο). Σε ένα αρχαίο λάπτοπ που έχω (θεωρητικά αρχαίο με 1.7GHz CPU, 256ΜΒ μνήμης - Το kubuntu με το beryl τρέχει υπέροχα! - και ΑΤΙ 9200 με shared video ram) τα ρημάδοvista δεν εγκαθίστανται. Δεν τους φτάνει η μνήμη!!!:blink: (Νομίζω ότι πρέπει να φτιαχτεί ένα νέο θέμα "Windows για χρήστες Linux" :p )

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει resize το ext3 partition. Γιατί δεν τα βάζεις σε έναν δεύτερο σκληρό ή αφού θες απλά να τα δεις βάλτα απλά μέσω του VMWare στο Kubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 

πορεί κάποιος να φτιάξει μία λίστα για τα απαραίτητα προγράμματα που πρέπει να έχει κάποιος στα Linux(ubuntu-edubuntu-kubuntu) του???Αναφορικά μόνο και θα βρω να τα κατεβασω εγω μετα:O :p :) :D :rolleyes:Επίσης ενα

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Νικόόόόόλαςςςςς:lol: :p

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι τι έχεις ανάγκη... δλδ τα απαραίτητα τα έχει όλα. Μόλις πας να πάιξεις κάποιο mp3 η βιντεο θα σου ζητήσει να βάλει τα codecs αλλά αυτόματα τα βάζει. Απο κεί και πέρα ψάξε για ntfs-3g driver αν θες να μπορείς να γράφεις σε ntfs δίσκο. Κατα τα άλλα έχει απ΄όλα (office, firefox, multimedia players, gaim, klp)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι τι έχεις ανάγκη... δλδ τα απαραίτητα τα έχει όλα. Μόλις πας να πάιξεις κάποιο mp3 η βιντεο θα σου ζητήσει να βάλει τα codecs αλλά αυτόματα τα βάζει. Απο κεί και πέρα ψάξε για ntfs-3g driver αν θες να μπορείς να γράφεις σε ntfs δίσκο. Κατα τα άλλα έχει απ΄όλα (office, firefox, multimedia players, gaim, klp)

 

An 8elw na grapsw ena cd ti kanw???

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

CD/DVD creation with Nautilus

 

...καλό είναι και το K3B βέβαια!!! :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση απλή:

 

θέλω να κάμω dual-boot σε ένα vista laptop με ubuntu 7.04. το Live cd παίζει μια χαρά (αναγνωρίζει σχεδόν τα πάντα, μέχρι και την οθόνη αφής).

 

έχω ήδη κάμει σε πισί με xp dual-boot και ήταν όλα μιας χαρά.

 

καταλήγω: πώς μετά μπορώ να "απεγκαταστήσω" τα ubuntu και να βάλω πίσω τον σωστό vista bootloader?

 

ευχαριστώ πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...