Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Arch. Σημαντικό πλεονέκτημα πως έχουν rolling updates. Γλιτώνεις από διαδικασίες upgrade που στα ubuntoειδή είν προβληματικές, ειδικά αν έχεις έξτρα αποθετήρια. Και πιο γρήγορο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Arch. Σημαντικό πλεονέκτημα πως έχουν rolling updates. Γλιτώνεις από διαδικασίες upgrade που στα ubuntoειδή είν προβληματικές, ειδικά αν έχεις έξτρα αποθετήρια. Και πιο γρήγορο

 

 

 

Δεν ειχα θεμα με τα upgrades,ισα ισα μια χαρα δουλευουν χωρις drivers.Μονο το FullScreen εχει θεμα στο Youtube,αλλα ειναι θεμα drivers.Οσο για το wifi,μονο εκει χρειαστηκα Drivers. Με 1GB παντως δουλευουν αρκετα καλα.Τα Mint ειναι οτι πρεπει για αρχαριο,ειδικα τα cinnamon για να προσαρμοστει απο τα παραθυρα,χωρις δυσκολιες πολλες.

 

Μετα τις εξετασεις παντως θα τα κοιταξω τα Arch.Αλλα ελπιζω να μην ειναι δυσκολα.Για σχετικα απλο χρηστη linux,ειναι δυσκολα στην εγκατασταση και στην χρηση;

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες προτάσεις σας. Διάβασα για τα Lubuntu καλά λόγια και είπα να τα δοκιμάσω. Ποια είναι η άποψη σας;
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες προτάσεις σας. Διάβασα για τα Lubuntu καλά λόγια και είπα να τα δοκιμάσω. Ποια είναι η άποψη σας;

 

 

 

Δεν εχω δοκιμασει,αλλα απ οσο ξερω ειναι Ubuntu αλλα πιο ελαφρια απο τα κανονικα.Γενικοτερα μια πιο light εκδοση.Τα Mint που προτεινα βασιζονται στα Ubuntu αλλα ειναι πιο ελαφρια.Το bootable usb να το κανεις με το rufus στα Windows.Σιγουρη επιτυχια.Επισης κρατα Windows+Linux μαζι(Dual Boot) και κανε backup τα αρχεια σου.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Εννοείται ότι έκανα με το rufus το bootable usb, αλλά αποφάσισα να το παίξω πολύ άντρας κατά την εγκατάσταση και δεν κράτησα ούτε backup αλλά ούτε έκανα dual boot. Έτσι, κατά την εκκίνηση, έχω το πρόβλημα: /dev/sda1: clean, xxx/xxx files, xxx/xxx blocks και σκαλώνει εκεί. Έχουμε λύση;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει,αλλα απ οσο ξερω ειναι Ubuntu αλλα πιο ελαφρια απο τα κανονικα.Γενικοτερα μια πιο light εκδοση.Τα Mint που προτεινα βασιζονται στα Ubuntu αλλα ειναι πιο ελαφρια.Το bootable usb να το κανεις με το rufus στα Windows.Σιγουρη επιτυχια.Επισης κρατα Windows+Linux μαζι(Dual Boot) και κανε backup τα αρχεια σου.

 

εγω εχω τα lubuntu με 2gb ραμ και μετα απο 1 μηνα καταφερα να εγκαταστησω τον εκτυπωτη, τωρα δεν μπορω να εγκαταστησω τo flash player διαβασα οτι εχει σταματησει να βγαζουνε εκδοσεις , το μονο που εψαξα στο ιντερνετ για να παιζει βιντεο στο youtube ειναι στην σελιδα του youtube που ειχα βαλει να δω να κανω κλικ στην γραμμη διευθυνσης και να προσθετω το /html5 και μετα εντερ και παιζει αλλα ειναι σπαστικο να το βαζεις συνεχεια σε καθε βιντεο .

Επισης ηθελα να παιξω το farmvile και δεν μπορουσα περασα την εκδοση flash player για firefox χωρις να εχω firefox και καταφερε να την φορτωνει την φαρμα αλλα δεν το σηκωνει ο υπολογιστης διοτι εχω 2gb ραμ και παει αργα..

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Τα Lubuntu δεν μου άρεσαν, ενώ μου φάνηκαν και πολύ βαριά για το συγκεκριμένο laptop και κατεβάσω τώρα Mint. Το πρόβλημα που είχα λύθηκε με την εγκατάσταση drivers της κάρτας γραφικών του launchpad. Ελπίζω στα Mint να μην έχω πάλι τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Τα Lubuntu δεν μου άρεσαν, ενώ μου φάνηκαν και πολύ βαριά για το συγκεκριμένο laptop και κατεβάσω τώρα Mint. Το πρόβλημα που είχα λύθηκε με την εγκατάσταση drivers της κάρτας γραφικών του launchpad. Ελπίζω στα Mint να μην έχω πάλι τα ίδια.

 

 

 

Εγω εβαλα μονο για wifi τους drivers.

 

Καμια σχεση,πιο ελαφρια θα ειναι σε σχεση με lubuntu.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω εχω τα lubuntu με 2gb ραμ και μετα απο 1 μηνα καταφερα να εγκαταστησω τον εκτυπωτη, τωρα δεν μπορω να εγκαταστησω τo flash player διαβασα οτι εχει σταματησει να βγαζουνε εκδοσεις , το μονο που εψαξα στο ιντερνετ για να παιζει βιντεο στο youtube ειναι στην σελιδα του youtube που ειχα βαλει να δω να κανω κλικ στην γραμμη διευθυνσης και να προσθετω το /html5 και μετα εντερ και παιζει αλλα ειναι σπαστικο να το βαζεις συνεχεια σε καθε βιντεο .

 

 

Επισης ηθελα να παιξω το farmvile και δεν μπορουσα περασα την εκδοση flash player για firefox χωρις να εχω firefox και καταφερε να την φορτωνει την φαρμα αλλα δεν το σηκωνει ο υπολογιστης διοτι εχω 2gb ραμ και παει αργα..

 

 

 

Βαλε,flash player οπως εκανα εγω.Πανε στο θεμα εγκατασταση προγραμματων Linux Mint.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβλήματακι στο YouTube αυτή τη φορά. Ο ήχος στα video παίζει μία χαρά αλλά η εικόνα είναι σαν σε Slow Motion. Κάποια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Flash player εχεις? Δοκιμασε λιγο.Επισης ψαξε στο site της lg για drivers.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τον Flash Player απ την αρχή. Με Opera βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση αλλά ακόμα έχει σημαντικά κολλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τον Flash Player απ την αρχή. Με Opera βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση αλλά ακόμα έχει σημαντικά κολλήματα.

 

 

Ψαξε για drivers,Intel HD Graphics χρειαζεσαι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

lubuntu πάντως σε σύστημα με athlon xp (!) 768 mb ram ήταν σφαίρα..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

lubuntu πάντως σε σύστημα με athlon xp (!) 768 mb ram ήταν σφαίρα..

 

 

 

Linux Mint 17.3 Cinnamon 32bit σε HP Mini με Intel Atom N270 και 1GB Ram πανε σφαιρα.Που να τα βαλω στον Dell που εχω με i3 και 4GB Ram+SSD(συντομα).Το μηχανημα θα ηταν πυραυλος στο browsing,ταινιες,εγγραφα,skype.Αν και με τα Win 10 μια χαρα θα ειναι,χωρις κανενα θεμα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρες σε όλα τα μέλη, ερώτηση:

έχω ένα lenovo g50 με intel επεξεργαστή και 2giga μνήμη,

δυστυχώς με τα windows 10 που αναβάθμισα το laptop πάει πολύ αργά,

έτσι σκέφτομαι να δοκιμάσω να εγκαταστήσω lubuntu.

Nα ενημερώσω πως με το laptop αυτό το μόνο που κάνω είναι browsing και φύλλα word και excel και live streaming από Kodi.

Ερωτώ λοιπόν, θα ταλαιπωρηθώ πολύ για να το σετάρω, ή όλα θα δουλέψουν κανονικά αμέσως μετά την εγκατάσταση;

 

Με νοιάζει να καταλήξω με ένα σβέλτο browser και με τις βασικές multimedia δυνατότητες.

Για πείτε αδέλφια μου συμφορουμίτες.:)

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

οχι, ειναι πολυ ευκολη η εγκατασταση. υπαρχουν κ οδηγοι.

δεν ειναι κ παλιο το laptop σου, μπορεις να δοκιμασεις linux mint(cinammon ή mate) με καλυτερο γραφικο περιβαλλον χωρις να ειναι βαρυ.

μπορεις να κατεβασεις ενα live dvd για να δεις ποιο σου αρεσει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

οχι, ειναι πολυ ευκολη η εγκατασταση. υπαρχουν κ οδηγοι.

δεν ειναι κ παλιο το laptop σου, μπορεις να δοκιμασεις linux mint(cinammon ή mate) με καλυτερο γραφικο περιβαλλον χωρις να ειναι βαρυ.

μπορεις να κατεβασεις ενα live dvd για να δεις ποιο σου αρεσει περισσοτερο.

 

εγώ έχω τα centos που μοιάζουν εμφανισιακά με τα windows αλλά δεν μπορώ να δουλέψω καθόλου εφαρμογές γραφείου όπως πχ το office , και μου βγάζει ένα χ κόκκινο δίπλα στην ένδειξη του Wi-Fi και κάτι λείπει και ότι πάω να προσθέσω από το market δεν μπορώ να εγκατάστησω τίποτα. και σκέφτομαι για φόρματ , μου έχει ξανά συμβει αυτό και με άλλη έκδοση Linux πριν και δεν μπορούσε κανένας να μου δώσει μια λύση! τι να πω δεν ξέρω κάποια άλλη διανομη ελαφρύα και με όμορφο περιβάλλον δεν υπάρχει; τα mint τα είχα δοκιμάσει και εγώ και δεν μου άρεσε το περιβάλλον. επίσης παρατηρώ ότι υπάρχουν εκδόσεις που έχουν τα εικονίδια της επιφάνειας εργασίας σε μια γραμμή το ένα δίπλα στο άλλο στην μέση της οθόνης τέρμα κάτω και μοιάζει με apple αυτό, πως μπορω να βρω μια τέτοια έκδοση με αυτή την μπάρα?

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλα τα μέλη, ερώτηση:

έχω ένα lenovo g50 με intel επεξεργαστή και 2giga μνήμη,

δυστυχώς με τα windows 10 που αναβάθμισα το laptop πάει πολύ αργά,

έτσι σκέφτομαι να δοκιμάσω να εγκαταστήσω lubuntu.

Nα ενημερώσω πως με το laptop αυτό το μόνο που κάνω είναι browsing και φύλλα word και excel και live streaming από Kodi.

Ερωτώ λοιπόν, θα ταλαιπωρηθώ πολύ για να το σετάρω, ή όλα θα δουλέψουν κανονικά αμέσως μετά την εγκατάσταση;

 

Με νοιάζει να καταλήξω με ένα σβέλτο browser και με τις βασικές multimedia δυνατότητες.

Για πείτε αδέλφια μου συμφορουμίτες.:)

Mια χαρά θα πάει με αυτά τα χαρακτηριστικά.Προσωπικά έβαλα σε ένα παλιό netbook το advent 4211 το ubuntu 16.10 και αναγνώρισε με την μία όλο το υλικό και πάει καλύτερα απο τα win7 που είχε πάνω.Αυτό όμως που με εντυπωσίασε για τις δουλειές που αναφέρεις και το έχω και εγώ είναι τo android x86!! του πέρασα την ΜΜ έκδοση και είμαι ικανοποιημένος απόλυτα.Σαφώς πιο ελαφρύ και απο το ubuntu.Mόνο θέμα είναι ότι δεν παίζει youtube videos πανω απο 360p.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα βρει αμέσως τους κατάλληλους drivers για κάρτα γραφικών και ήχου και θα ρολάρουν όλα καλώς ή θα έχω παίδεμα να ψάχνομαι για να έχω ήχο και σωστή ανάλυση;
REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα τα βρήκε όλα κανονικά.Στην αρχή για να δω πως λειτουργεί πάτησα try ubuntu και το έτρεξε απο το φλασάκι χωρίς να το εγκαταστήσει και αφού είδα ότι δεν έχει θέμα στο να βρει το υλικο του netbook και γενικά αν ρολλάρει καλά το εγκατέστησα κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Kαι έχεις σκρολάρισμα κανονικό ας πούμε;

Δηλαδή θεωρείς πως στη περίπτωση σου δούλεψαν όλα αμέσως μετά το install;

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

βαλε lubuntu ή linux mint mate.

καψε dvd να δεις πως λειτουργουν χωρις εγκατασταση, και οποιο σου αρεσει κανε εγκατασταση.

το μονο κολλημα με το live dvd ειναι οτι καθυστερει επειδη τρεχει απο το dvd, και οχι απο τη ram σου. μην ανησυχησεις αδικα :P

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα πάει με αυτά τα χαρακτηριστικά.Προσωπικά έβαλα σε ένα παλιό netbook το advent 4211 το ubuntu 16.10 και αναγνώρισε με την μία όλο το υλικό και πάει καλύτερα απο τα win7 που είχε πάνω.Αυτό όμως που με εντυπωσίασε για τις δουλειές που αναφέρεις και το έχω και εγώ είναι τo android x86!! του πέρασα την ΜΜ έκδοση και είμαι ικανοποιημένος απόλυτα.Σαφώς πιο ελαφρύ και απο το ubuntu.Mόνο θέμα είναι ότι δεν παίζει youtube videos πανω απο 360p.

 

δηλαδη μας προτεινεις να χρησιμοποιησουμε android απο οτι τα λινουξ; το ειχα δοκιμασει και με το scroll του ποντιου ειχε θεμα πηγαινε παρα πολυ γρηγορα!

Επισης εχεις συνδεσει εκτυπωτη να δεις εαν δουλευει καλα; word σου ανοιγει; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη δεν το εξήγησα καλά.linux η windows θα βάλεις κανονικά.το android αν θες το βάζεις ως 2ο σαν dualboot.Δεν μπορει ακομη το android να αντικαταστήσει πλήρως το desktop os.την ταχύτητα του δείκτη την ρυθμίζεις απο το εισαγωγή και κείμενο. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...