Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mπορεις να μπεις μεσα στον home και να δημιουργησεις ενα καταλογο με το ονομα .fonts μετα θα αποθηκευσεις οσες γραμματοσειρες χρειαζεσαι απο τα windows (μπορεις κ ολες). Την επομενη φορα που θα ανοιξεις το συστημα σου θα ειναι διαθεσιμες σε καθε εφαρμογη!

 

Άψογος φίλε μου!!!!! :up::up:

Το έκανα και έχω όλες τις γραμματοσειρές μου μέσα!!! :D :D

Τώρα τα windows τα κρατάω μόνο για δύο προγράμματα που δεν μπορώ ούτε μέσω wine να τα τρέξω...που θα πάει κάτι θα βρεθεί να ησυχάσω μια και καλή... :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα τα windows τα κρατάω μόνο για δύο προγράμματα που δεν μπορώ ούτε μέσω wine να τα τρέξω...που θα πάει κάτι θα βρεθεί να ησυχάσω μια και καλή... :happy:

Εγώ τα πέταξα κι αυτά ουσιαστικά από τον υπολογιστή μου, και για κανα δυο προγραμματάκια που όντως τα χρειάζομαι, έχω κάνει εγκατάσταση με το Virtual Box και ενώ ο υπολογιστής μου είναι κομμάτι αρχαίος, βλέπε 1GB Ram, για τον ελάχιστο χρόνο που χρειάζομαι τα windows, δουλεύουν μια χαρά.:D Αν βέβαια έχεις γερό υπολογιστή, κάνεις τα πάντα! Και ούτε ιοί ούτε συντήρηση, τίποτα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα περιεργο προβλημα με Ubuntu 9.10. Ενω βλεπω κανονικα βιντεο στο youtube φορτωνοντας τα με μεγαλη ταχυτητα, οι προεσκοπισεις των αλλων βιντεο που βρισκονται στα related φαινονται μονο λιγες, οι υπολοιπες δεν δειχνουν τιποτα,ο firefox φαινεται να φορτωνει συνεχως και μετα απο κανα 4 λεπτο ειναι σχεδον ολες διαθεσιμες. Ξερει κανενας τι μπορει να φταιει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι πειραματισμούς με τα windows και τώρα στην αρχική οθόνη μου βγάζει για να boot-αρω

 

old windows version

windows 7

 

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να το βάλω όπως ήταν...

 

windows 7

ubuntu

 

ή πρέπει να ξαναεγκαταστήσω το ubuntu????????????

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι πειραματισμούς με τα windows και τώρα στην αρχική οθόνη μου βγάζει για να boot-αρω

 

old windows version

windows 7

 

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να το βάλω όπως ήταν...

 

windows 7

ubuntu

 

ή πρέπει να ξαναεγκαταστήσω το ubuntu????????????

 

Επειδή δε διευκρινίζεις, έχει σημασία αν το πρόβλημα προσδιορίζεται στον grub loader του ubuntu ή στο boot.ini των windows.. Στην πρώτη περίπτωση, ρίξε μια ματιά εδώ. Στη δεύτερη, γράφεις msconfig στο command prompt (δε θυμάμαι που είναι στα 7) και τσεκάρεις τα λειτουργικά στην καρτέλα boot.ini.

 

Έτσι όπως τα γράφεις όμως, μάλλον στον grub loader του ubuntu είναι το πρόβλημα οπότε ακολουθείς τις οδηγίες και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ubuntu 9.10 δοκιμασε: sudo update-grub Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! :D

 

Κοίταξα από τα windows στο msconfig/boot κι έχει μόνο τα windows 7 σαν os...

 

Προσπάθησα να κάνω μετά και τον δεύτερο τρόπο που προτείνατε,αλλά όταν κάνω boot με το cd του ubuntu μου βγάζει να το κάνω εγκατάσταση...πως το κάνω να τρέξει τερματικό από το cd?? :rolleyes:

 

edit...Το έλυσα με τον κλασικό τρόπο...ξαναπέρα το ubuntu και όλα καλά... :D

Ευτυχώς που το ubuntu είναι τόσο γρήγορο,έχει τα πάντα και μπορούμε σε λίγη ώρα να το ξαναστήσουμε!!! :D:D

Edited by non_serviam_
Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω κατι χαζο, παρολο που ασχολουμαι με το Linux.

 

Υπαρχει δυνατοτητα, οταν δεν ειμαι σε υπολογιστη με περιβαλλον Linux και τοποθετησω μεσα στο pc το Live CD μιας εκδοσης ωστε να το τρεχω απο εκει, να εγκαταστησω ενα προγραμμα του Linux παραλληλα και να το δουλεψω (εννοειται οτι θα πλεον θα βρισκομαι σε περιβαλλον Linux απο το Live CD)??

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να το κανεις με το virtualbox. Θα κανεις οτι θελεις στην εικονικη μηχανη χωρις να πειραζεις το συστημα :)

 

http://img31.imageshack.us/img31/4710/screenshotxd.png

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να το κανεις με το virtualbox. Θα κανεις οτι θελεις στην εικονικη μηχανη χωρις να πειραζεις το συστημα :)

 

http://img31.imageshack.us/img31/4710/screenshotxd.png

 

Σε ευχαριστω πολυ, θα το δοκιμασω γιατι μαλλον θα μου χρειαστει!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια διανομή Linux που να χρειάζεται λιγότερο από 1,90 GB για την εγκατάσταση;:O

 

Το Xubuntu θέλει 2.0 GB αν σε βοηθάω... :)

 

http://www.xubuntu.org/get

Link to comment
Share on other sites

Το Xubuntu θέλει 2.0 GB αν σε βοηθάω... :)

 

http://www.xubuntu.org/get

Βοηθάς, αλλά με περιορίζουν τα 1.92 GB.:(

Οι εκδόσεις για netbook πιάνουν πάνω από 1.90 GB;

Αν κατεβάσω τη παλιότερη έκδοση Xubuntu (8.xx) θα πιάνει λιγότερο χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάς, αλλά με περιορίζουν τα 1.92 GB.:(

Οι εκδόσεις για netbook πιάνουν πάνω από 1.90 GB;

Αν κατεβάσω τη παλιότερη έκδοση Xubuntu (8.xx) θα πιάνει λιγότερο χώρο;

 

Οι εκόσεις για netbook δεν είναι τίποτε άλλο από την κανονική έκδοση με προσαρμοσμένη επιφάνεια εργασίας για να αξιοποιεί πλήρως την ανάλυση 1024x600.

 

Αυτό δεν το γνωρίζω. Θα πρέπει να διαβάσεις τα requirements της κάθε έκδοσης για περισσότερες πληροφορίες. Φαντάζομαι ότι ναι, θα πιάνει λιγότερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..!θελω να ρωτησω καποια πραγματα γιατι ενδιαφερομαι να βαλω Linux στο laptop μου Toshiba A200-1AE..!

1.Αξιζει τον κοπο?

2.ειναι δυσκολη η εγκατασταση και τι χρειαζεται?

3.απαιτησεις?

4.drivers?

5.τι προγραματα θα μπορω να δουλεψω?

6.ποια παιχνιδια?

7.μπορω να χρεισιμοποιησω προγραματα και παιχνιδια απο windows???

8.τι linux να βαλω?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις περιμενω να μου δωσετε τα φωτα σας....!

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάς, αλλά με περιορίζουν τα 1.92 GB.:(

Οι εκδόσεις για netbook πιάνουν πάνω από 1.90 GB;

Αν κατεβάσω τη παλιότερη έκδοση Xubuntu (8.xx) θα πιάνει λιγότερο χώρο;

 

Τελικά φίλε μου βρήκες κάποια έκδοση? Γιατί και εγώ θέλω στο laptop να ξεφορτωθώ το backup της hp με τα vista και σκέφτομαι να βάλω μια έκδοση Linux.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

γεια σας..!θελω να ρωτησω καποια πραγματα γιατι ενδιαφερομαι να βαλω Linux στο laptop μου Toshiba A200-1AE..!

1.Αξιζει τον κοπο?

2.ειναι δυσκολη η εγκατασταση και τι χρειαζεται?

3.απαιτησεις?

4.drivers?

5.τι προγραματα θα μπορω να δουλεψω?

6.ποια παιχνιδια?

7.μπορω να χρεισιμοποιησω προγραματα και παιχνιδια απο windows???

8.τι linux να βαλω?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις περιμενω να μου δωσετε τα φωτα σας....!

Ευχαριστω...

Φίλε μου έχω ένα laptop με διπλό λειτουργικό: Win7 και Linux Mandriva. Αποτέλεσμα και κατ επέκταση απάντηση στις ερωτήσεις σου:

1. Ησύχασα από ιούς και τα σχετικά. Βρίσκω οτιδήποτε αντίστοιχο πρόγραμμα με MS ελεύθερα και νόμιμα. Πολύ πιο γρήγορος ο υπολογιστής. Στα Win αρχίζω με 580ΜΒ γεμάτα Ram και στο Linux me 120 (σε σύνολο 1024).

2. Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη και έτοιμη σε κανα δεκάλεπτο. Χρειάζεσαι μόνο να κάψεις σε ένα cd το iso της διανομής και να κάνεις εκκίνηση από αυτό. Στο διαδίκτυο, υπάρχουν πάρα πολλοί οδηγοί.

3. Οι απαιτήσεις είναι πολύ πιο μικρές από τα Win, και σε κάθε διανομή είναι ξεχωριστές.

4. Σε γενικές γραμμές δε θα χεις πρόβλημα με συσκευές.

5. Υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα με τα Win. Ειδικά τα "καθημερινά" για ιντερνετ, γραφείο κτλ υπάρχει πληθώρα.

6/7. Παιχνίδια είνα πάρα πολλά επίσης, μα αν έχεις κολλήσει σε κάποιο των Win, υπάρχει το Wine, ένα πρόγραμμα που τρέχεις σε Linux .exe

8. Για αρχή θα σου συνιστούσα Linux Mint, ή Ubuntu, ή kubuntu, ή Mandriva.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω και γω στα λεγομενα του mitsos106

2. αν θελεις dual boot με windows, μπορεις να χρησιμοποιησεις το wubi installer. ετσι θα γινει η εγκατασταση πανευκολα μεσω των windows. αν για οποιοδηποτε λογο θελεις να ξεφορτωθεις το Linux, απλα το κανεις απεγκατασταση. δεν μπλεκεις με format κλπ. η εγκατασταση και η απεγκατασταση γινεται οπως ολα τα προγραμματα στο windows.

8. θα σου προτεινα να πειραματιστεις αρχικα με ubuntu. πολυ ευκολη διανομη. εχω δοκιμασει αρκετες, αλλα "δεθηκα" μονο με την ubuntu :P

Link to comment
Share on other sites

καλο ψαξιμο :P

μην βιαστεις να τα απεγκαταστησεις ;)

Ακριβώς έτσι. Λίγο υπομονή θέλει να το συνηθίσεις. Μετά, δε θα ξεκολλάς! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...