Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia ginete na trexw mia efarmogi pou einai gia xp sta linux???An dn ginete mporoume na kanoume kamia maswnia???:blink: :worry: :shifty: :rolleyes: :D
Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paidia ginete na trexw mia efarmogi pou einai gia xp sta linux???An dn ginete mporoume na kanoume kamia maswnia???:blink: :worry: :shifty: :rolleyes: :D

nai fysika kai mporeis mesw tu WINE. Aplws trexeis to .exe. Katevaseto apo to repository su i me to AUTOMATIX.

An eisai tyxeros tha anoixei alliws an einai kapoio sygekrimeno programma psaxe sto google gia odigies....

Link to comment
Share on other sites

nai fysika kai mporeis mesw tu WINE. Aplws trexeis to .exe. Katevaseto apo to repository su i me to AUTOMATIX.

An eisai tyxeros tha anoixei alliws an einai kapoio sygekrimeno programma psaxe sto google gia odigies....

 

To wine file mou einai opws to crossover sta mac;)to dokimasa sta mac kai tpt!!!To programa legete Sony Ericsson Update Service!!!Prepei omws na perastoun kai eidikoi drivers stin database twn ubuntu :D

Opote les na ginei???

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση απλή:

 

θέλω να κάμω dual-boot σε ένα vista laptop με ubuntu 7.04. το Live cd παίζει μια χαρά (αναγνωρίζει σχεδόν τα πάντα, μέχρι και την οθόνη αφής).

 

έχω ήδη κάμει σε πισί με xp dual-boot και ήταν όλα μιας χαρά.

 

καταλήγω: πώς μετά μπορώ να "απεγκαταστήσω" τα ubuntu και να βάλω πίσω τον σωστό vista bootloader?

 

ευχαριστώ πολύ.

Από το DVD των Vista, αν θυμάμαι καλά είναι η πρώτη επιλογή επιδιόρθωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει resize το ext3 partition. Γιατί δεν τα βάζεις σε έναν δεύτερο σκληρό ή αφού θες απλά να τα δεις βάλτα απλά μέσω του VMWare στο Kubuntu.

 

Δεν έχω διπύρηνο επεξεργαστή ώστε να κάνω σωστό virtualization ούτε και πολύ μνήμη (512ΜΒ). Από ότι κατάλαβα (σύμφωνα με ότι εγκαταστάσεις vista έχω κάνει μέχρι στιγμής) θέλουν τουλάχιστον 2GHz επεξεργαστή και 512ΜΒ μνήμης για να πεις ότι πάνε καλά.

Σε VMWare θα περιμένω καμμιά εβδομάδα για να μπουτάρουν!

Τα XP σε VMWare κάνουν περίπου 2 - 3 λεπτά για να μου μπουτάρουν.

 

Μάλλον θα βάλω κανέναν δίσκο παραπάνω για να τα τρέχω....

 

Υ.Γ.1

Αν είναι ποτέ δυνατόν, ποιός να μου το έλεγε πριν 11 χρόνια (εκείνη την εποχή έτρεχα DOS 6.22 με Norton Commander και Windows 3.11. Τα Windows 95 τα είδα ένα χρόνο μετά!) και να μην τον περνούσα για τρελλό!! Το ΛΣ να έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις από τις εφαρμογές!!!! Παιδιά, είμαστε βλάμμενοι που τους ανεχόμαστε τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Από το DVD των Vista, αν θυμάμαι καλά είναι η πρώτη επιλογή επιδιόρθωσης.

ευχαριστώ πολύ. για καλό και για κακό θα ξανακάνω ένα complete backup πριν δοκιμάσω οτιδήποτε. είπαμε να ζήσουμε "το μύθος μας με τα Ubuntu" αλλά όχι και να χάσουμε τις εργασίες μας :p

 

θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Υ.Γ. σε ένα παλιό πισί με xp είχα κάμει dual boot με κάτι SUSE που είχαν επιλογή να έχεις τον bootloader τους σε δισκέτα, έτσι μόνο όταν τη βάζεις να σου εμφανίζεται η επιλογή των linux. υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα ubuntu?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. για καλό και για κακό θα ξανακάνω ένα complete backup πριν δοκιμάσω οτιδήποτε. είπαμε να ζήσουμε "το μύθος μας με τα Ubuntu" αλλά όχι και να χάσουμε τις εργασίες μας :p

 

θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Υ.Γ. σε ένα παλιό πισί με xp είχα κάμει dual boot με κάτι SUSE που είχαν επιλογή να έχεις τον bootloader τους σε δισκέτα, έτσι μόνο όταν τη βάζεις να σου εμφανίζεται η επιλογή των linux. υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα ubuntu?

 

Γιατι δεν δοκιμαζεις το opensuse 10.2 ειναι ενα απο τα καλυτερα, αν οχι το καλυτερο για desktop χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η διανομή Fedora 7 (καταργήται το core στο όνομα)

 

Enjoy :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η διανομή Fedora 7 (καταργήται το core στο όνομα)

 

Enjoy :)

 

Για μια γρήγορη ματιά, δείτε εδώ (στα ελληνικά):

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f7/el/

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Σκεφτομαι να βαλω Ubuntu και στο personal computer μου (τα εχω δουλεψει και εγκαταστησει σε αλλα)...

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω αν δουλευουνε καποια προγραμματα στο Ubuntu....

π.χ. ξερει κανενας αν δουλευουνε ολα τα παιχνιδια οk? Επισης εχει δοκιμασει κανενας να εγκαταστησει program στυλ virtual dj? τελος, εχει εγκαταστησει κανενας απο εσας οποιοδηποτε προγραμμα απο την adobe? Δουλευει ή οχι?

 

Τα ρωταω ολα αυτα γιατι θελω να ειναι το μοναδικο λειτουργικο στο pc μου...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Σκεφτομαι να βαλω Ubuntu και στο personal computer μου (τα εχω δουλεψει και εγκαταστησει σε αλλα)...

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω αν δουλευουνε καποια προγραμματα στο Ubuntu....

π.χ. ξερει κανενας αν δουλευουνε ολα τα παιχνιδια οk? Επισης εχει δοκιμασει κανενας να εγκαταστησει program στυλ virtual dj? τελος, εχει εγκαταστησει κανενας απο εσας οποιοδηποτε προγραμμα απο την adobe? Δουλευει ή οχι?

 

Τα ρωταω ολα αυτα γιατι θελω να ειναι το μοναδικο λειτουργικο στο pc μου...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων....

duleuun ola alla me ton prosomoioti WINE.

to vriskw ligo anousio an thelesi programmata windows apokleistika na valeis pantws linux ;)

Link to comment
Share on other sites

Το να τρέχεις ένα λειτουργικό αλλά στην ουσία να χρησιμοποιείς ένα άλλο μέσα από virtualization δεν είναι "λειτουργικό".

Εδώ για παράδειγμα υπάρχει μια λίστα προγραμμάτων που κυκλοφορούν σε λίνουξ σε στυλ virtual DJ.

Οι λύσεις στυλ vmware, wine είναι περισσότερο για προγράμματα που δεν υπάρχουν σε λίνουξ ή κάποια που πρέπει οποσδήποτε να χρησιμοποιείς για τη δουλειά σου, π.χ. autocad.

Κάνε μια λίστα με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς στα windows ψάξε να βρεις τα αντίστοιχα σε λίνουξ. Είμαι σίγουρος ότι θα βρείς τα περισσότερα από αυτά ή παραπλήσια που θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το να τρέχεις ένα λειτουργικό αλλά στην ουσία να χρησιμοποιείς ένα άλλο μέσα από virtualization δεν είναι "λειτουργικό".

Εδώ για παράδειγμα υπάρχει μια λίστα προγραμμάτων που κυκλοφορούν σε λίνουξ σε στυλ virtual DJ.

Οι λύσεις στυλ vmware, wine είναι περισσότερο για προγράμματα που δεν υπάρχουν σε λίνουξ ή κάποια που πρέπει οποσδήποτε να χρησιμοποιείς για τη δουλειά σου, π.χ. autocad.

Κάνε μια λίστα με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς στα windows ψάξε να βρεις τα αντίστοιχα σε λίνουξ. Είμαι σίγουρος ότι θα βρείς τα περισσότερα από αυτά ή παραπλήσια που θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. :)

 

Μια που ειπατε για vmware...

 

http://www.prestoshare.com/thumbs/612955snapshot1.jpg

 

Τωρα ασχετα με αυτο, εχω μια creative audigy se και δεν παιζει ηχο, μερικοι καταφεραν με πολυ κοπο να την κανουν να παιζει σαν καρτα ηχου του κ@λου με διακοπες και πολυ θορυβο στον ηχο.

 

Και ρωταω τωρα ποια καρτα ηχου παιζει δοκιμασμενα 100% σε linux?

 

Στο site http://www.alsa-project.org, εχει μια λιστα, αλλα θα ηθελα και μια γνωμη πρωτου αγορασω καποια καρτα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι

πιο ευκολη

η εγκατασταση του kubuntu

απο το ubuntu;;

δημιουργει μονο του partition;;;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Είτε το ubuntu βάλεις είτε το kubuntu είναι ακριβώς το ίδιο... Partition μπορεί να δημιουργήσει μόνο του αν βρει κάποιον unpartiotioned space αλλιώς μπορείς να το κάνεις και μόνος σου manually (πρέπει να φτιάξεις ένα ext3 και ένα swap partition)
Link to comment
Share on other sites

@Razor: Σχεδόν όλες οι soundblaster, intel παίζουν. Η λίστα του alsa project είναι και η πιο επίσημη. Αν λένε ότι μία κάρτα παίζει, παίζει. Προσωπικά, ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε κανένα pc που έβαλα λίνουξ με την κάρτα ήχου.

@nikosxeng3: gnome - kde είναι εσωτερική διαμάχη των λινουξάδων διαστάσεων windows - mac - linux. Τι να σου πω, εγώ έβαζα πάντα ubuntu (gnome) και απλά αν θες κάτι από kde εγκαθίστανται μαζί με το πρόγραμμα και η αντίστοιχες βιβλιοθήκες kde.

Αν θες κάτι πολύ ελαφρύ μπορείς να δοκιμάσεις xfce ή enlightment (πολύ ωραίο). Πιστεύω ότι η συζήτηση για το τι desktop θα βάλει κανείς είναι περισσότερο φιλολογική/ αισθητική. Με τους σημερινούς επεξεργαστές και τη χωρητικότητα των δίσκων δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα. :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αφου μπορεις να εχεις και τα δυο gnome-kde γιατι οχι?

 

Εμενα η soundblaster audigy se δεν παιζει δυστηχως, αποτι ειδα ουτε οι x-fi.

Με παλιοτερα ενσωματωμενα δεν ειχα προβλημα, ουτε με τις γνησιες audigy, αλλα μιας και τις εχουν σταματησει λεω να παρω μια terratec.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς το fedora 7 να μας πει εντυπώσεις;

 

Το δοκιμασα εγω. :) Ειναι πιο ελαφρυ και γρηγορο απο το FC6. Επισης εχει βελτιωθει κατα πολυ και η ταχυτητα του yum. Απ'οτι ειδα αναγνωριζει και πολλες wireless καρτες out of the box. Ισως σε ενδιαφερει και αυτο αμα το εγκαταστησεις.

 

Fedora 7 Installation Guide

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις... Εγκατεστησα τελικα και ubuntu και xp... Και ετσι ειμαι καλυμενος απο ολες τις πλευρες...:)

C U around guys...

 

p.s. Γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω .exe ουτε .bin αρχεια?? Καταρχας να κατεβαζω τα απλα η τα RPM??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις... Εγκατεστησα τελικα και ubuntu και xp... Και ετσι ειμαι καλυμενος απο ολες τις πλευρες...:)

C U around guys...

etsi t exun sxedon oloi ;)

Mpravo!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Αντιγράφω το .iso σε ένα κενό cd, επανεκινώ τον υπολογιστή μου με boot στο cd. Αρχήζει να γράφει κάτι γράματα και μετά απο 10 δευτερόλεπτα μου λέει A:/

και μου αφήνει να γράψω, τί κάνω εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...