Jump to content

Παραεισαγωγή κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1ον : Γιατί γράφεις κεφαλαία?

2ον: Δεν με ρώτησε αν θέλω τη δικιά τους εγγύηση ή τη εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπείας

3ον: Ότι και να μου πεις για το service της NOKIA έχω πολύ καλά σχόλια. Όσες φορές τα χρειάστηκα εξυπηρετήθηκα μέσα σε 1 ώρα(!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε μου εγγυηση εχεις σε ολα τα κινητα πλην νοκια. μονο η νοκια εφαρμοζει ρατσιστικες αποψεις στο θεμα εγγυησης. αν ειχες παρει αλλης εταιριας κινητο θα ειχες κανονικα εγγυηση ακομα και στην ξανθη στην τοπικη αντιπροσωπεια. οσο για τα manual εχεις δικιο. απλα επρεπε να απαιτησεις να σου κανουν καλυτερη τιμη απο οσο πωλουνται στην αγορα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει κι άλλη φορά αυτές οι εξυπνάδες γίνονται μόνο απο την ΝΟΚΙΑ!

Παλαιότερα αγόρασα κινητό απο Ιταλία, όσο είμουν εδώ είπα να του περάσω ελληνικά γιατί δεν είχε, και μου είπαν ότι δεν ισχύει η εγγύηση στην Ελλάδα επειδή δεν είναι ΙΜΕΙ της Alpha Copy! (το υπόλοιπο της ιστορίας δεν μας αφορά εδώ!)

Με την τελευταία μου επίσκεψη στην Ιταλία μιας κι ακόμη εδώ δεν κυκλοφορούσε το Ε700 της Samsung έγινε ακριβώς η ίδια ιστορία. Και η SAMSUNG εδώ μου είπε ότι ήθελε την απόδειξη αγοράς από την Ιταλία. Τους την έδωσα και πολύ απλά μου έβαλαν το ελληνικό μενου ΔΩΡΕΑΝ αφού είναι κοινή η εγγύηση!

Τα σχόλια... δικά σας :whistle:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι φταιει την περίπωσή μου η ΝΟΚΙΑ. Μόλις τους είπα για δικηγόρους, ΣΔΟΕ κτλ, να δεις πως βιάστηκαν να με εξυπηρετήσουν. Κάτι βρωμάει σε αυτήν την υπόθεση. Εγώ δεν ξαναπροτιμώ τέτοιους είδους καταστήματα. Απλά η τιμή του με σύνδεση ήταν 50 € κάτω από την κανόνική και έτσι βγήκα 2*50=100 € κερδισμένος.
Link to comment
Share on other sites

100 ευρω κερδισμενος χωρις να αναλογιζεσαι ομως την ταλαιπωρια την οποια σου επεφεραν ομως αυτα τα 100 ευρω κερδους... συν ολο τον εκνευρισμο!τεσπα αφου θα στα αλλαξουν ολα καλα!παντως ειχα κ εγω παρομοιο περιστατικο με ενα 6610 απο πολυ γνωστη αλυσιδα κινητης τηλεφωνιας!φυσικα το κινητο ηταν απο ΗΑΕ κ δεν το καλυπτε η ΝΟΚΙΑ!αναγκαστηκα να το παω στην εταιρεια που το πηρα με την αποδειξουλα κ μου το καναν καινουριο!ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη την εγγυηση την πηρα! :D

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρωτοείδα το thread. Μπράβο σου xpuser που δεν κώλωσες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To idio 8ema symvainei stin italia opoy i topiki nokia exei dwsei sima kata tis anava8miseis na xanetai i ital glwssa.Alla ayta ta kin poylwntai 450kanonika i' 375 se prosfores tis carrefour!&exei dikio o filos:ta peirazoyn ellada gia to sw...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πουλήσει κάποιο telestet center ένα παραεισαγωγής νόκια 7250 πέρυσι. Το manual δεν ηταν ιλλουστρασιον (τα φυλλα του ελληνικού) και το πληκτρολογιο πανω στο καθε πληκτρο ειχε μονο τους λατινικους χαρακτηρες ενω θα επρεπε να ειχε και τους Ελληνικους. Και μαλιστα μου ειχαν μπερδεψει το IMEI του κουτιου/συσκευης με αυτο της αποδειξης και ειχε γινει μπαχαλο η κατασταση. Προσοχη και με τα ΙΜΕΙ (να συμφωνουν ολα μεταξυ τους κουτι απεξω + ιμει στο σασι της συσκευης + ιμει του λογισμικου της συσκευης + αποδειξη αγορας) και στο πληκτρολογιο και στην υφη του ελληνικου βιλιου οδηγιων χρησης.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

kinita apo tin europi fernei mono o ote kai ta telestet centers.para poloi germanoi kanoun eisagogi apo alles xwres logo xamiloterou kostous alla den isxyei i egiisi!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

το ξεθάβω το θέμα γιατί έχω ένα πρόβλημα.

πήρα το Omnia και στο μήνα πάνω έπρεπε να το πάω σέρβις. το λάθος ήταν δικό μου και δεν το κάλυπτε η εγγύηση και δεν απαίτησα να το πληρώσω. πήρα μετά από 10 μέρες και μου είπαν ότι το κινητό είναι για ξένη χώρα και όχι για την Ελλάδα και ότι η εταιρία δεν αναλαμβάνει να το φτιάξει.

καλύπτομαι από το νόμο γι αυτή την περίπτωση? και εντάξει έφταιγα τώρα και το πήγα στο σέρβις αν αύριο δεν φταίω τι γίνεται?

ρώτησα το 1520 και μου είπαν ότι μπορώ να πάρω πιστοτικό από το κατάστημα να πάρω προϊόντα της ίδιας αξίας.

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις πας την συσκευή κομπλέ με τα όλα της πίσω και αναγκάζεσαι να αγοράσεις οτιδήποτε θες στην αξία του κινητού.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις πας την συσκευή κομπλέ με τα όλα της πίσω και αναγκάζεσαι να αγοράσεις οτιδήποτε θες στην αξία του κινητού.

 

ρώτησα το 1520 και μου είπε το ίδιο. θα δω αύριο βέβαια. θα πάρω και χαρτί από την αντιπροσωπειά που θα το αναφέρει επίσης.

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή το συγκεκριμένο θέμα.. να κοιτάτε τα κινητά πριν τα αγοράσετε. Σε μένα είχαν πουλήσει παραεισαγωγής σε κατάστημα NOKIA SHOP :!: το γύρισα πίσω και ζήτησα ελληνικής εισαγωγής.
Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή το συγκεκριμένο θέμα.. να κοιτάτε τα κινητά πριν τα αγοράσετε. Σε μένα είχαν πουλήσει παραεισαγωγής σε κατάστημα NOKIA SHOP :!: το γύρισα πίσω και ζήτησα ελληνικής εισαγωγής.

 

έτσι πρέπει να γίνεται αλλά όταν είναι μεγάλη και γνωστή αλυσίδα και είσαι πελάτης χρόνια και δεν έχεις κανένα παράπονο δεν το βάζει το μυαλό σου!

απλά το πάθημα σου γίνεται μάθημα και από την επόμενη φορά προσέχεις υπερβολικά πολύ!

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε ολους ..επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης ....μπορειτε να μου πειτε πως καταλαβαινω οτι ενα κινητο ειναι παραεισαγωγης ????? πριν το αγορασω.....

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα,μια χαρα τα λετε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα και απο εμένα! Πριν 6 ημέρες αγόρασα ένα Samsung Omnia HD ι8910 απο εξουσιοδοτημένο κατάστημα Vodafone (οχι franchise). Το κινητό κανονικά έχει 578 euro αυτήν την στιγμή και το κατάστημα αυτό το πουλούσε 520, επειδή μου είπε πως ανοίχτηκε απλώς για να το δει πελάτης εξωτερικά. Δεν με πειραξε αυτό και πηγα και το είδα και όντως ήταν με την ζελατίνα κομμένη με το ξυραφάκι και το κινητό άθικτο όπως είναι όταν το ανοίγεις καινούριο. Όταν το πήρα και πήγα στο σπίτι, πήγα να ξεφιλίσω λιγάκι το manual και είδα ότι δεν ήταν Ελληνικό, αλλά Γαλικό. Επίσης παρατήρησα πως και το κουτί απο έξω έλεγε Succonbez a la haute definition, και γενικώς ήταν όλα στα Γαλλικά όπου δεν το παρατήρησα στο κατάστημα. Βέβαια η συσκευή είναι στα Ελληνικά με ελληνικό μενού και με μια μικρή έρευνα που έκανα στο ιντερνετ είδα ότι φοράει επάνω την Ελληνική ρομ που φέρνει η Vodafone στο συγκεκριμένο τηλέφωνο διότι μόνο αυτή το εισάγει. Καθυσυχάστηκα λοιπόν. Σήμερα, 6η μέρα που το έχω λέω.. δεν παίρνω στην Samsung να ρωτήσω μπας και....?? Τους έδωσα λοιπόν το IMEI και μου είπαν ότι είναι παραεισαγωγής και ότι δεν ισχύει η εγγύηση στην Ελλάδα!!! Και περιμένω τηλέφωνο για να μου πει από ποια χώρα είναι.... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, 6η μέρα που το έχω λέω.. δεν παίρνω στην Samsung να ρωτήσω μπας και....?? Τους έδωσα λοιπόν το IMEI και μου είπαν ότι είναι παραεισαγωγής και ότι δεν ισχύει η εγγύηση στην Ελλάδα!!! Και περιμένω τηλέφωνο για να μου πει από ποια χώρα είναι.... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???
Λογικά θα σε καλύψει σε εγγύηση και service η vodafone.Αν αυτό σου αρκεί πάρε ένα τηλ απλά και επιβεβαίωσέ το.Αν δεν σου κάνει πας στο κατάστημα και προσπαθεις να βρεις μια λύση :X

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις με κάλεσαν από την Samsung. Το τηλέφωνο όντως είναι γαλλικό βάσει του ΙΜΕΙ! Το κατάστημα που το αγόρασα δεν είναι της αλυσίδας Vodafone, αλλά εξουσιοδοτημένο (κάνει δηλαδή συνδέσεις Vodafone και δίνει επιδοτήσεις με συσκευές που του έχει εγκρίνει η Vodafone απο τα κεντρικά)... Περιμένω να πάει 17:10 και να πάρω τηλέφωνο και να μιλήσω με τον ίδιο. Έστειλα και e-mail στην Samsung όπως και μου ζήτησαν απο τα κεντρικά που τηλεφώνησα για να μου εκδόσουν και μια γραπτή αναγγελία ότι δεν έχω εγγύηση από την euroelectronics και ότι γενικώς έχω την υποστίριξή τους! Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου??
Link to comment
Share on other sites

Από τι στιγμή που δε σε ενημέρωσαν από το κατάστημα ότι το κινητό είναι "παραεισαγωγής" τότε ζήτησε να στο αντικαταστήσουν με ένα που να το καλύπτει η εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπείας.

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις να καταγγέλλετε έτσι ώστε να γλυτώσει κάποιος άλλος (γιατί δε πιστεύω ότι είσαι ο μόνος που του έτυχε αυτό) ή να αρχίσετε να ζητάτε. :cool:

Αφού κερδίζει με την παραεισαγωγή τουλάχιστον ας ελαττώσει :p το κέρδος του προκειμένου και ο καταναλωτής να έχει μεγαλύτερο όφελος.

 

_________________________________________

 

Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με τις πανευρωπαϊκές εγγυήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...