Jump to content

Απόρίες για το Norton Ghost


strawb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας. Άκουσα ότι αντί να κάνω συνέχεια format τα windows vista και xp, είναι καλύτερο να τα καίω σε ένα DVD. Αλλά πως θα χωρέσουν τόσα GB σε ένα DVD; Συνήθως τα DVD έχουν γύρω στα 5 GB χωρητικότητα. Πως θα μπορέσουν να χωρέσουν αφού χρειάζονται μεγαλύτερο χώρο; Άκουσα ότι αυτό γίνεται με το northon Ghost 12. Μπορεί κάποιος να μου δείξει έναν οδηγό που να δείχνει βήματα για αυτό;

Ευχαριστώ

:Ostrawb:O

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Άκουσα ότι αντί να κάνω συνέχεια format τα windows vista και xp, είναι καλύτερο να τα καίω σε ένα DVD. Αλλά πως θα χωρέσουν τόσα GB σε ένα DVD; Συνήθως τα DVD έχουν γύρω στα 5 GB χωρητικότητα. Πως θα μπορέσουν να χωρέσουν αφού χρειάζονται μεγαλύτερο χώρο; Άκουσα ότι αυτό γίνεται με το northon Ghost 12. Μπορεί κάποιος να μου δείξει έναν οδηγό που να δείχνει βήματα για αυτό;

Ευχαριστώ

:Ostrawb:O

 

... Υπάρχουν και 8,5 GB μ' αυτή τη λογική, αλλά μπορείς αυτό το image το οποίο φτιάχνεις είτε με το ghost όπως και με το acronis να το σώσεις σαν αρχείο σ' ένα δεύτερο σκληρό δίσκο για παράδειγμα. Στην ουσία φτιάχνεις ένα image όλου σου του σκληρού που ανά πάσα στιγμή κάνεις boot με αυτό και επαναφέρεις το pc σου στο σημείο που ήταν όταν έφτιαξες το image. Προσωπικά το acronis χρησιμοποιώ αν χρειαστείς οδηγίες πες μου

http://eu.acronis.com/

Link to comment
Share on other sites

... Υπάρχουν και 8,5 GB μ' αυτή τη λογική, αλλά μπορείς αυτό το image το οποίο φτιάχνεις είτε με το ghost όπως και με το acronis να το σώσεις σαν αρχείο σ' ένα δεύτερο σκληρό δίσκο για παράδειγμα. Στην ουσία φτιάχνεις ένα image όλου σου του σκληρού που ανά πάσα στιγμή κάνεις boot με αυτό και επαναφέρεις το pc σου στο σημείο που ήταν όταν έφτιαξες το image. Προσωπικά το acronis χρησιμοποιώ αν χρειαστείς οδηγίες πες μου

http://eu.acronis.com/

Ναι θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες. Αν δεν σε πείραζε να μου πείς βήμα βήμα τι να κάνω.

Είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο και δεν είναι σίγουρο ότι με τα τόσο λίγα που μου είπες ότι κατάλαβα πως ακριβώς να το κάνω.

Είναι λάθος αυτό που άκουσα ότι μπορώ να το κάψω σε ένα dvd το image του σκληρού μου και αν γίνεται πως να το κάνω;

 

Ευχαριστώ

strawb

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λαθος αυτο που ακουσες οτι μπορεις να το καψεις σε ενα dvd.

Το θεμα ειναι αν χωραει η όχι.

Αν χρησιμοποιεις XP λογικα χωραει αφου μετα απο καθαρο install των XP + drivers + 5-6 προγραμματα(office και οτι αλλο χρησιμοποιεις) δεν θα ξεπερασεις τα 4,7GB του dvd.

Αλλιως την αντιστοιχη δουλεια του dvd μπορεις να κανεις με εναν σκληρο διαφορετικο ομως απο αυτον που θα χρησιμοποιεις για την τοτποθετηση του λειτουργικου.

 

Προσωπικα λειτουργω το Norton ghost 14.

Η διδικασια ειναι απλη αφου βαλεις το προγραμμα καπου λεει για Backup Entire Disk η καπως ετσι.

Αυτο απλα αντιγραφει τον σκληρο σου σε εναν αλλον η σε dvd, αναλογα τι επιλεγεις.

Υπαρχει και επιλογη να σου ανανεωνει το backup ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

Και γενικα αυτα τα προγραμματα εχουν πολλες επιλογες που το μονο που εχεις να κανεις ειναι λιγο να τα ψαξεις και να διαβασεις κανα help που σιγουρα εχουν.

 

Κατι τελευταιο εστω οτι εχεις το image του σκληρου σου και εχει γινει κατι και θες να το περασεις απο πανω και να "ξαναρχισεις" γλυτωνοντας ετσι το φορματ και την συνηθη διαδικασια, τοτε θα χρειαστεις και το norton ghost boot disk με το οποιο πρεπει να ξεκινησεις το pc σου και μεσω αυτου να κανεις την διαδικασια.Οποτε εκει που θα ψαξεις για το προγραμμα ψαξε και γιαυτο.

 

Αν εχεις vista τοτε το νορτον 12 δεν δουλευει οποτε χρειαζεσαι το 14.Και σιγουρα το image δεν θα χωραει σε ενα dvd οποτε θες ειτε εξωτερικο σκληρο ειτε εναν δευτερο για να τραβηξεις το image.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Θα ήθελα την βοήθειά σας όσων αφορά το Norton Ghost 14 γιατί έχω πελαγώσει και απογοητευτεί.

 

Έχω 80άρη IDE δίσκο (ναι, ναι ζω ακόμα στον μεσαίωνα ;-b) και σήμερα αγόρασα έναν 640 Sata. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν γίνεται να μεταφέρω όπως είναι το λειτουργικό και τα λοιπά στον 640; Άλλες πληροφορίες που ίσως χρειαστούν: Το motherboard δέχεται 2 IDE συσκευές και 4 Sata.

 

Το επιχείρησα με την επιλογή copy hard drive, που έγραφε ως επεξήγηση ότι είναι για περιπτώσεις που κάνεις upgrade τον δίσκο με έναν μεγαλύτερης χωρητικότητας. Αν και τσέκαρα την επιλογή που έλεγε να κάνεις τον δίσκο προορισμού -> boot disk (κάπως έτσι), όταν ανοίγει ο υπολογιστής φορτώνει τον παλιό και επίσης ο παλιός εξακολουθεί να είναι ο C:\ Όταν αποσύνδεσα τον παλιό και άφησα μόνο τον Sata, άρχισε να φορτώνει τα Windows και κόλλησε στην οθόνη που επιλέγω λογαριασμό χρήστη για να συνδεθώ (χωρίς να εμφανίζει τους χρήστες). Όταν επανασύνδεσα τον παλιό φόρτωσε τα Windows από τον καινούριο αλλά άρχισε να μου βγάζει κάτι μηνύματα σφάλματος, κάτι για generic host fail κάτι τέτοια που δεν μπορώ να τα καταλάβω.

 

Αυτή τη στιγμή έχω αφήσει τον παλιό δίσκο συνδεμένο και λειτουργεί κανονικά ο υπολογιστής αλλά δεν ξέρω τι κάνω λάθος, τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω το λειτουργικό στον καινούριο δίσκο. Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Alexkass είχες απόλυτο δίκαιο. Άμα πραγματικά θέλεις να κάνεις δουλειά και όχι να σπαταλάς χρόνο, κόπο και να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα,,, απλά δεν χρησιμοποιείς το Norton Ghost. Με το Acronis έκανα την δουλειά μου στο άψε σβήσε και χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Οπότε, για οποιαδήποτε απορία για το Norton Ghost η απάντηση, θα μπορούσαμε να πούμε, είναι: Acronis.

Link to comment
Share on other sites

Alexkass είχες απόλυτο δίκαιο. Άμα πραγματικά θέλεις να κάνεις δουλειά και όχι να σπαταλάς χρόνο, κόπο και να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα,,, απλά δεν χρησιμοποιείς το Norton Ghost. Με το Acronis έκανα την δουλειά μου στο άψε σβήσε και χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Οπότε, για οποιαδήποτε απορία για το Norton Ghost η απάντηση, θα μπορούσαμε να πούμε, είναι: Acronis.

έχει πολλά θετικά. όπως πχ ότι σου επιτρέπει να κάνεις το image mount και να το πειράξεις όσο θες :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Προσωπικά το acronis χρησιμοποιώ αν χρειαστείς οδηγίες πες μου

 

sorry gia ta greeklish exw kapoio provlima me ta fonts.

 

8elw na kanw backup ton skliro me ta windows se 1 dvd wpote wpote 8elw na to epanaferw an kanw kapoia stigmi format na to epanaferw tsak bam glitonodas tin egatastash twn win + drivers

yparxei kapoio guide tou acronis sta ellinika? h esy bwreis na help ligo?

 

thnx ek twn prwterwn

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κάποιο οδηγό στο gtnet...

Συμβουλή πάρε back up μόνο win και προγράμματα - όχι data γιατί θα είναι τεράστιο και αργεί στο φόρτωμα, ξεφόρτωμα. Καλύτερη λύση μάλιστα είναι σε έναν εξωτερικό σκληρό παρά σε dvd.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα μέχρι λίγο καιρό norton ghost αλλά διαπίστωσα ότι πια δεν έχει κανένα νόημα και εξηγώ:

1) Τα 2-3 (43) dvd που θες να γράψεις το λειτουργικό και τα data (τα data είναι το σημαντικότερο!!!) είναι μανούρα, άσε που αν χαλάσει ένα από αυτά, την έκατσες.

2) Πας σε δίσκο μετά. Και αφού πας σε δίσκο γιατί δεν το κάνες RAID για να έχεις mirror πάντα το λειτουργικό σου και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το κόστος των δίσκων είναι σχετικά μικρό και όλα τα motherboards έχουν raid controllers πια.

3) Near future: τα windows 7 (ultimate) έχουν backup function από μαμα οπότε κάνεις backup.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...