Jump to content

Καλοκαιρινές διακοπές


leo123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Καλή συνέχεια σε όλους... τα λέμε από 06/08/2013....

 

fixed :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ελπιζω να εχεις βρει αντρα γιατι εαν οχι δυσκολο το βλεπω.:p θα σου ελεγα να πας στο αθος αλλα δεν μπορεις:lol:

ε και βεβαια πολλα ζητας ρε εσυ.αυτο ειναι το ιδανικο μερος για διακοπες ,αν το βρεις πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και προσφατα ημουν στη Β. Ευβοια θα ελεγα πως εχει αρκετους "free-campers" εστω κι αν υπαρχει απαγορευση του ελευθερου camping (απ'οτι εμαθα δεν τους "κυνηγανε"). Εγω εμενα Φραγκακη και επειδη γυρισα λιγο τις κοντινες περιοχες ειδα πολλους campers στη παραλια στα Βασιλικα (παραλια Ψαροπουλι), στη παραλια της Αγιας Αννας και στη Κρυα Βρυση. Στα Βασιλικα ειδικα ειχε πολλες σκηνες και οι κατασκηνωτες ηταν απο οικογενειες μεχρι νεα παιδια. Στη Κρυα Βρυση στη παραλια μου εκανε εντυπωση το οτι κανανε camping ολο ξενοι τουριστες. Στην Αγια Αννα ειδα λιγοτερους αλλά θα το προτιμουσα σαν μερος μιας και εχει και κανα μαγαζι να πιεις 1-2 (λεμε τωρα) μπυρες (προτεινω το Βινυλιο, μου αρεσε αρκετα).

 

Ίσως να μην ήταν clear αρκετά το τι εννοούσα με τον όρο free campers.. Ήταν περισσότερο θέμα συμπεριφοράς στην παραλία και στο γύρω χώρο, παρά της καθεαυτής πράξης του "κάνω ελεύθερο κάμπινγκ".

Σαφώς και υπήρχαν αυτές οι ομάδες στις παραλίες που ήμασταν και οι δύο (νέοι, γέροι, ξένοι, παιδιά, σκυλιά) .. Ωστόσο ήταν προφανές, ότι δεν ακολουθούσαν όλοι τους κανόνες συμπεριφοράς που συνήθως ακολουθούνται από άτομα που κάνουν από επιλογή κάμπινγκ κι όχι από ανάγκη.. Και για να γίνω πιο σαφής :

Οι "σιωπηλοί" κανόνες των κάμπερς είναι η ησυχία, ή η διατήρηση ησυχίας σε ανεκτά επίπεδα, η καθαριότητα της περιοχής που μένουμε, ο σεβασμός των γύρω, της προσωπικότητας του άλλου και των επιλογών του, κτλ. Για να μην αναφερθώ σε πιο ταμπού θέματα (για τον κοινό ελληνάρα) ...

Πάντως, θα κρατήσω τις παραλίες in mind, για το υπόλοιπο του καλοκαιριού ή για τα επόμενα.. :)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην ήταν clear αρκετά το τι εννοούσα με τον όρο free campers.. Ήταν περισσότερο θέμα συμπεριφοράς στην παραλία και στο γύρω χώρο, παρά της καθεαυτής πράξης του "κάνω ελεύθερο κάμπινγκ".

Σαφώς και υπήρχαν αυτές οι ομάδες στις παραλίες που ήμασταν και οι δύο (νέοι, γέροι, ξένοι, παιδιά, σκυλιά) .. Ωστόσο ήταν προφανές, ότι δεν ακολουθούσαν όλοι τους κανόνες συμπεριφοράς που συνήθως ακολουθούνται από άτομα που κάνουν από επιλογή κάμπινγκ κι όχι από ανάγκη.. Και για να γίνω πιο σαφής :

Οι "σιωπηλοί" κανόνες των κάμπερς είναι η ησυχία, ή η διατήρηση ησυχίας σε ανεκτά επίπεδα, η καθαριότητα της περιοχής που μένουμε, ο σεβασμός των γύρω, της προσωπικότητας του άλλου και των επιλογών του, κτλ. Για να μην αναφερθώ σε πιο ταμπού θέματα (για τον κοινό ελληνάρα) ...

Πάντως, θα κρατήσω τις παραλίες in mind, για το υπόλοιπο του καλοκαιριού ή για τα επόμενα.. :)

 

Moυ χαλασες την εικονα που ειχα στο μυαλο μου για το ελευθερο camping, δεν περιμενα οτι εχει τοσους κανονες :p Υπο αυτες τις συνθηκες προσωπικα θα επελεγα το ελευθερο camping σε παραλιες χωρις αλλους κατασκηνωτες κοντα :O

Link to comment
Share on other sites

linaki_gr πλακα εκανα,τιποτα προσωπικο.απλα αυτο που ζητας δεν μπορεις να το βρεις.δεν υπαρχει παραλια στην χαλκιδικη που να μην την ξερουν.οι περισοτεροι αυτα που ζητας εσυ θελουν ,γιαυτο και παντου εχει κοσμο.δεν ειναι και πολλα τα μερη ,ουτε και τα καταλυματα.οποτε πρεπει εαν θες χαλκιδικη να συμβιβαστεις με αυτα.εκτος εαν διαλεξεις λιγο βουνο και να κατεβαινεις θαλασσα με μεσο.περιστερα ,αρναια,η' μεγαλη παναγια.

mariel19 οι κανονες που ισχυριστηκες δεν ηταν κανονες μονο του ελευθερου καμπινγκ αλλα και της ελληνικης κοινωνιας.μονο που παντα υπηρχαν καποιοι οι περισοτεροι που δεν τους εφαρμοζαν.οπως και στην πολη.ειναι θεμα ελληνικης νοοτροπιας που οι περισοτεροι ελληνες την υιοθετουσαν-τουν ακομα.

παντως ενα πραγμα ειναι γεγονος.με την κριση ολο και περισοτερο θα αυξανονται οι ελευθεροι κατασκηνωτες απο του χρονου.παμε παλι στα παλια.οποτε ειναι καλο να προσπαθησουμε να συμβουλευουμε τους αλλους να μην κανουν την φυση αχουρι.

 

Deadly_Sin θα σε συμβουλευα με την εγκληματικοτητα που ακομα υπαρχει να εισαι κοντα σε αλλους κανοντας μερικους συμβιβασμους.για το καλο σου

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις είναι ας το πούμε "εμπορικά" μέρη. Ψάχνω ησυχία κ όχι να βλέπω τον κ@λο του δίπλα, χαχα. Επίσης θέλω να συνδυαστεί κ με αποδεκτά σε κόστος καταλύματα (όχι κάμπινγκ). Πολλά ζητάω ε;;; :-D

 

Κι εγώ αυτά ζητάω κι ευτυχώς η Κρήτη τα χει.

Μου αρέσουν οι απομονωμένες περιοχές για πολλούς λόγους

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι φέτος το καλοκαίρι να πάω στη Μήλο. Το νησί δε το έχω ξαναεπισκεφτεί οπότε κάθε συμβουλή πολύτιμη.

 

1) Σε ποια περιοχή είναι ποιο βολικό για να μείνω? (απόσταση από τη χώρα, παραλίες, φαΐ)

1α Έχετε υπόψιν κάποιο συγκεκριμένο ξενοδοχείο στη περιοχή αυτή?

 

2) Αυτοκίνητο χρειάζεται να έχω? Να φέρω το δικό μου? Να νοικιάσω? Δε χρειάζεται γιατί έχει ικανοποιητικό δίκτυο ΜΜΜ ?

 

3) Ποια είναι τα must μέρη στο νησί? Παραλίες - Αξιοθέατα

 

Το budget μου για 5 διανυκτερεύσεις - 6 μέρες 250-350Ε για δίκλινο δωμάτιο δηλαδή 50-70Ε τη βραδιά αν υπάρχει κάτι οικονομικότερο αλλά αξιοπρεπές ευπρόσδεκτο.

 

Αυτά ότι άλλη πρόταση καλοδεχούμενη, ευχαριστώ προκαταβολικά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Μύλο είχα πάει πριν 3 χρόνια καταπληκτικό νησί πέρασα τέλεια....

Λοιπόν θα μείνεις ή μέσα στη χώρα ή Απολλώνια μερια....Εγώ είχα μείνει σε δίκλινο στην χώρα Γιάννης το λέγανε περίπου 70 τη βραδιά(?). Πολύ καλό και καλή εξυπηρέτηση. Είχες διπλα τα πάντα από μαγαζιά, φαγητό κτλ...

Αμάξι οπως και δήποτε, αλλιώς θα έχεις πρόβλημα. Ούτε τα μισά δεν θα δεις, άσε που θα σου βγει η πίστη... Υπολόγισε καμιά 160 πήγαινε-ελα. Στο 30αρι την μέρα ενοικίαση περίπου...(δεν ξέρω τι παίζει τώρα). Υπολόγισε και δες τι σε συμφέρει

Παραλίες.....Πάρε ένα χάρτη της Μύλου (έχουν τα ξενοδοχεία όλα) και ξεκίνα σε όσες πιο πολλές μπορείς...Γνώμη μου, ξεκίνα με Σαρακίνικο (must), κάτσε 1-2 ώρες στην κάθε μία και γύρνα τες . Ειναι πάρα πολλές και αξίζουν πολλές από αυτές. Σε ορισμένες υπάρχει πρόσβαση μόνο με καραβάκι, και άλλες η πρόσβαση είναι δύσκολη. Προσοχή!! Θυμάμαι είχα πάει με golf, ψιλοαπόγευμα στον Γέροντα (αν δεν κάνω λάθος). Τα είδα όλα, ίσα που χώραγε το αμάξι, από κάτω γκραμός....Η δικιά μου τα είχε παίξει (και εγώ το ίδιο), αναστροφή ούτε να το σκέφτεσαι, το πήγαμε μέχρι τέρμα (δεν γινόταν αλλιώς). Εκεί βέβαια σαν ναυαγοί...Μονοι μας!! εμείς και το γαλάζιο:love: Στην επιστροφή...τα ξαχάσαμε όλα.

:p:wacko:

 

Καλό είναι αν έχεις όρεξη να κάνεις το γύρο του νησιού με καραβάκι σαν ημερίσια εκδρομούλα...Πρόσεχε τις τιμές έχουν διαφορά

Ζωή νυχτερινή δεν έχει τίποτα σπουδαίο, στην πόλη μέσα κατι μπαράκια, δεν ξέρω το στυλ σου...

Αυτά...Καλά να περάσεις. Ξαναπήγαινα άνετα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα να κανεις την βολτα με το καραβακι διοτι πας σε παραλιες που δεν εχει προσβαση με αυτοκινητο.

την πρωτη φορα ειχα μεινει σε δωματια στην πολη και ειχε λιγο βαβουρα. την δευτερη φορα ειχα μεινει σε ενοικιαζομενα δωματια κανενα χιλιομετρο απο την πολη στο δρομο προς απολλωνια. ησυχια .

την πρωτη φορα ειχε φιλος αυτοκινητο και την δευτερη ειχα παρει εγω. θελει αυτοκινητο να πας σε παραλιες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Λέγοντας χώρα εννοούμε τον Αδάμα? Μάλλον θα προτιμήσω να μείνω κοντά στη χώρα ώστε να μετακινούμε ποιο εύκολα για φαι καφέ ποτό και να την έχω σαν ορμητήριο για τις παραλίες. Με πείσατε και για το αυτοκίνητο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένο ξενοδοχείο έχετε να μου προτείνετε ή κάποιο site να κλείσω εισιτήρια? Κοιτάω μέσω booking. Επίσης πολλά λένε σα + ότι απέχουν λίγα χιλιόμετρα από την πλάκα που είναι πρωτεύουσα της Μήλου. Το ιδανικό θα ήταν ποιο κοντά στη πλάκα ανάμεσα απο πλάκα και αδάμαντα ή στο κέντρο του αδάμαντα? Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν lefkal με χτύπησες στο αδύνατο σημείο μου.. :p

Κατ αρχήν θα πας με γυναίκα έτσι? Αν ναι είναι απ τους καλύτερους προορισμούς, αν πας με φίλους θ αυτοκτονήσετε ή θα το γυρίσετε το 2ο βράδυ..

Όσον αφορά το ξενοδοχείο εγώ έμεινα στο Lagada Beach, το οποίο και θα σου πρότεινα. Είναι μέσα στο budget που διαθέτεις, πας με τα πόδια από κει που θα σε αφήσει το καράβι, καθαρό, με πισινούλα και αρκετά καλό πρωινό. Το ιδανικό για μένα είναι να μείνεις κάπου εκεί κάτω στο λιμάνι, όχι Πλάκα γιατί το βράδυ βγαίνεις για ποτάκι ή φαγητό με τα πόδια.

Όσον αφορά το μεταφορικό το καλύτερο μέσο για το νησί είναι η γουρούνα. Το αμάξι σου αν θες να πας παντού θα το ψιλοσπάσεις γιατί έχει πολλούς χωματόδρομους, χώρια που θα σου κόψουν και τον **** στο καράβι. Εγώ νοίκιασα σκουτεράκι, αλλά αν δεν έχεις δίπλωμα μηχανής νομίζω με του αυτοκινήτου νοικιάζεις γουρούνα.

Must μέρη είναι οι παραλίες του νησιού βασικά ;) Ε θα πάτε Τσιγκράδο, Σαρακήνικο κλασικά και να πάτε και Παλιοχώρι που είναι πιο οργανωμένη φάση παραλία. Επίσης τη μια μέρα να υπολογίζεις ότι θα τη φάτε με το καραβάκι που κάνει το γύρο του νησιού και σε πάει στις παραλίες που είναι απ τη νότια πλευρά και στις οποίες έχεις πρόσβαση μόνο από θάλασσα. Είναι μπόλικα τα φράγκα, 50ε απ όσο θυμάμαι αλλά αξίζουν. Αν θες να δεις και κάτι παραπάνω να πας στις Κατακόμβες που είναι επάνω στην Πλάκα και φάτε και κάπου εκεί που είναι πολύ ωραία. Τέλος να πάτε απαραίτητα στην Αγγελική! Είναι ένα ζαχαροπλαστείο άσπρο στο λιμάνι θα το δεις σίγουρα. Να φας φοντί και φύλλα μιλφέιγ με φράουλες και σοκολάτα λιωμένη από πάνω. ΘΥΜΗΣΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ! :lol:

Καλά να περάσεις ;)

Edited by QQTilt
Link to comment
Share on other sites

Ναι με γυναίκα, θα πάμε οι 2 μας. Έκλεισα ακτοπλοϊκά και ξενοδοχείο πριν κάτι μέρες όχι σε αυτό που μου πρότεινες αλλά σε ένα άλλο κοντά σε αυτό. Αυτοκίνητο τελικά θα πάρω μαζί το δικό μου γιατί όσο το έψαξα μου βγαίνει οικονομικότερο από το να νοικιάσω. Ονλάιν δεν είδα τιμές και διαθεσιμότητα για γουρούνες οπότε για να μη το ρισκάρω και δε βρω με το που φτάσω θα παραμείνω στη ιδέα του αυτοκινήτου ε και θα πηγαίνω ποιο προσεκτικά στους χωματόδρομους. Τις παραλίες θα τις επισκεφτώ! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 16 του μηνός αναχωρώ για Σαντορίνη με την κοπέλα μου. Μπορείτε να μου πείτε πληροφορίες για μέρη που πρέπει να επισκεφτώ;;

 

Ευχαριστώ :-)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια βοηθεια!!θα 'θελα τη γνωμη σας σχετικα με το ποιο νησι να επιλέξουμε με την παρέα μου για τις διακοπές,ηλικίες 22-23.Ειμαστε μεταξυ Πάρου και Ίου.Δε μας απασχολούν τόσο οι όμορφες παραλίες όσο οι...ομορφίες των παραλίων :p και γενικότερα η ζωη εκέι (beach bar,clubs κλπ).Τι θα προτείνατε; :D
BMW RULES
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια βοηθεια!!θα 'θελα τη γνωμη σας σχετικα με το ποιο νησι να επιλέξουμε με την παρέα μου για τις διακοπές,ηλικίες 22-23.Ειμαστε μεταξυ Πάρου και Ίου.Δε μας απασχολούν τόσο οι όμορφες παραλίες όσο οι...ομορφίες των παραλίων :p και γενικότερα η ζωη εκέι (beach bar,clubs κλπ).Τι θα προτείνατε; :D

 

 

 

Παροοοος :D

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 16 του μηνός αναχωρώ για Σαντορίνη με την κοπέλα μου. Μπορείτε να μου πείτε πληροφορίες για μέρη που πρέπει να επισκεφτώ;;

 

Ευχαριστώ :-)

 

Οπωσδήποτε Οία για το ηλιοβασίλεμα και μετά έχει 2 ωραία ταβερνάκια πιο κάτω για μάσα δίπλα στην θάλασσα.

Κόκκινη παραλία για κάτι διαφορετικό λόγω της κόκκινη αμμου.

Συμβουλή μου να νοικιάσετε μηχανάκι ή γουρούνα. Δεν είναι μεγάλο το νησί και γυρίζεται εύκολα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε Οία για το ηλιοβασίλεμα και μετά έχει 2 ωραία ταβερνάκια πιο κάτω για μάσα δίπλα στην θάλασσα.

Κόκκινη παραλία για κάτι διαφορετικό λόγω της κόκκινη αμμου.

Συμβουλή μου να νοικιάσετε μηχανάκι ή γουρούνα. Δεν είναι μεγάλο το νησί και γυρίζεται εύκολα.

 

Ωραία , ευχαριστώ πολύ φίλε. Πηγές πρόσφατα;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Η σαντορινη ειναι πολυ ωραια!! Εννοειται να πας στα φηρα, στην οια για πιο ρομαντικα. Ωραια ειναι στην περισσα στην παραλια αλλα και στην κοκκινη παραλια. Πολυ ωραια για καφεδακι και δοκιμη κρασιων σαντορινης με την καλυτερη θεα που μπορεις να φανταστεις ειναι στο συνεταιρισμο. Επισης αξιζει να πας και στο πυργο, χωριο στο κεντρο του νησιου.

Υπαρχουν και εκδρομες με καραβι απο το παλιο λιμανι για θηρασια, ηφαιστειο και ηλιοβασιλεμα στην οια....ολα τα λεφτα το κατεβασμα στο παλιο λιμανι οχι απο το τελεφερικ αλλα απο το δρομο μαζι με τα γαιδουρακια...

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Ωραία , ευχαριστώ πολύ φίλε. Πηγές πρόσφατα;

 

Πήγα πριν 6-7 χρόνια, αλλά κανόνισα να ξαναπάω σε 1 μήνα :-) :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μια βοηθεια!!θα 'θελα τη γνωμη σας σχετικα με το ποιο νησι να επιλέξουμε με την παρέα μου για τις διακοπές,ηλικίες 22-23.Ειμαστε μεταξυ Πάρου και Ίου.Δε μας απασχολούν τόσο οι όμορφες παραλίες όσο οι...ομορφίες των παραλίων :p και γενικότερα η ζωη εκέι (beach bar,clubs κλπ).Τι θα προτείνατε; :D

 

Ίος και μόνο ίος :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! θα ηθελα πληροφοριες για Αιγινα! Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ενα ξενοδοχειο πανω σχεδον στην παραλια. Που αξιζει? Βαθυ? Αγια Μαρινα?

Θα με βοηθουσατε πολυ δεν εχω ιδεα. Με γυναικα παω πληροφοριακα αν θα βοηθησει στις συμβουλες και για ξενοδοχειο αλλα και για χωριο.

ευχαριστω

 

 

Συνίσταται για να περάσετε ωραία στην Αίγινα να έχετε μεταφορικό μέσο! Είτε αυτοκίνητο είτε ένα μηχανάκι το ίδιο είναι.

Η αγία μαρίνα είναι ένα πολύ ωραίο μέρος του νησιού αρκετά εμπορικό με ωραία θάλασσα. Μην παραλείψετε να επισκεφθείτε Ναό της Αφαιας αλλά και Άγιο Νεκταριο. Στην αγία μαρίνα θα βρείτε οικονομικά ξενοδοχεία δίπλα στη θάλασσα. Μπορείτε να ξεκινήσετε τη μέρα σας με καφεδάκι και μπανακι και να συνεχίσετε ως αργά το βράδυ καθώς έχει και νυχτερινή ζωή.

Η Σουβαλα είναι άλλο ένα χωριό με μικρότερη μαρίνα, αρκετά ξενοδοχεία, και λίγες καφετέριες. Ιδανικό και ήσυχο μέρος. Μόλις 5km απο το κέντρο της Αιγινας.

Η Περδικα, ένα πανέμορφο γραφικό ψαροχωρι, στο οποίο μπορείς να μείνεις να φας αλλά και να διασκεδασεις!

Τέλος, στο κέντρο σήμερα Αιγινας θα βρει ότι ζητά ο καθένας. Απο μπύρα στο καφενείο 2 ευρώ μέχρι γευστικά cocteils στο inn on the beach.

Νυχτερινή ζωή απο house και ελληναδικα μέχρι ροκ και τζαζ μπαράκια. Αν δεν ξημερώσει τα νυχτερινά μαγαζιά δεν κλείνουν.

Απο φαγητό, για όλα τα γούστα! Φρέσκο ψάρι θα φας στο κέντρο και στην Περδικα!

Μην ξεχάσεις να επισκεφτείς τον Κόκορα στην Κυψέλη. Θα φας χταπόδι ψαρεμενο απο τον κυρ Αντώνη και κεφτεδακια τηγανισμενα απο την κυρά Λενη. Σε τιμές πραγματικά πολύ οικονομικές.

Για παραλίες μην ξεχάσετε να επισκεφθείτε την Αιγινιτισσα (κοντά στην Περδικα) τον Μαραθωνα (επίσης) και τον soto στην Αγία Μαρίνα!

Καράβι απο Πειραιά κάθε μισή-μια ώρα.

Το ιπτάμενο δελφίνι κάνει 35 λεπτά

Και τα συμβατικά πλοία 1.10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

σε μία εβδομάδα ακριβώς φεύγω για Σκιάθο. Εχετε να μου προτείνετε ή να μου αποτρέψετε κάτι για αυτό το νησί (από διασκέδαση, φαγητό μέχρι παραλίες κλπ) ;

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λοιπόν lefkal με χτύπησες στο αδύνατο σημείο μου.. :p

Κατ αρχήν θα πας με γυναίκα έτσι? Αν ναι είναι απ τους καλύτερους προορισμούς, αν πας με φίλους θ αυτοκτονήσετε ή θα το γυρίσετε το 2ο βράδυ..

Όσον αφορά το ξενοδοχείο εγώ έμεινα στο Lagada Beach, το οποίο και θα σου πρότεινα. Είναι μέσα στο budget που διαθέτεις, πας με τα πόδια από κει που θα σε αφήσει το καράβι, καθαρό, με πισινούλα και αρκετά καλό πρωινό. Το ιδανικό για μένα είναι να μείνεις κάπου εκεί κάτω στο λιμάνι, όχι Πλάκα γιατί το βράδυ βγαίνεις για ποτάκι ή φαγητό με τα πόδια.

Όσον αφορά το μεταφορικό το καλύτερο μέσο για το νησί είναι η γουρούνα. Το αμάξι σου αν θες να πας παντού θα το ψιλοσπάσεις γιατί έχει πολλούς χωματόδρομους, χώρια που θα σου κόψουν και τον **** στο καράβι. Εγώ νοίκιασα σκουτεράκι, αλλά αν δεν έχεις δίπλωμα μηχανής νομίζω με του αυτοκινήτου νοικιάζεις γουρούνα.

Must μέρη είναι οι παραλίες του νησιού βασικά ;) Ε θα πάτε Τσιγκράδο, Σαρακήνικο κλασικά και να πάτε και Παλιοχώρι που είναι πιο οργανωμένη φάση παραλία. Επίσης τη μια μέρα να υπολογίζεις ότι θα τη φάτε με το καραβάκι που κάνει το γύρο του νησιού και σε πάει στις παραλίες που είναι απ τη νότια πλευρά και στις οποίες έχεις πρόσβαση μόνο από θάλασσα. Είναι μπόλικα τα φράγκα, 50ε απ όσο θυμάμαι αλλά αξίζουν. Αν θες να δεις και κάτι παραπάνω να πας στις Κατακόμβες που είναι επάνω στην Πλάκα και φάτε και κάπου εκεί που είναι πολύ ωραία. Τέλος να πάτε απαραίτητα στην Αγγελική! Είναι ένα ζαχαροπλαστείο άσπρο στο λιμάνι θα το δεις σίγουρα. Να φας φοντί και φύλλα μιλφέιγ με φράουλες και σοκολάτα λιωμένη από πάνω. ΘΥΜΗΣΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ! :lol:

Καλά να περάσεις ;)

 

Ακολούθησα σχεδόν όλες τις οδηγίες σου. Πρώτη φορά πήγα σε νησί και είπα θέλω να ξαναπάω και του χρόνου!! Το Τσιγκράδο απλά υπέροχο η καλύτερη παραλία που επισκεφτήκαμε μετά θα έλεγα το Αμμουδαράκι αν και είχε καμιά 10αριά χιλιόμετρα χωματόδρομο αλλά σε ανταμείβει και η θάλασσα και η απομόνωση. Πήγαμε σχεδόν σε όλες τις παραλίες και το μεγάλο + που έχει είναι ότι επειδή είναι σχετικά μικρό νησί πάντα υπάρχει μια πλευρά που δε θα φυσάει οπότε θα χαρείς το μπάνιο σου.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...