Jump to content

Δημιουργία σελίδας - Μέρος Α'


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν σε αυτλο το θέμα θα μάθουμε πως να φτιάχνουμε μια ιστοσελίδα δωρεάν γιατί πιστεύω πως υπάρχει και η κατηγορία των χρηστών που δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν δεκάρα για να βγάλουν τη σελίδα τους στο Ιντερνετ.Λέω μέρος Α γιατί αυτό είναι το πρώτο μέρος ενώ υπάρχουν κι άλλα!

 

1)Πρώτα βρίσκουμε χώρο στο Ίντερνετ για να δημοσιεύσουμε τη σελίδα μας.Καλό είναι ο χώρος που θα βρούμε να είναι 20 ή και περισσότερα ΜΒ για να μπορούμε να πειραματιστούμε χωρίς φόβο.Βέβαια αυτό είναι δική σας υπόθεση.Επίσης αν θέλουμε πιο μετά να βάλουμε και φόρουμ στη σελίδα μας καλό είναι να ψάξουμε για κάτι που να υποστηρίζει και MySql και Php!

 

Παράδειγμα:

1)<A HREF="www.lycos.com">Lycos-Tripod</A>

 

Λοιπόν η υπόλοιπη διαδικασία δημιουργίας ενός site στο επόμενο μέρος σε λίγες ώρες! :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ justme,

επειδή εγώ είμαι κάπως προχωρημένης ηλικίας και δεν τα πιάνω εύκολα όλα αυτά τα νέα κόλπα με το internet, μήπως θα μπορούσες να γράψεις όλο το μάθημα μαζεμένο και μετά να το βάλεις σε κάποια σελίδα και μετά να γράψεις εδώ ένα μύνημα και να μας πεις τη διεύθυνση.

Σε αυτό το μύνημα θα μπορούμε να γράφουμε ερωτήσεις για το μάθημα και να μας δίνεις τις απαντήσεις, ή να μας κάνεις εσύ ερωτήσεις και να απαντάμε εμείς, όπως μας έκαναν οι καθηγητές στο σχολείο κάποτε.

 

Ααα.. ξέχασα: πριν τα κάνεις όλα αυτά μήπως να ρίξεις μια ματιά στο βιβλίο του δασκάλου? όχι τίποτα άλλο, αλλά να δεις τα κεφάλαια λιγάκι, ώστε να μοιράσεις το θέμα για να μην μας πέσει πολύ ύλη μαζεμένη. Ίσως έτσι αποφύγεις και τα παραδείγματα, όπως το πρώτο που έδωσες

Παράδειγμα:

1)<HTML><HEAD><A HREF="www.lycos.com">Lycos-Tripod</A>

 

Αν αυτό είναι παράδειγμα για HTML, εγώ είμαι συνταξιούχος κοσμοναύτης της τέως CCCP

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατι δεν εμφανίζεται.Οταν γράφω κάτι τέτοιο στο notepad με το οποίο έφτιαξα ολόκληρη σελίδα την οποία πρόκειται να δημοσιεύσω σύντομα.Και για να μην λες πως δεν ξέρω HTML και να συμμαζευτείς λίγο γιατί παραπήρες φόρα σου δίνω ένα κομμάτι από HTML.

 

<HTML>

<HEAD>

<TITLE>ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ</TITLE>

και πάει και πάει μέχρι να τελιώσει.Και δεν ήθελα ούτε δαάσκαλος να το παίξω ούτε μαθητής ούτε τίποτα.Απλά ήθελα να βοηθήσω κάποιους που δεν ξέρουν τα βασικά από HTML .

 

Προς 'trapped--->Η ηλικία μου δεν παίζει κανένα ρόλο γι αυτό πάψε να την σχολιάζεις γιατί δεν ειναι δικαίωμα που σου δίνει το myphone.

Link to comment
Share on other sites

Justme προτείνω να κάνεις ένα ολοκληρωμένο post γιατί ανάμεσα στα δικά σου θα παρεμβάλονται άλλα, άλλων χρηστών και γενικά θα γίνει ένας χαμός όπου κανένας δεν θα βγάλει νόημα!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και τα 2 προαναφερθέντα παραδείγματα... δεν οδηγούν πουθενά, οπότε ας γράψω και εγώ την άποψή μου για τα όσα έως τώρα έχετε πει :)

 

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Η σελίδα μου!</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Αυτή είναι η πρώτη μου σελίδα! <BR>
Αυτό είναι ένα link προς <a href="http://www.myphone.gr">άλλη σελίδα</a>
</BODY>
</HTML>

 

Όλες οι εντολές της HTML (ή tags) ξεκινούν με < και τελειώνουν σε >. Το περιεχόμενο της σελίδας περικλείεται λοιπόν ανάμεσα από τα tags που ανοίγουν και κλείνουν τον κώδικα (HTML και Body).

 

Και πάμε τώρα σε ένα ακόμη παράδειγμα:

 

<b>έντονο κείμενο</b>
<i>πλάγιο κείμενο</i>
<u>υπογραμμισμένο κείμενο</u>
<a href="http://www.myphone.gr">link σε άλλο site</a>

 

Τη συνέχεια την αφήνω στους υπόλοιπους δασκάλους :P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπροεί να πάρει και για παράδειγμα το vbCode που είναι αρκετά επεξειγηματικό και να αρχίσει να μπαίνει στο νόημα ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Όποιος θέλει μπροεί να πάρει και για παράδειγμα το vbCode που είναι αρκετά επεξειγηματικό και να αρχίσει να μπαίνει στο νόημα ;)

 

 

Ναι ειναι μια καλη αρχη....

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
εξαρτάται απο το τι θες να βάλεις μέσα. τα πράγματα αρχίζουν απο τα πιο απλά και καταλήγουν στα πιο δύσκολα! φυσικά ρόλο παίζει το τί ακριβώς θέλεις και πόσο ψαγμένος είσαι! αν θέλεις απλα και γρήγορα να ξεμπερδεύεις απο κώδικες κλπ θα σου πρότεινα να αναζητήσεις και να δημιουργήσεις κάποιο δωρεάν blog. εύκολα και απλά. αν θέλεις κάτι πιο περίπλοκο θα πρέπει να ασχοληθείς αρχικά με html αν και οι σελίδες πλεον είναι δυναμικες (php,asp) που χμμ αν δεν εχεις προγραμματιστικές ικανότητες είναι δύσκολο να ακολουθήσεις. αυτά!
Link to comment
Share on other sites

an theleis na kaneis kati estw kai ligo sovaro oxi aplws den kanei alla einai teleiws axristo.

Gia 5 seires se HTML tha su grapsei 3 selides me arxistes dikes tu plirofories...

Isws ligo kalytero einai to Dreamweaver.... (an kai den xrisimopoiw to design to katholu)

I gnwmi mu einai pws an kapoios thelei na asxolithei as kathisei 2 meres na mathei ta vasika html gia na katalavainei k ti grafei kai meta an den exei orexi as kathisei na sxediasei tin istoselida me kapoio programma....

Link to comment
Share on other sites

ok...thx!!! twra 8a i8ela na mou peite afou to frontpage kai to Dreamweaver den einai kai to kalitero progrmma gia autin tin douleia...ena kalo programmataki to opoio na einai kai kapws eukolo kai na kanei ta vasika...(timi den me endiaferei giati mallon 8a to katevasw apo to internet...)pio einai auto to programma(wste na to vrw na ftiaxw tin selida kai ustera 8a vrw na tin anevasw)?????

thx pantws gia tis pliroforeies...

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Des to kalytero kai auto pu prospathisa na su pw einai na matheis ta vasika tis HTML....

(den thelei programma)

An den skopeueis (diladi periorizeis tus orizontes su apisteuta poly) xrisimopoiise to dreamweaver einai oti kalytero se auto ton klado...

Link to comment
Share on other sites

thx para polu file mou!!! a plz kai kati teleutaio...mipws iparxei kanenas html odigos sto internet i prepei na trxw se sxoles kai tetoia?

kai pali euxaristw polu...

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Επίπεδο μπαταρίας και σήματος για Sharp DOWNLOAD

Ελληνικό Εορτολογιο (EortologioFL v1.0) για Sharp DOWNLOAD

 

http://www.myubuntu.gr/wp-content/themes/minus19-09/images/signatureBanner.png

myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...