Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά!

 

έβαλα πριν μια βδομάδα σχεδόν την τελευταία ψημένη ρομ του TAEL, η έκδοση είναι μαματη, πάρα πολύ σταθερή, η μπαταριά κυριολεκτικά ξεχνάει να τελειώσει(ανοικτό το wifi εδώ και 2 μέρες, ακόμα στο 50% είναι η μπαταρία που με το official rom κρατούσε το πολύ 1 μέρα).... βέβαια, έχω ένα μικρό τεχνικό προβληματάκι.... έχω vodafon cu, έχω το internet μέσω 3g/hsdpa, έχω βάλει τις ρυθμήσεις στο κινητό για να μπώ, αλλα ΔΕΝ... ότι και να κάνω δεν το έχω καταφέρει.... έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

έτσι τουλάχιστον πιστεύω, γιατί αυτές βάζω συνέχεια.... έχω δοκιμάσει 4-5 cooked roms , αλλα μόνο σε αυτήν έχω πρόβλημα... έστειλα μήνυμα στην ομάδα που έφτιαξε την rom, αλλα δεν μου απάντησαν εδώ και 3 μέρες που τους ρώτησα... αύριο θα πάω για καφέ και με έναν φίλο μου, που έχει το touch2 με τα wm 6.5 και μπαίνει κανονικά στο internet, ελπίζω να βρούμε την λύση, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Με αφορμή το post του Χρήστου, θέλω να ρωτήσω όσους έχουν "πειραματιστεί" αρκετά, ποια WM 6.1 cooked ROM προτείνουν, με κριτήριο κυρίως την αυτονομία (διάρκεια μπαταρίας) αλλά -φυσικά- και τη σταθερότητα (να δουλεύουν όλα κανονικά, αν δε ζητάω πολλά :p) !

 

Να διευκρινίσω ότι δε ζητάω "μασημένη τροφή", απλά είναι τόσες πολλές οι ROMs, και δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω τη μια μετά την άλλη (και να ξαναστήνω το κινητό κάθε φορά), μια και είναι το μόνο μου κινητό - το οποίο χρησιμοποιώ πολύ, καθημερινά. Απλά αν κάποιος έχει κάτι δοκιμασμένο να προτείνει (όπως ο christosk89 παραπάνω, αλλά αυτή είναι WM 6.5), θα το εκτιμούσα πολύ :)

 

θενκς γκάιζ ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι σφάλμα; Η συσκευή είναι ελληνική της ACE Hellas; Μόνο τότε μπαίνουν τα ελληνικά.

 

έχω δει κάποιες διαφορές σε σχέση με το δικό μου, όσο αναφορά το πληκτρολόγιο και τα γράμματα που αναγράφονται επάνω, κάτι περίεργα u και ο με διαλυτικά επάνω :(.

αλλά πριν το βάλω την custom rom είχε κανονικά ελληνικά. που μπορώ να δω αν είναι ελληνικό???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου nixx, γιατί δεν βάζεις 6.5? είναι αρκετά πιο όμορφα σαν εμφάνιση, και πιστεύω αρκετά καλύτερες σαν λειτουργίες και κυρίως ρυθμήσεις.... για 6.1 δεν ξέρω να σου πώ γιατί δεν δοκίμασα ποτέ, για 6,5 αν θέλεις να βάλεις πάντως, βάλε την τελευταία του TAEL, είναι τρομερή έκδοση και η μπαταρία κυριολεκτικά ξεχνάει να τελειώσει(3η μέρα έφτασα, ανοικτό το wifi μέρα-νυχτα και είμαι στο 42% )
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες (άσε που ακούω την απόδοση της μπαταρίας σου και μου τρέχουν τα σάλια ! :p)

 

Ο λόγος που δεν θέλω - ακόμα τουλάχιστον - 6.5 είναι... εεε... ότι είμαι λίγο κότα :lol:

 

Έχει πάρει το μάτι μου κατά καιρούς συζητήσεις για ασυμβατότητες σε κάποιες εφαρμογές, κλπ. Δεν θυμάμαι τώρα συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά σίγουρα έχω δει τέτοια πράγματα, και τώρα που το έχω "στρώσει" ακριβώς όπως με βολεύει, δεν θα ήθελα να πέσω σε καμιά τέτοια περίπτωση... (χρησιμοποιώ και μερικές αρκετά παλιές εφαρμογές).

 

Είναι που δεν έχω πολλά περιθώρια για πειραματισμούς... Γι' αυτό είπα να πάω στα "σίγουρα"... Κάνω λες τόσο λάθος σχετικά με τα 6.5 ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
που μπορώ να δω αν είναι ελληνικό???

 

Το κουτί πρέπει να έχει τις σφραγίδες της ACE Hellas. Από που είναι αγορασμένη η συσκευή;

 

Ο λόγος που δεν θέλω - ακόμα τουλάχιστον - 6.5 είναι... εεε... ότι είμαι λίγο κότα :lol:

 

Έχει πάρει το μάτι μου κατά καιρούς συζητήσεις για ασυμβατότητες σε κάποιες εφαρμογές, κλπ. Δεν θυμάμαι τώρα συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά σίγουρα έχω δει τέτοια πράγματα, και τώρα που το έχω "στρώσει" ακριβώς όπως με βολεύει, δεν θα ήθελα να πέσω σε καμιά τέτοια περίπτωση... (χρησιμοποιώ και μερικές αρκετά παλιές εφαρμογές).

 

Είναι που δεν έχω πολλά περιθώρια για πειραματισμούς... Γι' αυτό είπα να πάω στα "σίγουρα"... Κάνω λες τόσο λάθος σχετικά με τα 6.5 ;

 

Ασυμβατότητα με παλαιότερες εφαρμογές δεν υπάρχει. Τα wm6.5 είναι backwards compatible και κατά συνέπεια δεν έχεις πρόβλημα.

 

Το θέμα όμως με τα 6.5 είναι ότι πρέπει να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου για να βάλεις unofficial ROM με ότι αυτό συνεπάγεται. Αφενός θα είσαι εκτός εγγύησης μέχρι να επαναφέρεις official ROM & SPL, αφετέρου πρέπει να δοκιμάσεις πολλές μέχρι να καταλήξεις σε κάποια που θα ταιριάζει περισσότερα στα γούστα σου. Το θέμα με τις cooked ROM είναι ότι εάν αρχίσεις να flashάρεις... δεν σταματάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί πρέπει να έχει τις σφραγίδες της ACE Hellas. Από που είναι αγορασμένη η συσκευή;

 

 

 

Ασυμβατότητα με παλαιότερες εφαρμογές δεν υπάρχει. Τα wm6.5 είναι backwards compatible και κατά συνέπεια δεν έχεις πρόβλημα.

 

Το θέμα όμως με τα 6.5 είναι ότι πρέπει να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου για να βάλεις unofficial ROM με ότι αυτό συνεπάγεται. Αφενός θα είσαι εκτός εγγύησης μέχρι να επαναφέρεις official ROM & SPL, αφετέρου πρέπει να δοκιμάσεις πολλές μέχρι να καταλήξεις σε κάποια που θα ταιριάζει περισσότερα στα γούστα σου. Το θέμα με τις cooked ROM είναι ότι εάν αρχίσεις να flashάρεις... δεν σταματάς.

Τώρα είναι πολύ αργά για HardSPL, το έχω κάνει εδώ και καιρό ! Και σχετικά με το flashάρισμα, δεν είμαι καινούριος, το παλαίμαχο TyTNάκι μου τα είχε δει όλα :p

 

Τώρα για τις δοκιμές που λες, δίκιο έχεις, και γι' αυτό ζήτησα τη γνώμη κάποιων παιδιών που ίσως έχουν καταλήξει σε κάτι δοκιμασμένο.

 

Και για τα 6.5, το ξέρω ότι είναι backwards compatible, όμως έχω πετύχει περιπτώσεις ασυμβατότητας, σε κάποιες μικρές & freeware εφαρμογές (πιθανώς λόγω κακού κώδικα).

 

Ευχαριστώ πάντως, το ξανασκέφτομαι :)

Link to comment
Share on other sites

έγω μέχρι στιγμής δεν βρήκα ασυμβατότητα σε εφαρμογές.... και κυρίως, τα gps που έχω βάλει, όλα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα(βέβαια το google maps τρώει κάτι κολληματάκια, αλλα εντάξει, συνέρχεται μετά απο λίγο)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και για τα 6.5, το ξέρω ότι είναι backwards compatible, όμως έχω πετύχει περιπτώσεις ασυμβατότητας, σε κάποιες μικρές & freeware εφαρμογές (πιθανώς λόγω κακού κώδικα).

 

Για το θέμα των εφαρμογών πολλές χρειάζονται και το .netCF 3.5 για να τρέχουν. Δεν ξέρω εάν το έχεις υπόψιν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

...και γι' αυτό ζήτησα τη γνώμη κάποιων παιδιών που ίσως έχουν καταλήξει σε κάτι δοκιμασμένο.

 

EnergyROM 'Phoenix 2' ο άνθρωπος δημιουργεί ;)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά ppl!

 

Επειδή είδα πως οι τελευταίες απαντήσεις για αυτό το θέμα είναι τουλάχιστον πριν από ένα χρόνο:

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια 16gb sdhc; :D

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχετε να μου προτείνετε κάποια 16gb sdhc; :D

 

Θα συνιστούσα να περιμένεις να κυκλοφορήσουν και οι class 6.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεία σε όλους.Θέλω μία μικρή βοήθεια.Έχω το HTC Touch Pro και έχει τα Windows Mobile 6.1 Professional.Είναι στα Αγγλικά και θέλω να το μετατρέψω στα ελληνικά αλλά δεν έχει την ελληνική γλώσσα.Μήπως μπορεί κάποιος πώς μπορώ να τα μετατρέψω ή να κατεβάσω κάποια windows mobile στα ελληνικά για να τα περάσω;(και απο πού μπορώ να τα κατεβάσω; )
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν υπάρχει διαθέσιμη ελληνική ROM για τη συσκευή σου. Το επίσημο αρχείο της ACE Hellas που εξελληνίζει την αγγλική ROM δεν είναι δυνατόν να μπει σε μη ελληνική συσκευή. Από τη στιγμή πάντως που μπορείς να έχεις πλήρη υποστήριξη ελληνικών, δεν βρίσκω το λόγο να σε απασχολεί ιδιαίτερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αγόρασε απο το πλαίσιο ο αδερφός μου το κινητό είχε ελληνικά...μετά τί το έκανε και το άλλαξε windows δεν ξέρω.τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν το αγόρασε απο το πλαίσιο ο αδερφός μου το κινητό είχε ελληνικά...μετά τί το έκανε και το άλλαξε windows δεν ξέρω.τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω;

 

Εάν είναι ελληνική συσκευή, κατέβασε από εδώ την επίσημη αγγλική έκδοση αλλά και τα ελληνικά του... http://www.htc.com.gr/download.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ....το κινητό άλλαξε όλο στα ελληνικά τώρα...στα sms όμως έχει μόνο αγγλικούς χαρακτήρες...κάποια βοήθεια και για τα μηνύματα να γράφω στα ελληνικά???
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο on-screen πληκτρολόγιο δεν έχεις τη δυνατότητα να γράφεις ελληνικά; Κάπως γίνεται η εναλλαγή και στο hardware αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τον συνδυασμό των πλήκτρων. Εάν διαβάσεις πιο πίσω εδώ θα βρεις την απάντηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... λίγο αργά αλλά πήρα το htc touch pro ... είναι η πρώτη φορά που έχω τέτοιου είδους κινητό και προσπαθώ διαβάζοντας τις δικές σας ερωτήσεις να βρω άκρη... μήπως κάποιος μπορεί να μου πει με το gps τι γίνεται? Ποιο πρόγραμμα μπορώ να βάλω?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλορίζικο. Μπορείς να βάλεις κάποιο ή κάποια από τη μεγάλη ποικιλία που υπάρχει για τα windows mobile. Δες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=86

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και άλλη μία ερώτηση? Όταν το πήρα το κινητό είχε windows στα ελληνικά και επειδή δεν τα έχω συνηθίσει λέω πριν αρχίσω να κάνω setup προγράμματα να βάλω αγγλικά windows ... Ξέρετε αν μπορώ να το κάνω και να είναι original? Δηλαδή εννοώ μπορώ μόνη μου ή πρέπει να το πάω στην εταιρία? Ελπίζω να μην έγινα κουραστική ... ευχαριστώ !!!!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και άλλη μία ερώτηση? Όταν το πήρα το κινητό είχε windows στα ελληνικά και επειδή δεν τα έχω συνηθίσει λέω πριν αρχίσω να κάνω setup προγράμματα να βάλω αγγλικά windows ... Ξέρετε αν μπορώ να το κάνω και να είναι original? Δηλαδή εννοώ μπορώ μόνη μου ή πρέπει να το πάω στην εταιρία? Ελπίζω να μην έγινα κουραστική ... ευχαριστώ !!!!

 

Άμα περάσεις την Official rom έχεις αγγλικά Windows, μετά περνάς τα ελληνικά της ACE!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...