Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι ,πως θα καταλαβω αν η συσκευη ειναι αυτο που λεμε "παραεισαγωγη"?Η ΗTC τι εθνικοτητας εταιρια ειναι?

Δηλαδη παιζει κατι αναλογο με τα nokia που τα κανονικα γραφουν made in finland ενω τα αλλα made in kati allo?

Τι πρεπει να γραφει μια συσκευη "οχι" παραεισαγωγη και ποια ερωτηση θα πρεπει να διατυπωσω στον πωλητη ωστε να παρω σαφη απαντηση και να χω το κεφαλι μου ησυχο?

 

Παραεισαγωγή σημαίνει να διατεθεί στη αγορά συσκευή που προοριζόταν για άλλη αγορά. Δηλαδή για παράδειγμα συσκευή που προοριζόταν για την Ασιατική αγορά εάν πουληθεί από κατάστημα στην Ευρώπη θεωρείται παραεισαγωγή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παραεισαγωγή σημαίνει να διατεθεί στη αγορά συσκευή που προοριζόταν για άλλη αγορά. Δηλαδή για παράδειγμα συσκευή που προοριζόταν για την Ασιατική αγορά εάν πουληθεί από κατάστημα στην Ευρώπη θεωρείται παραεισαγωγή.

 

Ακριβώς άλλο τώρα εάν μερικές ελληνικές αντιπροσωπίες κινητών τηλεφώνων χρησιμοποιούν την συγκεκριμένη ωρολογία για να μην εξυπηρετήσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ενσωματωμένη μνήμη, μόνο microSD slot.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ολόκληρα τα WM6 είναι μόνο στην ROM?? Δεν γνωρίζω και πολλά από PDA μιας και είμαι φανατικός της Nokia :X αλλά τώρα μάλλον θα αλλάξει το status :D.

Η θύρα SD είναι hot swap??

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει ποση διαθεσιμη μνημη ram εχει οταν το ανοιγει καποιος για πρωτη φορα?????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυριο το πρωι θα το εχω και γω!Τι microsd του εχετε βαλει και τι χωρητικοτητας;Αντιμετωπισε κανεις προβλημα συμβατοτητας;

 

Εχω ξετρελαθει απο την χαρα μου!Ελπιζω να μην με απογοητευσει!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα αγοράσω μια 8gb sandisk και θα παραγγείλω και το tv-out. :)
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα αγοράσω μια 8gb sandisk και θα παραγγείλω και το tv-out. :)

υποστηριζει δηλαδη sdhc... Ωραια.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει ποση διαθεσιμη μνημη ram εχει οταν το ανοιγει καποιος για πρωτη φορα?????

Nomizo giro sta 140mb..

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

xerei kaneis am h Vodafone tha to ferei?

 

exo epidotisi apo ekei..megalh!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

xerei kaneis am h Vodafone tha to ferei?

 

exo epidotisi apo ekei..megalh!!!

An krino apo to "Coming Soon" tou Diamond, to touch pro tha argisei arketa....

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια και μονο τα cabακια για εξελληνισμο και sms160 που ειχαν κυκλοφορησει για το diamond κανουν δουλεια και στο pro?

ρωταω μηπως εχει ακουσει κανεις κατι σχετικο και βεβαια ΔΕΝ προτεινω σε καμμια περιπτωση την χρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια και μονο τα cabακια για εξελληνισμο και sms160 που ειχαν κυκλοφορησει για το diamond κανουν δουλεια και στο pro?

ρωταω μηπως εχει ακουσει κανεις κατι σχετικο και βεβαια ΔΕΝ προτεινω σε καμμια περιπτωση την χρηση τους.

Nai doulevoun kanonika.Mono gia to sms 160 exo mia epifilaksi...

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Nai doulevoun kanonika.

 

Τα έβαλες εσύ και σου δουλεύουν κανονικά; :confused:

 

Nomizo giro sta 140mb..

 

Ναι... όντως τόσο είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι microsd του εχετε βαλει και τι χωρητικοτητας;Αντιμετωπισε κανεις προβλημα συμβατοτητας;

 

Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα σε αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ναι είναι hot swap.

 

Να σου παρέχεται η δυνατότητα να την βάζεις/βγάζεις κατά τη διάρκεια που η συσκευή σου είναι σε λειτουργία.

 

Η θύρα SD είναι hot swap??

 

Τι να το κάνεις από τη στιγμή που πρέπει να βγάλεις το καπάκι για να έχεις πρόσβαση στην κάρτα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

An krino apo to "Coming Soon" tou Diamond, to touch pro tha argisei arketa....

 

 

Ο Θειος μου το πηρε απο vodafone με επιδοτηση το diamond αλλα ήταν απο αγγλία και ειχε adaptor για το ρευμα.

 

Εννοειται αγγλικο μενου. :rolleyes:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ο Θειος μου το πηρε απο vodafone με επιδοτηση το diamond αλλα ήταν απο αγγλία και ειχε adaptor για το ρευμα.

 

Εννοειται αγγλικο μενου. :rolleyes:

Logiko.To elliniko sti Vodafone akoma erxetai....

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον... γύρισα από διακοπές και τώρα θα αποφασίσω αν θα το πάρω (βασισμένος σε απαντήσεις αυτών που ΤΟ ΕΧΟΥΝ - γιατί από το 99.99% αυτών που δεν το έχουν, όπως θα ξέρετε ξέρω καλύτερα να απαντήσω στον εαυτό μου).

 

Πρώτα χάρη ανεκδότου το τι έγινε και δεν το έχω ακόμα (όποιος θέλει το παρακάμπτει):

 

---

 

Όπως θα θυμάστε κάποιοι το είχα προπαραγγείλει από Expansys. Μάλιστα το είχα προπαραγγείλει μετά από ΔΥΟ ακυρώσεις (για διάφορα θέματα που δεν αναφέρω για να το κρατήσουμε light).

 

Μέχρι να φύγω (νομίζω 7 του μήνα), ακόμα παιζόταν το 4-5 Αυγούστου (καλά αυτό δεν παιζόταν πια), 14-15 Αυγούστου, τέλος μήνα, αρχές Σεπτέμβρη... θα θυμάστε.

 

Είχα ανταλλάξει κάποια email με την κα. Παπαδοπούλου, ακριβώς για να ξεκαθαρίσω τι μπορεί να γίνει αφού θα είμαι διακοπές και αφού φυσικά είναι μεν ευθύνη να είμαι στη διεύθυνση αποστολής, αλλά αυτό δεν είναι δυνατό με εύρος αποστολής... από σε 3 μέρες μέχρι σε ένα μήνα! Τέσπα κανονίσαμε (με την κα. Παπαδοπούλου "εμφανώς κουρασμένη", more on this later) να με πάρει τηλ. ΠΡΙΝ φύγει για αποστολή ώστε να δούμε τότε που είμαι κλπ.

 

Τέσπα όλα οκ μέχρι εκεί, έφυγα τις διακοπές μου όντας σίγουρος ότι πια θα έρθει όταν θα γυρίσω (btw σήμερα γύρισα). Έλα όμως που 14 Αυγούστου με πήρε η κα. Λίνα (που ελπίζω να διαβάζει). "Είναι διαθέσιμο να σας το στείλουμε τελικά;"... αφού συζητήσαμε λίγο ότι ΔΕΝ είμαι εκεί που έχω βάλει ότι θα είμαι (φυσικά), αφού και εκείνη μου είπε ότι εκεί που είμαι πρέπει να ΞΑΝΑαποστείλω αποδεικτικά ("μα σας τα έχω γράψει κε. Σαρδελιάνο" - έλα όμως κα. Λίνα που στις διακοπές μου ΔΕΝ έχω στο μυαλό όλα μου τα email, συγνώμη κιόλας), πράγμα ΑΣΤΕΙΟ (για να μην πω γελοίο) μια και είναι διεύθυνση διακοπών όχι στο όνομα μου (και φυσικά όπως είπε και ο συνάδελφος... γιατί να μην μπορείς να βάλεις διεύθυνση αποστολής πχ. τη δουλειά σου που είσαι όλη μέρα εκεί;...) της είπα ότι θα την πάρω εγώ μέσα στην ημέρα για να δω τι θα κάνω.

 

Κλείνω και "πυρετωδώς" ψάχνω τις λύσεις. Παίρνω το 11888 να μάθω αν έχει DHL στην Καλλονή Λέσβου (κοντά εκεί ήμουν), είχε (μέσω Ελληνικής Ταχυδρομικής), επιβεβαιώνω και με DHL ότι γίνεται να βάλω "παραλαβή από DHL τάδε περιοχής" αντί διεύθυνση αποστολής, αν η Εθνική στην Καλλονή μπορεί να μου "σηκώσει" από πιστωτική Εθνικής mastercard (ήθελα συγκεκριμένα από εκείνη την κάρτα και όχι από λογαριασμό πχ. γιατί έχω καταφέρει σε αυτή την κάρτα να είμαι... -100 πιστωτικός!...) είπαν γίνεται, και με αναπτερωμένο ηθικό ξαναπαίρνω τη (νεαρή ως φαίνεται) κα. Λίνα.

 

"Γίνεται σας παρακαλώ να αλλάξουμε την αποστολή εκεί που είμαι σε αντικαταβολή στη διεύθυνση που είμαι;", "ναι σας έχω πει ότι γίνεται" (όχι δεν μου το έχει πει αυτό το θυμόμουν, αλλά πραγματικά βαριόμουνα να της το εξηγήσω ίσως περισσότερο από όσο εκείνη βαριόταν να μιλάει μαζί μου), "αλλά θα πάει αποστολή 30-τόσα ευρώ αντί 10-τόσα και θα κάνει -νομίζω είπε- 4-5-6 εργάσιμες αντί 1-2" (!!!)... "μήπως θέλετε να ακυρώσετε;" (πράγμα που σχεδόν ευχόταν από τις πρώτες μας επικοινωνίες, μάλιστα της το έχω γράψει). "Ε ναι κα. Παπαδοπούλου, θέλω να ακυρώσω, ευχαριστώ πολύ".

 

...και έκανα ωραία χαλαρός τις διακοπές μου με τη γυναίκα και το μπέμπη μου χωρίς σκέψεις touch pro και άλλων εφήμερων καταναλωτικών (δήθεν) απολαύσεων...

 

Καταλαβαίνω ότι η κα. Παπαδοπούλου αντιμετωπίζει 75 βλήματα και 43 ξερόλες κάθε μέρα με το κοντό και το μακρύ τους, αλλά αν δεν μπορεί να το χειριστεί ας το αφήσει και ας κάνει κάτι άλλο (η αγροτιά ας πούμε περνάει πολύ καλά και παίρνει και ένα σωρό επιδοτήσεις). Αυτό πάει στο ότι αισθανόμουν μια διάχυτη ατμόσφαιρα (και στα email και στο τηλέφωνο): "μωρέ δεν το ακυρώνεις να σε ξεφορτωθώ;", "άντε δεν με παρατάς τώρα;", ενώ ένοιωθα ότι θα ήθελε να κλείνει τις προτάσεις της με ένα "πανηλίθιε". Το τι είναι ο άλλος απέναντι από την γραμμή (ή στον απέναντι email server) δεν το ξέρει, οπότε λίγη προσοχή δεν βλάπτει.

 

---

 

Ερωτήσεις λοιπόν (κάποιες έχουν απαντηθεί, διάβασα και τις 15 σελίδες από την μέρα που λείπω, αλλά για επιβεβαίωση)...

 

1) Το AEKmap πάει οκ;

 

2) Γενικά όλα οκ από τους κατόχους; Προτιμώ να μου γράψει κάτοχος που έχει ξαναδουλέψει WM.

 

3) Κάποιος από τους κατόχους που να είδε κάποια εμφανή διαφορά από το Diamond; (εννοείται εννοώ πέρα από ότι λένε τα datasheets)

 

4) Άρχισαν οι customιές ή ακόμα;

 

5) ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ;

 

6) ΑΠΟ ΠΟΥ; Ξανά Expansys και κάποιο "πακέτο προσφοράς", ή προτείνετε από αλλού και από που; (μην μου δώσετε το XDAdevs link, το έχω, μιλάω για προσωπική εμπειρία)

 

7) Ελλάδα θα το φέρει κανείς σύντομα; Τι έχουμε μάθει; Ειδικά από Cosmote (προσωπικό) και Voda (εταιρικό)...

 

8) (Ψιλοάσχετο) Έχει κανείς πάρει αυτό;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569135

Τι class είναι;

Αν όχι 6, να πάρω αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553762

(που παρά την φωτό λένε ότι είναι 6)

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΡΑΥΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! Άντε μπας και παραγγείλω και σήμερα...

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Το AEKmap πάει οκ;

 

Δουλεύει σωστά σε αυτό που προορίζεται να κάνει αν και στα ελληνικά δεν εκμεταλλεύεται πλήρως τις διάφορες extra δυνατότητες του πληκτρολογίου.

 

2) Γενικά όλα οκ από τους κατόχους; Προτιμώ να μου γράψει κάτοχος που έχει ξαναδουλέψει WM.

 

Επίσης μια χαρά.

 

3) Κάποιος από τους κατόχους που να είδε κάποια εμφανή διαφορά από το Diamond; (εννοείται εννοώ πέρα από ότι λένε τα datasheets)

 

Πέρα από τις γνωστές διαφοροποιήσεις των δύο συσκευών, ισχύει αυτό που είχα πει και παλιότερα. Το Pro είναι ένα Diamond με εξωτερικό πληκτρολόγιο. Σου δίνουν βέβαια μια αίσθηση υπεροχής τα 130ΜΒ ελεύθερης RAM στο Pro μετά από ένα σωρό εγκατεστημένες εφαρμογές.

 

4) Άρχισαν οι customιές ή ακόμα;

 

Όχι ακόμα. Όσον αφορά το tweaking βέβαια... παίζουν τα ίδια πράγματα που παίζουν και στο Diamond.

 

5) ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ;

 

Γιατί όχι!

 

6) ΑΠΟ ΠΟΥ; Ξανά Expansys και κάποιο "πακέτο προσφοράς", ή προτείνετε από αλλού και από που; (μην μου δώσετε το XDAdevs link, το έχω, μιλάω για προσωπική εμπειρία)

 

Expansys το πακέτο με τα αξεσουάρ αυτοκινήτου.

 

7) Ελλάδα θα το φέρει κανείς σύντομα; Τι έχουμε μάθει; Ειδικά από Cosmote (προσωπικό) και Voda (εταιρικό)...

 

Τίποτα ακόμα.

 

ΥΓ. Η δεσποινίς Λίνα έχει ένα ταλέντο να σε κάνει να νιώθεις άσχημα που θες να ρίξεις 600+ Ευρώ για να πάρεις μια συσκευή. Συνήθεια είναι!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση

 

και εγώ είχα καταλήξει (εδώ και 30 λεπτά) να το πάρω όπως το λες (μια και τελικά έχει θήκη μέσα, ενώ 8GB microSDHC βρίσκουμε locally καλύτερη)... συν το TV-out καλώδιο :) (ή παίρνουμε ή δεν παίρνουμε ε;...)

 

θα περιμένω κάνα feedback ακόμα (αν και το δικό σου το θεωρώ από τα σημαντικότερα - το πήρες δηλαδή;...) και μάλλον θα το χτυπήσω αλύπητα

 

new bonus question (αυστηρά στους κατόχους) ... τελικά ΕΧΕΙ μέσα στο κουτί screen protector (όπως το diamond) ή όχι; γιατί στα review δεν το ανέφεραν! (και ναι σκοπεύω να πάρω brando όπως πάντα, αλλά εντωμεταξύ θέλω από day 1 να έχω protector)

 

όσο για την δεσποινίδα, το ΥΓ σου briefάρει ακριβώς το feeling που είχα... (σε ένα mail έφτασα και ζήτησα και συγνώμη) ...ίσως δεν πληρώνει αρκετά η Expansys, ας μου στείλει κάνα βιογραφικό (αν και ήδη διώξαμε μια κοπέλα που κόντευε να δαγκώσει τους πελάτες μας, δεν θέλω κάτι αντίστοιχο) - βέβαια δεν υπόσχομαι δουλειά από το σπίτι (όπως υποψιάζομαι γίνεται τώρα με την "Ελληνική" expansys)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

new bonus question (αυστηρά στους κατόχους) ... τελικά ΕΧΕΙ μέσα στο κουτί screen protector (όπως το diamond) ή όχι; γιατί στα review δεν το ανέφεραν! (και ναι σκοπεύω να πάρω brando όπως πάντα, αλλά εντωμεταξύ θέλω από day 1 να έχω protector)

 

Έχει... αλλά θα συμφωνήσω στο να κοιτάξεις προς Brando μεριά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
για να κοιτάξω πρέπει πρώτα να κοιτάξει η ίδια η brando :)

 

Ε ναι... δώσε λίγο χρόνο. Γιαυτό το χρονικό διάστημα είναι απαραίτητο αυτό που έχει το κουτί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αύριο πάω e-shop από κοντά να χτυπήσω μια από τις δυο microSDHC (θα τους βάλω να μου τις φέρουν να τις δω και να διαλέξω), shortly after that θα κάνω την (με μισή καρδιά) επαφή με expansys να τελειώνει το θέμα (θα μου κάνουν την χάρη δηλαδή να τους δώσω τα ευρά μου...)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...