Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγαλώνει η οικογένεια των ΒΒs στην Ελλάδα.. Προς κατόχους Bold: Στις ρυθμίσεις του Browser, στο Default Browser, ποια επιλογή έχετε επιλέξει? Εμένα έχει Interent Browser, WIND Plus & Hotspot browser & έχω επιλέξει το 1ο, το οποίο και δουλεύει αυτόματα με GPRS ή με WiFi (αν βρει)

 

Το Wind Plus (ή VF Live ή ότι άλλο το λέει η Cosmote) σε "βγάζει" μέσω wap, ενώ το Hotspot Browser σε βγάζει με WiFi.

 

Αν το έχεις στο Internet Browser, δε νομίζω να σε βγάζει με WiFi.

Μπορείς να το τσεκάρεις μπαίνοντας πχ στο http://www.whatismyip.com και να δεις με τι IP "βγαίνεις" στο internet. Της RIM ή του Wireless network...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το έχεις στο Internet Browser, επιλέγει αυτόματα τρόπο σύνδεσης, με προτεραιότητα στο WiFi.

Το μόνο που χρειάζεται εάν αλλάξεις τρόπο σύνδεσης ενώ εχεις τον browser ανοικτό, είναι να επανεκκινήσεις τον Browser. Με HotSpot επιλογή χρησιμοποιεί αποκλειστικά το ασύρματο και έχω την εντύπωση πως δεν περνάει από το δίκτυο της RIM γιαυτό και είναι πιο γρήγορο....

 

Γενικώς με το θέμα των Browser υπάρχουν διάφορες συζητήσεις, όπως για το πότε έχεις BIS και πότε όχι μέσω Wifi, με τις χρεώσεις των δικτύων, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το ξανα-τσέκαρα.

 

Όταν είναι σε Internet Browser, βγαίνει ΜΟΝΟ από gprs/3g, είτε έχεις ανοιχτό το WiFi, είτε όχι.

Μόλις γυρίσεις σε Hotspot Browser, βγαίνεις αποκλειστικά και μόνο από WiFi.

 

H BIS κίνηση γυρνάει μεν αυτόματα (push mail κλπ) σε WiFi ΑΝ είναι το WiFi σου ενεργό, όμως ο Browser όχι.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Κλέισε και ξανάνοιξε τον browser μέχρι το σηματάκι του WiFi από 'αχνό' να φωτιστεί και να φαίνεται ενεργοποιημένο.. Τότε surfareis μέσω WiFi σίγουρα! :) Τουλάχιστον εγώ συχνά, απενεργοποιώ το δίκτυο δοκιμαστικά και surfαρω μεσω WiFi μόνο..

Αν ψάξεις πιο πίσω θα βρεις ένα ποστ που στα αγγλικά από ένα ξένο φόρουμ που εξηγεί ακριβώς το πως, πότε και γιατί χρησιμοποιεί το ΒΒ το ασύρματο και πότε το δίκτυο.. Αυτά! .216 έχω.. Εσυ?

Link to comment
Share on other sites

πάντως από την wind και το department για τα blackberry μου είπαν ρητά και κατηγορηματικά να μην μπει σε windplus διότι όπως είναι λογικό θα έρθει έξτρα χρέωση.......
PIN: 2098D774
Link to comment
Share on other sites

Κλέισε και ξανάνοιξε τον browser μέχρι το σηματάκι του WiFi από 'αχνό' να φωτιστεί και να φαίνεται ενεργοποιημένο.. Τότε surfareis μέσω WiFi σίγουρα! :) Τουλάχιστον εγώ συχνά, απενεργοποιώ το δίκτυο δοκιμαστικά και surfαρω μεσω WiFi μόνο..

Αν ψάξεις πιο πίσω θα βρεις ένα ποστ που στα αγγλικά από ένα ξένο φόρουμ που εξηγεί ακριβώς το πως, πότε και γιατί χρησιμοποιεί το ΒΒ το ασύρματο και πότε το δίκτυο.. Αυτά! .216 έχω.. Εσυ?

 

Δοκίμασε να δεις με τι IP βγαίνεις.

 

Εγώ βγαίνω όταν είμαι με Internet Browser με την IP της RIM, όταν μπαίνω με WiFi από το σπίτι και γυρίσω σε HotSpot Browser, με την IP της DSL μου...

 

Είτε έχω WiFi ανοιχτό είτε όχι, αν είμαι σε Internet Browser, πάντα βγαίνω με RIM.

 

Έχω την .234.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι εφαρμογές έρχονται στο bold όταν ενεργοποιείται το BIS απο Vodafone. Εμένα βασικά μόνο facebook, flickr και berry help μου ήρθαν και αυτά για κατέβασμα. Δεν έπρεπε να μου έρθει και Windows Live, Weaither push ή τιποτα άλλο?
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

MSN και weather push, τα βρίσκεις από τον browser του blackberry.

mobile.blackberry.com και τα κατεβάζεις.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μετρητής δεδομένων στο bold? Και γενικά υπάρχει καμιά αίσθηση για το πόσα ΜΒ χρειάζεται ένας μέσος χρήστης το μήνα?

Το ρωτάω γιατί δεν έχω unlimited plan, 150ΜΒ δίνει η vodafone το μήνα και φοβάμαι μην πάθω καμιά πλάκα στο λογαριασμό ειδικά τώρα που είναι αρχή και παίζω και όλη μέρα .....

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Και 30 σου φτάνουν για καθημερινή χρήση email (~30 mails/μέρα) και περισσεύουν... Τώρα για το πρόγραμμα που ζητάς, υπάρχει το MiniMoni αλλά στο Bold που το έβαλα δεν με ικανοποίησε.. Αν βρεις κάτι άλλο ενημέρωσε μας..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μετρητής δεδομένων στο bold? Και γενικά υπάρχει καμιά αίσθηση για το πόσα ΜΒ χρειάζεται ένας μέσος χρήστης το μήνα?

Το ρωτάω γιατί δεν έχω unlimited plan, 150ΜΒ δίνει η vodafone το μήνα και φοβάμαι μην πάθω καμιά πλάκα στο λογαριασμό ειδικά τώρα που είναι αρχή και παίζω και όλη μέρα .....

Εκτός από το ενεργοβόρο minimoni, μπορείς να καλείς και την εξυπηρέτηση του δικτύου σου (εξαιρείται o cosmote). Αλλά σίγουρα τα 150 ΜΒ είναι σαν unlimited.

Πρόσεξα τώρα οτι έχεις vodafone οπότε καλείς 1399 και σου λένε (χωρίς χρέωση).

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα είδα ότι βγήκε αναβάθμιση για την WIND, η 4.6.0.216.

Εγώ είχα περάσει την 4.6.0.190 από την AVEA.

Κάποιο παιδί παραπάνω είχε πει ότι πρώτα έπρεπε να απεγκαταστήσει την

παλιά και ύστερα να περάσει την καινούργια.

Πως ακριβώς περνάω την καινούργια;

Link to comment
Share on other sites

Που την βρήκες? Η .216 είναι η πιο σταθέρη που έχω βάλει εγώ οπότε και σου την προτείνω.. Τρέχεις το πρόγραμμα, κάνει εγκατάσταση και μετά συνδέεις το κινητό.. Εννοείται backup πρώτα..

 

1. Download desired OS to your PC

2. Install/run OS to PC

3. Delete vendor.xml file. It's located in c:\program files\common files\research in motion\apploader (only if your not with Avea)

4. Connect BB to Desktop Manager and it should prompt the upgrade. If not click app loader and that should initialize it.

5. Do not unplug BB during the process. It will take around 30-60 minutes to complete upgrade.

Link to comment
Share on other sites

http://www.megaupload.com/?d=UIRM2I8C

 

4.6.0.234 (beta)...

 

Την έχω επάνω 10 μέρες, και παίζει μια χαρά...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει το wallpaper που έχανε με τα reboots σε 2-3 προηγούμενες εκδόσεις που είχα...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site με software για το τηλεφωνο αυτο ή rapidshare links?(C*@cked)

 

Σπασμένο software για blackberry είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Το GPS θέλει κάποια ρύθμιση για να δουλέψει? Μου κατεβάζει χάρτες κανονικά αλλά το "searching for satellites" δεν τελειώνει ποτε ....

Το έχω δοκιμάσει μόνο σε κλειστό χώρο, φταίει αυτό?

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Το GPS θέλει κάποια ρύθμιση για να δουλέψει? Μου κατεβάζει χάρτες κανονικά αλλά το "searching for satellites" δεν τελειώνει ποτε ....

Το έχω δοκιμάσει μόνο σε κλειστό χώρο, φταίει αυτό?

Σίγουρα. Βγες έξω.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα είδα ότι βγήκε αναβάθμιση για την WIND, η 4.6.0.216.

Εγώ είχα περάσει την 4.6.0.190 από την AVEA.

Κάποιο παιδί παραπάνω είχε πει ότι πρώτα έπρεπε να απεγκαταστήσει την

παλιά και ύστερα να περάσει την καινούργια.

Πως ακριβώς περνάω την καινούργια;

 

Απο ποιά wind την κατέβασες? έχω 144 να κάνω αναβάθμιση σε 216? Βασικά έχω ενα θέμα ... δεν βλέπω την σελίδα του myphone απο το bold.....

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κάνει με την κωδικοποίηση...Κάποιος φίλος μου έιχε απαντήσει και εμένα στιο ίδιο Πρόβλημα (δεν έβλεπα την σελιδα του my phone)...

----------------------------------------------------------------

PIN:20D9B82C

*** e-photoguide.gr ***

Ελληνικός οδηγός φωτογράφων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...