Jump to content

Αγορά εσωτερικού σκληρού δίσκου


ostvarivanje
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ο σκληρός που χρησιμοποιώ (χρησιμοποιούσα θέλω να πω) :p μας άφησε χρόνους, θέλω να αγοράσω έναν άλλο. Σκέφτομαι για 320gb. Η κύρια χρήση του υπολογιστή είναι σε Linux. Υπάρχει περίπτωση μη συμβατότητας σε Linux. Ελπίζω να μην είναι εντελώς χαζή η ερώτηση. Την έχω πάθει με hardware και για αυτό ρωτάω.

Τι μου προτείνετε;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ΔΕΝ εχει σχεση το λειτουργικό αλλα ο υπολογιστή σου!

-πόσα gb ειχες πριν ?

-τι υπολογιστή έχεις ?

υπαρχή περίπτωση αν ειναι παλιος ο υπολογιστής να μην το ''διαβάζει'' ολόκληρο , π.χ αν ο παλιος ηταν 3GB :D

 

περιμενε κι'αλλη απαντηση !

Link to comment
Share on other sites

Τον καλύτερο λόγο χωρητικότητας/κόστος τον έχουν οι 500άρηδες χωρίς να είναι ακριβοί.

Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα ασυμβατότητας με το λειτουργικό.

Εμένα μου αρέσουν οι seagate...

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι παλιός ο υπολογιστής. Έχω AMD 64bit dual core 3800+

Μέχρι τώρα είχα έναν 250gb και τώρα σκέφτομαι για 320. Έτσι κι αλλιώς τον εσωτερικό σκληρό θα τον έχω για το κύριο λειτουργικό (Linux), μάλλον θα έχω και Winxp ή native ή virtual. Και τον υπόλοιπο χώρο θα τον έχω για να δοκιμάζω διανομές.

Τα δεδομένα μου τα έχω σε εξωτερικό.

Επειδή τώρα σας γράφω από νετ καφέ, μιας και είμαι εκτός, ο σκληρός που είχα όταν προσπαθούσα να εγκαταστήσω είτε win είτε Linux μου έβγαζε read/write error. Δε νομίζω με αυτόν να γίνεται κάτι, έτσι δεν είναι;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο ermis3 παρε 500 GB γιατι εχουν μικρη διαφορα !

 

εγω παντως θα επερνα 500 GB εΞωτερικο που ειναι ποιο οικονομικος με σχεση τον εσωτερικο !

κατά προτίμηση lacie και θα ''κρατουσα'' μονο τον σκληρο ! την εξωτερικη ''θηκη'' θα την εβαζα στην ακρη .

(αν πιανουν τα χερια σου)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι απο Αθήνα κιόλας κάνε μια βόλτα απο multirama στουρνάρη,έχουν τον 500άρη lacie σε προσφορά,89ευρώ.Πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο σκληρό.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Oι lacie τί δίσκο έχουν μέσα;

Γιατί αν ο δίσκος δεν είναι καλός...

Και θα είναι sata; ή θα έχουν ide σκληρό;

Why don't we just take the safety labels off everything and let stupidity sort itself out?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν με απατά η μνήμη μου έχουν samsung σκληρό,και είναι Sata.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

ο lacie οπως και ο maxtor απο μεσα εχει seagate!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβάσει αυτο σε κάποια φάση,και υπέθεσα οτι ισχύει και για άλλους lacie,τσέκαρα και με το γούγλη τώρα και βγάζει αρκετά για συνεργασία lacie - samsung.:confused:

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

o lacie που εχω 320gb ειναι παντως seagate ! οπως και ο maxtor 500gb ειναι seagate πριν 20 μερες τον πηρα !

μηπως αλλαζουν συμφωνίες ! ?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα συγγνώμη για τη καθυστέρηση στην απάντησή μου, αλλά επειδή βρίσκομαι σε ταξίδι δεν μπορώ να μπαίνω στο νετ όποτε θέλω. Και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Είχα την εντύπωση ότι οι εξωτερικοί είναι πιο ακριβοί. Τέλος πάντων, για εσωτερικό θα κοιτάξω και αν είναι κοντά η τιμή του 320 με τον 500 θα πάρω μάλλον τον 500.

Πάντως εξωτερικό έχω έναν lacie 320. Για εσωτερικό τι προτείνετε από άποψη μάρκας;

@ ALekz182 Όχι, δεν είμαι στην Αθήνα. Από τα Γρεβενά είμαι και δουλεύω Καστοριά. Στα Γρεβενά επειδή το έκλεισαν το Multirama :lol: θα δω μήπως υπάρχει η προσφορά στο υποκατάστημα της Καστοριάς.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...