Jump to content

Ιός ή Trojan "Mustikotita TuIpologsti"


pacopor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, εχθές κατά την προσπάθειά μου να κατεβάσω κάτι από rapidshare το antivirus μου (avast) μου έβγαλε διάφορα μυνήματα για trojan, εγώ σταμάτησα αμέσως τη διαδικασία. Επέλεξα αμέσως διαγραφή σε ότι ιομένο με ειδοποιούσε το avast και νομιζα ότι τελείωσε. Αλλά αμέσως μετά άρχισε το πανηγύρι.

Μου βγαίνει ένα μύνημα "Mistikotita TuIpologisti" προτρέποντάς με στα ελληνικά (σαν μετάφραση systran) να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα στο PC κάτι σαν anonymizer εγώ φυσικά είπα όχι και με πέταξε σε 1-2 σελίδες που μου μέέγαν ότι στον υπολογστή μου υπάρχουν πορνό βίντεο κλπ (ψευδές)... Έκτοτε αυτό επεναλήφθηκε αρκετές φορές και ο ΗΥ άρχισε να συμπεριφέρεται περίεργα. Έκανα ένα system scan με το avast και εντόπισε καμμιά 10αριά αρχείο ιομένα με trojan τα οποία και διέγραψα. Το πρόβλημα όμως όχι μόνο δε λύθηκε αλλά μου βγάζειπου και που ένα μύνημα

Microsoft Visual C++ Runtime Library

Buffer overrun detected

Programm C"\windows\explorer.exe

A buffer overrun has been detected which has corrupted programm's internal stae. the programma cannot safely continue execution and must be terminated

και σταματαει ο explorer και κάτι παρόμοιο κάνει και με τον ιντερνετ explorer.

Έκανα και ένα scan με το counterspy και βρήκε κάτι ψιλα κι αυτό.

 

Καμμιά ιδέα ??? please :worry:

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ηταν αν παταγες move to chest μετακινηση στο κιβωτιο και οχι διαγραφη

 

Το ξερω αλλα δυστυχως εκεινη τη στιγμη μου ηρθε να τα διαγραψω και μαλιστα το avast διεγραφε οτι ιομενο εβρισκε μετα. Και επιπλεον δεν κραταει αναφορα να δω τι σβηστηκε.

Καμια προταση ?

Ατη τη mistikotita tuipologisti την ξανακουσες...

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Το συνάντησα αυτήν την βδομάδα στο Πανεπιστήμιο

 

Πρόκειται για ελληνικό trojan downloader.

 

Ξάνα πλήρες scan με ενημερωμένο avast.

Και scan με spybot sd και ad aware.(δωρεάν και τα 2)

 

Αν συνεχιστεί το πρόβλημα συνεχίζεις στο spyware doctor (δεν είναι δωρεάν πρέπει να βρεις κλειδί) που θα σβήσει όλη την σαβούρα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ήδη ενα πλήρες scan με avast και με spybot αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα. Δοκίμασα couterspy αλλά επίσης δεν είχε αποτέλεσμα. Μετά δοκίμασα spyhunter το οποίο βρήκε σε ένα cookie το avsystemcare το οποίο απ' ότι είδα έχει παρόμοια συμτώματα με το mistikotita.... (βγάζει ψευδή ειδοποιήσεις για διάφορα κλπ.), αλλά δεν μπορούσε να το καθαρίσει γιατί δεν ήταν registered.

Σκέφτομαι να κάνω ένα system restore στο σημείο πριν κάνω το scan με το avast ώστε να αποκαταστήσω τα προβλήματα του συτήματος και μετά να δοκιμάσω με stopzilla ή με hiren boot cd (Mcaffe κλπ.)

 

εεεεε ρε μπλέξιμο.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχιστεί το πρόβλημα συνεχίζεις στο spyware doctor (δεν είναι δωρεάν πρέπει να βρεις κλειδί) που θα σβήσει όλη την σαβούρα.

 

Τελικά χρησιμοποίησα το spyware doctor και βρήκε το πρόβλημα :) και απ' ότι φαίνεται μέχρι στιγμής το έλυσε.

Απ' ότι φαίνεται είναι κορυφαίο, γιάτί εντόπισε ακριβώς το πρόβλημα.

 

Άντε να δούμε. Είναι υπό παρακολούθηση

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρησιμοποίησα το spyware doctor και βρήκε το πρόβλημα :) και απ' ότι φαίνεται μέχρι στιγμής το έλυσε.

Απ' ότι φαίνεται είναι κορυφαίο, γιάτί εντόπισε ακριβώς το πρόβλημα.

 

Άντε να δούμε. Είναι υπό παρακολούθηση

 

Το spyware doctor σβήνει τα πάντα.

Σε τέτοιες ζόρικες περιπτώσεις καθαρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής όλα καλά. Απλώς μου καθυστερεί αρκετά στο άνοιγμα, μάλλον λόγω του spyware doctor το οποίο το έβαλα να προστατεύει συνεχώς.

 

Επιπλέον μου λύθηκε και ένα πρόβλημα που είχα με τον εξωτερικό δίσκο το οποίο όμως είχε παρουσιαστεί λίγες ημέρες προν από το πρόβληαμ με τον ιό. Λες να είχε σχέση .... :confused:

 

Προς το παρόν πάντως όλα καλά. :D

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Το spyware doctor είναι πολύ βαρύ πρόγραμμα και καταναλώνει πολλούς πόρους από την μνήμη.

 

Άστο για καμιά βδομάδα ακόμη και μετά βγαλε το real time protection ktl,και απλά κάνε 2-3 φορές το μήνα σκανάρισμα με το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...

οι καλύτερη λύση είναι να βρεις το Kaspersky Internet Security.

Βέβαια θέλει κρακ και είναι λίγο δύσκολο να το κρακάρεις αλλά αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχθες μου ακυρωθηκεβη αδεια του spyware doctor (γιατι αραγε...) οποτε το εβγαλα τελειως μιας και ειχε περασει σε δοκιμαστικη εκδοση. Παντως στο μηχανημα ολα καλα, απλως θα πρεπει να ψαχτω για αλλες λυσεις προληψης. Το kasperski μου φαινεται λιγο βαρυ (τουλαχιστον παλιες εκδοσεις που ειχα δοκιμαει στο παρελθον).
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια χαρά,μόλις έπαθα το ίδιο με τον pacopor,αν και δε χρειάστηκε να ανοίξω κάποια σελίδα καν για να μου εμφανιστούν οι συμπτώσεις...

Κατέβασα το Spyware Doctor από download.com αλλα δε δουλεύει αν δε βάλεις κωδικό...

Κάποια βοήθεια παιδιά,μου έχει σπάσει τα νεύρα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,μόλις έπαθα το ίδιο με τον pacopor,αν και δε χρειάστηκε να ανοίξω κάποια σελίδα καν για να μου εμφανιστούν οι συμπτώσεις...

Κατέβασα το Spyware Doctor από download.com αλλα δε δουλεύει αν δε βάλεις κωδικό...

Κάποια βοήθεια παιδιά,μου έχει σπάσει τα νεύρα...

 

Το spybot sd.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να μου πεις από που να το κατεβάσω δωρεάν?

 

google it.Στην πρώτη σελίδα θα μπεις.:)

 

Δωρεάν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με τον τρόπο που λέει εδώ

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?p=3358116#3358116

μετά από πολλές δοκιμές...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω.

 

εβαλα το spyware doctor kαι το βρηκε , αλλα δεν εχω τον κωδικο και δεν γινετε τιποτα.

 

μετα απο σκεψη το παριγγιλα και πολυ συντομα θα εχω λυση.

 

ελπιζω:cool:

 

προς το παρον καθομε και τον βλεπω.:lol:

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα θα λυθει σιγουρα με spyware doctor μην ανυσηχείς :)

καλά έκανες και το αγόρασες

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω αυτο λεω οτι καλα εκανα.

 

θα δουμε. 30ε δεν ειναι πολλα.........δεν ειναι και λιγα βεβαια.

 

αλλα θα εχω τουλαχιστον προστασια.

 

περιμενω την απαντηση τους απο μερα σε μερα.

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

παιδια .......το ειχα παθει και γω αυτο ....μια ειναι η free και καλη λυση... spyware terminator...!.καντε μερικα σκαν και θα το βρει...εμενα παντως με την πρωτη..!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...