Jump to content

Ελληνική Μουσική - Αρχή προστασίας δικαιωμάτων;


Johnny_Nik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα άκουσα πως απαγορεύται γενικά να παίζει ελληνική μουσική στο κατάστημα που εργάζομαι, και όχι γιατί έχουν κάποια λόξα τα αφεντικά ή εταιρεία franchise, αλλά γιατί υπάρχει αρχή προστασίας ελλήνων καλλιτεχνών η οποία κόβει πρόστιμα αν μπει μέσα και δεν έχεις άδεια να παίζεις ελληνική μουσική.

 

Επειδή ασχολούμαι καιρό, και ξέρω ότι πολλά ελληνικά κομμάτια πουλάνε στον κόσμο, θέλω να ρωτήσω αν όντως υπάρχει αυτή η αρχή προστασίας. Και επίσης αν γνωρίζει κάποιος τί χρειάζεται για να προμηθευτώ άδεια και πόσο φυσικά θα κοστίσει... Προσωπικά πρώτη φορά το άκουσα αυτό το πράγμα!

 

Και στο κάτω κάτω βρε παιδιά, αν κάνουν το ίδιο και οι ξένοι καλλιτέχνες τι θα παίζουμε? Φλογέρα? Η θα βγει η αρχή προστασίας τσοπάνηδων να μας την πεί???? :p :p

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχή προστασίας δικαιωμάτων???

Πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν πειράζει πάντως.. αν ισχύει κάτι τέτοιο ελπίζω να σταματήσουν να παίζουν ελληνικά σε club!! :D Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση... Εξάλλου υπάρχουν και τα μπουζούκια.

 

Johnny_Nik σε τι μαγαζί δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει κανονικοτατα και το ανακοινωσαν εδω και πολυ καιρο μάλιστα. Βεβαιως σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα καταστηματα πρεπει να παιζει κανονικα η ελληνικη μουσικη. Δεν καταλαβα τί νέο φρουτο ειναι αυτό πάλι?Και γιατι να χρειαστω αδεια(!) για να ακουσω την μουσικη της ΧΩΡΑΣ ΜΟΥ????Καλα, αυτοι μπορει να υποστηριξουν οτι καποιος θα βάλει ελληνικη μουσικη στο καταστημα για εμπορικους λογους, να φτιαξει ατμοσφαιρα, να τραβηξει κοσμο κι αλλες τετοιες ωραιες μακακιες. Εγω ένα ξέρω: σε ένα καταστημα μπαινω για να παρω το μπλουζακι της βιτρινας και οχι για να ακουσω τα τελευταια σουξε του ελληνικου πενταγραμμου.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισχυει εδω και χρονια.Ενας γνωστος μου εφαγε τετοιο προστημο(κεντρο διασκεδασης εχει) γυρω στα 10000 ευρω και καλα για πνευματικα δικαιωματα.Μαλιστα στο κουρειο που πηγαινω ο κουρεας εχει ενα ραδιοφωνακι για να ακουει μουσικη και φυσικα ακουνε και οι πελατες.Και αυτον ηθελαν να του ριξουν προστιμο με τη δικαιολογια οτι πρεπει να εχει αδεια(δηλαδη να δινει ενα ποσο για πνευματικα δικαιωματα) εφοσον αυτα τα τραγουδια ακουγονται σε δημοσιο χωρο.Τα μονα τραγουδια που μπορουν να ακουγονται χωρις τετοια αδεια ειναι τα δημοτικα και χωρις να ειμαι σιγουρος τα ξενα.

Την αδεια νομιζω πως την παιρνεις απο την εφορια.Αληθεια εσυ σε τι μαγαζι δουλευεις???Αν παιζει ελληνικα πρεπει οπωσδηποτε να βγαλει ο ιδιοκτητης αδεια(που ουσιαστικα ειναι ενα εξτρα χρηματικο ποσο που θα πηγαινει στις ελληνικες δισκογραφικες εταιριες) γιατι αν τον πιασουν θα φαει χοντρο προστημο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχή προστασίας δικαιωμάτων???

Πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν πειράζει πάντως.. αν ισχύει κάτι τέτοιο ελπίζω να σταματήσουν να παίζουν ελληνικά σε club!! :D Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση... Εξάλλου υπάρχουν και τα μπουζούκια.

 

Johnny_Nik σε τι μαγαζί δουλεύεις?

 

Net Cafe, διοργανώνουμε κανα παρτάκι και γενικά το βραδάκι, όποτε μπορώ βέβαια παίζω μουσικούλα και γουστάρουμε. Ένα βράδυ έκανα ελληνικό πρόγραμμα, με ότι χορευτικό βρήκα, και εννοείται όχι σκυλάδικα και μου έβαλαν χέρι για αυτό. Βέβαια εγώ δεν ακούω κανένα. Είμαι παράνομος, αλλά αν είμαι κ εγώ είναι κ οι άλλοι...

 

Η ερώτηση που δεν απαντήθηκε και ξανακάνω:

 

Αν χρειάζεται άδεια, που μπορώ να απευθυνθώ και πόσο τελικά θα κοστίσει?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ααα.. Δηλαδή αυτό ισχύει μόνο για καταστήματα και όχι για καφετέριες club κλπ...?!?! Όντως είναι πολύ κουφό..
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει ΚΥΡΙΩΣ για καφετεριες-κλαμπ!

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Ααα.. Δηλαδή αυτό ισχύει μόνο για καταστήματα και όχι για καφετέριες club κλπ...?!?! Όντως είναι πολύ κουφό..

 

Παντου ισχυει διαβασε λιγο πιο πανω να δεις τι εγραψα.Σε οποιονδηποτε δημοσιο χωρο ειτε ειναι καφετερεια ειτε ειναι club ειτε ειναι κουρειο οπως εγραψα πιο πανω πρεπει να υπαρχει αδεια για να παιζουν ελληνικη μουσικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει ΚΥΡΙΩΣ για καφετεριες-κλαμπ!

 

Χμμμμμ! Νετ καφέ είναι... Θα τους πώ ότι παίζει για την καφετέρια.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

 

Άραγε πόσο να πηγαίνει το μαλλί??? (άδεια ή πρόστιμο?) (Ελληνικά ή ξένα?) (Κιθαρίστας η ντράμερ????)

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Δηλάδη σιγά σιγά θα βγαίνω στα μαγαζιά και θα ακούω κλαρίνα.. γκρρρρ.. και ειδικά εδώ στην Άρτα! Ελπίζω να ξεμπερδέψω με τα μαθήματα και να φύγω τον ιούλιο!!! χαχααα :D
Link to comment
Share on other sites

το κουρειο δεν ειναι δημοσιος χωρος...

 

Είναι, από τη στιγμή που πρόσβαση σε αυτό έχουν όλοι, θεωρείται δημόσιος χώρος. Το δημόσιο δεν αναφέρεται μόνο στην έννοια της ιδιοκτησίας

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω κι εγω ρε συ Φρικ. Κουρεια, πα******δικα, ρουχαδικα, τυροπιταδικα κλπ γιατι να εννοουνται ως δημοσιοι χωροι?απλα επειδη μπαινοβγαίνει κόσμος?Εγω δημοσιους χωρους ξερω τα πάρκα και τις πλατειες!Το μαγαζι του ΙΔΙΩΤΗ γιατι να ειναι δημοσιος χωρος?

 

Και στο σπιτι μου μπορει να εχουν προσβαση 35 ατομα. Δημοσιος χωρος ειναι?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Είναι, από τη στιγμή που πρόσβαση σε αυτό έχουν όλοι, θεωρείται δημόσιος χώρος. Το δημόσιο δεν αναφέρεται μόνο στην έννοια της ιδιοκτησίας

 

προσβαση εχουν μονο οι πελατες ,οχι ολοι.

απο τη στιγμη που καποιος ειναι ιδιοκτητης ενος χωρου τοτε αυτος ο χωρος δεν μπορει να θεωρειται δημοσιος.κοινωφελης ναι,δημοσιος οχι.

 

ειναι σα να μου λες πως μπορει καποιος με το ετσι θελω να μπει μεσα στο δικο μου μαγαζι..εμ δεν γινεται.:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

προσβαση εχουν μονο οι πελατες ,οχι ολοι.

απο τη στιγμη που καποιος ειναι ιδιοκτητης ενος χωρου τοτε αυτος ο χωρος δεν μπορει να θεωρειται δημοσιος.κοινωφελης ναι,δημοσιος οχι.

 

ειναι σα να μου λες πως μπορει καποιος με το ετσι θελω να μπει μεσα στο δικο μου μαγαζι..εμ δεν γινεται.:)

 

Και άλλη μια απορία, με τον όρο ελληνικά εννοεί πάσης φύσεως κομμάτι που μπορεί να έχει έλληνα καλλιτέχνη ή μόνο τα κομμάτια με τα ελληνικά λόγια? Γιατί του πετάω εγώ ένα αγγλικό του Χρονόπουλου πχ που δεν ξέρουν και ποιος είναι και τους λέω αγγλικό είναι τι θέλετε τώρα?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

χμ...δεν ξερω σε αυτη την περιπτωση τι ισχυει.υποθετω οπως πως αν παιζεις ελληνικα γενικα θα παιζεις διαφορα,οχι μονο χρονοπουλο...;)

 

μπορει να παιζει ρολο σε ποια δισκογραφικη ειναι..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

χμ...δεν ξερω σε αυτη την περιπτωση τι ισχυει.υποθετω οπως πως αν παιζεις ελληνικα γενικα θα παιζεις διαφορα,οχι μονο χρονοπουλο...;)

 

Εννοείτα αυτό. Παίζω πολλά και διάφορα... Τελικά πόσο πάει το κοστούμι? Συμφέρει να σε πιάσουν η να βγάλεις άδεια?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

http://www.aepi.gr ...

Όλες οι απαντήσεις ουσιαστικά είναι εκεί μέσα... ;)

Και δεν είναι μόνο η ΑΕΠΙ. Αυτή είναι για συγκεκριμένο ρεπερτόριο, το οποίο δε γνωρίζω, αλλά υπάρχουν και άλλες για να καλύψουν όλη τη μπάντα...

Απαράδεκτοι απλά...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

προσβαση εχουν μονο οι πελατες ,οχι ολοι.

απο τη στιγμη που καποιος ειναι ιδιοκτητης ενος χωρου τοτε αυτος ο χωρος δεν μπορει να θεωρειται δημοσιος.κοινωφελης ναι,δημοσιος οχι.

 

ειναι σα να μου λες πως μπορει καποιος με το ετσι θελω να μπει μεσα στο δικο μου μαγαζι..εμ δεν γινεται.:)

 

Σωστα αυτο ηθελα να πω οτι ειναι κοινωφελης χωρος και οχι δημοσιος,αυτο εννουσα δηλαδη δεν ειναι οπως στο σπιτι σου οπου μπορεις να φωναξεις φιλους σου και να ακουσεις οτι μουσικη θελεις.Εδω ισχυει κανονικα ο νομος των πνευματικων δικαιωματων.

Αυτα τα δικαιωματα δινονται στις ελληνικες δισκογραφικες εταιριες.Και το mambo της πα παριζου να παιξεις θα πρεπει να εχεις αδεια.

Οσο για το προστημο ο γνωστος μου που εχει κεντρο διασκεδασης του ζητησαν 20000 ευρω αλλα τελικα μεσω καποιων γνωρημιων του τελικα εδωσε 10000 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτο ηθελα να πω οτι ειναι κοινωφελης χωρος και οχι δημοσιος,αυτο εννουσα δηλαδη δεν ειναι οπως στο σπιτι σου οπου μπορεις να φωναξεις φιλους σου και να ακουσεις οτι μουσικη θελεις.Εδω ισχυει κανονικα ο νομος των πνευματικων δικαιωματων.

Αυτα τα δικαιωματα δινονται στις ελληνικες δισκογραφικες εταιριες.Και το mambo της πα παριζου να παιξεις θα πρεπει να εχεις αδεια.

Οσο για το προστημο ο γνωστος μου που εχει κεντρο διασκεδασης του ζητησαν 20000 ευρω αλλα τελικα μεσω καποιων γνωρημιων του τελικα εδωσε 10000 ευρω.

 

ΩΧ!!!! Κοννέ έχουμε βέβαια, αλλά καλύτερα να βγει άδεια... Πόσο πάει όμως??? Δεν μου πάει να κόψω τα ελληνικά.

 

Βέβαια, πέρα από την πλάκα, το να πληρώνεις για να ακούγεται η μουσική της χώρας σου που ξανακούστηκε??? ΕΛΕΟΣ

 

Στη σελίδα μπήκα. Δεν λέει κάτι σχετικό για νετ καφέ... Χμμμμμ. Μόνο στο επίπεδο του καφέ μας πιάνει.. Αλλά το μαγαζί ΔΕΝ είναι καφετέρια

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ όμως... Τελικά βρήκα...

 

Η χρέωση πάει από το 10%-3% των ακαθάριστων εσόδων της επιχείρησης το οποίο καθορίζεται ανάλογα με το είδος της επιχείρησης και την αναγκαιότητα της μουσικής σε αυτή... Δηλαδή μας γδύνουν. Αν παίρνει ήδη το francise 10% πάρουν αυτοί άλλα 10 και περίπου 20% πάει σε μισθολόγιο, τότε τί μένει??? Δεν το κλείνουμε καλύτερα???:X

 

Η πιό απλά... Στη χώρα της παρανομίας, είμαστε και εμείς παράνομοι....:devil::devil::devil::devil:

 

 

και το παίζουμε και αδιάφοροι.... (?)

:whistle:

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ!!!! Κοννέ έχουμε βέβαια, αλλά καλύτερα να βγει άδεια... Πόσο πάει όμως??? Δεν μου πάει να κόψω τα ελληνικά.

 

Βέβαια, πέρα από την πλάκα, το να πληρώνεις για να ακούγεται η μουσική της χώρας σου που ξανακούστηκε??? ΕΛΕΟΣ

 

Στη σελίδα μπήκα. Δεν λέει κάτι σχετικό για νετ καφέ... Χμμμμμ. Μόνο στο επίπεδο του καφέ μας πιάνει.. Αλλά το μαγαζί ΔΕΝ είναι καφετέρια

 

 

Ψαχνουν με καθε τροπο να μας τα παιρνουν.Και μετα σου λενε οτι η ελληνικη μουσικη αντιμετωπιζει κριση λογω της πειρατιας.Ποσα δισεκατομμηρια θελουν δηλαδη για να ειναι ευχαριστημενοι κρατος και δισκογραφικες εταιριες?????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνουν με καθε τροπο να μας τα παιρνουν.Και μετα σου λενε οτι η ελληνικη μουσικη αντιμετωπιζει κριση λογω της πειρατιας.Ποσα δισεκατομμηρια θελουν δηλαδη για να ειναι ευχαριστημενοι κρατος και δισκογραφικες εταιριες?????

 

Δυστυχώς. Από παντού θα μας τα παίρνουν, μια ζωή. Και φυσικά δεν θα μας δίνουν και κάτι παραπάνω. Δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει αυτό. Αλήθεια, από τις χιλιάδες καφετέριες, μαγαζιά, club, σκυλάδικα, πόσα νομίζετε ότι μπορεί να έχουν άδεια???

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

kai otan odhgame prepei na exoume kleista ta parathura yia na mhn akoune oi ekso? kai sta lewforeia osoi exoun mp3 player prepei na akoune poly siga yia na min akouei k o diplanos "tzampa" mousikh e? a re m***kies pou akouw! tetoia akouw kai goustarw pou menw ameriki!

 

p.s den eironeuomai to thema, to kratos eironeuomai!

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, χαλαρώστε λίγο. Κουφό λέει ο ένας, δηλαδή τα μαγαζιά θα σταματήσουν να παίζουν ελληνική μουσική λέει ο άλλος, φταίει το κράτος λέει ο παράλλος (που το κράτος δεν έχει καμια σχέση), η αυτά γίνονται μονο στην Ελλάδα. :wacko::X

 

Ανέκαθεν τα μαγαζιά για να παίζουν μουσική πρέπει να πληρώνουν τα αντίστοιχα δικαιώματα (όπως πληρώνουν πχ οι ραδιοφωνικοί σταθμοί) και ούτε πρόκειται για ελληνικό φρούτο.

 

Με μια απλή αναζήτηση στο google θα δείτε ότι τα ίδια ισχύουν παντού (πχ δείτε αυτό: http://www.mcps-prs-alliance.co.uk/playingbroadcastingonline/music_for_businesses/Pages/default.aspx) και μάλιστα πληρώνουν ακόμα και τα μαγαζιά ρούχων πχ που απλά έχουν μουσική στο background.

 

Λογικό δεν είναι όταν παίζεις μουσική σε δημόσιο χώρο (που το κανεις προφανώς για να τραβήξεις πελάτες, η πάντως έχεις ένα οικονομικό όφελος από αυτό άμεσο η έμμεσο) να πληρώνεις και τα ανάλογα δικαιώματα στους δημιουργούς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...