Jump to content

Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ)


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έληξε την Παρασκευή η περίοδος αιτήσεων. Πάλι χαμός έγινε, ιδίως στα προπτυχιακά στην Πληροφορική και την Διοίκηση Επιχειρήσεων, με (λίγο) καλύτερα τα πράγματα στην ΠΛηροφορική (link). Καλή τύχη σε όλους που έκαναν αίτηση. :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμένα φίλε μου ο προβληματισμός μου δεν είναι αν θα περάσω αλλά αν και πως θα καταφέρω να πληρώνα τα 600 ευρώ αν περάσω!είναι η τρίτη φορά που προσπαθώ να μπω.
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος luke (15 Δεκ. 2004 , 10:58)

 

εμένα φίλε μου ο προβληματισμός μου δεν είναι αν θα περάσω αλλά αν και πως θα καταφέρω να πληρώνα τα 600 ευρώ αν περάσω!είναι η τρίτη φορά που προσπαθώ να μπω.

Παίζουν και κάτι υποτροφίες αν δεν κάνω λάθος. Δες στο site τους μπας και σε καλύπτει καμία. Πάντως και εμάνα τα 1800 ευρώπουλα τον χρόνο μου έρχονται λίγο «βαριά», οπότε αν κληρωθώ με βλέπω να το κάνω σε κανά 6άρι χρόνια μίνιμουμ (δίνοντας 1200€) το χρόνο...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος ανήκει στην κατηγορία Β λέει ότι πρέπει να στείλει τα δικαιολογητικά μέχρι τέλη Ιανουαρίου (αλλά χωρίς να πληρώσει όπως αυτοί της κατηγορίας Α ). Αν αφού έχει στείλει τα χαρτιά, γίνει δεκτός αλλά αρνηθεί τη θέση, θα έχει πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.Ειναι δικαιωμα σου αν δεν θελεισ να δεχτεις. Μονο μην υπαρχει περιορισμος στο να μη μπορεις να ξαναδωσεις !!! Ρωτησε το
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι θα γνωριζετε φυσικα το Ελληνικο Ανοικτο Πανεπιστημιο, το οποιο βρισκετε στην Πατρα.

Πολλοι περισσοτεροι, οπως και ο γραφων, θα κανατε αιτηση.

Οσοι πετυχατε και πεσατε στην Α κατηγορια θα προσεξατε το κοστος της καθε θεματικης ενοτητας που κοστιζει 700 ευρω. (Ενας κανονικοτατος βασικος μισθος ειναι 600).

Αν ησασταν ατυχοι και πεσατε στην Β κατηγορια θα πληρωσετε ουτε ουτε πολυ 850 ευρω για καθε θεματικη ενοτητα.

Οσο για τους υπολοιπους που μπηκανε στην Γ δεν αναφερουν τιποτα. Θα μπορουσε καποιος να πει οτι θα πληρωσει 850 ευρω. Αν το παμε ομως συμφωνα με την λογικη θα πληρωνε ουτε λιγο ουτε πολυ 1000 ολοκληρα κολλαριστα ευρουδακια. Ήτη 300,000 δραχμες για να μαθει μια γνωση!

 

Κι ολα αυτα απο φετος που αυξησαν τις θεσεις.

700 * 1000 θεσεις = 700,000 ευρω (μαξ)

850 * 1600 θεσεις = 1,360,000 ευρω (μαξ)

Συνολο = 2,060,000 ευρω (μαξ).

Αν κανετε τις αναλογες αυξομειωσεις, δηλ., 500 απο την Α κατηγορια κι αλλοι 500 απο την Β, συνολο = 500*700 ευρω = 350,000 + (850 *500) = 350,000 + 425,000 = 775,000 ευρω. (Οι τιμες παντα αλλαζουν αναλογα παντα).

 

Συμφωνα με τις παραπανω ενδεικτικες τιμες, βγαζουμε το συμπερασμα οτι το Ελληνικο Ανοικτο Πανεπιστημιο, δεν ειναι τελικα τοσο Ανοικτο οσο περιμενα, και ιδιως σε μια χωρα που τα λεφτα θα τα βρισκουμε στο δρομο.

Δεν περιμενω να συμφωνησετε μαζι μου, αν και απο οσο φαινετε με το διαχωρισμο των κατηγοριων και του κοστους που κανανε δεν θα γινοσασταν Τουρκοι.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

kat arxas exo thn entyposh pos yparxei paromoio thread

kata deytero logo an kai de gnorizo polla pragmata gia to "anoikto panepisthmio" exo thn entyposh pos pou8ena den anaferete pos einai dorean...tote 8a legotan kapos alllios ;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες ηξερα οτι καθε θεματικη ενοτητα κανει 600 ευρω.

Τωρα μαθαινω οτι πρεπει να πληρωσεις 700 ευρω αν εισαι στην Α κατηγορια.

Και το εξωφρενικοτερο οτι πρεπει να δωσεις 850 ευρω για καθε θεματικη ενοτητα αν εισαι στην Β κατηγορια.

Σαν να μου λεει οτι αν ειναι στην Γ κστηγορια οτι εγω κι αλλοι 6500 αιτουντες θα πρεπει να να πληρωσουν, τι? 1000?? !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ήταν δωρεάν κι ούτε υπάρχει πουθενά εκτός Ελλάδας κάτι τέτοιο AFAIK. Θα μπορούσες να πεις "ασύμφορο" αφού ανέβηκαν οι τιμές πολύ φέτος αλλά όχι κλεψιά αλλωστε τα ζητάνε μόνο από τους νέους φοιτητές.
KCB
Link to comment
Share on other sites

Πέρα όμως απο τις γνώσεις , το πτυχίο που θα πάρεις τι αναγνώριση θα λάβει στον ιδιωτικό τομέα; Θα είναι ισόβαθμο με αυτό ενός αντίστοιχου Πανεπιστημίου ή ΑΤΕΙ; Θα είναι υποδεέστερο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

τι να πώ?εκανα αιτηση στην πληροφορική και περασα στην κατηγορια β,θέση:1460.τελοσπαντων μόλις είδα αυτο το 850 ευρώ τρελάθηκα.τι στο καλό?550 ευρώ παίρνω βασικό μισθο.που θα βρώ 850 ευρώ?δωρεάν παιδεία σου λέει μετα.ουτε ιδιωτικό να ήτανε.δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω. :(
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

pedia an mpenate eparxia ti tha legate?

i an spoydazete se idiotiko panepistimio?

i an isastan agglia?

den theoro oti ine asimforo dedomenoy oti gia na pareis to ptixio thes ligotero apo 10.000 eyro poy den ine polla an analogistis oti an empenes eparxia h an spoydazes idiotika tha plirones gia ena ptixio ta edines gia plaka 15.000 eyro.

kai episis den ine ipoxreotko na pareis polles thematikes enotites opote mporeis na ayksisis ton xrono kai na soy stixizi ligotera apo etos.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

stin pliroforiki pou eimai, einai minimum 13 thematikes enotites, apo 600 euro i kathe mia. kathe xrono anevenei i timi tis thematiki enotitas, alla mou fanike periergo na paei apo 600 sta 700. kai episis den iksera oti iparhei diafora sta didaktra aftou pou pernaei stin katigoria A me afton stin B (700 kai 850 antistoixa).

 

ti na po...

 

stin krisi tou kathena einai. fisika einai polla ta 600e gia ena mathima. omws ena mathima tou EAP, antistoixei se 3 panepistimiaka.

 

spoudazeis spiti sou, anti na treheis sto ktiriako sigrotima. douleveis paralila. ipostiriksi iparhei apo ton kathigiti kai apo to forum twn simfoititwn.

 

ok, gia na to kaneis, prepei na to goustareis. alliws den iparhei nohma.

 

peraste stin klirosi, diloste ena mathima, etsi apo periergeia kai deite tin poreia sas. ki ego afto kano. me 600 kai 700 euro pleon, de ginesai plousios.

 

ta panta einai sxetika. telos, kaneis den eipe oti einai dorean to EAP.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλησε για δωρεαν? Ολοι ξεραμε οτι πληρωναμε και πληρωναμε 600 ευρω. Τιποτα λιγοτερο τιποτε περισσοτερο. Το ξεραμε.

Αυτο που μαθαμε φετος (και μιλαω προσωπικα) ειναι οτι αυξηθηκαν οι θεσεις. Μαζι ομως με τις θεσεις αυξηθηκε και η "μιζα" των θεματων.

Μετα απο αυτο που κανανε εγω φυσικο ειναι να μην μπορεσω να τους πληρωσω. Δεν εχω το τρελο εισοδημα των 10,000 ευρω παιδια. Η οικογενεια εχει τρεξιματα, εξοδα. Εγω ειμαι ανεργος.

Απο που θα βρω τα 700 και τα 850 ευρω? Η μανα μου εχει να πληρωσει 1400 ευρω για την αυτασφαλιση της. Εγω ψαχνω δουλεια .Ενας ανθρωπος μονο φερνει χρηματα.

Για πειτε μου πως θα τα βγαλω περα. ? Πως θα κανω αυτες τις σπουδες στο ΕΑΠ?

Θα μου κανουν διευκολυνση? Χεστηκα. Τι 700 ντουκου τι 12 μηνες. Τα ιδια παλουκια ειναι.

Δεν ειμαστε Αγγλια. Τι κι αν εχει καλυτερη ποιοτητα, στην Ελλαδα ειναι. Ας περνω 800 ευρω μισθο κι ας παω στο ΕΑΠ.

Αν ηταν 600 θα τα βαζα απο την τσεπη μου χωρις δευτερη σκεψη (και πιστεψτε με αυτην την σκεψη ξεκινησα).

Αλλα το να με κοροιδεψει κατα φατσα λεγοντας "αυξανω θεσεις, αυξανω και τα διδακτρα" ποιον κοροϊδευουν.

Ευχαριστω, πολυ παντως για το οτι νοιαζεστε κι εσεις, ευχαριστω και για το οτι αφηνετε να εκφραστω ελευθερα σε αυτο το προβλημα που εχει παραμεληθει πολυ απο το κρατος.

Σαν χαρατσι των 2,5 ευρω στα διοδια της Αττικης Οδου. Ανεβαζουμε "εισητηριακι" μεχρι εκει που μας κ..υ...λ..ν..ει.

Συγνωμη για την εκφραση.

Link to comment
Share on other sites

(Το θεμα πρεπει να μπει στο ήδη υπαρχον για το Ανοιχτο Πανεπιστημιο)Για να ρωτησω λοιπον...αυτοι που ειναι κατηγορια Α πληρωνουν θεματικη ενοτητα 700ευρω , στην Β κατηγορια 850 και στην Γ 1000!!!

Δηλαδη αν καποιος πετυχε Γ κατηγορια μπορει να παει; Δεν το καταλαβα καλα.Δεν είναι ετσι βρε παιδια.Αν υπαρχουν θεσεις μονο τοτε. Κανω λαθος;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

pantos ine ontos periergi i ayksisi se sxesh me perysi kai sxetika megali.kai sosta ipothika alo thematiki enotita alo mathima.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Ενώθηκαν τα θέματα: "Ανοιχτό Πανεπιστήμιο." & "Ανοικτο Πανεπιστημιο. Γνωση ή κλεψια? "

Δεν υπήρχε λόγος να είναι χωριστά...

:)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λετε λετε, αλλα κανενας δεν λεει το βασικο!;)

Κληρωθηκατε??:rolleyes: Ειστε στους τυχερους που εβγαλε η κληρωση της 18ης Δεκεμβριου για να φοιτησουν?

Αν οχι, τοτε τι συζητατε για διδακτρα και τα σχετικα??:wacko:

Και 'γω ειμαι στη Γ' κατηγορια, 850ος, αλλα δεν θα πληρωσω, γιατι εχουν υπερκαλυφθει και με το παραπανω οι θεσεις απ' ολες τις σχολες...

Δεν εχει νοημα η συζητηση, αν δεν ειστε στους κληρωθεντες.

Του χρονου παλι με υγεια νεες αιτησεις, αλλη κληρωση!

 

www.eap.gr

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Ryback3

den katalaba.Diladi mas afereis to dikaioma logoy?signomi alla kai emeis plironoyme didaktra se idiotiki sxoli kai apla kanoyme sxolio me basi tis times toy eap kai tis times mias idiotikis sxolis.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της συζητησης πηρε δυο πτυχες. Η μια ειναι η αυξηση των θεσεων. Η δευτερη ειναι οτι μαζι την αυξηση των θεσεων αυξηθηκε και το κοστος.

Αλλαξαν τις κατηγοριες. Τις κανανε 3. Καθε κατηγορια και το δικο της τιμολογιο.

Περυσι λεγαμε θελαμε 600 ευρω. Καλο και λογικο. Αλλα και παλι ακριβουτσικο. Δεν το κρινουμε αυτο, αλλωστε οποιος θελει να μαθει κατι φυσικο ειναι λιγο ή πολυ να πληρωσει.

Κοστολογησαμε ομως τις κατηγοριες μα διαφορα 150 ευρω.

Δεν θα πρεπε να αυξηθουν οι θεσεις αλλα αυτο να μην ειχα αντικτυπο και στην κοστολογηση? Αυτο κρινουμε και κατακρινουμε μερικοι. (και προσωπικα εγω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...