Jump to content

Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ)


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ώντος το http://www.eap.gr είναι πολύ ενημερωτικό. Έχει γραφτεί κανείς για να μάθουμε πως είναι;
"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

na maw pei kapoiow pote υποβαλουμε αιτηση και τι χρειαζεται
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (21 Οκτ. 2004 , 10:53)

 

na maw pei kapoiow pote υποβαλουμε αιτηση και τι χρειαζεται

 

 

Στο http://www.eap.gr γράφει ότι θα υποβληθούν αιτήσεις μέσα στον Νοέμβριο, η ακριβής ημερομηνία θα ανακοινωθεί μέσα στον Οκτώβριο. Για κάθε θεματική ενότητα θα πρέπει να καταβληθούν 600Ε.

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vampyre (21 Οκτ. 2004 , 13:26)

 

Απάτη

 

 

γιατί απάτη?λεπτομέρειες σε αυτό που λές?

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vampyre (21 Οκτ. 2004 , 13:26)

 

Απάτη

 

 

Γιατί λες κάτι τέτοιο; Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου, απλά θέλω να μάθω τη γνώμη σου.

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

η θεια μου που πηγαινει σε ανοιχτο πανεπιστημιο κ σπουδαζει κοινωνιολογια ειναι απολυτα ικανοποιημενη δ μου χει πει ποτε κανα παραπονο ..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για της Πάτρας είναι με συμμετοχή σε ηλεκτρονική κλήρωση, εγώ δηλώνω για μεταπτυχιακό και δεν έχω κληρωθεί από τότε που ξεκίνησε, περίπου 4 έτη..ευχηθείτε μου κάλή τύχη!

τώρα το ότι παίρνουν μεγάλες ηλικίες ίσως να ισχύει για τα ανοικτά πανεπιστήμια των Δήμων, αλλά για εκεί δεν ξέρω τίποτα, όποιος ξέρει ας μας πει, κυρίως αν έχουν αναγνωρισμένα πτυχία για ΔΙΚΑΤΣΑ και ΑΣΕΠ

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνουν αποκλειστικά μεγάλες ηλικίες.

 

Η εισαγωγή γίνεται μόνο με κλήρωση.

 

Πληρώνεις κάθε θεματική ενότητα περίπου 600 ευρώ,

και στις 12 τελειωμένες ενότητες παίρνεις ισότιμο πτυχίο.

 

Δύο χρονιές νόμιζα ότι θα περάσω μία ενότητα με λίγο διάβασμα,

και απέτυχα και τις δύο.

 

Υπάρχουν τμήματα με πολλές αιτήσεις (πληροφορική, διοίκηση επιχειρήσεων) οπότε εκεί έχεις λιγότερες ελπίδες στην κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Και τα λεφτα 600 τα δινεις έιτε περασεις την ενοτητα είτε οχι;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

κανω μεταπτυχιακο στο εαπ (περιβαλλοντικος σχεδιασμος εργων υποδομης). θα αποφυγω την μαυροασπρη οπτικη και τις υπερβολες και θα προσπαθησω να πω την εμπειρια μου κωδικοποιημενα.

1. Ειναι δυσκολο το ΕΑΠ. Απαιτει χρονο και συνεχες διαβασμα, ασκησεις κλπ

2. Ειναι αρκετα καλο το επιπεδο αλλα οπως σε ολα τα πραγματα εξαρταται απο τον διδασκοντα

3. Η διοικητικη υποστηριξη ειναι κακη σχετικα αλλα δεν την χρειαζεσαι συχνα.

4. Τα χρηματα ειναι πολλα κατα την αποψη μου

5. Ειναι ισοτιμο με τα αλλα πανεπιστημια

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Απάτη λέμε.

 

Γιατί? Γιατί υποτίθεται ότι το ανοικτό Πανεπιστήμιο θα έδινε την ευκαιρία σε όσους δεν έχουν πτυχίο και έχουν αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία να πάρουν ένα πτυχίο. Φευ....

 

Αρχισαν και εκεί τα κομματικά κριτήρια

 

Προηγούνται οι :

 

Εχοντες αναπηρία 75%

Εχοντες αναπηρία 50%

Εχοντες αναπηρία 40%

Πολύτεκνοι

Από ακριτικές περιοχές

Παλλινοστούντες

Οσοι έχουν μπάρμπα υπουργό

κ.λ.π.

 

Και σκατά εργασιακή εμπειρία και αξιοκρατική διαλογή.

 

Αμα σας βρίσκουν σύμφωνους όλα αυτά πάω πάσο.

Πάλι τα "δικά μας" παιδιά (πράσινα-μπλε-κόκκινα-κίτρινα-πολύχρωμα) πάμε να βολέψουμε...

 

Απάτη λέμε.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

apo ayth thn plera nai.

εγώ προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να μπώ και είμαι πάντα στους τελευταίους.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

re paidia to anoixto panepistimio einai etsi?An oxi ola,ta perissotera pragmata

tosa xronia pou zw etsi einai.Kanw lathos?Den allazei to skiniko.Dimiourgitai ena neo kratiko ekpaideutiko idrima,to anoixto panepistimio.Giati diladi kai me poia logikh na einai diaforetiko apo ta alla?

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

αν και οντας αισιοδοξος ανθρωπος κανω καθε χρονο αιτηση, τωρα που το σκεφτομαι η ξαδερφη μου -οργανωμενη σε κομμα- μπηκε με την τριτη ενω για μενα ειναι η εκτη φορα που θα κανω αιτηση! Και ειναι η μικρη μου ξαδερφη! (αυτο περι ηλικιων)... Λες;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Ekana perisi 1h fora aitisi kai perasa me tin mia! Ka8ara tyxi. Parakolou8o to tmima Pliroforikis apo fetos kai eimai poly eyxaristimenos. Mono pou exei arketo ma arketo diabasma!!!
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vampyre (27 Οκτ. 2004 , 16:00)

 

Απάτη λέμε.

 

Γιατί? Γιατί υποτίθεται ότι το ανοικτό Πανεπιστήμιο θα έδινε την ευκαιρία σε όσους δεν έχουν πτυχίο και έχουν αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία να πάρουν ένα πτυχίο. Φευ....

 

Αρχισαν και εκεί τα κομματικά κριτήρια

 

Προηγούνται οι :

 

Εχοντες αναπηρία 75%

Εχοντες αναπηρία 50%

Εχοντες αναπηρία 40%

Πολύτεκνοι

Από ακριτικές περιοχές

Παλλινοστούντες

Οσοι έχουν μπάρμπα υπουργό

κ.λ.π.

 

Και σκατά εργασιακή εμπειρία και αξιοκρατική διαλογή.

 

Αμα σας βρίσκουν σύμφωνους όλα αυτά πάω πάσο.

Πάλι τα "δικά μας" παιδιά (πράσινα-μπλε-κόκκινα-κίτρινα-πολύχρωμα) πάμε να βολέψουμε...

 

Απάτη λέμε.

 

 

Είναι απάτη που δίνεται μια ευκαιρία για καλυτέρευση ζωής, σε κάποιον που την έχει μεγαλύτερη ανάγκη από κάποιον που δεν έχει αναπηρία; :worry:

Αν μη τι άλλο, είναι ανθρωπιά.

 

Δεν γνωρίζω αν όντως παίζουν άλλα συμφέροντα και δεν υπάρχει αξιοκρατία, αλλά το παράδειγμα που έφερες για την αναπηρία, μου έκανε 'κάπως'... :worry:


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stixima (28 Οκτ. 2004 , 10:15)

 

Ekana perisi 1h fora aitisi kai perasa me tin mia! Ka8ara tyxi. Parakolou8o to tmima Pliroforikis apo fetos kai eimai poly eyxaristimenos. Mono pou exei arketo ma arketo diabasma!!!

 

 

Στην ίδια ειδικότητα θέλω να γραφτώ και εγώ, πόσες ώρες διαβάζεις την εβδομάδα για κάθε θεματική ενότητα;

Οι εργασίες τη αφορούν πάνω κάτω; Προγραμματισμό μήπως;

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina (28 Οκτ. 2004 , 21:11)

 

Είναι απάτη που δίνεται μια ευκαιρία για καλυτέρευση ζωής, σε κάποιον που την έχει μεγαλύτερη ανάγκη από κάποιον που δεν έχει αναπηρία; :worry:

Αν μη τι άλλο, είναι ανθρωπιά.

 

Δεν γνωρίζω αν όντως παίζουν άλλα συμφέροντα και δεν υπάρχει αξιοκρατία, αλλά το παράδειγμα που έφερες για την αναπηρία, μου έκανε 'κάπως'... :worry:

 

 

Αργησα λίγο να το δω, όμως αγαπητή μου Cristina, να μη λένε ότι τα κριτήρια είναι η εργασιακή εμπειρία και η αξιοκρατία.

 

Ας λέγανε από την αρχή τα κριτήρια αξιολόγησης και όχι να τα μαθαίνεις αφού κάνεις αίτηση.

 

Εκ των υστέρων είδαμε ότι και το ΕΑΠ είναι άλλη μια απάτη για να βολέψουμε τους "δικούς μας" ανθρώπους. Μετά μην παραπονιούνται για τα λεφτά που χάνονται σε Ιταλία, Αγγλία , Αμερική κ.λ.π.

 

Και να σου πω και κάτι ακόμα. Αν κάποιος δεν έχει καθόλου εργασιακή εμπειρία , δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, το πτυχίο θα τον σώσει? Αμφιβάλλω.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους συναθρώπους μας που έχουν κάποιο σωματικό πρόβλημα.(γιατί αν έχεις διανοητικό πρόβλημα λίγο δύσκολο να πάρεις πτυχίο - δυσάρεστο αλλά είναι η αλήθεια)

 

Εχω αρκετούς φίλους που είναι κωφοί (κωφάλαλους όπως τους λέει ο κόσμος) και είναι μια χαρά παιδιά και με μυαλό ξυράφι και με καρδιά χρυσή.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα κατα την γνωμη μου αγαπητε βαμπυρ δεν ειναι κακο να κανεις μια αιτηση γιατι απλα ειναι μια ευκαιρια αν εστω 1 στο εκατομυριο κληρωθεις να σου δωθει η δυνατοτητα να εγγραφεις σε ενα Πανεπιστημιακο Προγραμμα με e-learning.

Αν αμφισβητεις τωρα την αξιοκρατια μπορεις να κανεις αιτηση σε διαφορα Αγγλικα Πανεπιστημια που κανουν προγραμματα με e-learning και οπως ειχε πει ο Προεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ θα αναγνωριζονται τα πτυχια με e-learning .

Τωρα για το αν ενα πτυχιο σε σωζει σηκωνει μεγαλη συζητηση.

Η αποψη μου ειναι αν καποιος εχει την επιθυμια να σπουδασειε να αντικειμενο δεν μπορεις να του πει οτι κακως προσπαθει ενα πτυχιο.

Πριν παρεις το πτυχιο πρεπει να εχεις ενα ελαχιστο επιπεδο γνωσεωνν.

Οταν εγγραφεσαι σε ενα Πανεπιστημιακο Προγραμμα πιστοπιουνται οι γνωσεις σου.

Για το ατομα που εχουν επαγγελματικη εμπειρια αλλα δεν εχουν πτυχιο μπορουν να κανουν αιτηση π.χ. στο Πανεπιστημιο του Huddersfield που δεχετεται φοιτητες που εχουν εμπειρια απο την ζωη και μπορουν να εξαιρεθουν απο μαθηματα.

Επισης υπαρχουν Αγγλικα Πανεπιστημιακα Προγραμμα και εδω αλλα και στην Αγγλια που μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο χωρις να εχεις πρωτο πτυχιο με βασικο κριτηριο την επαγγελματικη εμπειρια.

Να δεχτω οτι μπορει να μην σε σωσει ενα πτυχιο αλλα με την ιδια λογικη δεν σε σωζει να μπεις σε μια σχολη τοτε επρεπε ολοι οι υποψηφιοι φοιτητες να μην προσπαθησουν επειδη μπορει να ειναι δυσκολη η εργασιακη θεση και απασχοληση ?

Οχι κατα την γνωμη μου οσο αυξανεται ο ανταγωνισμος αυξανεις τα qualifications σου.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tomorrow (28 Νοέ. 2004 , 23:14)

 

συγνωμη αλλα κατα την γνωμη μου αγαπητε βαμπυρ δεν ειναι κακο να κανεις μια αιτηση γιατι απλα ειναι μια ευκαιρια αν εστω 1 στο εκατομυριο κληρωθεις να σου δωθει η δυνατοτητα να εγγραφεις σε ενα Πανεπιστημιακο Προγραμμα με e-learning.

 

Τωρα για το αν ενα πτυχιο σε σωζει σηκωνει μεγαλη συζητηση.

Η αποψη μου ειναι αν καποιος εχει την επιθυμια να σπουδασειε να αντικειμενο δεν μπορεις να του πει οτι κακως προσπαθει ενα πτυχιο.

Πριν παρεις το πτυχιο πρεπει να εχεις ενα ελαχιστο επιπεδο γνωσεωνν.

Οταν εγγραφεσαι σε ενα Πανεπιστημιακο Προγραμμα πιστοπιουνται οι γνωσεις σου.

 

Δεν βλέπω να διαφωνούμε πουθενά.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

de boro na diavazo malakies.

 

kaneis de sas eipe na pate na graftite sto eap.

 

apo fetos ksekinisa stin pliroforiki kai eimai efxaristimenos.

einai 600e to mathima, boro na ta antekso mono an kopso alles sinithies pou den mou einai toso aparetites.

 

mias kai milame gia sinithies, kathe pote allazete kinito paidia mou?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...