Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολοι για την ιδια ROM λεμε

 

μηπως εχει βγει καμμια καλυτερη?.... δυσκολα? :confused:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια να ρωτησω κατι

ειμαι αρχαριος με τους υπολογιστες και δεν μπορω να βγαλω ακρη με το κινητο πλεον.εχει γινει πολυ αργο,δεν μπορει να συνγχρονιστει πληρως με το outlook

θα ηθελα πολυ να κανω αναβαθμιση στα 6,5αλλα δεν νομιζω οτι θα τα καταφερω.

εαν καποιος ειναι προθυμος να το κανει για μενα ας μου pm

μην με παρεξηγησει κανεις.

αλλα θεωρω αμαρτια να το παρατησω και δεν εχω να δωσω αλλα 500 ευρω για νεο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,χρειαζομαι τα φωτα σας!θελω καποιος που γνωριζει να μου πει πως ανοιγω ενα αρχειο .ini (π.χ destinator.ini) για να αλλαξω καποιεσ ρυ8μισεις!ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια σας παιδια,χρειαζομαι τα φωτα σας!θελω καποιος που γνωριζει να μου πει πως ανοιγω ενα αρχειο .ini (π.χ destinator.ini) για να αλλαξω καποιεσ ρυ8μισεις!ευχαριστω!

 

Πέρασε το στο PC σου όπου θα το επεξεργαστείς με το Notepad και μετά το ξαναπερνάς στη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το στο PC σου όπου θα το επεξεργαστείς με το Notepad και μετά το ξαναπερνάς στη συσκευή σου.

 

1000 ευχαριστω για τις αμεσες βοη8ειες σου athanasso77!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry που το εγραψα σε αλλο thread και ας μπουμε στο θεμα. :X

Καταρχην ενα μεγαλο γεια στη παρεα. :D

Θα ηθελα με την σειρα μου να κανω μια ερωτηση.:(

Ειμαι κατοχος ενος HTC Diamond και θα ήθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να κλειδωνει την οθονη ειτε αν ειναι κλειστη η συσκευη και πας να την ανοιξης, ειτε αν ειναι ανοιχτη και δεν θες να δουν τα αρχεια σου ( επαφες, προγραμματα, μενου κτλ).

Δεν ξερω αν εχει απαντηθει το ερωτημα μου αλλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες και οσες μπορεσα να διαβασω δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου.

Ευχαριστω παιδες εκ των προτερων..

Edited by badboy72
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου υπάρχει η σχετική επιλογή που μπορείς να ενεργοποιήσεις ούτως ώστε όταν σβήνει η οθόνη να κλειδώνει και να χρειάζεται κωδικό για να ξεκλειδώσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μηπως φιλε athanaso77 μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος????

 

Δυστυχώς δεν έχω εδώ και αρκετό καιρό αυτή τη συσκευή για να σου πω ακριβώς που θα πας αλλά με λίγο ψάξιμο είμαι σίγουρος πως θα το βρεις.

 

1.09.25.23

52.51.25.26h

2.03.00.00

 

Να υποθέσω ότι έχεις δηλαδή την 2.03.401 την official, σωστά; (Θα το δεις στο Device information στις ρυθμίσεις)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω εδώ και αρκετό καιρό αυτή τη συσκευή για να σου πω ακριβώς που θα πας αλλά με λίγο ψάξιμο είμαι σίγουρος πως θα το βρεις.

 

 

 

Να υποθέσω ότι έχεις δηλαδή την 2.03.401 την official, σωστά; (Θα το δεις στο Device information στις ρυθμίσεις)

2.03.401.2

Link to comment
Share on other sites

Και ποια η διαδικασια για να αλλαξεις Rom και που την βρισκεις την καινουργια καθοτι λιγο ασχετος :O:O για το συγκεκριμμενο θεμα.. (δεν το εχω ξανακανει)
Link to comment
Share on other sites

http://www.htc.com.gr/download.html

http://www.imobile.gr/downloads.php?do=file&id=71 τα ελληνικα

κατεβαζεις την ρομ και τα ελληνικα.συνδεεις το κινητο με το pc .περνας την ρομ μετα τα ελληνικα και μετα κανεις ενα hard reset για να κατσουν καλα τα αρχεια

εδω μπορεις να βρεις/μαθεις αρκετα http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=428

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
...και η official rom πάνω στην οποία θα μπουν τα ελληνικά που δίνονται ακριβώς από πάνω: http://www.imobile.gr/downloads.php?do=file&id=79

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα των κατόχων Diamond και των Windows mobile γενικότερα.

Μόλις πριν από μισή ώρα πήρα στα χέρια μου ένα μεταχειρισμένο ΗTC Diamond από Αγγλία:yahoo:,και για πρώτη φορά θα ασχοληθώ με συσκευή της HTC και με Windows Mobile.Μέχρι σήμερα είχα γνώση μόνο από Symbian συσκευές,καθ'ότι κάτοχος του Nokia 5800!

To τηλέφωνο είναι σε καλή κατάσταση,με μερικές γρατζουνιές μόνο και ο πρώην ιδιοκτήτης δίνει και τρεις μήνες εγγύηση:rolleyes:Το έχω βάλει να φορτίσει,αφού ήταν άδεια η μπαταρία εντελώς,περιμένοντας με ανυπομονησία να το σκαλίσω!

Σαν αρχάριος λοιπόν στα Windows Mobile δεν ξέρω την τύφλα μου!Τι πρέπει να κάνω αρχικά,δεδομένου του γεγονότος ότι το τηλέφωνο ανήκε σε πρώην κάτοχο;Σίγουρα format στη μνήμη να σβηστεί ότι έχει αφήσει ο προηγούμενος φαντάζομαι...

Από κει και πέρα,έχω κατεβάσει κάποιες εφαρμογές,όμως δεν ξέρω ποιές είναι must για το τηλέφωνο.Επίσης έχω διαβάσει για cooked ROMS που μπορεί να περάσει κάποιος,αλλά θα ήθελα κάποια link(για αρχάριους:lol:)για το πως φλασάρεται η συσκευή με Hard SPL και τέτοια ώστε μην κάνω καμιά πατάτα και μείνω με τούβλο αντί για τηλέφωνο:D.

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει 90 σελίδες απ' το παρόν thread(τις 90 πρώτες) και έχω καταλάβει τα εξής:

1)Το τηλέφωνο δεν μπορεί να δεχτεί ελληνική ROM της ACE,λόγω ασυμβατότητας ΙΜΕΙ.

2)Η μπαταρία είναι για κλάματα και δεν αντέχει ούτε 2 μέρες με συχνή χρήση.Έχω βρει ήδη μια μεγαλύτερη όμως,αλλά θα πρέπει να συμβιβαστώ με την αναπόφευκτη αύξηση του όγκου της συσκευής:(.

3)Το GPS του τηλεφώνου είναι αρκετά καλό και κλειδώνει γρήγορα.(Βασικό για μένα!)

4)Η μνήμη του τηλεφώνου είναι στανταρ(4 GB) και δεν δέχεται επέκταση,βλέπω όμως ότι δεν αναφέρεται συχνά,πράγμα που σημαίνει ότι κανείς δεν την έχει γεμίσει:ninja:.Εννοώ με εφαρμογές πάντα,γιατί αν κάποιος πλακώσει και ρίξει mp3 και ταινίες θα τιγκάρει στο άψε-σβήσε!Αλήθεια,έχει βρεθεί κάποιο τρυκ ώστε να μεγαλώσει καθόλου η υπάρχουσα μνήμη,ή πρόκειται για θέμα hardware και δεν αλλάζει;

Μάλλον είμαι καλός μαθητής εεε;;:D

Βασικά το τηλέφωνο το πήρα μόνο και μόνο για να γνωρίσω το θαυμαστό κόσμο των Windows Mobile,εξ'ου και το μεταχειρισμένο...

 

athanaso77 μάλλον έχεις πολύ δουλειά.Συγγνώμη για το κατεβατό(σεντόνι!),αλλά έτσι είναι οι νιούφηδες!!

 

Υ.Γ. Οι εφαρμογές που είναι γραμμένες για WM 2003 και 2005 παίζουν όλες στα 6.1 που φοράει η συσκευή?:O

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καταρχήν καλορίζικο. ;)

 

Πριν αρχίσεις να στήνεις τη συσκευή σου καλό είναι να κάνεις ένα hard reset.

 

Καλό είναι επίσης να πας στις ρυθμίσεις και να δεις εάν η συσκευή σου φοράει official rom ή όχι. Απλά πες μας τι γράφει στο About και στο Device information.

 

Για ότι έχει να κάνει με cooked roms τα πάντα υπάρχουν εδώ. Θα χρειαστεί να διαβάσεις λίγο για να δεις τι γίνεται.

 

Τέλος οι πρώτες διαπιστώσεις σου σχετικά με την συσκευή είναι εύστοχες. Για ότι άλλο χρειαστείς, σίγουρα έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες και... εδώ είμαστε! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλορίζικο. ;)

 

Πριν αρχίσεις να στήνεις τη συσκευή σου καλό είναι να κάνεις ένα hard reset.

 

Καλό είναι επίσης να πας στις ρυθμίσεις και να δεις εάν η συσκευή σου φοράει official rom ή όχι. Απλά πες μας τι γράφει στο About και στο Device information.

 

Για ότι έχει να κάνει με cooked roms τα πάντα υπάρχουν εδώ. Θα χρειαστεί να διαβάσεις λίγο για να δεις τι γίνεται.

 

Τέλος οι πρώτες διαπιστώσεις σου σχετικά με την συσκευή είναι εύστοχες. Για ότι άλλο χρειαστείς, σίγουρα έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες και... εδώ είμαστε! ;)

 

Λοιπόν...Έκανα hard reset όπως μου έδειξες και στο About γράφει:

Windows Mobile 6.1 Professional

CE OS 5.2.19591.1.1.6

.

.

.

Processor: MSM7201A-528 MHz

Memory: 113.32 MB

Expansion slot: Not in use

 

ενώ στο Device Information:

ROM version: 1.37.405.1WWE

ROM date: 06/12/08

Radio version: 1.20 Olinex

Protocol version: 52.26a.25.09H

 

 

Εν τω μεταξύ προσπαθώ να κάνω Windows Update,ψάχνει,ψάχνει και δε βρίσκει τίποτα...

Edited by jhonny
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

 

Καταρχήν η συσκευή σου έχει ξεκλειδωθεί για να παίρνει οποιαδήποτε rom και πέραν της official. Σε αυτή τη φάση είσαι εκτός εγγύησης. Μπορείς να την ξανακλειδώσεις αν θέλεις για ανάκτηση της εγγύησης με πληροφορίες που θα βρεις εδώ.

 

Επίσης η συσκευή σου φοράει παλαιά έκδοση. Συνιστώ να βάλεις την τελευταία που θα βρεις εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα επίσης ότι,ενώ επιλέγω να συνδεθεί με Wi-Fi που έχω διαθέσιμο,συνδέεται παράλληλα και με 3G:( πράγμα το οποίο δεν θέλω επ'ουδενί λόγω των υπέρογκων χρεώσεων.Πως γίνεται να το απενεργοποιήσω εντελώς το 3G και το HSDPA και να συνδέομαι μόνο με Wi-Fi;
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα επίσης ότι,ενώ επιλέγω να συνδεθεί με Wi-Fi που έχω διαθέσιμο,συνδέεται παράλληλα και με 3G:( πράγμα το οποίο δεν θέλω επ'ουδενί λόγω των υπέρογκων χρεώσεων.Πως γίνεται να το απενεργοποιήσω εντελώς το 3G και το HSDPA και να συνδέομαι μόνο με Wi-Fi;

 

συνδέεται παράλληλα και με gprs θελεις να πεις .κατεβασε αυτο http://htcdriver.com/index.php?page=nodata

κανε εγκατασταση και κανε disable to internet και δεν θα ξαναεχεις προβλημα

edit: τωρα ειναι ok

Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

συνδέεται παράλληλα και με gprs θελεις να πεις .κατεβασε http://αυτο κανε εγκατασταση και κανε disable to internet και δεν θα ξαναεχεις προβλημα

Σ'ευχαριστώ,αλλά το link είναι νεκρό:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει κάποιος, όταν γράφεις με το finger keybord 2 μήνυμα και το στέλνεις κάποιοι παραλήπτες δεν μπορούν να το διαβάσουν γιατί αντί για γράμματα βγάζει ερωτηματικα.

Υπάρχει άλλο πληκτρολόγια σαν του iphone που γράφει ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...