Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τις κάρτες V Pay. Μπορεί κανείς να τις χρησιμοποιήσει σε τράπεζες και καταστήματα κανονικά όπως τις κάρτες Maestro ή υπάρχουν περιορισμοί ή μάλλον λιγότερα καταστήματα;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κλασικό και χρησιμοποιείται από την ΤτΕ σε όλες τις τράπεζες για κάθε νέο προϊόν εδώ και 2 χρόνια περίπου.

 

491f9ce832cd7e617c9ebfe3ed53096e.jpg

 

 

 

To τι δουλειά κάνεις νομίζω φαίνεται ακριβώς και είναι υποχρεωτικό να γράψεις το επάγγελμα . φαίνεται εξάλλου και από τη μισθοδοσία που πηγαίνεις. Το σκοπό του λογαριασμού πράγματι σε κάποιες τράπεζες συνηθίζουν να το ρωτάνε εδώ και πολλά χρόνια. Πχ στο winbank στην Πειραιώς έχω εναν λογαριασμό "Αξίζει" εδώ και κάποια χρόνια και στις πληροφορίες γράφει σκοπός του λογαριασμού : αποταμίευση

Οι τράπεζες θέλουν να γνωρίζουν αν κάποιος είναι πολιτικό πρόσωπο για να μην μπορεί ο καθένας να κάνει κατάθεση που μπορεί αυριο να χρησιμοποιηθεί για πολιτικούς λόγους (χρηματισμό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόνο με μια Cosmote prepaid Mastercard που έχω από εθνική, μπορώ να πάρω κωδικούς e-banking;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόνο με μια Cosmote prepaid Mastercard που έχω από εθνική, μπορώ να πάρω κωδικούς e-banking;

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω όχι. Αλλά τι να το κάνεις κι όλας? Αφού ειδικά αυτή η κάρτα έχει δική της εφαρμογή που παρακολουθείς από εκεί τις κινήσεις της ή κάνεις πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και χρόνια λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική και πλέον μπαίνει η μισθοδοσία μου εκεί. Μπορώ να μετατρέψω το λογαριασμό σε Μισθοδοτικό Plus ή πρέπει να ανοίξω νέο λογαριασμό? Είδα τα πλεονεκτήματα του συγκεκριμένου λογαριασμού, αλλά με δεδομένο ότι δεν χρησιμοποιώ πιστωτική και δεν έχω δάνειο, είδα ελάχιστα άλλα πλεονεκτήματα (οπότε δεν έχω κίνητρο να ανοίξω νέο λογαριασμό).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω όχι. Αλλά τι να το κάνεις κι όλας? Αφού ειδικά αυτή η κάρτα έχει δική της εφαρμογή που παρακολουθείς από εκεί τις κινήσεις της ή κάνεις πληρωμές.

 

Προσπαθώ να αλλάξω κινητό στο i-bank pay και δεν αλλάζει. Από εθνική μου είπαν ότι χωρίς e-banking δεν βλέπουν την πλήρη καρτέλα μου και πρέπει να στείλω mail στο τμήμα πληροφορικής κλπ κλπ. Έλεγα μήπως γλίτωνα το σπασμένο τηλέφωνο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

geoponer ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα. Έστειλα email στα κεντρικά τους και είπαν δεν μπορούν να μου απαντήσουν και ότι θα πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα που άνοιξα τον λογαριασμό μου.

Ίσως την Πέμπτη να καταφέρω να πάω μια βόλτα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

στην Πειραιως παντως που ειχα το ιδιο θεμα(λογαριασμος μισθοδοσιας που "γυρισε" σε απλος μετα απο χρονια), ηθελε διαδικασια απο τον εργοδοτη για να θεωρηθει ως μισθοδοσιας.
Link to comment
Share on other sites

geoponer ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα. Έστειλα email στα κεντρικά τους και είπαν δεν μπορούν να μου απαντήσουν και ότι θα πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα που άνοιξα τον λογαριασμό μου.

Ίσως την Πέμπτη να καταφέρω να πάω μια βόλτα.

 

Λες και κάθε υποκατάστημα της ίδιας τράπεζας είναι διαφορετικη εταιρεία, και ισχύουν διαφορετικοί όροι... τραγικό. Σε κάθε περίπτωση, αν μάθεις κάτι σχετικό πες μου :-)

 

Εγώ δεν μπορώ να πάω εκεί που είχα ανοίξει τον λογαριασμό, γιατί πλέον μένω πολύ μακρυά. Θα δοκιμάσω τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών όμως.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και χρόνια λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική και πλέον μπαίνει η μισθοδοσία μου εκεί. Μπορώ να μετατρέψω το λογαριασμό σε Μισθοδοτικό Plus ή πρέπει να ανοίξω νέο λογαριασμό? Είδα τα πλεονεκτήματα του συγκεκριμένου λογαριασμού, αλλά με δεδομένο ότι δεν χρησιμοποιώ πιστωτική και δεν έχω δάνειο, είδα ελάχιστα άλλα πλεονεκτήματα (οπότε δεν έχω κίνητρο να ανοίξω νέο λογαριασμό).

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

 

 

 

Θα μετατραπεί αυτόματα σε μισθοδοτικος plus αν μπαίνει η μισθοδοσία εκεί . Πιο πολύ σε συμφέρει όμως ο τρεχούμενος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα μετατραπεί αυτόματα σε μισθοδοτικος plus αν μπαίνει η μισθοδοσία εκεί . Πιο πολύ σε συμφέρει όμως ο τρεχούμενος

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Εδώ και ένα χρόνο που μπαίνει η μισθοδοσία μου πάντως δεν έχει γίνει Μισθοδοτικός Plus, άρα υποψιάζομαι ότι δεν γίνεται αυτόματα - όλο και κάτι θα ζητήσουν ως δικαιολογητικό...

 

Όσο για τον τρεχούμενο δεν κατάλαβα τα πλεονεκτήματα που προσφέρει, αλλά θα το κοιτάξω περισσότερο. Σε ευχαριστώ.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός μορφή δεν αλλάζει, αλλά ανοίγεται καινούργιος μισθοδοσίας. Άλλωστε οι αριθμοι λογαριασμού έχουν και τον κωδικό προιόντος μέσα, οπότε μορφή δεν αλλάζει.
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός μορφή δεν αλλάζει, αλλά ανοίγεται καινούργιος μισθοδοσίας. Άλλωστε οι αριθμοι λογαριασμού έχουν και τον κωδικό προιόντος μέσα, οπότε μορφή δεν αλλάζει.

 

 

 

Δεν αλλάζει από τρεχούμενος σε ταμιευτηρίου . Από απλός τρεχούμενος σε τρεχούμενος μισθοδοτικος plus και από ταμιευτηρίου σε ταμιευτηρίου μισθοδοτικος plus αλλάζει. Εξάλλου αν έχεις μισθοδοτικο ταμιευτηρίου και δεν μπει μισθοδοσία για 2 μήνες αυτόματα γίνεται κλασικός ταμιευτηρίου .

 

Η διαφορά τρεχούμενου και ταμιευτηρίου είναι ότι ο πρώτος έχει και δυνατότητα υπερανάληψης με χαμηλό επιτόκιο αν το χρειαστείς να το ενεργοποιήσεις . Επίσης μια φορά το τρίμηνο θα λαμβάνεις δωρεάν statement με τις κινήσεις ενώ ο ταμιευτηρίου κινείται με το βιβλιάριο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχει βγαλει κανεις πιστωτική κάρτα; τι ελάχιστο όριο σας ζήτησαν και αν εχει βγαλει κάποιος φοιτητική πιστωτική ποσο ήταν το όριο που σας έδωσαν;
Link to comment
Share on other sites

Από απλός τρεχούμενος σε τρεχούμενος μισθοδοτικος plus και από ταμιευτηρίου σε ταμιευτηρίου μισθοδοτικος plus αλλάζει. Εξάλλου αν έχεις μισθοδοτικο ταμιευτηρίου και δεν μπει μισθοδοσία για 2 μήνες αυτόματα γίνεται κλασικός ταμιευτηρίου

 

Μίλησα πριν λίγο με την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής και επιβεβαίωσαν ότι ο αποταμιευτικός που έχω μπορεί να γίνει Μισθοδοτικός Plus αφύού προσκομίσω σε κατάστημα της τράπεζας μια σειρά δικαιολογητικών (που δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί ήμουν στο δρόμο και δεν μπορούσα να σημειώσω - ταυτότητα, λογαριασμό ΔΕΚΟ, λογαριασμό σταθερού ή κινητού, πρόσφατο εκκαθαριστικό και απόδειξη μισθοδοσίας ή βεβαίωση εργοδότη, ίσως να ξέχασα κάτι).

 

Μου διευκρίνησε ότι δεν μπορεί να ανοίξει νέος λογαριασμός (ούτε για το συγκεκριμένο λόγο) λόγω των capital controls.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και χρόνια λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική και πλέον μπαίνει η μισθοδοσία μου εκεί. Μπορώ να μετατρέψω το λογαριασμό σε Μισθοδοτικό Plus ή πρέπει να ανοίξω νέο λογαριασμό? Είδα τα πλεονεκτήματα του συγκεκριμένου λογαριασμού, αλλά με δεδομένο ότι δεν χρησιμοποιώ πιστωτική και δεν έχω δάνειο, είδα ελάχιστα άλλα πλεονεκτήματα (οπότε δεν έχω κίνητρο να ανοίξω νέο λογαριασμό).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

 

Καλημερα,

Λοιπον πηγα σε καταστημα και εγινε η αλλαγη του λογαριασμου απο απλο ταμιευτηριο σε "ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ-ΜΙΣΘΟΔ.PLUS ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ".

Χρειαζεται επικαιροποιηση τις καρτελας πελατη οποτε να εχεις μαζι σου:

Βιβλιαριο τραπεζης

Ταυτοτητα

Εκκαθαριστικο εφοριας

Αποδεικτικο μισθοδοσιας (εαν εισαι δημ. υπαλληλος) ή και βεβαιωση εργοδοτη (εαν εισαι ιδ. υπαλληλος)

λογ/μος δεκο (οτε, δεη κλπ)

 

Η ολη διαδικασια κρατησε 5-10 λεπτα το πολυ και γινεται επιτοπου η μετατροπη του λογ/μου.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Λοιπον πηγα σε καταστημα και εγινε η αλλαγη του λογαριασμου απο απλο ταμιευτηριο σε "ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ-ΜΙΣΘΟΔ.PLUS ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ".

Χρειαζεται επικαιροποιηση τις καρτελας πελατη οποτε να εχεις μαζι σου:

Βιβλιαριο τραπεζης

Ταυτοτητα

Εκκαθαριστικο εφοριας

Αποδεικτικο μισθοδοσιας (εαν εισαι δημ. υπαλληλος) ή και βεβαιωση εργοδοτη (εαν εισαι ιδ. υπαλληλος)

λογ/μος δεκο (οτε, δεη κλπ)

 

Η ολη διαδικασια κρατησε 5-10 λεπτα το πολυ και γινεται επιτοπου η μετατροπη του λογ/μου.

 

 

Εγώ που τον είχα ανοίξει σαν λογαριασμό μισθοδοσίας μόλις έμεινα 2 μήνες άνεργος αλλαξε σε ταμιευτηρίου και μετά που έπιασα δουλειά δεν ασχολήθηκα. Δεν μου ζητήθηκε από την δουλειά μου να είναι μισθοδοσίας αλλά έτσι κι αλλιώς νόμιζα ότι ήτανε. ισως κάποια στιγμή να παω να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τον είχα ανοίξει σαν λογαριασμό μισθοδοσίας μόλις έμεινα 2 μήνες άνεργος αλλαξε σε ταμιευτηρίου και μετά που έπιασα δουλειά δεν ασχολήθηκα. Δεν μου ζητήθηκε από την δουλειά μου να είναι μισθοδοσίας αλλά έτσι κι αλλιώς νόμιζα ότι ήτανε. ισως κάποια στιγμή να παω να το αλλάξω.

 

Μετά που δεν πιστώνεται η μισθοδοσία αλλάζει σε ταμιευτηρίου γιατί ο τρεχούμενος επι μισθοδοσίας έχει προνόμια. Αλλά μετά δεν αλλάζει σε τρεχούμενο

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός μισθοδοτικός PLUS επιλέγεται από τον πελάτη αν θα είναι Ταμιευτηρίου - Μισθοδοτικός PLUS ή Τρεχούμενος - Μισθοδοτικός PLUS. Και οι 2 είναι λογαριασμοί μισθοδοσίας.

 

Έχουν ακριβώς τα ίδια προνόμια .. καλύτερα επιτόκια κτλ.. με το μοναδικό επιπλέον πλεονέκτημα του δεύτερου η δυνατότητα ενεργοποίησης υπερανάληψης από το λογαριασμό κάτι που δεν γίνεται στον πρώτο. Επίσης ο τρεχούμενος δεν κινείται με βιβλιάριο αλλά έρχεται στη διεύθυνση έντυπο statement ανά 3-μηνο.

 

Αν για 2 μήνες συνεχόμενους δεν πιστωθεί μισθοδοσία τότε ο πρώτος μετατρέπεται σε Κλασικό Ταμιευτηρίου και ο δεύτερος σε απλό Τρεχούμενο με τα ίδια επιτόκια. Βέβαια η δυνατότητα υπερανάληψης παραμένει στον Τρεχούμενο

 

Αν και μου έχει τύχει σε απλό Τρεχούμενο και πρώην μισθοδοτικός PLUS να ξαναγίνεται μισθοδοτικός με μια άσχετη από μισθοδοσία πίστωση. οπότε ενεργοποιείται και το καλύτερο επιτόκιο

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αλλάξω κινητό στο i-bank pay και δεν αλλάζει. Από εθνική μου είπαν ότι χωρίς e-banking δεν βλέπουν την πλήρη καρτέλα μου και πρέπει να στείλω mail στο τμήμα πληροφορικής κλπ κλπ. Έλεγα μήπως γλίτωνα το σπασμένο τηλέφωνο.

 

Να στείλεις email και να αναφερεις λεπτομέρειες π.χ. όταν πήρες την κάρτα απο καταστημα Cosmote ποιο τηλέφωνο είχες δηλώσει και σε ποιο θέλεις να το αλλάξεις.Η αλλαγή μπορεί να γίνει επίσης απο κατάστημα Cosmote και Γερμανός. Επίσης στην εφαρμογή της Cosmote Prepaid υπάρχει η επιλογή "Αλλαγή Χρήστη Κάρτας" όπου πιθανών να μπορείς να αλλάξεις εσύ ή αυτός που στην έδωσε τον αριθμό τηλεφώνου.

δες και το συνδεσμο https://www.cosmote.gr/mobile/prepaidmastercard/faq.html

Link to comment
Share on other sites

Να στείλεις email και να αναφερεις λεπτομέρειες π.χ. όταν πήρες την κάρτα απο καταστημα Cosmote ποιο τηλέφωνο είχες δηλώσει και σε ποιο θέλεις να το αλλάξεις.Η αλλαγή μπορεί να γίνει επίσης απο κατάστημα Cosmote και Γερμανός. Επίσης στην εφαρμογή της Cosmote Prepaid υπάρχει η επιλογή "Αλλαγή Χρήστη Κάρτας" όπου πιθανών να μπορείς να αλλάξεις εσύ ή αυτός που στην έδωσε τον αριθμό τηλεφώνου.

δες και το συνδεσμο https://www.cosmote.gr/mobile/prepaidmastercard/faq.html

 

Τελικά ενώ ακόμα δείχνει το παλιό, έχει αλλάξει κανονικά και έκανα επιτυχώς δοκιμαστική συναλλαγή. Το νούμερο που ήθελα στο i-bank pay δεν είναι Cosmote, οπότε δεν έπρεπε να αλλάξει και αυτό της prepaid στην άλλη εφαρμογή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

η eurobank στην debit mastercard τι προμηθεια εχει για αγορες σε συναλλαγμα? Ισχυει το 2.5 ευρω ανα συναλλαγη?

ουτε στο τιμολόγιο βασικών εργασιων δε το βρηκα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η eurobank στην debit mastercard τι προμηθεια εχει για αγορες σε συναλλαγμα? Ισχυει το 2.5 ευρω ανα συναλλαγη?

ουτε στο τιμολόγιο βασικών εργασιων δε το βρηκα.

ΝΑΙ Ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος, ή εχει εμπειρια να μου πει, η αίτηση αμφισσβητησης συναλλαγης με πιστωτικη καρτα ποσο καιρό (συνηθως) μετα την αποστολη της επεξεργαζεται απο την Alpha Bank ?
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...