Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επειδη ειμαι καινουριος στις πιστωτικες...

 

Το χαρτι που μου στειλανε γραφει στα αριστερα -ελαχιστο ποσο 20ευρω- και δεξια -νεο υπολοιπο 206ευρω-

Αν δεν πληρωσω τα 206 και βαλω μονο 20 τι γινετε;

Αυριο ληγει ο λογαριασμος, αν περιμενω σε 2 η 3 μερες που θα εχω τα 200 και τα πληρωσω μετα την ληξη τι γινετε εκει;

 

Μπορει να ειναι κουφες οι ερωτησεις αλλα τωρα μπαινω στο "παιχνιδι" των πιστωτικων !!!

Link to comment
Share on other sites

παίδες για να βλέπω το υπόλοιπο του λογαριασμού μου στην εθνικη τράπεζα στο νετ θα πρέπει να πάω να ενεργοποιήσω την κάρτα απο την τράπεζα η για απλά να βλέπω το υπόλοιπω και μην κάνω μεταφορες? :confused:
Link to comment
Share on other sites

παίδες για να βλέπω το υπόλοιπο του λογαριασμού μου στην εθνικη τράπεζα στο νετ θα πρέπει να πάω να ενεργοποιήσω την κάρτα απο την τράπεζα η για απλά να βλέπω το υπόλοιπω και μην κάνω μεταφορες? :confused:

 

Δεν κατάλαβα ακριβως τι εννοείς.

Αν αναφέρεσαι σε πιστωτικές κάρτες το ebanking της εθνικής δεν δίνει τη δυνατότητα να τις βλεπεις online. Aν αναφέρεσαι σε λογαριασμούς καταθέσεων μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση δηλαδή είναι: Ποια η διαφορά αν αγοράσεις το κινητό τραβώντας εσύ τα χρήματα από την πιστωτική από το να σου τα τραβήξουν αυτοί; (εκτός από τα 3€ κόστος ανάληψης)

 

Η ανάληψη μετρητών από πιστωτική είναι από τα πιο ακριβά "χόμπυ" γιατί τοκίζονται από την πρώτη στιγμή οπότε μέχρι να έρθει ο λογαριασμός έχεις επιβαρυνθεί 30 μέρες το επιτόκιό σου όπως αναλύει και κάποιος λίγο πιο πάνω.

Επιπλέον έχεις την εφάπαξ προμήθεια (στην Πειραιώς μπορεί να είναι 3 ευρώ αλλά στη eurobank που έχω εγώ είναι 5...)

Πρόσφατα βρέθηκα σε περίπτωση που ένας μου έδινε έκπτωση για πληρωμή μετρητοίς που τα κάλυπτε όλα αυτά κι έτσι έκανα την ανάληψη αλλά αμέσως μετά πήγα σπίτι και πλήρωσα από web την κάρτα ώστε να χάσω μόνο την προμήθεια. Νομίζω είναι η μόνη περίπτωση στην οποία αξίζει να κάνεις ανάληψη από πιστωτική.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Στην Alphabank visa δεν έχει προμήθεια για ανάληψη μετρητών αρκεί να γίνει ανάληψη από atm's της alphabank.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Η ανάληψη μετρητών από πιστωτική είναι από τα πιο ακριβά "χόμπυ" γιατί τοκίζονται από την πρώτη στιγμή οπότε μέχρι να έρθει ο λογαριασμός έχεις επιβαρυνθεί 30 μέρες το επιτόκιό σου όπως αναλύει και κάποιος λίγο πιο πάνω.

Επιπλέον έχεις την εφάπαξ προμήθεια (στην Πειραιώς μπορεί να είναι 3 ευρώ αλλά στη eurobank που έχω εγώ είναι 5...)

Πρόσφατα βρέθηκα σε περίπτωση που ένας μου έδινε έκπτωση για πληρωμή μετρητοίς που τα κάλυπτε όλα αυτά κι έτσι έκανα την ανάληψη αλλά αμέσως μετά πήγα σπίτι και πλήρωσα από web την κάρτα ώστε να χάσω μόνο την προμήθεια. Νομίζω είναι η μόνη περίπτωση στην οποία αξίζει να κάνεις ανάληψη από πιστωτική.

 

Δηλαδη εστω οτι κανω αναληψη 500 Ευρω, και τα πληρωσω στο λογαριασμο μου δηλαδη 30 μερες μετα. Το επιτοκιο μου πες οτι ειναι 16%, αρα θα πληρωσω 80 ολοκληρα ευρω τοκο??????? :w00t: :w00t:

 

Αν κρινω απο το μηνυμα που ειδα λιγο πριν, δεν ισχυει κατι τετοιο αλλα θα χρεωθω καπου στα 7 Ευρω. Πως βγαινει αυτο ομως?

 

edit: Υπολογισα το επιτοκιο σαν μηνιαιο, οντας ασχετος απο πιστωτικες :O Τελικα ειναι λιγοτερα τα χρηματα απ'οσο νομιζα, δηλαδη για ωρα αναγκης αξιζει να δωσεις 7 Ευρω για να παρεις πχ 500. Μια χαρουλα :)

Link to comment
Share on other sites

Please απαντηστε μου να ξερω... ! :)

 

Αυριο ληγει ο λογαριασμος πληρωμης της πιστωτικης μου και δεν τον εχω πληρωσει ακομα... Αν δεν προλαβω ουτε αυριο τοτε τι γινετε αν ληξει;

Link to comment
Share on other sites

Please απαντηστε μου να ξερω... ! :)

 

Αυριο ληγει ο λογαριασμος πληρωμης της πιστωτικης μου και δεν τον εχω πληρωσει ακομα... Αν δεν προλαβω ουτε αυριο τοτε τι γινετε αν ληξει;

Απλά χρεώνεσαι τόκους υπερημερίας=κάτι ψιλολεπτά του ευρώ. Μην ανησυχείς. Όπως ακριβώς γίνεται και με τους κοινούς λογαριασμούς. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά χρεώνεσαι τόκους υπερημερίας=κάτι ψιλολεπτά του ευρώ. Μην ανησυχείς. Όπως ακριβώς γίνεται και με τους κοινούς λογαριασμούς. :)

 

Σ'ευχαριστω :)

Ειναι η 1η μου πιστωτικη και δεν ηξερα τι παιζει... :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβως τι εννοείς.

Αν αναφέρεσαι σε πιστωτικές κάρτες το ebanking της εθνικής δεν δίνει τη δυνατότητα να τις βλεπεις online. Aν αναφέρεσαι σε λογαριασμούς καταθέσεων μπορείς.

όχι πιστωτική. λογαριασμό ταμιευτηρίου... γίνεται?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω :)

Ειναι η 1η μου πιστωτικη και δεν ηξερα τι παιζει... :O

Μακαρι να ηταν τοσο απλα τα πραγματα!!! Το ελαχιστο ποσο που αναφερεται οτι πρεπει να πληρωσεις να φροντιζεισς ΠΑΝΤΑ να τον πληρωνεις εγκαιρα μεσα στο χρονο ληξης!!!Το να καθυστερησεις 1-2 μερες ειναι οκ απλα θα πληρωσεις τον τοκο υπερημεριας!Αν ομως καθυστερησεις "αρκετα", και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι εξαρταται απο το λογιστηριο της αντιιστοιχης τραπεζας οπου εβγαλες την πιστωτικη, τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σε στειλουν στον τειρεσια κ τοτε "κακομοιρη" μου δε σβηνεσαι με τπτ απο κει!!!!!

Οποτε το ελαχιστο ποσο το πληρωνετε ΠΑΝΤΑ στο χρονο σας για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο μετα!Ξερετε ποσες φορες λεω εγω να πληρωσω κατι τελευταια στιγμη κ εχει τυχει να το ξεχασω εντελως για πολλεςς μερες? Ευτυχως δεν ηταν ποτε κατι σε πιστωτικη δανειο κλπ

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν τοσο απλα τα πραγματα!!! Το ελαχιστο ποσο που αναφερεται οτι πρεπει να πληρωσεις να φροντιζεισς ΠΑΝΤΑ να τον πληρωνεις εγκαιρα μεσα στο χρονο ληξης!!!Το να καθυστερησεις 1-2 μερες ειναι οκ απλα θα πληρωσεις τον τοκο υπερημεριας!Αν ομως καθυστερησεις "αρκετα", και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι εξαρταται απο το λογιστηριο της αντιιστοιχης τραπεζας οπου εβγαλες την πιστωτικη, τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σε στειλουν στον τειρεσια κ τοτε "κακομοιρη" μου δε σβηνεσαι με τπτ απο κει!!!!!

Οποτε το ελαχιστο ποσο το πληρωνετε ΠΑΝΤΑ στο χρονο σας για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο μετα!Ξερετε ποσες φορες λεω εγω να πληρωσω κατι τελευταια στιγμη κ εχει τυχει να το ξεχασω εντελως για πολλεςς μερες? Ευτυχως δεν ηταν ποτε κατι σε πιστωτικη δανειο κλπ

 

 

Βασικα την παρασκευη εληξε και θα παω να το πληρωσω την Δευτερα δηλαδη μεθαυριο... (κι αυτο λογω του οτι καθηστερησαν απο τη δουλεια να με πληρωσουν :mad: )

Μην μου λες τετοια τωρα και μου παει το Weekend στραβα... :( :cry:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα την παρασκευη εληξε και θα παω να το πληρωσω την Δευτερα δηλαδη μεθαυριο... (κι αυτο λογω του οτι καθηστερησαν απο τη δουλεια να με πληρωσουν :mad: )

Μην μου λες τετοια τωρα και μου παει το Weekend στραβα... :( :cry:

Μην Ανυσυχεις .Δειχνουν δύο τρεις μέρες ανοχή .Στην CITIBANK πρεεπι να πληρώνω 14 του μηνα εγω πληρώνω ή 15 ή 16 μόλις πληρωθω .Π'οτέ δεν μου χρεώσανε ούτε ένα λεπτό τόκο παρόλο που καθυστερω μία δύο τρείς μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μην Ανυσυχεις .Δειχνουν δύο τρεις μέρες ανοχή .Στην CITIBANK πρεεπι να πληρώνω 14 του μηνα εγω πληρώνω ή 15 ή 16 μόλις πληρωθω .Π'οτέ δεν μου χρεώσανε ούτε ένα λεπτό τόκο παρόλο που καθυστερω μία δύο τρείς μέρες.

 

Σ'ευχαριστω που με ηρεμησες γιατι για 20 ευρω ειναι κριμα να μπει καποιος στον "Tειρεσια".

Αυριο 1ο πραγμα της ημερας ειναι να παω να πληρωσω αυτο το 20ευρω.. Πρωι πρωι με τα κοκορια !!! :)

Link to comment
Share on other sites

h citibank mono sthn periptwsh pou plirwneis olo to poso akoma kai an kathisterhseis 5 meres de sou bazei toko.allios o tokos trexei apo thn hmera ths sinallaghs opos to exei kai h ethnikh.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω που με ηρεμησες γιατι για 20 ευρω ειναι κριμα να μπει καποιος στον "Tειρεσια".

Αυριο 1ο πραγμα της ημερας ειναι να παω να πληρωσω αυτο το 20ευρω.. Πρωι πρωι με τα κοκορια !!! :)

 

Sadia ναι ειναι οντως οτι χειροτερο να σκεφτεσαι ολο το Σ/Κ την καρτα!! :lol:

Ναι πολλοι δειχνουν μεγαλη ανοχη που μπορει να φτανει και τις πολλες μερες αλλα δεν ειναι και ο κανονας αυτος....Επισης οταν μιλαω για μερες εννοω εργασιμες μερες οποτε απο παρασκευη μεχρι δευτερα ειναι η "επομενη" μερα αρα δεν τρεχει κ τιποτα....

Επισης ειναι οτι πιο "ηλιθιο" να μπει καποιος στις λιστες του τειρεσια για ενα μικρο ποσο πραγμα που θα τον στιγματισει για οτι αλλο παρει σε δανειο, καρτα κλπ με αποτελεσμα επιπλεον ταλαιπωρια του κ φυσικα μικροτερα σε εγκριση ποσα

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πόσο χρεωμένη είναι η κάρτα μου; Έχω Dynamic visa.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πόσο χρεωμένη είναι η κάρτα μου; Έχω Dynamic visa.

 

 

Φυσικά. Καλείς το 2103265000 (εξυπηρέτηση πελατων και ρωτάς).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πόσο χρεωμένη είναι η κάρτα μου; Έχω Dynamic visa.

Ναι

Πέρνεις 2103397167

πληκτρολογείς τον αριθμό της κάρτας και μετά σου ζητάει το έτος γεννήσεως

Σου δίνει τα πάντα .Υπόλοιπο .Τελευταία πληρωμή τελευταίες συναλλαγές κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πόσο χρεωμένη είναι η κάρτα μου; Έχω Dynamic visa.

Επίσης υπάρχει αυτόματη εξυπηρέτηση στο 210 3397167 όπου σου λέει το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας σου.. Οπότε πιστωτικό όριο-διαθέσιμο (το οποίο είναι το πραγματικό διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή) = ποσό που έχεις χρεώσει την κάρτα σου..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...