Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

τα κατεθεσα χθες απο γκισε.... Παντως στο web banking που παρεχει μου λεει πως οντως κατατεθηκαν τα χρηματα χθες και λεει ημερα τοκισμου την σημερινη. Αρα απο σημερα δεν επρεπε να ειναι οκ...? Μαλλον θα παρω αυριο τηλεφωνο αν δεν μπορεσω και αποψε....

 

Εγω δεν εχω προβλημα με τη visa electron της alpha bank, ισως ειναι η πιο ευρεως αποδεκτη electron στην Ελλαδα, σημερα. Κανε υπομονη μεχρι αυριο, ισως επειδη ειναι νεα καρτα, αλλιως παρε τους τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό πάντως να έφταιγε το site παρά η κάρτα... Αλήθεια σε πιο site δοκίμασες να τη χρησιμοποιήσεις;

 

 

Αν η κάρτα είναι Visa electron τότε αυτό υποψιάζομαι και εγώ. Δεν δέχονται τις electron όλα τα site

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις ως επιλογή VISA... πολλές φορές δε μου τη δεχόντουσαν ως electron visa Και όταν επέλεγα VISA προχωρούσε κανονικά η πληρωμή μέσω της κάρτας!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις ως επιλογή VISA... πολλές φορές δε μου τη δεχόντουσαν ως electron visa Και όταν επέλεγα VISA προχωρούσε κανονικά η πληρωμή μέσω της κάρτας!

 

Συμφωνω, αυτο ειναι ενα πολυ καλο tip!

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous simera parelava mia pistotiki (visa) apo tin interamerican kai einai tis nova bank. Exei pistotiko orio 600 euro. Mporo na tin xrisimopioiso kateutheian i xreiazetai kapoia energopoioisi?

 

Δεν χρειάζεται ενεργοποίηση .Εχώ την αντίστοιχή σε mastercard . Θα περιμένεις μόνο το pin σου.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Kαι το προβλημα λυθηκε.... Μετα απο ενα τηλεφωνημα στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν οτι η καρτα ειναι συνδεδεμενη με λαθος αριθμο λογαριασμου (ανυπαρκτο δυστυχως...!!!) Πρεπει να στειλω αυριο το πρωι ενα φαξ να το διορθωσουν....

 

Αληθεια αν ο αρ.λογαριασμου ηταν κανενος αλλου θα υπηρχε μπερδεμα μεγαλο εεε...?!!

Link to comment
Share on other sites

καλά πως το καταφέρατε αυτό? ο λογαριασμός ήταν ήδη ανοικτός ή τον άνοιξες με την κάρτα? και την ώρα που το αντιστοίχησαν δεν το τσέκαραν?
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο στο αντίγραφο της αίτησής σου είναι εκεί το λάθος?

 

Τι πατάτα είναι αυτή που κάνανε...

:down:

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω στη μοναδικη αιτηση που κρατω ειναι για ανοιγμα τραπ.λογαριασμου και ειναι ο σωστος. Μαλλον στην αιτηση για την χρεωστικη η @#$%^ συμπληρωσε λαθος τον αριθμο. Αφου δεν τον εβρισα και του ειπα ενα ''καλως....'' παλι καλα. Μπας και επρεπε να αντιδρασω αλλιως...?! Οκ μου ειπε τουλαχιστον οτι αυριο το απογευμα θα ειναι οκ.

 

Στις αιτησεις για την καρτα να ελεγχετε και εσεις τον αριθμο λογαριασμου μην τυχετε κανα παρομοιο....

Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking στο εξωτερικό, τι χρεώσεις έχετε συναντήσει στις εκάστοτε τράπεζες?

 

Μία φορά που μετέφερα ένα ποσό κάτω απο €1000 απο Eurobank σε τράπεζα του εξωτερικού, χρεώθηκα €5.

 

Για μεταφορά απο την Εθνική και την Alpha Bank τι χρεώσεις ισχύουν? Η φθηνότερη ποιά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυο electron visa μια απο Εθνικη και μια απο Αττικης και δεν μου κανει καμια δεκτη για αγορες στο ιντερνετ...!
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω μια από Αγροτική και μια από Εurobank και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με καμία από τις 2, όπου κι αν τις δοκίμασα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 βδομάδες χρησιμοποίησα επιτυχώς την electron visa της Alpha Bank για να αγοράσω εισιτήρια στην EasyJet. Επίσης παλιότερα τη χρησιμοποιούσα στο paypal. Μήπως έχει αλλάξει τίποτα τώρα τελευταία;... Πάντως κανονικά δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζετε πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυο electron visa μια απο Εθνικη και μια απο Αττικης και δεν μου κανει καμια δεκτη για αγορες στο ιντερνετ...!

 

Μηπως δεν εχει ccv? Δηλαδη μηπως στο χωρο της υπογραφης δεν εχει κατι νουμερα?

 

Πριν 2 βδομάδες χρησιμοποίησα επιτυχώς την electron visa της Alpha Bank για να αγοράσω εισιτήρια στην EasyJet. Επίσης παλιότερα τη χρησιμοποιούσα στο paypal. Μήπως έχει αλλάξει τίποτα τώρα τελευταία;... Πάντως κανονικά δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζετε πρόβλημα.

 

Με της αλφα παντου μου τη δεχονται, και οταν δε τη δεχονται τη βαζω σαν visa credit. Αν ειχες αγορασει παλαιοτερα απο την easyjet θα θυμασαι οτι τη δεχοταν μονο σαν visa credit και πληρωνες 3-4 ευρω εξτρα. Πριν καμια βδομαδα που αγορασα εισητηρια την δεχτηκε σαν visa electron κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλα τα εχω παρει αγρια. Οχι μονο μου κανανε την πατατια να συνδεσουν λαθος αριθμο και χρεωθηκα για να στειλω το φαξ να το διορθωσουν ,δεν εχουν κανει τιποτα ακομα παρ'οτι με διαβεβαιωναν οτι σημερα το απογευμα θα ειναι ενταξει. Επειδη δεν βλεπω καμια εξελιξη θα τους παρω να τους τα χωσω. Θα τους πω να μου βαλουν και το 1€ που χρεωθηκα! Αμαν πια. Θελω να δω τι θα πουν...
Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν εχει ccv? Δηλαδη μηπως στο χωρο της υπογραφης δεν εχει κατι νουμερα?

 

Εννοείς τα νουμερα που έχει στο πισω μερος? Αν ναι, τοτε υπαρχουν και στις δυο καρτες...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα νουμερα που έχει στο πισω μερος? Αν ναι, τοτε υπαρχουν και στις δυο καρτες...

 

Ναι αυτα εννοω. Ανοιξε ενα λογαριασμο στην αλφα τοτε και παρε μια electron.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυο electron visa μια απο Εθνικη και μια απο Αττικης και δεν μου κανει καμια δεκτη για αγορες στο ιντερνετ...!

 

 

εχω και γω αττικης την gift card και μεχρι τωρα μια χαρα μου δουλευει σε online αγορες και στοιχημα.

μηπως κανεις κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

file teokeh i ethniki hrewnei gia opoiodipote embasma se hwres tis eyrwpaikis enwsis kai se merikes alles perierges mono 0.50 eyrw aneksartita apo to poso. einai malista akribws i idia hrewsi me embasma se alli trapeza tou eswterikou. an eisai mesa k...leei...

 

basika molis mou irthe mia aporia pou prepei na psaksw. i ethniki mporei na steilei se arketes trapezes tou eswterikou lefta, alla den mporei na steilei stin agrotiki. an kanoume embasma sto ekswteriko kai baloume iban logariasmou tis ATE lete na doulepsei?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Σκέφτομαι να πάω να βγάλω μια χρεωστική καρτά και έχω μερικές απορίες:

 

1)Ο μοναδικός λόγος που θα την χρησιμοποιώ θα είναι μέσω internet.Τι θα πρέπει να προσέξω, και να ζητήσω, ώστε να την δέχονται στα internet sites?

 

2)Επειδη δεν δουλεύω ώστε να βγάλω πιστωτική υπάρχει περίπτωση να μην μου την βγάλουν γιαυτό το λόγο?

Υπάρχει δηλαδή κάποια προυπόθεση, όπως με τις πιστωτικές, για να βγάλεις χρεωστική κάρτα?

 

Αυτά για τώρα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Σκέφτομαι να πάω να βγάλω μια χρεωστική καρτά και έχω μερικές απορίες:

 

1)Ο μοναδικός λόγος που θα την χρησιμοποιώ θα είναι μέσω internet.Τι θα πρέπει να προσέξω, και να ζητήσω, ώστε να την δέχονται στα internet sites?

 

2)Επειδη δεν δουλεύω ώστε να βγάλω πιστωτική υπάρχει περίπτωση να μην μου την βγάλουν γιαυτό το λόγο?

Υπάρχει δηλαδή κάποια προυπόθεση, όπως με τις πιστωτικές, για να βγάλεις χρεωστική κάρτα?

 

Αυτά για τώρα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

 

1)Για να την αποδέχονται θα πρέπει η κάρτα να έχει από πίσω τον τριψήφιο αριθμό (ccv).

2) Δεν χρειάζεται να δουλεύεις το μόνο που χρειάζεται να έχεις λογαριασμό και να έχεις κάποια χρήμματα μέσα.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

1)Και κατά πόσο οι χρεωστικές τις Εθνικής το έχουν αυτό?

 

Το έχουν όλες ανεξαιρέτως ή θα πρέπει να το επισημάνω εγώ ότι το θέλω γιαυτό το σκοπό?

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1)Και κατά πόσο οι χρεωστικές τις Εθνικής το έχουν αυτό?

 

Το έχουν όλες ανεξαιρέτως ή θα πρέπει να το επισημάνω εγώ ότι το θέλω γιαυτό το σκοπό?

Μακριά από Εθνική και Εμπορική! :!: Δεν παρέχουν κάρτα χρεωστική για συναλλαγές μέσω ίντερνετ επειδή δεν δίνουν κάρτες VISA ELECTRON. Τέτοια κάρτα θα χρειαστείς. Και τέτοιες κάρτες δίνουν οι Πειραιώς (που στην προτείνω), η ALPHA, NOVA και άλλες που δεν γνωρίζω. Η Πειραιώς σε καλύπτει, έχω τέτοια και συναλλάσσομαι κανονικότατα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Όχι δε χρειάζονται χαρτιά και δικαιολογητικά, άλλωστε απλός καταθετικός λογαριασμός είναι. Ακόμα και για πιστωτική αν είσαι φοιτητής (έστω και αιώνιος) σου βγάζουν πιστωτική αν θέλεις με την επίδειξη του τριπτύχου και πιστωτικό όριο 900€. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...