Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Είχα διαβάσει ότι στην Πειραιώς , όταν κανείς κάποια αγορά και χρεώνεται ο λογαριασμός σου στέλνουν μήνυμα στο κινητο αλλα χρεώνεται .. Ξέρει κάποιος πόσο και πως μπορω να το απενεργοποιησω;

 

Το ποσό είναι η χρέωση δεν θυμάμαι θα το βρείτε όμως μέσα από στο e banking στις υπηρεσίες χρήστη στην κατηγορία alerts. Αν δεν έχεις e banking τηλεφώνησε στην εξυπηρέτηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω μια ερώτηση:

Είδα πως η Εθνική τράπεζα έχει 0.50 euro χρέωση για έμβασμα σε τράπεζα εξωτερικού μέσω e-banking.

To θέμα είναι πως αν στείλω σε λογαριασμό σε Αγγλική τράπεζα θα χρεωθώ extra για την μετατροπή συναλλάγματος 1%ο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω μια ερώτηση:

Είδα πως η Εθνική τράπεζα έχει 0.50 euro χρέωση για έμβασμα σε τράπεζα εξωτερικού μέσω e-banking.

To θέμα είναι πως αν στείλω σε λογαριασμό σε Αγγλική τράπεζα θα χρεωθώ extra για την μετατροπή συναλλάγματος 1%ο;

 

Πάνω στην ίδια θεματική των τραπεζικών εμβασμάτων στο εξωτερικό έχω κι εγώ μια αντίστοιχη απορία (και κανείς ακόμα και οι τράπεζες δεν μου την έχουν λύσει, καθώς καθ' ένας από αυτούς ορίζει την ίδια έννοια διαφορετικά).

 

συγκεκριμένα η απορία μου είναι : οι τράπεζες της Αγγλίας θεωρούνται Ε.Ε. Ή εκτός Ε.Ε.; Διότι όπως γνωρίζετε υπάρχει άλλη τιμολογιακή πολιτική για κάθε τράπεζα και για κάθε ευρωπαϊκό ή μη προορισμό ... Υπάρχει κι ένας κανονισμός ο 2560/2001, όπου σε αυτόν υποτίθεται ορίζουν ποιες χώρες ανήκουν σε ποια ομάδα, αλλά δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση..

 

Βλέπετε ο λόγος που ρωτάω είναι καθαρά οικονομικός , διότι θα έχω τελείως διαφορετική χρέωση στη συναλλαγή, την οποία ούτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι των τραπεζών αλλά ούτε και το e-banking των αντίστοιχων τραπεζών, μέσω του τιμολογίου του, μου έχει απαντήσει 100%

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες της Αγγλίας ανήκουν στην Ε.Ε. συγχρόνως όμως αφού το νόμισμα είναι διαφορετικό του ευρώ, υπάρχει προμήθεια μετατροπής από τη στιγμή που γίνεται μετατροπή νομίσματος.

 

Σε κάθε περίπτωση, εάν χρησιμοποιούμε e-banking, υπάρχει προσομοίωση και υπολογισμός εξόδων πριν την οριστικοποίηση του εμβάσματος.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Συχνά πυκνά έβλεπα κάτι κινήσεις "χρεωστικοί τόκοι" στους λογαριασμούς που διατηρώ στη eurobank (live, ταμιευτήριο). Επειδή οι χρεώσεις ήταν μικρές (0,01-0,20) δεν είχα δώσει σημασία. Νόμιζα ότι ήταν κάποιο πέναλτι επειδή δεν έκανα συχνά καταθέσεις. Ώσπου χθες έμαθα τι είναι αυτοί οι "χρεωστικοί τόκοι". Αυτή λοιπόν η χρέωση είναι "ποινή" από καταθέσεις που ενώ δεν έχουν φανεί στο λογιστικό υπόλοιπο, εμείς σπεύδουμε να τις διαχειριστούμε, είτε αυτό αφορά ανάληψη, είτε μεταφορά σε τρίτο, είτε αγορά με την χρεωστική κάρτα! Πιο αναλυτικά: αν έκανα κατάθεση μέσω ΑΤΜ σήμερα το πρωί, αυτή θα μετρηθεί το μεσημέρι της ίδιας μέρας και θα περαστεί στο διαθέσιμο υπόλοιπο. Εφόσον περαστεί στο διαθέσιμο, εγώ μπορώ να την εκμεταλλευτώ (έχω τη δυνατότητα αλλά...). Εκείνο που δεν γνωρίζω εγώ και πολύς κόσμος που έχει πάρε δώσε με την εν λόγω τράπεζα είναι ότι όσο εμείς εκμεταλλευόμαστε τα χρήματα που καταθέσαμε, η τράπεζα μας χρεώνει! Κι αυτό γιατί στο λογιστικό υπόλοιπο, η κατάθεση από ΑΤΜ φαίνεται την επόμενη εργάσιμη μέρα! Και μη νομίζετε ότι η χρέωση είναι πάντα τόσο μικρή (0,01-0,20). Η χρέωση είναι βάση το κεφάλαιο που χρησιμοποιείται * μερες (που υπολοίπονται ως την ημ/νια αξίας)*χρεωστικο επιτόκιο 10% /365. Προσοχή λοιπόν γιατί αν ας πούμε κάποιος καταθέσει σε ΑΤΜ Παρασκευή πρωί 3000, αυτά θα φανούν διαθέσιμα το μεσημέρι της ίδιας μέρας αλλά στο λογιστικό θα φανούν τη Δευτέρα! Αν στο μεσοδιάστημα "πειραχθούν", αν π.χ. την Παρασκευή μεταφερθούν σε λογ/σμο τρίτου, οι χρεωστικοί τόκοι μόνο από αυτή την κίνηση θα είναι 2,47€! Κι αν υποθέσουμε ότι αυτό ίσως επαναληφθεί κι άλλες φορές εντός του μήνα, η χρέωση μπορεί να ανέβει σημαντικά.

 

Δεν γνωρίζω αν αυτό συμβαίνει και σε άλλες τράπεζες. Στην πειραιώς ξέρω ότι σίγουρα δεν συμβαίνει γιατί αμέσως μόλις περάσει μια κατάθεση στο διαθέσιμο υπόλοιπο, περνάει και στο λογιστικό. Μιλάμε για τακτικές ληστρικές που είναι απορίας άξιο πώς κανένα δικαστήριο δεν έχει πάρει μια καταδικαστική απόφαση τόσα χρόνια γι αυτό το θέμα.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Συχνά πυκνά έβλεπα κάτι κινήσεις "χρεωστικοί τόκοι" στους λογαριασμούς που διατηρώ στη eurobank (live, ταμιευτήριο). Επειδή οι χρεώσεις ήταν μικρές (0,01-0,20) δεν είχα δώσει σημασία. Νόμιζα ότι ήταν κάποιο πέναλτι επειδή δεν έκανα συχνά καταθέσεις. Ώσπου χθες έμαθα τι είναι αυτοί οι "χρεωστικοί τόκοι". Αυτή λοιπόν η χρέωση είναι "ποινή" από καταθέσεις που ενώ δεν έχουν φανεί στο λογιστικό υπόλοιπο, εμείς σπεύδουμε να τις διαχειριστούμε, είτε αυτό αφορά ανάληψη, είτε μεταφορά σε τρίτο, είτε αγορά με την χρεωστική κάρτα! Πιο αναλυτικά: αν έκανα κατάθεση μέσω ΑΤΜ σήμερα το πρωί, αυτή θα μετρηθεί το μεσημέρι της ίδιας μέρας και θα περαστεί στο διαθέσιμο υπόλοιπο. Εφόσον περαστεί στο διαθέσιμο, εγώ μπορώ να την εκμεταλλευτώ (έχω τη δυνατότητα αλλά...). Εκείνο που δεν γνωρίζω εγώ και πολύς κόσμος που έχει πάρε δώσε με την εν λόγω τράπεζα είναι ότι όσο εμείς εκμεταλλευόμαστε τα χρήματα που καταθέσαμε, η τράπεζα μας χρεώνει! Κι αυτό γιατί στο λογιστικό υπόλοιπο, η κατάθεση από ΑΤΜ φαίνεται την επόμενη εργάσιμη μέρα! Και μη νομίζετε ότι η χρέωση είναι πάντα τόσο μικρή (0,01-0,20). Η χρέωση είναι βάση το κεφάλαιο που χρησιμοποιείται * μερες (που υπολοίπονται ως την ημ/νια αξίας)*χρεωστικο επιτόκιο 10% /365. Προσοχή λοιπόν γιατί αν ας πούμε κάποιος καταθέσει σε ΑΤΜ Παρασκευή πρωί 3000, αυτά θα φανούν διαθέσιμα το μεσημέρι της ίδιας μέρας αλλά στο λογιστικό θα φανούν τη Δευτέρα! Αν στο μεσοδιάστημα "πειραχθούν", αν π.χ. την Παρασκευή μεταφερθούν σε λογ/σμο τρίτου, οι χρεωστικοί τόκοι μόνο από αυτή την κίνηση θα είναι 2,47€! Κι αν υποθέσουμε ότι αυτό ίσως επαναληφθεί κι άλλες φορές εντός του μήνα, η χρέωση μπορεί να ανέβει σημαντικά.

 

Δεν γνωρίζω αν αυτό συμβαίνει και σε άλλες τράπεζες. Στην πειραιώς ξέρω ότι σίγουρα δεν συμβαίνει γιατί αμέσως μόλις περάσει μια κατάθεση στο διαθέσιμο υπόλοιπο, περνάει και στο λογιστικό. Μιλάμε για τακτικές ληστρικές που είναι απορίας άξιο πώς κανένα δικαστήριο δεν έχει πάρει μια καταδικαστική απόφαση τόσα χρόνια γι αυτό το θέμα.

 

Με λιγα λογια ενω δεν είχαν γινει ακομα διαθέσιμα τα χρηματα που κατέθεσες εσυ τα έκανες ανάληψη.

 

Προφανώς βεβαια ηταν και τα μονα χρήματα που 'θα'ειχε ο λογαριασμός, αυτό λέγετε υπερανάληψη και τιμωρείται με αυστηρές ποινές(επιτοκίων :p) απο όλες τις τράπεζες.

 

Μπορείς να πας στην τράπεζα σου και να τους πεις να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα υπερανάληψης, ετσι δεν θα μπορείς (αθελα σου) να κάνεις καμια συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια ενω δεν είχαν γινει ακομα διαθέσιμα τα χρηματα που κατέθεσες εσυ τα έκανες ανάληψη.

 

Προφανώς βεβαια ηταν και τα μονα χρήματα που 'θα'ειχε ο λογαριασμός, αυτό λέγετε υπερανάληψη και τιμωρείται με αυστηρές ποινές(επιτοκίων :p) απο όλες τις τράπεζες.

 

Μπορείς να πας στην τράπεζα σου και να τους πεις να σου αφαιρέσουν το δικαίωμα υπερανάληψης, ετσι δεν θα μπορείς (αθελα σου) να κάνεις καμια συναλλαγή.

 

αμα δεν ξερεις μην απαντας. Δεν ειναι υπεραναληψη, είναι το βαλερ και ισχυει σε καταθέσεις μεσω ατμ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν ξερεις μην απαντας. Δεν ειναι υπεραναληψη, είναι το βαλερ και ισχυει σε καταθέσεις μεσω ατμ και μόνο.

 

Αλλα χρηματα ειχε μεσα ο λογαριασμος για να καλυψουν τις κινησεις που εκανες μεχρι αυτα που εβαλες απο το ατμ να ειναι διαθεσιμα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα χρηματα ειχε μεσα ο λογαριασμος για να καλυψουν τις κινησεις που εκανες μεχρι αυτα που εβαλες απο το ατμ να ειναι διαθεσιμα?

 

όχι. Τα χρηματα που καταθετεις μεσω ATM έχουν βαλέρ στην Eurobank 2 μέρες . Δηλαδή καταθέτεις εσύ ένα 20αρι την παρασκευή σε φακελάκι (κανενα της eurobank δεν υποστηριζει online καταθεση εκτος και αν κανω λαθος). Τα χρηματα θα προστεθούν στο λογαριασμό την επόμενη το μεσημέρι. Αν εσύ πας αμέσως μόλις προστεθουν στο λογαριασμο σου και τα αφαιρέσεις, θα έχεις ποινή, γιατί δεν τα άφησες μεσα για δύο μέρες. Δηλαδή στη eurobank καταθέσεις μεσω atm πρέπει να μεινουν μεσα δυο μερες χωρις αναληψη κινηση η πληρωμη αλλου ειδους οφειλών. Αμα δεις στο ebanking λέει ημερομηνια συναλλαγης, ημερομηνια αξίας/τοκοφορίας. Την επομενη της ημερομηνιας τοκοφοριας μπορεις να τα εισπραξεις.

 

ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Eurobank.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείετε να κάνεις ανάληψη ή να μεταφέρεις χρήματα σε άλλον πριν τα καταμετρήσουν ,

Αυτο που συμβαίνει είναι όταν κάνεις κατάθεση σε ταμείο και τα μεταφέρεις πριν την επόμενη ημέρα ή αν μπει ο μισθός από το απόγευμα της προηγούμενης και τα σηκώσεις

Τώρα χρεώσεις 0,01 -0,20 δεν τις λές και ληστρικές. Υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση μέσω ΑΤΜ φαίνεται αμέσως ως λογιστικό υπόλοιπο, και δεν είναι διαθέσιμα.

 

Τα ΑΤΜ της eurobank δέχονται τα χρήματα με φάκελο οπότε δεν είναι online κατάθεση για να είναι και αμέσως διαθέσιμα.

 

Και είναι φυσικό, αφού μπορώ να βάλω άδειο φάκελο και να πληκτρολογήσω πχ ότι έκανα κατάθεση 5.000€.

 

Θα μου έδινε ποτέ το δικαίωμα κάποια τράπεζα αυτά τα χρήματα να τα χρησιμοποιήσω;

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

όχι. Τα χρηματα που καταθετεις μεσω ATM έχουν βαλέρ στην Eurobank 2 μέρες . Δηλαδή καταθέτεις εσύ ένα 20αρι την παρασκευή σε φακελάκι (κανενα της eurobank δεν υποστηριζει online καταθεση εκτος και αν κανω λαθος). Τα χρηματα θα προστεθούν στο λογαριασμό την επόμενη το μεσημέρι. Αν εσύ πας αμέσως μόλις προστεθουν στο λογαριασμο σου και τα αφαιρέσεις, θα έχεις ποινή, γιατί δεν τα άφησες μεσα για δύο μέρες. Δηλαδή στη eurobank καταθέσεις μεσω atm πρέπει να μεινουν μεσα δυο μερες χωρις αναληψη κινηση η πληρωμη αλλου ειδους οφειλών. Αμα δεις στο ebanking λέει ημερομηνια συναλλαγης, ημερομηνια αξίας/τοκοφορίας. Την επομενη της ημερομηνιας τοκοφοριας μπορεις να τα εισπραξεις.

 

ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Eurobank.

 

Υπεραναλυψη δεν λεγετε αυτο?

 

Αφου τα χρηματα ειναι στο φακελακι μεσα στο μηχανημα και εσυ τα κανεις αναλυψη, τωρα πες το εσυ βαλερ. Το αποτελεσμα ειναι ενα και το αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Υπεραναλυψη δεν λεγετε αυτο?

 

Αφου τα χρηματα ειναι στο φακελακι μεσα στο μηχανημα και εσυ τα κανεις αναλυψη, τωρα πες το εσυ βαλερ. Το αποτελεσμα ειναι ενα και το αυτο.

 

Κάνεις λάθος και επιμένεις. Εντωμεταξύ η συζήτηση έχει πάει αλλού, σχεδόν έχει διαστρεβλωθεί αυτό που είπα.

Δεν είπα ότι έκανα ανάληψη τα χρήματα όσο αυτά είναι στο φάκελο! Άλλωστε αυτό δεν γίνεται σε καμία τράπεζα. Είπα ότι τα χρήματα εφόσον μετρηθούν από τον υπάλληλο (διαδικασία που γίνεται κάθε μεσημέρι) και περάσουν στο διαθέσιμο υπόλοιπο (επιτόπου περνούν στο διαθέσιμο υπόλοιπο μόλις μετρηθούν), εσύ μπορείς μεν να τα βγάλεις ή να κάνεις αγορές αλλά θα χρεωθείς επειδή δεν τα άφησες απείραχτα 2 μέρες! Έκανα λάθος στο ότι δεν φαίνονται απευθείας στο λογιστικό. Στο λογιστικό φαίνονται αμέσως μόλις γίνει η κατάθεση ενώ στο διαθέσιμο φαίνονται αμέσως μόλις μετρηθούν. Η "ποινή" όμως είναι ποινή αν δεν αφήσεις τα χρήματα 2 μέρες στο λογαριασμό ακόμη κι αν είναι διαθέσιμα την προηγούμενη μέρα!

 

Λανθασμένα αναφέρθηκε οτι αυτό συμβαίνει σε όλες τις τράπεζες. Η απάντηση είναι όχι. Τουλάχιστον σε Εθνική και Πειραιώς δεν συμβαίνει. Τα χρήματα του ΑΤΜ μόλις μετρηθούν από τον υπάλληλο, την ίδια στιγμή μπαίνουν στο διαθέσιμο υπόλοιπο και μπορείς να τα κάνεις ό,τι θέλεις (είναι και λογικό). Παράδειγμα, στην Πειραιώς ας πούμε ότι η κατάθεση έγινε Πέμπτη βράδυ. Παρασκευή πρωί (ή μεσημέρι, ανάλογα το κατάστημα) θα μετρηθούν και αμέσως είναι διαθέσιμα προς χρήση χωρίς καμία απολύτως ποινή. Αντίθετα στη eurobank, ενώ Παρασκευή μεσημέρι θα έχουν μετρηθεί και περάσει στο διαθέσιμο, αν τυχόν τα διαχειριστείς πριν τη Δευτέρα (πρέπει να περιμένεις ολόκληρο σ-κ), χρεώνεσαι! Μια εντελώς ληστρική τακτική που αν κρίνω απ' αυτά που γράφεις, δυστυχώς πολλοί ακόμη πελάτες της τράπεζας αυτής δεν το γνωρίζουν.

 

Vasileios, δεν μπορείς έτσι κι αλλιώς να κάνεις τίποτα πριν καταμετρηθεί η κατάθεση. Δεν ήταν αυτό το θέμα μου. Μιλάω για μετά την καταμέτρηση (που και πάλι τελικά δεν μπορείς στη eurobank).

Kι όπως εξήγησα, τα 0,20Ε εύκολα μπορεί να γίνουν 5, 10 ανάλογα με τα χρήματα που διαχειρίστηκες. Μήπως να το ξανασκεφτείς για το αν είναι ληστρική;

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μέσα κι άλλα λεφτά στον λογαριασμό σου, συμβαίνει η χρέωση που λες?

 

Δηλαδή έχω μέσα 100 ευρώ.

Βάζω στο ΑΤΜ άλλα 100 και το ίδιο βράδυ (αφού έχουν μετρηθεί) κάνω αγορές 90 ευρώ.

Εκεί τι γίνεται?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μέσα κι άλλα λεφτά στον λογαριασμό σου, συμβαίνει η χρέωση που λες?

 

Δηλαδή έχω μέσα 100 ευρώ.

Βάζω στο ΑΤΜ άλλα 100 και το ίδιο βράδυ (αφού έχουν μετρηθεί) κάνω αγορές 90 ευρώ.

Εκεί τι γίνεται?

 

Εκεί τίποτα. Αν έκανες αγορές άνω των 100, θα χρεωνόσουν. Αλλά λέμε ότι αυτό είναι εντελώς παράλογο (και μάλλον αποκλειστικότητα της eurobank) εφόσον τα χρήματα έχουν περάσει στο διαθέσιμο υπόλοιπο. Θα έπρεπε χωρίς καμία απολύτως χρέωση να τα κάνεις ό,τι θες.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί τίποτα. Αν έκανες αγορές άνω των 100, θα χρεωνόσουν. Αλλά λέμε ότι αυτό είναι εντελώς παράλογο (και μάλλον αποκλειστικότητα της eurobank) εφόσον τα χρήματα έχουν περάσει στο διαθέσιμο υπόλοιπο. Θα έπρεπε χωρίς καμία απολύτως χρέωση να τα κάνεις ό,τι θες.

 

Σορρυ για την επιμονή μου αλλα αυτο (εφόσον μετρηθούν από τον υπάλληλο (διαδικασία που γίνεται κάθε μεσημέρι) και περάσουν στο διαθέσιμο υπόλοιπο (επιτόπου περνούν στο διαθέσιμο υπόλοιπο μόλις μετρηθούν), εσύ μπορείς μεν να τα βγάλεις ή να κάνεις αγορές αλλά θα χρεωθείς επειδή δεν τα άφησες απείραχτα 2 μέρες!) πρωτη φορα το ακουω, χρήματα που ειναι διαθέσιμα να πρεπει να μείνουν αλλες 2 μερες πριν τα παρεις ! !

 

Τελος παντων

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την επιμονή μου αλλα αυτο (εφόσον μετρηθούν από τον υπάλληλο (διαδικασία που γίνεται κάθε μεσημέρι) και περάσουν στο διαθέσιμο υπόλοιπο (επιτόπου περνούν στο διαθέσιμο υπόλοιπο μόλις μετρηθούν), εσύ μπορείς μεν να τα βγάλεις ή να κάνεις αγορές αλλά θα χρεωθείς επειδή δεν τα άφησες απείραχτα 2 μέρες!) πρωτη φορα το ακουω, χρήματα που ειναι διαθέσιμα να πρεπει να μείνουν αλλες 2 μερες πριν τα παρεις ! !

 

Τελος παντων

 

Γι αυτό κι εγώ το έκανα θέμα, γιατί είναι ανίκουστο (και εντελώς παράλογο) να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον ας ενημερωθούν οι πελάτες της για αυτή την τακτική ώστε να προσέχουν τις κινήσεις τους!

 

Εγώ πλέον ασχολούμαι με τη eurobank μόνο για το πρόγραμμα επιστροφής. Πηγαίνω και καταθέτω χρήματα μόνο όταν είναι να βάλω καύσιμα σε συμβεβλημένο πρατήριο και να κερδίσω 3% ή αγορές σε συμβεβλημένο σουπερ μαρκετ κ.ο.κ. Καμία άλλη συναλλαγή.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό κι εγώ το έκανα θέμα, γιατί είναι ανίκουστο (και εντελώς παράλογο) να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον ας ενημερωθούν οι πελάτες της για αυτή την τακτική ώστε να προσέχουν τις κινήσεις τους!

 

Εγώ πλέον ασχολούμαι με τη eurobank μόνο για το πρόγραμμα επιστροφής. Πηγαίνω και καταθέτω χρήματα μόνο όταν είναι να βάλω καύσιμα σε συμβεβλημένο πρατήριο και να κερδίσω 3% ή αγορές σε συμβεβλημένο σουπερ μαρκετ κ.ο.κ. Καμία άλλη συναλλαγή.

 

Δεν σε αμφισβητώ, αλλα αν συνέβαινε κατι τετοιο δεν θα ειχε βουίξει το ιντερνετ και τα φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αμφισβητώ, αλλα αν συνέβαινε κατι τετοιο δεν θα ειχε βουίξει το ιντερνετ και τα φορουμ

 

Όπως φαίνεται, ο κόσμος δεν το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου έχει μία εταιρεία στο όνομα της. Μπορώ να πληρώσω τις οφειλές της εταιρείας προς την εφορία, με πιστωτική κάρτα που είναι στο όνομα μου, μέσω του live pay της Eurobank; Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα αφού θα φαίνεται ότι πλήρωσα εγώ; Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος αν παίζει κάποιο ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου έχει μία εταιρεία στο όνομα της. Μπορώ να πληρώσω τις οφειλές της εταιρείας προς την εφορία, με πιστωτική κάρτα που είναι στο όνομα μου, μέσω του live pay της Eurobank; Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα αφού θα φαίνεται ότι πλήρωσα εγώ; Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

Το έχω κάνει εγώ. Έχω πληρώσει πολλές οφειλές των δικών μου, μέσω της πιστωτικής και του livepay.

Όλα καλά, πληρώνονται κανονικά.

Τα βάζω και με δόσεις οπότε είμαστε πιο άνετοι.

 

Απλά δεν ξέρω μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα από την αυξημένη κίνηση της κάρτας σου, σε πιθανό ελέγχο, αυτόματο 'η μη.

Δηλαδή να σου πουν "που τα βρήκες τόσα?"...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει εγώ. Έχω πληρώσει πολλές οφειλές των δικών μου, μέσω της πιστωτικής και του livepay.

Όλα καλά, πληρώνονται κανονικά.

Τα βάζω και με δόσεις οπότε είμαστε πιο άνετοι.

 

Απλά δεν ξέρω μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα από την αυξημένη κίνηση της κάρτας σου, σε πιθανό ελέγχο, αυτόματο 'η μη.

Δηλαδή να σου πουν "που τα βρήκες τόσα?"...

 

Βασικά αυτό που με απασχολεί είναι μην έχω κανένα πρόβλημα με την εφορία. Αν και δεν είναι και τεράστια τα ποσά ώστε να μην τα δικαιολογώ.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξαν φέτος οι πληρωμές των οφειλών των φυσικών προσώπων προς την εφορία με πιστωτική κάρτα;

Πέρυσι έτσι είχα πληρώσει και την δική μου και των γονιών μου με άτοκες δόσεις με πιστωτική της Πειραιώς μέσω easy pay

Φέτος όμως πριν κάνα ενάμιση μήνα που το είχα ψάξει, είχαν αφαιρέσει την επιλογή να πληρώσεις με Ή πιστωτική την εφορία και η Πειραιώς και η Alpha που κοίταξα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού δεν με πιστευετε καλέστε στο 2109555000 στο Europhone banking για να σας το επιβεβαιώσουν και ρωτηστε η καταθεση μεσω ατμ εχει βαλερ. Τί ακριβως σημαινει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...