Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και εμενα μου φαίνεται υπερβολικό για συναλλαγές εντός Ελλάδας, αλλα δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία δυστυχώς. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει περισσότερα - βεβαια την πιο αξιόπιστη απάντηση θα σου την δώσει η ίδια η τράπεζα.

 

Σου προτείνω να ψάξεις το τιμολόγιο της τράπεζας σου ή/και να επικοινωνήσεις με αυτήν. Η χρέωση που λες υφίσταται (αν η εντολή είναι SHA ή ΒΕΝ), αλλά συνήθως είναι χαμηλότερη.

 

Αν και οι περισσότερες απ τις παρακάτω χρεώσεις συνήθως επιβαρύνουν την εντολίδα τράπεζα και τον εντολέα, ίσως είναι κάτι από τα παρακάτω:

 

Έξοδα ανταποκριτών (αν και μάλλον δεν χρησιμοποιήθηκαν ανταποκριτές, αν είναι εντός Ελλάδος, εκτός αν έπεσες στην απεργία της τράπεζας της Ελλάδος και πήγε μέσω ανταποκριτών).

Έξοδα έρευνας και αλληλογραφίας

Έξοδα Non-STP

Έξοδα μετατροπής συναλλάγματος

Έξοδα ακύρωσης άλλης πληρώτριας/ανταποκριτή στην οποία μπορεί να πήγε καταλάθος.

 

Έτσι για την ιστορία...

Μετά απο αρκετά τηλέφωνα στην τράπεζα, τόσο απο 'μένα όσο και απο τον δικαιούχο, διαπιστώθηκε πως η χρέωση ήταν λάθος!!

Στις 26/3, όπως αναφέρω και παραπάνω, έστειλα το έμβασμα και σήμερα μετά απο τόσες ημέρες κατάφεραν να βγάλουν άκρη...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτισω κατι,

θελα να παρω ενα κινητο αλλα με 12 ατοκες απο το πλαισιο..(489ευρω)

και εγω χρεωστικη βιζα απο το ταμιευτηριο τι μπορω να κανω...?

http://www.myspace.com/alexis747

http://www.alexis747.hi5.com

 

Η μεγαλυτερη αποδειξη της αγαπης, ειναι να αφηνουμε αυτους που αγαπαμε ν να ζησουν ελευθεροι ....

Link to comment
Share on other sites

|Εγώ έχω μια απορία-προβληματισμό..

Κατ' αρχάς έχω στο όνομα μου κάποιο λογαριασμό για το ebay από το οποίο κάποτε έκανε αγοραπωλησίες, αλλά μου το έχουν κλείσει (για δικούς τους λόγους..anyway.. το οποίο δεν έχει να κάνει 100% με τη δική μου συμπεριφορά..)

Τέσπα.. μιλώντας με ένα φίλο μου που κάνει αγοραπωλησίες από το ίδιο site μου είπε ότι χρησιμοποιεί κάρτα χρεωστική (δεν θυμάμαι όμως ποιας τράπεζας) και όχι πιστωτική και αγοράζει διάφορα από εκεί! Έτσι λοιπόν ακούγοντας το μια άλλη φίλη μου, θέλησε να κάνει λογαριασμό στο ebay&στο paypal με τα στοιχεία της.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι κάνοντας εκείνη το sign up στο paypal στο section όπου προσθέτει τα στοιχεία της χρεωστικής κάρτας, (αριθμό, λήξη, κτλ) πατώντας την εντολή για να επικυρωθεί η κάρτα της, της έβγαλε κάποιο μήνυμα ότι "με λίγα λόγια" δεν είναι δυνατή η εντολή διότι έχει απογορευτεί από την τράπεζα που προμηθεύτηκε την συγκεκριμένη κάρτα.

Και η απορία μου είναι πως είναι δυνατόν 2 άτομα με χρεωστικές κάρτες, το paypal να μην τους δέχεται εξίσου;Εχει να κάνει με την τράπεζα το θέμα; Η συγκεκριμένη φίλη μου χρησιμοποιεί αυτή την κάρτα για online bet σε διάφορα site ..

Θα πρέπει να βγάλει κάποια άλλη κάρτα;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους.λοιπόν χρειάζομαι άμεσα 2500 έκανα χθες αίτηση στην Alpha για καταναλωτικό και την απέρριψαν.ξέρετε καμια τράπεζα που να μου το εγκρίνει?η φορολογική μου είναι μικρή(3800) και μηνιαίες αποδοχές 820.με πιστωτικές τι γίνεται?

Να μπεις στο http://www.taxisnet και να κάνεις τώρα την φετινή σου φορολογική δήλωση , Έτσι θα έχεις σε 5 μέρες το φετινό σου εκαθαριστικό και δεν θα έχεις πρόβλημα με δανεισμό.

Προφανώς πρόπερσι δεν θα είχες δουλέψει όλη την χρονιά.

Αν το 2007 έπερνες 820 ευρώ θα πρέπει η φετινή σου δήλωση να είναι

820*14 = 11480

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι κάνοντας εκείνη το sign up στο paypal στο section όπου προσθέτει τα στοιχεία της χρεωστικής κάρτας, (αριθμό, λήξη, κτλ) πατώντας την εντολή για να επικυρωθεί η κάρτα της, της έβγαλε κάποιο μήνυμα ότι "με λίγα λόγια" δεν είναι δυνατή η εντολή διότι έχει απογορευτεί από την τράπεζα που προμηθεύτηκε την συγκεκριμένη κάρτα.

Και η απορία μου είναι πως είναι δυνατόν 2 άτομα με χρεωστικές κάρτες, το paypal να μην τους δέχεται εξίσου;Εχει να κάνει με την τράπεζα το θέμα; Η συγκεκριμένη φίλη μου χρησιμοποιεί αυτή την κάρτα για online bet σε διάφορα site ..

Θα πρέπει να βγάλει κάποια άλλη κάρτα;

 

Μου κάνει εντύπωση, γιατί τη δική μου χρεωστική της Πειραιώς την δέχτηκε χωρίς πρόβλημα...

 

Δεν μας λες ποιάς τράπεζας είναι η κάρτα στην οποία αναφέρεσαι? Μήπως είναι προπληρωμένη?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μου (ρώτησα τώρα) έχει Piraeus.. της φίλης μου είναι Alpha.

 

χμ.. προπληρωμένη? δηλαδή;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

αυτή πήρα κι εγώ από κύπρου.λέγεται prepaid,είναι visa απλα τη φορτιζεις εσυ με το ποσο που θελεις
Link to comment
Share on other sites

mariel19, την δικά μου χρεωστική της alpha την δέχεται κανονικά το ebay/paypal.

2 βασικά ερωτήματα:

1) έχει περάσει τουλάχιστον 1 εβδομάδα από τότε που εκδόθηκε η κάρτα?

2) έχει τουλάχιστον 2 ευρώ υπόλοιπο μέσα?

Link to comment
Share on other sites

1. exei perasei gyrw sto examino

2. oxi.. :( to adeiasa proxtes... paizei rolo,e?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

για δανεια δεν ξερω αν επελεξα το καταλληλο θεμα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος για δανειο απο τον ο.ε.κ. τι δικαιολογητικα χρειαζονται ? μπηκα στην σελιδα που εχουν αλλα δεν πολυ καταλαβα.

 

ευχαριστω

 

katarhin pane ston oek kai rwta. egw tha pigaina me ta ensima mou, to ekkatharistiko tou 2007, to e9 toy 2005 kai tyxon metaboles, taytothta kai pistopoihtiko oikogeneiakis katastasis.

 

btw, eisai 21? eleytheri? to thes gia sena? pithanotata den tha eheis arketa ensima gia na dikaiousai epidotisi apo ton oek. nomizw oti gia agamous einai 3000 ensima..

 

Μπορείτε να παραθέσετε όσοι γνωρίζετε, κάποια "καλά" μαγαζιά, online και μη, που υποστηρίζουν American Express (ακόμα καλύτερα και άτοκες δόσεις)???

 

Το Ε-shop είναι ένα.

 

 

poios eipe oti to e-shop einai "kalo" magazi?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

2. oxi.. :( to adeiasa proxtes... paizei rolo,e?

 

φυσικά... όταν βάζεις την κάρτα σου στο paypal προσπαθεί να κάνει μια συναλλαγή ύψους περίπου 1 ευρώ ώστε να δει αν όντως υφίσταται τέτοια κάρτα. φυσικά αυτή η συναλλαγή δεν ολοκληρώνεται ποτέ, το ποσό δεσμεύεται στον τραπεζικό σου λογαριασμό και αποδεσμεύεται 1-2 εβδομάδες μετά.

προσοχή, δεν μιλάω για την διαδικασία πιστοποίησης του paypal που σε χρεώνει 1,5 ευρώ με έναν τετραψήφιο και μετά πρέπει να τους πεις τον τετραψήφιο. αυτό είναι εντελώς ξεχωριστό και είναι διαδικασία που ακολουθεί μόνο το paypal. ενώ η πρώτη διαδικασία που περιέγραψα ακολουθείται και από άλλα sites.

 

σου προτείνω να καταθέσεις 2 ευρώ τουλάχιστον, να περιμένεις 2-3 μέρες, και να ξαναπροσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω στη φίλη μου να βάλει λεφτά τότε και θα το προσπαθήσουμε από Δευτέρα κ θα σου πω..

 

Την δεύτερη διαδικασία που περιέγραψες την έχω κάνει για τη δική μου πιστωτική στο paypal απλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα στοιχεία μου για αγορές μέσω ebay.. με έχουν στην "black list" ... κ δεν μπορώ να ξεμπλέξω με τπτ.. τα χέρια μου είναι δεμένα!

ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες... θα τις μεταβιβάσω!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που βγαίνει στο paypal είναι το εξής :

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

 

αν και έγινε κατάθεση στο λογαριασμό 10€, μέχρι στιγμής δεν τα δέχεται τα στοιχεία της κάρτας βγάζοντας το παραπάνω μήνυμα.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που βγαίνει στο paypal είναι το εξής :

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

 

αν και έγινε κατάθεση στο λογαριασμό 10€, μέχρι στιγμής δεν τα δέχεται τα στοιχεία της κάρτας βγάζοντας το παραπάνω μήνυμα.

περίμενε 2-3 ημέρες και ξαναδοκίμασε Τετάρτη-Πέμπτη. αν και τότε δεν τα δεχτεί, τι να πω, επικοινώνησε με την τράπεζα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά,έκανα prepaid,καταχώρησα και τον 4ψήφιο για να προχωρήσει η διαδικασία στο paypal (έκανα) από την 5η,κι ακόμα τπτ!Επικοινώνησα με Κύπρου αλλα δε ξέρουν...Ξέρετε γτ?Γτ αργεί ΤΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΠΟΛΥ η paypal?
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετά από λίγο την πήρε.. τώρα θα περιμένουμε για τον τετραψήφιο.. πως θα έρθει αυτός εφ' όσον η κάρτα είναι χρεωστική? που θα φανεί;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετά από λίγο την πήρε.. τώρα θα περιμένουμε για τον τετραψήφιο.. πως θα έρθει αυτός εφ' όσον η κάρτα είναι χρεωστική? που θα φανεί;

 

Αν έχεις web-banking θα το δεις εκεί. Αλλιώς παίρνεις ένα τηλ. στο τμήμα εξυπηρέτησης καρτών (801 802 803 804 αν δεν κάνω λάθος) και τους ζητάς των κωδικό της τελευταίας χρέωσης της κάρτας σου.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις web-banking θα το δεις εκεί. Αλλιώς παίρνεις ένα τηλ. στο τμήμα εξυπηρέτησης καρτών (801 802 803 804 αν δεν κάνω λάθος) και τους ζητάς των κωδικό της τελευταίας χρέωσης της κάρτας σου.

 

Α ωραία .. ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να μου πει, εαν ανοιξω εναν λογ/σμο ταμιευτηριου στην Τρ. Πειραιως σε συνδυασμο με μια καρτα cash-card visa electron εαν την καρτα την παραλαμβανω εκεινη την ωρα ή την στελνουν με ΕΛΤΑ;

 

Υπαρχει καποια τραπεζα που σου δινει εκεινη την στιγμη καρτα visa electron χωρις να περιμενεις;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Πειραιώς γράφει για την WEBUY. Εάν δεν διαθέτεις λογαριασμό στην Τράπεζα Πειραιώς ή/ και δεν έχεις πρόσβαση στις παραπάνω υπηρεσίες, μπορείς να αποκτήσεις άμεσα την προπληρωμένη κάρτα WEBUY με μία επίσκεψη σε ένα κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς.

Πρέπει να στην δίνουν αμέσως. Είναι όμως VIRTUAL κάρτα για συναλλαγές στο Internet δεν υπάρχει πλαστική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι θελω να ανοιξω κοινο τραπ. λογ/σμο με συγγενικο μου προσωπο, και θελω να ξερω εαν θα παραλαβω την καρτα εκεινη την ωρα γιατι την ψιλοβιαζομαι. Δεν θελω δηλ. virtual, γιατι την χρειαζομαστε και για ATM.

Επελεξα Πειραιως γιατι ξερω οτι εχει πολυ καλο e-banking.

 

Υπαρχει καποια αλλη τραπεζα που δινει με το ανοιγμα του λογ/σμου και επιτοπου καρτα αναληψεων visa-electron;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

περίμενε 2-3 ημέρες και ξαναδοκίμασε Τετάρτη-Πέμπτη. αν και τότε δεν τα δεχτεί, τι να πω, επικοινώνησε με την τράπεζα!

 

Πες ότι τώρα θέλουμε κάτι από το ebay -μέσω paypal- αξίας 35€. .. η κάρτα μέσα έχει τα {10€ - 1.50 € (που σου κρατάει η paypal για τον 4ψήφιο κωδικό) = } 8.5€ . θα πρέπει να είναι ήδη μέσα αυτό το πόσό (ή και μεγαλύτερο) για να προχωρήσει η συναλλαγή και η παραλαβή του αντικειμένου;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι τώρα θέλουμε κάτι από το ebay -μέσω paypal- αξίας 35€. .. η κάρτα μέσα έχει τα {10€ - 1.50 € (που σου κρατάει η paypal για τον 4ψήφιο κωδικό) = } 8.5€ . θα πρέπει να είναι ήδη μέσα αυτό το πόσό (ή και μεγαλύτερο) για να προχωρήσει η συναλλαγή και η παραλαβή του αντικειμένου;

 

Ακυρο!!

 

οκ.. έγινε κατάθεση άμεση και δέχτηκε τη συναλλαγή.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πιστωτικη καρτα,ουτε θελω-σκεφτομαι να βγαλω!

 

αν δεν εισαι 'αρρωστος" ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...