Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Θα το ακούσεις σύντομα στις ειδήσεις για ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΥΚΛΩΜΑ.

Και ετσι απλά για να γνωρίζεις ότι γνωρίζω αρκετά πράγματα για ασφάλεια συναλλαγών και δή όταν πρόκειται για τράπεζες.

Και γώ το χρησιμοποιώ 4 χρόνια αλλά αυτό δεν λέει κάτι.

 

 

Λόγω επαγγέλματος αντικειμένου επέτρεψε μου να σου πω πως γνωρίζω αρκετά καλά το συγκεκριμένο αντικείμενο και μπορείς να την έχεις πατήσει με πολλούς τρόπους. Οι συναλλαγές είναι ασφαλείς, αρκεί να γίνονται από ασφαλή σύνδεση και υπολογιστή

 

Αφήνω μία πιθανότητα να είχε κάποιο πρόβλημα το σύστημα της τράπεζας ή να έγινε κάποια διαρροή από ανθρώπους της εν λόγω τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Και για να ξέρεις μάλιστα,

ότι έκαναν την κατάθεση σε λογαριασμό κάποιου, ο οποίος δεν ήταν συνεργός, αλλά του έπερναν πάλι τα χρήματα μετά από λίγες ώρες-μέρες αφήνωντάς του λίγα χρήματα σάν "προμήθεια" (συγκεκκριμένα 100 ευρώ) και έτσι αυτός να κάνει τον κινέζο και να μήν το αναφέρει (και καλά). Μας είπαν επίσης ότι την πάτησαν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω για να κάνουν οι υπάλληλοι του υποκαταστήματος καταμέτρηση των χρημάτων που έβαλες στο φάκελο στο ΑΤΜ, και να σιγουρευτούν οτι περιέχει το ποσό που δήλωσες οτι κατέθεσες.

Όχι δε γίνεται γιαυτό. Σου κρατάνε μία μέρα τα χρήματα γιατί απλά τα τοκίζονται αυτοί για μια μέρα. Μία μέρα από τον καθένα τα χρήματα είναι τεράστιο κέρδος για μια τράπεζα. Δεν είναι λόγω κατάθεσης από ΑΤΜ, γίνεται και εφόσον υπάρχει κατάθεση από το γκισέ.

Link to comment
Share on other sites

Και για να ξέρεις μάλιστα,

ότι έκαναν την κατάθεση σε λογαριασμό κάποιου, ο οποίος δεν ήταν συνεργός, αλλά του έπερναν πάλι τα χρήματα μετά από λίγες ώρες-μέρες αφήνωντάς του λίγα χρήματα σάν "προμήθεια" (συγκεκκριμένα 100 ευρώ) και έτσι αυτός να κάνει τον κινέζο και να μήν το αναφέρει (και καλά). Μας είπαν επίσης ότι την πάτησαν και άλλοι.

 

 

Μπορείς να μας δώσεις κάποιο αποδεικτικό για αυτό που λες? Γιατί αν όντως αυτό που λες είχε γίνει, θα είχαν αδειάσει οι τράπεζες φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω, πάντως, δεν θα ξανα-εμπιστευθώ web-banking καμμιάς τράπεζας. Μπήκανε στον λογαριασμό του πατέρα μου και σηκώσανε 3000 ευρώ και τα έκαναν κατάθεση σε λογαριασμό άλλης τράπεζας. Μόλις το είδε ο πατέρας λίγο ήθελε να πάθει εγκεφαλικό. Και κάνανε και 2 μέρες να μας ενημερώσουνε για την πορεία των ερευνών. Καλύτερα ουρά και σίγουρα, παρά να χάσεις τα λεφτά σου.

Ντροπή τους! Ποιότητα Α (bank)

Εξήγησέ μας λίγο το περιστατικό. Πώς έγινε αυτό; Πώς βρήκατε το δίκιο σας; Τι έγινε λάθος;

 

Εγώ συμφωνώ πάντως με τον xpuser, η ασφάλεια των ηλεκτρονικών συναλλαγών είναι δεδομένη εφόσον τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες. Τώρα διεθνή κυκλώματα μπορεί να υπάρχουν, αλλά και πάλι νομίζω βρίσκεις το δίκιο σου.

Link to comment
Share on other sites

σαν τί να σου δώσω!

Θέλεις την καταγγελία που κάναμε στην τράπεζα?

Ήδη η είδηση έχει βγεί στα τοπικά μέσα στο Ηράκλειο Κρήτης.

 

Τα λεφτά πάντως μπήκανε πάλι στο λογαριασμό! Ποιός έχασε λεφτά τώρα δεν ξέρω. Φάνηκε πάντως η προσπάθεια την τράπεζας να κουκουλώσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

σαν τί να σου δώσω!

Θέλεις την καταγγελία που κάναμε στην τράπεζα?

Ήδη η είδηση έχει βγεί στα τοπικά μέσα στο Ηράκλειο Κρήτης.

 

Τα λεφτά πάντως μπήκανε πάλι στο λογαριασμό! Ποιός έχασε λεφτά τώρα δεν ξέρω. Φάνηκε πάντως η προσπάθεια την τράπεζας να κουκουλώσει το θέμα.

 

Kαι ποιος μου λέει εμένα ότι δεν έγινε εσωτερικά από την τράπεζα?

Γιατί κατηγορείς το e-banking? Μήπως λέω μήπως απάντησες σε κανα e-mail που σου έλεγε ότι η τράπεζα έχασε τα στοιχεία σου τις προηγούμενες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έγινε τίποτα με e-mail!

Κατηγορώ το e-banking γιατί αν δεν ήταν αυτό δεν θα έιχε γίνει όλο αυτό το νταβαντούρι. Και δεν το κατηγόρησα. Είπα ότι δεν το εμπιστέυομαι πλέον. Καλύτερα ουρά.

 

Για δουλειά από μέσα δεν το αποκλέιω γιατι πολύ απλά η τράπεζα δεν μας έκανε κάποια ενημέρωση περαιτέρω. Μόνο για αυτό με τους λογαριασμούς που μετέφεραν από λογ σε λογ. Μας είπαν επίσης ότι αν ήθελαν έφερναν εισαγγελέα να συλλάβει τον κάτοχο του λογαριαμού που πήγαν τα χρήματα, αλλά δεν ήξεραν άν ήταν συνεργός ή όχι, γι'αυτό δεν διακινδύνευαν την δημοσιοποίηση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

σαν τί να σου δώσω!

Θέλεις την καταγγελία που κάναμε στην τράπεζα?

Ήδη η είδηση έχει βγεί στα τοπικά μέσα στο Ηράκλειο Κρήτης.

 

Τα λεφτά πάντως μπήκανε πάλι στο λογαριασμό! Ποιός έχασε λεφτά τώρα δεν ξέρω. Φάνηκε πάντως η προσπάθεια την τράπεζας να κουκουλώσει το θέμα.

Ρε φίλε θες να ενημερώσεις ή απλά πέταξες την βόμβα και πας να το υποβαθμίσεις τώρα; Σε ποιον φάνηκε ότι πηγαίνουν τα χρήματα, πώς δείχνει ότι έγινε η συναλλαγή (για κάθε συναλλαγή υπάρχουν πληροφορίες, δεν είναι όλα στο φλου...), πότε το ανακαλύψατε, πότε το αναφέρατε στην τράπεζα, πότε ενήργησε, πότε πήρατε τα χρήματα πίσω. Γιατί δε κάνατε μήνυση στην τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ σε ανταγωνιστική τράπεζα δουλέυεις?

Δεν πέταξα καμία βόμβα ούτε πάω να υποβαθμίσω τίποτα.

Σου είπα όπως έγιναν τα γεγονότα. Αντιληφθήκαμε συναλλαγή, χωρίς να την έχουμε κάνει εμείς, η οποία μάλιστα εμφανίστηκε λίγη ώρα πρίν μπούμε στο συστημα. Αλλά στα στοιχεία της συνναλαγής έγραφε ότι έγινε 2 μέρες πριν το αντιληφθούμε. Το αναφέραμε αμέσως και μας ενημέρωσαν μετά από 1 ημέρα. Τηλέφωνα πολλά αλλά κανείς δεν μας διαβεβαίωνε ότι θα πέρναμε πίσω τα χρήματα. Τελείως άγνια. Χθές πήρε ο πατέρας που κάποιον υπεύθυνο από την τράπεζα (αθήνα- κεντρικά) και εμμέσως πλήν σαφώς τον απείλησε ότι θα το βγάλει στα μέσα.

Και εκείνος του εγγυήθηκε ότι θα του έβαζαν τα χρήματα πίσω χθές. Τελικά τα έβαλαν πίσω σήμερα.

Η είδηση για Διεθνές Κύκλωμα ακούστηκε στο Ράδιο Κρήτη. Εγκυρότατο ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ σε ανταγωνιστική τράπεζα δουλέυεις?

Δεν πέταξα καμία βόμβα ούτε πάω να υποβαθμίσω τίποτα.

Σου είπα όπως έγιναν τα γεγονότα. Αντιληφθήκαμε συναλλαγή, χωρίς να την έχουμε κάνει εμείς, η οποία μάλιστα εμφανίστηκε λίγη ώρα πρίν μπούμε στο συστημα. Αλλά στα στοιχεία της συνναλαγής έγραφε ότι έγινε 2 μέρες πριν το αντιληφθούμε. Το αναφέραμε αμέσως και μας ενημέρωσαν μετά από 1 ημέρα. Τηλέφωνα πολλά αλλά κανείς δεν μας διαβεβαίωνε ότι θα πέρναμε πίσω τα χρήματα. Τελείως άγνια. Χθές πήρε ο πατέρας που κάποιον υπεύθυνο από την τράπεζα (αθήνα- κεντρικά) και εμμέσως πλήν σαφώς τον απείλησε ότι θα το βγάλει στα μέσα.

Και εκείνος του εγγυήθηκε ότι θα του έβαζαν τα χρήματα πίσω χθές. Τελικά τα έβαλαν πίσω σήμερα.

Η είδηση για Διεθνές Κύκλωμα ακούστηκε στο Ράδιο Κρήτη. Εγκυρότατο ραδιόφωνο.

 

 

Φίλε μου και μένα χτες μου αφαιρέσαν 100.000 ευρώ. τα είχα σε δολάρια... μάλλον θα φταίει το e-banking μου...

 

 

Θα με πιστέψεις αν δε προσκομίσω κάποια στοιχεία?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω. Αν ειρωνέυεσαι τότε δεν έχουμε να συζυτήσουμε τίποτα άλλο.

Μπορεί να προφίλ μου να γράφει Newbie αλλά παρακολουθώ το forum από εποχή gsm.eos.gr για όσους θυμούνται.

Στοιχεία προσωπικά δεν μπορώ να παραδόσω για ευνόητους λόγους.

 

Ευχαριστώ και ταυτόχρονα λυπάμαι.

Αν θέλει ο mod να διαγράψει όλα τα post μου.

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω. Αν ειρωνέυεσαι τότε δεν έχουμε να συζυτήσουμε τίποτα άλλο.

Μπορεί να προφίλ μου να γράφει Newbie αλλά παρακολουθώ το forum από εποχή gsm.eos.gr για όσους θυμούνται.

Στοιχεία προσωπικά δεν μπορώ να παραδόσω για ευνόητους λόγους.

 

Ευχαριστώ και ταυτόχρονα λυπάμαι.

Αν θέλει ο mod να διαγράψει όλα τα post μου.

 

Αγαπητέ φίλε μου δε σε ειρωνεύτηκα..:)

 

Απλά σου έγραψα ότι μου έγραψες και συ... Και σου λέω θα με πίστευες χωρίς στοιχεία?

 

Το ότι λέει newbie ή Moderator δε με απασχολεί καθόλου.

 

Απλά καλό είναι ότι λέμε να το τεκμηριώνουμε.. Δε αντιλέγω ότι μπορεί να έχει γίνει αυτό που λες, αλλά χωρίς να δω κάτι, πως περιμένεις να το πιστέψω και εγώ και οι άλλοι?

 

Πάντα φιλικά xpuser:)

Link to comment
Share on other sites

Αν την ωρα που εισαι στην ουρα γινει μια ληστεια δεν θα ξαναπατησεις σε ουρα φανταζομαι ε? Το ebanking το εχουμε αποκλεισει ηδη, πως θα κανεις συναλλαγες λοιπον?
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη εάν έχει ξαναγίνει η ερώτηση, αλλά είναι αδύνατον να παρακολουθήσεις τόσες πολλές σελίδες.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν, είναι εάν κάποιος από σας έχει κάνει αγορές από το play.com χρησιμοποιόντας χρεωστική (debit) κάρτα (ξέρετε, η κλασική που βάζουμε στα ΑΤΜ), και όχι πιστωτική. Αν ναι, τότε μπορεί να μου δώσει οδηγίες για το ποια ακριβώς στοιχεία θα δόσω στη φόρμα εγγραφής, γιατί ότι προσπάθεια έχω κάνει έχει καταλήξει σε απόρριψη της κάρτας?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αγοράζω πολύ συχνά από εκεί, αλλά με Visa Electron πιστωτική.

Αν η κάρτα είναι Visa Electron αλλά χρεωστική, δεν ξέρω αν τη δέχεται.

Αν τη δέχεται πάντως, βάζεις κανονικά τον δεκαεξαψήφιο κωδικό, τα 3 ψηφία που έχει στην πίσω όψη μετά τον κωδικό, και προσοχή στο ονοματεπώνυμο του κατόχου και την ημερομηνία λήξης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhspera endiaferomai gia mia pistwtikh gia tis hlektronikes mou synalages ebay klp...poia tha mou proteinate apo apopsh epitokiou xrewsewn asfaleias klp?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ αγοράζω πολύ συχνά από εκεί, αλλά με Visa Electron πιστωτική.

Αν η κάρτα είναι Visa Electron αλλά χρεωστική, δεν ξέρω αν τη δέχεται.

Αν τη δέχεται πάντως, βάζεις κανονικά τον δεκαεξαψήφιο κωδικό, τα 3 ψηφία που έχει στην πίσω όψη μετά τον κωδικό, και προσοχή στο ονοματεπώνυμο του κατόχου και την ημερομηνία λήξης.

Η κάρτα είναι χρεωστική μεν, αλλά έχει το σηματάκι VISA Electron πανω. Στον αριθμό κάρτας βάζεις τον 16-ψήφιο μαζί με τα κενά ανά 4 ψηφία? Επίσης, τον 3-ψήφιο κωδικό που έχει πίσω, τον βάζεις σε κάποιο πεδίο συγκεκριμένο (πάντο κάποιο άλλο πεδίο δεν έχει στη φόρμα εγγραφής), ή τον κολλάς πίσω από τον 16-ψήφιο αρ. κάρτας??

Επιπλέον, το ονοματεπώνυμο γραφείς αυτό που έχει η κάρτα πάνω χαραγμένο ή αυτόν που έχει ο αντίστοιχος λογαριασμός στη τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι της Εμπορικής ΟΧΙ. Εχω κι εγώ μία αυτής της κατηγορίας. Ρωτώντας το cc της τράπεζας μου ανέφεραν ότι δεν μπορώ να κάνω ηλεκτρονικές αγορές.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε μου δε σε ειρωνεύτηκα..:)

 

Απλά σου έγραψα ότι μου έγραψες και συ... Και σου λέω θα με πίστευες χωρίς στοιχεία?

 

Το ότι λέει newbie ή Moderator δε με απασχολεί καθόλου.

 

Απλά καλό είναι ότι λέμε να το τεκμηριώνουμε.. Δε αντιλέγω ότι μπορεί να έχει γίνει αυτό που λες, αλλά χωρίς να δω κάτι, πως περιμένεις να το πιστέψω και εγώ και οι άλλοι?

 

Πάντα φιλικά xpuser:)

 

pragmati agapite anapla tipota apo ayta pou grafeis den deixnei oti ftaei to internet banking gia to peristatiko (malista isws einai ayto pou sas boithise na to deite se 2 meres kai oxi px se kana trimhno)

an ontws ftaei to internet banking, tote dyo einai ta endehomena. eite na espase i ssl kwdikopoihsh opote den tha kleban mono esas kai tha ginotan pagkosmiws sousouro, eite na pesate thyma phising, na ehete kapoion keylogger sto pc sas i kati paromoio. opws kai na ehei stin teleytaia periptwsi einai kati pou den eythynetai kata bash i trapeza kai na eiste eyharistimenoi pou apofasise na analabei tin eythynh kai na epistrepsei ta lefta.

pantws egw tha epsahna tin aitia se allous paragontes...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι χρεωστική μεν, αλλά έχει το σηματάκι VISA Electron πανω. Στον αριθμό κάρτας βάζεις τον 16-ψήφιο μαζί με τα κενά ανά 4 ψηφία? Επίσης, τον 3-ψήφιο κωδικό που έχει πίσω, τον βάζεις σε κάποιο πεδίο συγκεκριμένο (πάντο κάποιο άλλο πεδίο δεν έχει στη φόρμα εγγραφής), ή τον κολλάς πίσω από τον 16-ψήφιο αρ. κάρτας??

Επιπλέον, το ονοματεπώνυμο γραφείς αυτό που έχει η κάρτα πάνω χαραγμένο ή αυτόν που έχει ο αντίστοιχος λογαριασμός στη τράπεζα?

 

α) Βαζεις τον αριθμο της καρτας ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ.

β) Αν σου ζηταει CCV, security code ή κατι τετοιο, βαζεις τα 3 τελευταια ψηφια απο το πισω μερος της καρτας (στο μερος της υπογραφης).

γ) Ονοματεπωνυμο οπως ειναι γραμμενο στη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι τα κάνω, αλλά την απορρίπτει... τέλος πάντον.:(

H Kύπρου έχει προβλήματα με διεθνείς συνναλαγές online... Δε την δέχονται όλοι. Κι από αλλού έχω ακούσει παράπονα. Ιδιαίτερα για εταιρείες στοιχημάτων δεν την δέχεται καμιά εταιρεία. Επέλεξε VISA ELECTRON άλλης τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...