Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε ωρες δημοσιου ομως, δηλαδη περιπου 9:15-9:30 με 13:30-14:00 οταν ειναι στις καλες τους :blink:

Σωστά ναι, άκου εκεί... :down: Αντί να είναι 24ωρη εξυπηρέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Σε ωρες δημοσιου ομως, δηλαδη περιπου 9:15-9:30 με 13:30-14:00 οταν ειναι στις καλες τους :blink:

 

Δεν είναι απαραίτητο να πάει στα ΕΛΤΑ. Μπορεί να πάει και σε καταστήματα ανταλλαγής συναλλάγματος. Π.χ. η Ομόνοια γεμάτη είναι από τέτοια, τα οποία συνεργάζονται με την Western Union.

 

Ανοικτά από το πρωί...έως 8 το βράδυ. Επίσης Σάββατα έως το μεσημέρι ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να πάει στα ΕΛΤΑ. Μπορεί να πάει και σε καταστήματα ανταλλαγής συναλλάγματος. Π.χ. η Ομόνοια γεμάτη είναι από τέτοια, τα οποία συνεργάζονται με την Western Union.

 

Ανοικτά από το πρωί...έως 8 το βράδυ. Επίσης Σάββατα έως το μεσημέρι ;)

 

Το σχολιο μου ηταν για την τηλεφωνικη εξυπηρετηση. Υπαρχουν και κεντρικα ταχυδρομεια που ειναι ανοιχτα μεχρι το βραδυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τους κωδικούς και συνδέθηκα στο winbank.gr,

απο που θα δω τον τετραψήφιο κωδικό που ζητάει το paypal?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τους κωδικούς και συνδέθηκα στο winbank.gr,

απο που θα δω τον τετραψήφιο κωδικό που ζητάει το paypal?

 

Αφου σου γίνει η χρέωση απο το paypal θα περιμένεις μια ή δυο μέρες μέχρι να ενημερωθει το σύστημα και μετά στο winbank θα δείς τον τετραψήφιο κωδικό στις πληροφορίες της χρέωσης

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τους κωδικούς και συνδέθηκα στο winbank.gr,

απο που θα δω τον τετραψήφιο κωδικό που ζητάει το paypal?

Χαρτοφυλάκιο --> Διαχείρηση Λογαριασμών --> Κινήσεις λογαριασμών.

 

Εκεί σου βγάζει όλες τις κινήσεις. Εφόσον έχει περαστεί η εγγραφή τσεκάρεις την επιλογή της χρέωσης από Paypal και πατάς από κάτω εκεί που λέει «Λεπτομέρειες». Λογικά εκεί θα αναφέρει τις πληροφορίες που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαρτοφυλάκιο --> Διαχείρηση Λογαριασμών --> Κινήσεις λογαριασμών.

 

Εκεί σου βγάζει όλες τις κινήσεις. Εφόσον έχει περαστεί η εγγραφή τσεκάρεις την επιλογή της χρέωσης από Paypal και πατάς από κάτω εκεί που λέει «Λεπτομέρειες». Λογικά εκεί θα αναφέρει τις πληροφορίες που θέλεις.

Αυτό κάνω και δεν βλέπω κανέναν κωδικό.

Πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν οτι ούτε αυτοί μπορούσαν να τον βρούν και οτι πρέπει να επικοινωνήσω με το paypal.

 

Edit:

και κάτι άλλο..

Στο paypal έχω κάνει add και μια πιστωτική κάρτα.

Σαν primary κάρτα έχω την χρεωστική. Όταν θέλω να κάνω αγορές μέσω paypal και θέλω να χρησιμοποιήσω την πιστωτική θα πρέπει να κάνω primary την πιστωτική? Δεν γίνεται με άλλον τρόπο?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

πες μας τι βλέπεις στις λεπτομέριες της χρέωσης του 1,5 ευρώ

thanx, εκεί είναι ο κωδικός.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Ποιες τραπεζες υποστηριζουν pay pal ευκολα χωρις προβληματα με καταθεση ποσου που θελεις να εχει η καρτα σου?

Eipame oles oi xrewstikes kartes pou einai VISA ELECTRON. Ektos apo Ethniki kai Emporiki (pleon omws kai auti vgazei VISA Debit) oles oi alles stin pleiopsifia vgazoun.

Link to comment
Share on other sites

Paidia yparxei orio xrimaton poy boris na katathesis tin idia mera stin electron VISA tis pireos?

 

 

Thank you !!! :D

Οριο στην καταθεση; :blink: Οχι φιλε, αυτο μας ελειπε, να υπαρχουν ορια στις καταθεσεις... Στις αναληψεις ειναι 1000€ την ημερα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ήρθε στο σπίτι μια επιστολή από την alpha bank που με ενημερώνει ότι από την 1/4 έως και την 30/9 (6 μήνες συνολικά) είμαι στο πρόγραμμα freeday Everyday το οποίο προσφέρει αγορές με επιτόκιο 0% και μεταφορές από άλλες κάρτες με επιτόκια 0%. Στο πρόγραμμα συμμετέχω αυτομάτως με τη mastercard που έχω. Διάβασα όλο το χαρτί και όλα είναι οκ, δε δείχνει να έχει ψιλά γράμματα.

Δηλαδή ότι περάσω στη πιστωτική μου αυτή τη περίοδο και μέχρι τις 30/9 δε θα παίρνει τόκους όπως τα λέει, τους συμφέρει κάτι τέτοιο;; Εντύπωση μου έκανε γι' αυτό ρωτώ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ήρθε στο σπίτι μια επιστολή από την alpha bank που με ενημερώνει ότι από την 1/4 έως και την 30/9 (6 μήνες συνολικά) είμαι στο πρόγραμμα freeday Everyday το οποίο προσφέρει αγορές με επιτόκιο 0% και μεταφορές από άλλες κάρτες με επιτόκια 0%. Στο πρόγραμμα συμμετέχω αυτομάτως με τη mastercard που έχω. Διάβασα όλο το χαρτί και όλα είναι οκ, δε δείχνει να έχει ψιλά γράμματα.

Δηλαδή ότι περάσω στη πιστωτική μου αυτή τη περίοδο και μέχρι τις 30/9 δε θα παίρνει τόκους όπως τα λέει, τους συμφέρει κάτι τέτοιο;; Εντύπωση μου έκανε γι' αυτό ρωτώ

Εννοείται πως τους συμφέρει!

Θα φορτώσεις την κάρτα για έξι μήνες άτοκα και μετά το εξάμηνο όταν δεν θα έχεις να ξεχρεώσεις την κάρτα και θα αρχίσεις να πληρώνεις τις ελάχιστες χρεώσεις... αυτοί θα ξεκινήσουν να σου χρεωνουν τόκους κάθε μήνα και θα τα βγάλουν μαζεμένα! :mad:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω να πω κατι

 

το Χειροτερο τμημα τηλεφωνικης εξυπηρετησης (και γενικως εξυπηρετησης θα ελεγα) το εχει η Eurobank

 

 

Αγενεστατοι οσες φορες και αν του εχω καλεσει...

 

 

Δε θα δουνε ποτε απο μενα αυτοι ουτε σεντ...

 

:mad:

:X
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως τους συμφέρει!

Θα φορτώσεις την κάρτα για έξι μήνες άτοκα και μετά το εξάμηνο όταν δεν θα έχεις να ξεχρεώσεις την κάρτα και θα αρχίσεις να πληρώνεις τις ελάχιστες χρεώσεις... αυτοί θα ξεκινήσουν να σου χρεωνουν τόκους κάθε μήνα και θα τα βγάλουν μαζεμένα! :mad:

Kι εγώ αυτό σκέφτηκα, ότι θα κερδίσουν από τους αφελείς που θα κάνουν κάτι τέτοιο, από μένα τόσα χρόνια ευρώ δεν έχουν βγάλει αφού πάντα πληρώνω στην ώρα μου. Κι άκουγα στις ειδήσεις γι΄αυτά και τους λυπόμουν τους καήμενους... ε αν δεν έχουν να πληρώσουν τι αγοράζουν με δόσεις, λένε ότι θα τα γλιτώσουν;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γίνει όλοι τόσο καταναλωτικοί που δεν μας νοιάζει τι θα γίνει μετά με τους απλήρωτους λογαριασμούς. Λέμε ότι θα τα πληρώσουμε αργότερα, αλλά δεν υπολογίζουμε ότι ένα επιτόκιο 15,50% θα μας φορτώσει με σημαντικούς τόκους. Να μην πω βέβαια τι γίνεται αν δεν πληρώσεις καθόλου με τους τόκους υπερημερίας..!
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ήρθε στο σπίτι μια επιστολή από την alpha bank που με ενημερώνει ότι από την 1/4 έως και την 30/9 (6 μήνες συνολικά) είμαι στο πρόγραμμα freeday Everyday το οποίο προσφέρει αγορές με επιτόκιο 0% και μεταφορές από άλλες κάρτες με επιτόκια 0%. Στο πρόγραμμα συμμετέχω αυτομάτως με τη mastercard που έχω. Διάβασα όλο το χαρτί και όλα είναι οκ, δε δείχνει να έχει ψιλά γράμματα.

Δηλαδή ότι περάσω στη πιστωτική μου αυτή τη περίοδο και μέχρι τις 30/9 δε θα παίρνει τόκους όπως τα λέει, τους συμφέρει κάτι τέτοιο;; Εντύπωση μου έκανε γι' αυτό ρωτώ

 

 

Οσο και αν σου φαινεται περιεργο αν αποπληρωνεις ολο το ποσο στην ωρα του θεωρησε καλος πελατης κ πελατης που πιθανοτατα να προσεγγισουν και αλλες τραπεζες ;) και αυτο διοτι ακομα και να μην πληρωνεις τα "κερατιατικα" επιτοκια η τραπεζα βγαζει ενα minimun 2% απο τις συναλλαγες σου με τα καταστηματα (αυτο το ποσο μπορει να φτασει και στο 8% αναλογα τη συμφωνια με το καταστημα και τις ατοκες δοσεις :O ).

 

Αυτο σημαινει επι συνολο κινησεων 1000€ τον μηνα η καλη η τραπεζα :happy: βγαζει απο εσενα κατα μεσο ορο 40€ (δεν ειναι ολες οι συναλλαγες μετρητοις με ευνοικους ορους για το καταστημα). Καθολου ασχημα αν σκεφτεις οτι εχει 0 ρισκο απο εναν εγγυημενο πελατη. Βαλε και μια συνδρομη της ταξεως των 40€ το χρονο και εχουμε 40€*13=520€ επιπλεον για την τραπεζα χωρις εσυ να εχεις χρεωθει τπτ αμεσα εκτος απο την συνδρομη :cool: Πως σου φαινεται;

Και επαναλαμβανω οτι αυτοι οι υπολογισμοι εγιναν λαμβανοντας υποψιν οτι αποπληρωνεις ολο το ποσο καθε μηνα και οχι ενα μερος (σε αυτη την περιπτωση το κερδος της τραπεζας εκτοξευεται).

 

Οσο για τις ελαχιστες καταβολες οι τραπεζες το κανουν για να κερδισουν συνηθως καλους καρτικους πελατες απο αλλες τραπεζες (μηπως εχεις καμια καρτουλα χρεωμενη σε αλλη τραπεζα κ το πηρε πρεφα η Alpha Bank :rolleyes: )

Αυτο σημαινει οτι σε δελεαζουν να μεταφερεις την χρεωμενη καρτα της αλλης τραπεζας με 0 επιτοκιο για 6 μηνες σε καρτα τις τραπεζας τους (πιστεψε με ειναι πολυ πιασαρικο ως επιχειρημα πολλες φορες :D ).

Ετσι κ εσυ κερδιζεις γλιτωνοντας τους τοκους (η εστω καθυστεροντας τους για 6 μηνες) κ αυτοι κερδιζουν εχοντας εναν πελατη με ακομα περισσοτερη εξαρτηση απο την τραπεζα τους (και οχι πια πελατη μιας ανταγωνιστριας, αφου εχεις κλεισει την προηγουμενη καρτα) :shifty:

 

Ενας ομορφος κοσμος αγγελικα πλασμενος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω να πω κατι

 

το Χειροτερο τμημα τηλεφωνικης εξυπηρετησης (και γενικως εξυπηρετησης θα ελεγα) το εχει η Eurobank

 

Αγενεστατοι οσες φορες και αν του εχω καλεσει...

 

Δε θα δουνε ποτε απο μενα αυτοι ουτε σεντ...

 

:mad:

 

Συμφωνώ 1000% μαζί σου Mplip...Σήμερα κάλεσα και εγώ για μια πληροφορία για την πιστωτική μου...και επειδή δεν ήξερα που ακριβώς ήταν ένας από τους κωδικούς που μου έχουν δώσει, άκουγα τον υπάλληλο να γελάει :angry:

 

Κατάλαβες...λες και μας κάνουν χάρη!!! :wacko: :wacko:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα αυτό που θα ρωτήσω αλλά... είναι δυνατόν κάποιο να πάρει ανοιχτό/προσωπικό/καταναλωτικό δάνειο χωρίς ΑΦΜ και χώρις εκκαθαριστικό? Η έστω μόνο με ΑΦΜ?
Link to comment
Share on other sites

ta daneia dinontai bash eisodhmatos, an den eheis eka8aristiko simainei oti en genei den eheis eisodhmata, opote den pairneis tipota. mono kati pistwtikes kartes me orio kamia xiliara. an sou ftanei kalws...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να ισχύει αυτό που μου είπαν στο 801802803804 της Πειραιώς, ότι δηλαδή χρεώνονται 55 λεπτά οι αναλήψεις μετρητών από τα δικά τους ΑΤΜ; :!:

Άσε που θέλουν και 5€ για να σου δώσουν e-banking... :down:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...