Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

59 minutes ago, rio0013 said:

Νομίζω αυτό συμφέρει περισσότερο έτσι όπως το εξηγείς, 

Αλλά αυτό γτ δε το πρότειναν και μου είπαν κατευθείαν για δάνειο;;;

Η υπερανάληψη (τουλάχιστον στην alpha που γνωριζω) έχει ανώτατο όριο το ποσό της μισθοδοσίας σου και είναι πολλαπλάσιο των 300€. Δηλαδή για μισθοδοσία 1000€ μπορείς να έχεις όριο υπεραναληψης μέχρι 900€. Τα πρώτα 200€ από αυτά είναι άτοκα και τα υπόλοιπα τοκίζονται με επιτόκιο χαμηλότερο της πιστωτικής αλλά το σύνολο του ποσού που θα πάρεις μέσα σε ένα μήνα θα κρατηθεί από την επόμενη μισθοδοσία σου. Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις την υπερανάληψη για να εξοφλήσεις την πιστωτική γιατί είναι σαν να την εξοφλεις από τη μισθοδοσία σου απλά λίγες μέρες νωρίτερα.

Edited by mythos_bt
Link to comment
Share on other sites

Δε στα τραβάει με δόσεις η υπεραναληψη;;

Δηλαδη αν χαλάσω 1000 ευρώ απτην υπεραναληψη και η μισθοδοσια ειναι 1000 τον επόμενο μήνα θα τα τραβηξει όλα;;και πως θα περάσω το μήνα;;πάλι απτην υπεραλανηψη;;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, rio0013 said:

Δε στα τραβάει με δόσεις η υπεραναληψη;;

Δηλαδη αν χαλάσω 1000 ευρώ απτην υπεραναληψη και η μισθοδοσια ειναι 1000 τον επόμενο μήνα θα τα τραβηξει όλα;;και πως θα περάσω το μήνα;;πάλι απτην υπεραλανηψη;;

Στην alpha τραβάει ολόκληρο το ποσό που δανείστηκες μέσω υπεραναληψης μόλις πληρωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της eurobank αναφέρει ότι το όριο της υπερανάληψης δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 3 μηνιαίους καθαρούς μισθούς και η ελάχιστη καταβολή να είναι 1,5%. Δηλαδή όταν μπαίνει η μισθοδοσία να αφήνεις τουλάχιστον το 1,5% της οφειλής διαθέσιμο . Αν και από ότι καταλαβαίνω και μόνο που πιστώνεται η μισθοδοσία θα θεωρείται σαν πληρωμή άρα θεωρητικά θα μπορείς να το ξαναχρησιμοποεις μέχρι το οριο που έχεις .  https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/daneia/katanalotika/upiresia-uperanalipsis

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τι επιτόκιο σου προτείνουν και σε τι χρονικό ορίζοντα. 

Άμα δεις επιτόκιο πάνω από 10 % τότε πας σε μεταφορά υπολοίπου πιστωτικής σε άλλη τράπεζα με 9% και το εξοφλείς εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το χρέος είναι ενήμερο και πληρώνεις δηλαδή την ελάχιστη καταβολή τουλάχιστον και δεν έχεις καθυστερήσει ναι πολύ πιθανό να εγκριθεί. Απλά ψαξτο ποιες τράπεζες έχουν ακόμα γιατί σε κάποιες έχει καταργηθεί. Η Πειραιώς και η εθνική έχουν και online αίτηση για πιστωτική κάρτα και η έγκριση γίνεται μέσα σε λίγα λεπτά αυτόματα όποτε θα ξέρεις. Στην εθνική έχουν και την online αίτηση για μεταφορά υπόλοιπου από άλλη τράπεζα όποτε επίσης βολεύει χωρίς να επισκεφτείς κατάστημα αν έχεις web banking στην τράπεζα. 

το χρέος σου βέβαια είναι μικρό 1600. Δε ξέρω ποσό γρήγορα θέλεις να το εξοφλήσεις αλλά ακόμα και αυτά τα δάνεια online που δίνουν πλέον αν και έχουν μεγάλο επιτόκιο είναι μια λύση αν δεν έχεις σκοπό να το τραβήξεις πολύ και βαλεις 6-12 δοσεις. Και θα σε βάλει σε ένα πρόγραμμα . 

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση για πιστωτικη στην εθνική με μεταφορά υπολοίπου από άλλη τράπεζα απορρίφθηκε, 

Δεν έχω τα πιστοληπτική κριτήρια που έχει ορίσει η τράπεζα 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, rio0013 said:

Η αίτηση για πιστωτικη στην εθνική με μεταφορά υπολοίπου από άλλη τράπεζα απορρίφθηκε, 

Δεν έχω τα πιστοληπτική κριτήρια που έχει ορίσει η τράπεζα 

Την έκανες online? Γιατί έχει άλλα κριτήρια στο online και άλλα από κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά.. Έλαβα ένα ποσό στην Eurobank μέσω Iris αλλά δεν μπορώ να δω τον αποστολέα (μου βγάζει ένα συνδυασμό γραμμάτων και αριθμών) και βασικά δεν ξέρω ποιος τα έστειλε.... Υπάρχει τρόπος να το βρω; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω έναν λογαριασμό στην Alpha Bank με συνδεδεμένη μια enter bonus την οποία δεν την χρησιμοποιεί κανείς από τη οικογένεια και αντί αυτού χρησιμοποιείται μια προπληρωμένη και πληρώνω 12 ευρώ συνδρομή τον χρόνο τζάμπα. Μπορώ να ανοίξω έναν αποταμιευτικό λογαριασμό ηλεκτρονικά και να βάλω τα λεφτά εκεί και μετά να περνάω ένα ποσό κάθε μήνα ώστε να χρησιμοποιείται αυτή η κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά ακύρωσε την κάρτα. Μπορείς και τον αποταμιευτικό αλλά δεν αλλάζει κάτι, είναι το ίδιο πράγμα με τη διαφορά ότι ο έξυπνη αποταμίευση δεν δέχεται χρεωστική 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, thansof_7 said:

Μια ερώτηση παιδιά.. Έλαβα ένα ποσό στην Eurobank μέσω Iris αλλά δεν μπορώ να δω τον αποστολέα (μου βγάζει ένα συνδυασμό γραμμάτων και αριθμών) και βασικά δεν ξέρω ποιος τα έστειλε.... Υπάρχει τρόπος να το βρω; 

Οχι δεν υπάρχει 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά.. Έλαβα ένα ποσό στην Eurobank μέσω Iris αλλά δεν μπορώ να δω τον αποστολέα (μου βγάζει ένα συνδυασμό γραμμάτων και αριθμών) και βασικά δεν ξέρω ποιος τα έστειλε.... Υπάρχει τρόπος να το βρω; 
Από ότι είδα και εγώ τουλάχιστον στην εφαρμογή δεν υπάρχει τρόπος να δεις στοιχεία αυτού που σου έστειλε και αυτό είναι σημαντικό μειονέκτημα

Στην μεταφορά μέσω iris σε άλλη τράπεζα βλέπεις αρχικό και τελευταίο γράμμα ονόματος και επωνύμου καθώς και τηλέφωνο του παραλήπτη που έστειλες τα χρήματα

Θα συνιστούσα να τους πάρεις τηλέφωνο και να διαμαρτυρηθείς

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

τι κερατάδες είναι εκεί στην viva! μόλις σήμερα έμαθα ότι ναι μεν εάν ξοδεύεις από τα χρήματα του επαγγελματικου λογαριασμού σου επιστρέφει την προμήθεια ΑΛΛΆ ότι ξοδεύεις από αυτήν ΔΕΝ μετράει στο αφορολόγητο! έχω κάνει τόσα έξοδα με την επαγγελματική το 2023 και πήγανε χαμένα για το αφορολόγητο!
άρα τώρα κάθε φορά πρέπει να τα μεταφέρω από τον επαγγελματικό στον προσωπικό και από εκεί να κάνω αγορές! αλλά τότε η προμήθεια δεν θα επιστρέφεται! τι λαμογια είναι ρε!
Ποιο αφορολογητο φίλε; Ελεύθερος επαγγελματίας δεν είσαι; Δεν έχεις αφορολογητο και δεν χρειάζεται να μαζεύεις αποδείξεις. Άυτα είναι για δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους.


Στάλθηκε από το S21FE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αφορολογητο φίλε; Ελεύθερος επαγγελματίας δεν είσαι; Δεν έχεις αφορολογητο και δεν χρειάζεται να μαζεύεις αποδείξεις. Άυτα είναι για δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους.


Στάλθηκε από το S21FE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

30 % του εισοδήματος μου ΠΡΈΠΕΙ να το ξοδεύω με ηλεκτρονικό τρόπο έτσι δεν είναι; αυτό εννοώ για το αφορολόγητο λάθος το έγραψα.
Link to comment
Share on other sites

30 % του εισοδήματος μου ΠΡΈΠΕΙ να το ξοδεύω με ηλεκτρονικό τρόπο έτσι δεν είναι; αυτό εννοώ για το αφορολόγητο λάθος το έγραψα.
Όχι φίλε. Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν ισχύει αυτό. Ενημερώσου μίλα με τον λογιστή σου γιατί αγνοείς βασικά πράγματα.
Σόρρυ κιόλας.

Στάλθηκε από το S21FE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, thansof_7 said:

Μια ερώτηση παιδιά.. Έλαβα ένα ποσό στην Eurobank μέσω Iris αλλά δεν μπορώ να δω τον αποστολέα (μου βγάζει ένα συνδυασμό γραμμάτων και αριθμών) και βασικά δεν ξέρω ποιος τα έστειλε.... Υπάρχει τρόπος να το βρω; 

Όπως είπαν και παραπάνω, από την εφαρμογή δε μπορώ ούτε κι εγώ.

Αν μπεις στην ιστοσελίδα του ebanking όμως, μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε. Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν ισχύει αυτό. Ενημερώσου μίλα με τον λογιστή σου γιατί αγνοείς βασικά πράγματα.
Σόρρυ κιόλας.

Στάλθηκε από το S21FE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μάλλον δεν τα ξέρεις καλά.... ΚΑΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να ξοδέψουν το 30% του εισοδήματος τους ηλεκτρονικα... 668e8cf6cac3165af2693f06bface94d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι ελ. επαγγελματίες δεν είναι κάτοικοι Ελλάδας, που ζουν στον Άρη 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ilka71 said:

μάλλον δεν τα ξέρεις καλά.... ΚΑΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να ξοδέψουν το 30% του εισοδήματος τους ηλεκτρονικα... 668e8cf6cac3165af2693f06bface94d.jpg

παρολα αυτα δεν φταιει η viva, εαν ο λογαριασμος ειναι δηλωμενος στην εφορια ως επαγγελματικος δεν μαζευει το αφορολογητο σε οποιαδηποτε τραπεζα. τον επαγγελαμτικος σου θα τον εχεις μονο για επαγγελματικες αγορες και τιποτα αλλο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παρολα αυτα δεν φταιει η viva, εαν ο λογαριασμος ειναι δηλωμενος στην εφορια ως επαγγελματικος δεν μαζευει το αφορολογητο σε οποιαδηποτε τραπεζα. τον επαγγελαμτικος σου θα τον εχεις μονο για επαγγελματικες αγορες και τιποτα αλλο.
βρε εγώ έχω ατομική επιχείρηση δεν ζητάω καν τιμολόγιο περνάνε και απλές αποδείξεις. άσε που δεν βάζω έξοδα γενικά εγώ. δεν έχω σχεδόν τίποτα. μόνο το ενοίκιο που φαίνεται η ούτως ή άλλως και τις εισφορές που και αυτές φαίνονται. αλλά είσαι λάθος για το ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν πρέπει να ξοδεύουν 30%του εισοδήματος τους ηλεκτρονικα! παρότι δεν έχουν αφορολόγητο
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

βρε εγώ έχω ατομική επιχείρηση δεν ζητάω καν τιμολόγιο περνάνε και απλές αποδείξεις. άσε που δεν βάζω έξοδα γενικά εγώ. δεν έχω σχεδόν τίποτα. μόνο το ενοίκιο που φαίνεται η ούτως ή άλλως και τις εισφορές που και αυτές φαίνονται. αλλά είσαι λάθος για το ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν πρέπει να ξοδεύουν 30%του εισοδήματος τους ηλεκτρονικα! παρότι δεν έχουν αφορολόγητο

δεν ειπα κατι τετοιο αλλος χρηστης το ειπε. 
εαν δεν κανεις εξοδα τοτε απλα μετεφερε τα χρηματα απο τον επαγγελματικο στον προσωπικο σου λογαριασμο και ξοδευε απο εκει για να μετραει το αφορολογητο σου. 
ξαναλεω ομως δεν φταιει καμια viva ο λογιστης επρεπε να σε ενημερωσει οτι το αφορολογητο δεν προσμετραται στους δηλωμενους επαγγελματικους λογαριασμους της εφοριας

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα κατι τετοιο αλλος χρηστης το ειπε. 
εαν δεν κανεις εξοδα τοτε απλα μετεφερε τα χρηματα απο τον επαγγελματικο στον προσωπικο σου λογαριασμο και ξοδευε απο εκει για να μετραει το αφορολογητο σου. 
ξαναλεω ομως δεν φταιει καμια viva ο λογιστης επρεπε να σε ενημερωσει οτι το αφορολογητο δεν προσμετραται στους δηλωμενους επαγγελματικους λογαριασμους της εφοριας
προσμετράται αυτό λέω 3 λογιστές έχω ρωτήσει. έχει σημασία και το είδος της επιχείρησης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...