Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προσωπικά νομίζω ότι έχει να κάνει με το που ψωνίζεις. Ή αν θα μπορούσες να βρεις το ανάλογο με καλύτερο ποσοστό ανταπόδοσης? Πχ έχω κοντά μου Βασιλόπουλο και Shell, αλλά δεν έχω Σκλαβενίτη και ΕΚΟ. Άρα για σουπερ μάρκετ υποχρεωτικά θα πάω σε κάρτα που δίνει bonus στον Βασιλόπουλο ενώ για καύσιμα σε αυτό που δίνει Shell. Αν επίσης αγοράζεις ηλεκτρονικά σχεδόν 2-4 φορές το χρόνο πλαίσιο και λοιπά βγάζουν προσφορά 20% με κάρτα Eurobank! Οπότε αν σε βολεύουν τα υπόλοιπα συνεργαζόμενα με eurobank είναι τεράστιο το ποσοστό επιστροφής. Από την άλλη πιθανότατα αυτό το 20% να υπάρχει ήδη σε μόνιμη βάση στο skroutz σαν διαφορά τιμής. ;) Οπότε το 20% αυτό είναι ανούσιο. Δεν υπάρχει κάποια που να υπερισχύει συνολικά καθώς οι ανάγκες είναι υποκειμενικές για τον καθένα μας.
Σωστη ανάλυση ευχαριστώ πολύ φίλε μου

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ classic Visa και Mastercard πιστωτική της Eurobank? Δηλαδή κάποιος σοβαρός λόγος να επιλέξεις τη μία ή την άλλη?

2. Η άποψή σας για την cosmote Mastercard της Eurobank? Μου φαίνεται ότι συμφέρει σε σχέση με τις από πάνω, αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποια παγίδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκουσα για καινούριο ebanking στην alpha. Μήπως έχει δει κανεις κάποιο preview ή ξέρει κάτι;

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν το καλύτερο ebanking. Ελπίζω αυτό να μην αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Το lidl δέχεται AMEX.

Σε λίγο δε θα έχουμε AMEX όμως

 

Μικρό το κακό...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκουσα για καινούριο ebanking στην alpha. Μήπως έχει δει κανεις κάποιο preview ή ξέρει κάτι;

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν το καλύτερο ebanking. Ελπίζω αυτό να μην αλλάξει

 

διαφημιση ειναι , δεν εχει αλλαξει κατι αλλα το εχουνε ονομασει myalpha το internet banking της alpha bank παντως εχουνε φτιαξει πολυ ωραια διαφημιση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

διαφημιση ειναι , δεν εχει αλλαξει κατι αλλα το εχουνε ονομασει myalpha το internet banking της alpha bank παντως εχουνε φτιαξει πολυ ωραια διαφημιση.

 

Όχι, δε λέω γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκουσα για καινούριο ebanking στην alpha. Μήπως έχει δει κανεις κάποιο preview ή ξέρει κάτι;

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν το καλύτερο ebanking. Ελπίζω αυτό να μην αλλάξει

 

Που το άκουσες;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε mail από alpha για την αλλαγή από American Expres σε bonus Mastercard!

Ήδη μου έχουν στείλει τη νέα κάρτα και σε λίγες μέρες θα την έχω με το ίδιο pin(έτσι λέει το mail)!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To ebanking της Πειραιως φρεσκαριστηκε

 

ναι σου λεει να το δεις πως ειναι διοτι σε ολους θα αλλαξει απο 5/2. αλλα και παλι ευτυχως μοιαζει στο παλιο διοτι δεν βολευει να ψαχνεις αυτο που θελεις και να χανεις χρονο. αυτο με την αποταμιευση που εχει κατω δεξια δεν εχω καταλαβει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε mail από alpha για την αλλαγή από American Expres σε bonus Mastercard!

Ήδη μου έχουν στείλει τη νέα κάρτα και σε λίγες μέρες θα την έχω με το ίδιο pin(έτσι λέει το mail)!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για χρεωστική μιλάς;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε mail από alpha για την αλλαγή από American Expres σε bonus Mastercard!

Ήδη μου έχουν στείλει τη νέα κάρτα και σε λίγες μέρες θα την έχω με το ίδιο pin(έτσι λέει το mail)!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρεωστική ή πιστωτική;

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αποταμιευση που εχει κατω δεξια δεν εχω καταλαβει.

 

Δεν το έχω δει, απλά αν είναι η αποταμίευση που διαφημίζουν, έχει ως εξής.

Αγοράζεις κάτι με την κάρτα και κοστίζει 1.70 ευρώ.

Έστω ότι έχεις δηλώσει να στρογγυλοποιούνται όλες οι χρεώσεις σου στο ευρώ.

Αυτό σημαίνει ότι από το λογαριασμό σου θα τραβήξει 2 ευρώ.

Τα 1.70 θα πάνε στον έμπορο

τα 2.00-1.70 = 0.30 λεπτά θα μπούν στην αποταμίευση.

Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι.

 

Ακριβώς το ίδιο είναι αν έχεις δηλώσει να στρογγυλοποιούνται στα 5 ευρώ.

Έστω χρέωση 5.80 ευρώ

Στρογγυλοποίηση στα 10 ευρώ

4.20 ευρώ στην αποταμίευση

Link to comment
Share on other sites

To ebanking της Πειραιως φρεσκαριστηκε
Την εφαρμογή να βελτιωσουν ποτέ, ή ακόμα καλύτερα να ξαναφτιαξουν την wallet

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θελω τη βοηθεια σας πριν αρχισω να τρεχω στις τραπεζες.Ενδιαφερομαι για στεγαστικο δανειο περιπου 70000 ξερετε τι παιζει;;τι χρειαζεται να πληρεις κτλ;;για αγορα σπιτιου..
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μου έστειλε ένας φίλος μου πρόκληση με SMS στο κινητό για την κάρτα bleep της άλφα μπάνκ και κάθε φορά που προσκαλεις κάποιον κέρδιζεις δέκα ευρώ και αυτός που προσκάλεσες κερδίζει 5 ευρώ. από ότι είδα η έκδοση της κάρτας είναι 5 ευρώ αλλά είναι δωρεάν έως 30/4/19 δείτε εδώ https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/mobile-apps/bleep μακάρι να κέρδιζες μπόνους πόντους θα την έβγαζα. Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμή χθες για αποστολή ποσού με iris μέσω Πειραιώς δεν εμφάνισε καμία έξτρα χρέωση παρόλο που στην ανακοίνωση γράφει ότι θα χρεώνει πάγιο από 29/1. Χθες σε δοκιμή πάντως έστειλε κανονικά χωρίς κάτι έξτρα. Λέτε να το ανέβαλε μέχρι να το βάλουν και οι άλλες τράπεζες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Ηθελα να ρωτήσω κ εγώ για υπεραναληψη.Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος με εκκαθαριστικο 6000.Πιστεύετε ότι έχει πιθανότητές και για τι ποσό;από εθνική τράπεζα.

θελει 10.000+ευρω εκκαθαριστικο για αιτηση

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμή χθες για αποστολή ποσού με iris μέσω Πειραιώς δεν εμφάνισε καμία έξτρα χρέωση παρόλο που στην ανακοίνωση γράφει ότι θα χρεώνει πάγιο από 29/1. Χθες σε δοκιμή πάντως έστειλε κανονικά χωρίς κάτι έξτρα. Λέτε να το ανέβαλε μέχρι να το βάλουν και οι άλλες τράπεζες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισχύει για επαγγελματική χρήση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ ωραίο και μοντέρνο καμία σχέση με το προηγούμενο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...