Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Βάλε την Revolut.

 

.......την οποία έχω καιρό να την χρησιμοποιήσω, οπότε πως της περνώ λεφτά πιο οικονομικά ? Εμβασμα ή πρόσθεση πιστωτικής ή χρεωστικής ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από καιρό έκανα κάτι ψιλοαγορές στο ali με visa πιστωτική της eurobank, είδα λοιπόν έξοδα 1 € σε κάθε συναλλαγή !!! Μεγάλη προμήθεια για αγορά των 3 και 7 ευρώ.

Αυτό συμβαίνει λόγω της πιστωτικής ? Υπάρχει κάποια άλλη κάρτα της eurobank ( έχω χρεωστική Master και Revolut ) που να έχει μικρότερη προμήθεια ?

 

εγω με χρεωστικη καρτα πειραιως που εχω αγορασει και με visa παλι χρεωστικη της πειραιως την κλασικη την κιτρινη ποτε δεν μου εχει κρατησει προμηθεια παραπανω σε ευρω αγοραζω και πληρωνω την κανονικη αξια που βλεπω. μηνπως αγορασες κατι σε αλλο νομισμα και σου εκανε μετατροπη; .

Καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα!.

 

επισης εχει απενεργοποιηθει προσωρινα η πληρωμη στο taxisnet

http://i67.tinypic.com/2qwki9d.jpg

πληρωμη με καρτα ειτε απο ebanking με χρεωση πιστωτικης ειτε για πληρωμη με καρτα χρεωστικη και πιστωτικη /προπληρωμενη απο το livepay εαν εχετε καρτα eurobank ,ενω με καρτα πειραιως στο easypay.gr ( που θα σταματησει την λειτουργια του απο 28/2/2019!) .με καρτα εθνικης τραπεζας μπορειτε στο simplepay.gr

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπέρδεψε ο/η υπάλληλος το προϊόν? Το συγκεκριμένο προϊόν παραμένει σταθερά και υπάρχει κανονικά ως διαθέσιμο προϊόν,μπορείς να συμπληρώσεις την αίτηση και ηλεκτρονικά άμεσα.Βέβαια, αν έχει δοθεί σαν πληροφορία ότι θα γίνει κάποια κατάργηση και μετατροπή προϊόντος,αν έχεις ήδη κάποια πιστωτική,αν θέλεις κάνε λίγη υπομονή μήπως αλλάξει όντως κάποιο προϊόν και μετατραπεί σε Energy Mastercard ή μίλησε ξανά με το κατάστημα που σε ενημέρωσαν για την αλλαγή, μήπως υπάρχει κάποια νέα πληροφορία/διόρθωση ή και επιβεβαίωση.Όλα είναι πάντα πιθανά :!:

 

Εγώ έχω ήδη την Bonus Mastercard και ο υπάλληλος μου είπε ότι αν τώρα βγάλω την Energy αφού θα μετατραπούν και αυτές σε Bonus Mastercard θα έχω δυο ίδιες. Γι' αυτό το λόγω και δεν έκανα έκδοση. Κάτι άλλο που μου είπε ήταν ότι η Energy η κάρτα ήταν προωθητική ενέργεια της Citybank γι' αυτό και θα καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Από 27/1 χρεώσεις στην υπηρεσία IRIS μέσω κινητού από τη τράπεζα Πειραιώς σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο της.

Για αποστολές έως 50€ χρέωση 0,02€

Για 50-500€ χρέωση 0,50€

Μια καλή free υπηρεσία είχαν πάει κι αυτή. Φαντάζομαι θα ακολουθήσουν και οι άλλοι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Από 27/1 χρεώσεις στην υπηρεσία IRIS μέσω κινητού από τη τράπεζα Πειραιώς σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο της.

Για αποστολές έως 50€ χρέωση 0,02€

Για 50-500€ χρέωση 0,50€

Μια καλή free υπηρεσία είχαν πάει κι αυτή. Φαντάζομαι θα ακολουθήσουν και οι άλλοι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω μονο για μεταφορές προς επιχειρήσεις ειναι η συγκεκριμένη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Από 27/1 χρεώσεις στην υπηρεσία IRIS μέσω κινητού από τη τράπεζα Πειραιώς σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο της.

Για αποστολές έως 50€ χρέωση 0,02€

Για 50-500€ χρέωση 0,50€

Μια καλή free υπηρεσία είχαν πάει κι αυτή. Φαντάζομαι θα ακολουθήσουν και οι άλλοι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι όπως τα λες αν κάνεις μια μεταφορά 100€ θα χρεωθεί έξοδα 0, 50€ ενώ αν την σπάσεις στα δύο θα χρεωθεί 0,02€ κάθε φορά, δηλαδή 0,04 € μόνο. Σημαντική διαφορά

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για online αγορες σε ξενο νομισμα συμφερει η χρεωστικη της Εθνικης που εχει 1% προμηθεια και χωρις παγιο.

 

Για μηδενικη χρεωση προμηθειας υπαρχει η λυση της N26 αλλα εκει υπαρχουν αλλες χρεωσεις (1 ευρω συνηθως για την αποστολη του εμβασματος απο την τραπεζα σας στη Ν26=Γερμανια, χρεωση απο τις ελληνικες τραπεζες αν θελησετε να κανετε αναληψη των χρηματων που εχετε στη Ν26 στα ΑΤΜ τους 3 ευρω) και οι αγορες δε μετρανε στο χτισιμο του αφορολογητου με καρτες.

 

 

Δεν είναι 1% αλλά 2%

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 1% αλλά 2%

 

Εχεις δικιο, εχει αλλαξει πλεον σε 2%. Αρα Ν26 και Revolut μονοδρομος για online αγορες σε ξενο νομισμα ;)

 

Συνεπως εχουμε και λεμε για τις χρεωστικες, για online αγορες σε ξενο νομισμα

εθνικη 2%

alphabank 2,5%

πειραιως 2% και μινιμουμ χρεωση 1 ευρω

eurobank 2% και μινιμουμ χρεωση 1 ευρω

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, εχει αλλαξει πλεον σε 2%. Αρα Ν26 και Revolut μονοδρομος για online αγορες σε ξενο νομισμα ;)

 

και η ελληνική κάρτα του αβ βασιλόπουλος δεν έχει προμήθεια για αγορές στο εξωτερικό. η προπληρωμένη της Πειραιώς που έχω και είδα στο κατάλογο χρεώσεων δεν έχει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

και η ελληνική κάρτα του αβ βασιλόπουλος δεν έχει προμήθεια για αγορές στο εξωτερικό. η προπληρωμένη της Πειραιώς που έχω και είδα στο κατάλογο χρεώσεων δεν έχει.

Εχουν ομως ετησια συνδρομη η πρωτη, και χρεωση φορτισης η αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ήδη την Bonus Mastercard και ο υπάλληλος μου είπε ότι αν τώρα βγάλω την Energy αφού θα μετατραπούν και αυτές σε Bonus Mastercard θα έχω δυο ίδιες. Γι' αυτό το λόγω και δεν έκανα έκδοση. Κάτι άλλο που μου είπε ήταν ότι η Energy η κάρτα ήταν προωθητική ενέργεια της Citybank γι' αυτό και θα καταργηθεί.

Καταλαβαίνω αλλά ωστόσο το προϊόν παραμένει διαθέσιμο όλο αυτό το διάστημα...επιπλέον έχω ανεπίσημα την πληροφορία ότι κάποιες κάρτες θα αλλάξουν σχετικά σύντομα και μερικές από αυτές θα μετατραπούν σε Energy. Αν αυτό πράγματι ισχύει, δεν πρόκειται να καταργηθεί η κάρτα Energy (άμεσα τουλάχιστον).Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

και η ελληνική κάρτα του αβ βασιλόπουλος δεν έχει προμήθεια για αγορές στο εξωτερικό. η προπληρωμένη της Πειραιώς που έχω και είδα στο κατάλογο χρεώσεων δεν έχει.

 

ποια ακριβως προπληρωμενη της πειραιως δε χρεωνει προμηθεια;

το οτι σας χρεωνει ενα ευρω για να την φορτιζεται σας αφηνει αδιαφορους;; ολους εσας που ΔΕΝ θελετε να εχετε χρεωστικη επειδη φοβαστε μη σας υποκλεψουν

Link to comment
Share on other sites

ποια ακριβως προπληρωμενη της πειραιως δε χρεωνει προμηθεια;

το οτι σας χρεωνει ενα ευρω για να την φορτιζεται σας αφηνει αδιαφορους;; ολους εσας που ΔΕΝ θελετε να εχετε χρεωστικη επειδη φοβαστε μη σας υποκλεψουν

 

δεν έχει προμήθεια για πληρωμή σε ξένο νόμισμα. επίσης ναι θέλει ένα ευρώ επιπλέον για την φόρτιση της και δεν αλλάζει το πόσο είναι φιξ το ένα ευρώ ανεξαρτήτως ποσού ρο θα βάλεις. επίσης μετράει στο αφορολόγητο που οι ξένες κάρτες δεν δεν μετράνε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ποια ακριβως προπληρωμενη της πειραιως δε χρεωνει προμηθεια;

 

το οτι σας χρεωνει ενα ευρω για να την φορτιζεται σας αφηνει αδιαφορους;; ολους εσας που ΔΕΝ θελετε να εχετε χρεωστικη επειδη φοβαστε μη σας υποκλεψουν

Για την ρεβολουτ και την ν26 δεν πληρώνουμε όταν στέλνουμε έμβασμα για να τις φορτίσουμε;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by Dpan9
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Για την ρεβολουτ και την ν26 δεν πληρώνουμε όταν στέλνουμε έμβασμα για να τις φορτίσουμε;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

εντός Ελλάδας ναι πληρώνουμε, εκτός Ελλάδας όχι και αυτό γιατί οι Ελληνικές τράπεζες έχουν μια πολύ στρεβλή άποψη για τα SEPA transfers

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για αγορά με δόσεις πρέπει να έχεις διαθέσιμο το συνολικό ποσό του προϊόντος ή μόνο της πρώτης δόσης; Έχω υπόλοιπο 1200 ακόμα για αγορές ενώ έχει όριο 1500 θα μπορώ να κάνω αγορά με δόσεις ενός προϊόντος που κοστίζει 1300;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για αγορά με δόσεις πρέπει να έχεις διαθέσιμο το συνολικό ποσό του προϊόντος ή μόνο της πρώτης δόσης; Έχω υπόλοιπο 1200 ακόμα για αγορές ενώ έχει όριο 1500 θα μπορώ να κάνω αγορά με δόσεις ενός προϊόντος που κοστίζει 1300;

 

Πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο ολο το ποσό της αγοράς.Μπορεις να προσθέσεις 100 ευρω στην καρτα και να προχωρήσεις στην πληρωμη. Αλλιώς μπορεις να κανεις "Υπέρβαση πιστωτικού οριου" με της επιπλέον χρεωσεις που αναφέρονται στην σύμβασή που υπόγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρξει υπέρβαση αφού αν βάλω 13 δόσεις θα είναι των 100. Πώς θα γίνει υπέρβαση αν πληρώνω κάθε μήνα 100;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρξει υπέρβαση αφού αν βάλω 13 δόσεις θα είναι των 100. Πώς θα γίνει υπέρβαση αν πληρώνω κάθε μήνα 100;

 

Δεσμεύεται ολο το ποσο της αγοράς απο το διαθέσιμο ποσο που εχεις στην καρτα για αυτον το λογο θα υπαρξει υπερβαση.Απλα στον μηνιαίο λογαριασμό δηλαδή στον λογαριασμό που πρεπει να πληρώνεις καθε μηνα θα εμφανίζονται τα 100 ευρω που ειναι η καθε δόση και θα απελευθερώνονται απο το δεσμευμένο το αντίστοιχο ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια τραπεζα μιλάμε ;

 

Ακριβώς αυτό.

Έχει διαφορες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενη αγορά με δόσεις μου είχε χρεωθεί μόνο η πρώτη δόση και μετά όλο το υπόλοιπο μέχρι τα 1500 μπορούσα να το χρησιμοποιήσω.
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενη αγορά με δόσεις μου είχε χρεωθεί μόνο η πρώτη δόση και μετά όλο το υπόλοιπο μέχρι τα 1500 μπορούσα να το χρησιμοποιήσω.

 

Όχι για δόσεις.. Για αγορά εφάπαξ μόνο. Στην eurobank έτσι γίνεται. Έχω όριο 3000 αγοράζω κάτι με δόσεις που έχει 1000 ευρώ. Βάζω 20€ δόση το μήνα. Έχω 2980 ευρώ για εφάπαξ αγορά, σαν μετρητά.. Με δόσεις έχω 2 χιλιάδες όχι 2980.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...