Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν τις οφειλές της πιστωτικης κάρτας σου, με δική σου πρωτοβουλία, τις συγκεντρώσεις σε ένα δάνειο αποπληρωμής οφειλών, πέρα από την κατάργηση της κάρτας υπάρχει και εγγραφή στον Τειρεσία; γνωρίζει κάποιος;

 

Αν αφορά ενήμερες οφειλές , όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με Τειρεσία. Απλά παίρνεις ένα δάνειο οπως αυτά με τη συγκεντρωση απο κάρτες. Μπορείς να κρατήσεις κι όλας την κάρτα δεν ειναι απαραιτητο να την καταργήσεις. Ουσιαστικά απλά θα πληρώνεις 1 δόση αντί για πολλές και με χαμηλότερο επιτόκιο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω απ το πρωί στο e-banking της alpha Bank πως μπορώ να πάρω μια απ τις νέες χρεωστικές bonus αλλά δεν τις βλέπω πουθενά μέσα στο e-banking!

Μάλλον ακόμα δεν τις βάλανε μέσα, παρόλο που λέει ότι γίνεται μέσω e-banking!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eγω πήγα σήμερα σε κατάστημα και ζήτησα Μαστερ Μπονους και μου είπαν ότι μόνο visa bonus εχουν.

Δεν εχουν ενημερώσει ούτε το δίκτυο τους ακόμη.

Εξέδωσα μια visa bonus και μόλις την παραλάβω θα καταργήσω την ΑΜΕΧ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου λύσει πιθανών η εξηγήσει τι μπορεί να παίχτηκε;; Έχω κάρτα Πειραιώς και την εφαρμογή στο κινητό μου. Μπήκα χθες απόγευμα στην εφαρμογή λοιπόν κ είδα ποσά χρήματα είχα μέσα και πήγα σε ένα ΑΤΜ και έβγαλα μετά κ κάποια. Όλα ωραία κ καλά ως εδώ. Χθες δν έκανα τίποτα άλλο. Ήμουν όλη μέρα κυριολεκτικά στο σπίτι. Κ τώρα μπήκα πάλι στην εφαρμογή κ βλέπω πως δείχνει ότι χθες ψώνισα με την κάρτα στο σούπερ μάρκετ που πηγαίνω πάντα 62€!! Τρελάθηκα! Υπάρχει περίπτωση να μου έχουν υποκλέψει την κάρτα; Η υπάρχει περίπτωση να έχω όντως ψωνίσει αυτά τα 62€ άλλη ημερομηνία κ απλά να μου το δείχνει σαν χθες; Μέχρι τώρα πάντως δν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Πάντα μου δείχνει την ίδια ημερομηνία.

Τι έγινε κ τι μπορώ να κάνω; Να πάω στο σούπερ να τους ρωτήσω; Η να πάρω την τράπεζα να ακυρώσω την κάρτα;;;;

Και αν έχουν υποκλέψει κάπως την κάρτα πως μπορείς να ψωνίσεις από ένα σούπερ μάρκετ χωρις την κάρτα μου αλλά με την κάρτα μου ????

Edited by Cavaradossi
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό συμβαίνει

Πότε ψωνισες 62 ευρώ?

Θα έχει καμιά βδομάδα το πολύ, σωστά?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις πως είναι δικό μου το 62€;

Να μην άνησυχω δηλαδή;

Αποκλείεται να συνέβη κάτι κακό; Να σου πω την αλήθεια δν θυμάμαι ποτέ ψώνισα με την κάρτα στο σούπερ την τελευταία δορά ούτε αν ήταν τόσο το ποσο. ΠΝτως σίγουρα δν ήταν χθες

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Οι συναλλαγές στην Πειραιώς κανουν 2-3 μέρες να λογιστηκοποιηθουν.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις πως είναι δικό μου το 62€;

Να μην άνησυχω δηλαδή;

Αποκλείεται να συνέβη κάτι κακό; Να σου πω την αλήθεια δν θυμάμαι ποτέ ψώνισα με την κάρτα στο σούπερ την τελευταία δορά ούτε αν ήταν τόσο το ποσο. ΠΝτως σίγουρα δν ήταν χθες

 

Τους τελευταίους 2 μήνες,έχω παρατηρήσει ότι η Πειραιώς,αργεί πάρα πολύ να κάνει την εγγραφή των συναλλαγών που έχω κάνει σε πιστωτική της κάρτα!

Συνήθως ήταν 2 μέρες και αν μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο,τότε η εγγραφή πήγαινε για τρίτη!

Έχω συνναλαγη από τις 8 Σεπτεμβρίου και εγγραφή του ποσού,εχθές,πρώτη φορά τόσες μέρες διαφορα,αλλά γνωρίζω ότι πλήρωσα το ποσό και πότε!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά έστειλα 100€ από Κύπρο μέσω Revolut στο εξωτερικό και δεν υπήρχε καμία προμήθεια!

Ούτε στην παραλαβή από την τράπεζα του εξωτερικού.

Πολύ καλή φάση.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά με τη yes της eurobank με άτοκες δόσεις.. Στις οφειλές της κάρτας δε το δείχνει ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες κάνει να έρθει μια πιστωτική απο την Alpha μέσω ταχυδρομείου. Έλαβα μήνυμα ότι θα μου αποσταλεί η κάρτα στο κινητό.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά με τη yes της eurobank με άτοκες δόσεις.. Στις οφειλές της κάρτας δε το δείχνει ακόμα

 

Πόσες μέρες περιμένεις; Πέρνει μερικές μέρες γενικά μέχρι να εμφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες περιμένεις; Πέρνει μερικές μέρες γενικά μέχρι να εμφανιστεί

 

Α ναι; σήμερα έγινε η αγορά.. Εντάξει ευχαριστώ..

 

Επίσης αύριο θα κάνω ακόμη μια αγορά σε άτοκες δόσεις.. Θα φαίνεται σαν ένα ποσό; μια οφειλή; η θα μπορώ να τις πληρώσω χώρια; τη κάθε δόση εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Α ναι; σήμερα έγινε η αγορά.. Εντάξει ευχαριστώ..

 

Επίσης αύριο θα κάνω ακόμη μια αγορά σε άτοκες δόσεις.. Θα φαίνεται σαν ένα ποσό; μια οφειλή; η θα μπορώ να τις πληρώσω χώρια; τη κάθε δόση εννοώ

 

Η κάθε δόση θα φαίνεται ξεχωριστά.

Όπως στο screenshot που σου έστειλα (το ωραίο είναι ότι σου λέει και τον αριθμό των δόσεων και ποια δόση είναι αυτή που σε χρεώνει, π.χ. 1/12 στο screenshot). Πληρώνεις ό,τι ποσό θέλεις. Και παραπάνω άμα θέλεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες κάνει να έρθει μια πιστωτική απο την Alpha μέσω ταχυδρομείου. Έλαβα μήνυμα ότι θα μου αποσταλεί η κάρτα στο κινητό.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Μια βδομάδα μου είπε ο υπάλληλος χτες που έκανα αίτηση για χρεωστική

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά (καύσιμα) στις 5 Σεπτεμβρίου. Πλήρωσα με πιστωτική κάρτα Diners. Η πληρωμή πέρασε στις εκκρεμείς συναλλαγές της κάρτας και την έβλεπα εκεί (στο ebsnking) μέχρι τις 22 Σεπτεμβρίου. Μετά εξαφανίστηκε, δεν πέρασε στις οριστικές συνα, αλλά εξαφανίστηκε. Δεν έχει υπολογιστεί ούτε στο υπόλοιπο. Μου τα χάρισαν ή θα την βρω μπροστά μου αργοτερα;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά (καύσιμα) στις 5 Σεπτεμβρίου. Πλήρωσα με πιστωτική κάρτα Diners. Η πληρωμή πέρασε στις εκκρεμείς συναλλαγές της κάρτας και την έβλεπα εκεί (στο ebsnking) μέχρι τις 22 Σεπτεμβρίου. Μετά εξαφανίστηκε, δεν πέρασε στις οριστικές συνα, αλλά εξαφανίστηκε. Δεν έχει υπολογιστεί ούτε στο υπόλοιπο. Μου τα χάρισαν ή θα την βρω μπροστά μου αργοτερα;
Να στη χάρισαν αποκλείεται, θα το βρουν και θα στο χρεώσουν στο μέλλον το "λάθος"
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω κι εγώ. Αλλά γιατί βάζεις τη λέξη λάθος σε εισαγωγικά; Τι άλλο μπορεί να είναι εκτός από λάθος;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το λάθος να μην στο χρεώσουν εννοώ τίποτε άλλο
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

24/9 μικροαγορά (<10 ευρώ) με πιστωτική AmEx.

 

Λίρα Αγγλίας από xe.com: 1 GBP = 1.11630 EUR

Χρέωση από AmEx: 1 GBP = 1.13110 EUR

 

Διαφορά συναλάγματος κατά 1.32%

Τί διαφορά έχετε παρατηρήσει σε VISA ή και mastercard;

Link to comment
Share on other sites

24/9 μικροαγορά (<10 ευρώ) με πιστωτική AmEx.

 

Λίρα Αγγλίας από xe.com: 1 GBP = 1.11630 EUR

Χρέωση από AmEx: 1 GBP = 1.13110 EUR

 

Διαφορά συναλάγματος κατά 1.32%

Τί διαφορά έχετε παρατηρήσει σε VISA ή και mastercard;

Αγορά από Aliexpress στα 2$, χρέωσε η Revolut ακριβώς σύμφωνα με την ισχύουσα ισοτιμία.

Όταν λέμε ακριβώς, στο λεπτό.

VISA είναι

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από Aliexpress στα 2$, χρέωσε η Revolut ακριβώς σύμφωνα με την ισχύουσα ισοτιμία.

Όταν λέμε ακριβώς, στο λεπτό.

VISA είναι

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ.

Αν έχει και κάποιος για ελληνική τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Βγηκε η φοιτητικη της πειραιως με οριο 300 ( ενω ειχα εισοδημα 500 ζητησα μονο τοσο). . Θα παω να την παρω. Θελω να κανω μια αγορα σε ατοκες δοσεις ( 8 συνολο) αλλα βγαινει 350 ολα μαζι. Επειση φανταζομαι απο την καρτα δεν γινεται να ξεπερασεις το οριο θα μπορω συο καταστημα να δωσω 50 μετρητα και τα υπολοιπα καρτα ή πρεπει ολο τ ποσο; Ξερει κανεις; Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Βγηκε η φοιτητικη της πειραιως με οριο 300 ( ενω ειχα εισοδημα 500 ζητησα μονο τοσο). . Θα παω να την παρω. Θελω να κανω μια αγορα σε ατοκες δοσεις ( 8 συνολο) αλλα βγαινει 350 ολα μαζι. Επειση φανταζομαι απο την καρτα δεν γινεται να ξεπερασεις το οριο θα μπορω συο καταστημα να δωσω 50 μετρητα και τα υπολοιπα καρτα ή πρεπει ολο τ ποσο; Ξερει κανεις;

 

Φυσικά ότι θέλεις μπορείς να κάνεις. Θα δώσεις τα 50 προκαταβολή στο ταμείο και τα υπόλοιπα με δόσεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Βγηκε η φοιτητικη της πειραιως με οριο 300 ( ενω ειχα εισοδημα 500 ζητησα μονο τοσο). . Θα παω να την παρω. Θελω να κανω μια αγορα σε ατοκες δοσεις ( 8 συνολο) αλλα βγαινει 350 ολα μαζι. Επειση φανταζομαι απο την καρτα δεν γινεται να ξεπερασεις το οριο θα μπορω συο καταστημα να δωσω 50 μετρητα και τα υπολοιπα καρτα ή πρεπει ολο τ ποσο; Ξερει κανεις;
Εννοείται πως μπορείς!

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...