Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

H εθνικη που ξερω δεν εχει βγαλει ποτε τέτοια ανακοίνωση, αντίθετα η πειραιως και τέλος καθε μηνα ή και της εβδομάδας τελειώνουν συνεχώς τα όρια της

 

Για τις άλλες δεν εχω αποψη, αλλα μπαίνοντας στο ebanking νομίζω ολες εχουν τις ανακοινώσεις αυτές

Στα ebanking της Alpha Bank και της Eurobank που μπαίνω καθημερινά, δεν εχω δει ποτέ τετοια ανακοινωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς από Παρασκευή δεν εγκρίνει συναλλαγές από εξωτερικό , υπάρχουν αναφορές για άρνηση συναλλαγής από τράπεζα σε iCloud χώρο αποθήκευσης , taxibeat, αλλά κι αγορες από φυσικό κατάστημα σε Αγγλία. Η Πειραιώς σε ερωτήσεις απαντάει ότι ξεπεράστηκε το εβδομαδιαίο όριο των capital controls γιαυτο και τα κόβει. Κάτι τέτοιο όμως κανονικά δεν ισχύει διότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν υπόκεινται από περσι σε cc παρα μόνο η μεταφορά εμβασμάτων στο εξωτερικό καθώς και κάποιες ορισμένες κατηγορίες συναλλαγών (δημοπρασίες , στοίχημα, πορνό). Έχει κάποιος κάποια εμπειρία στο θέμα; Μας δουλεύει η Πειραιώς;

 

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω εξάντλησης του εβδομαδιαίου ορίου συναλλαγών των καρτών της Τράπεζας για την πραγματοποίηση αγορών στο εξωτερικό, το οποίο έχει καθοριστεί από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, στο πλαίσιο των Capital Controls, δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές αγορών με κάρτες στο εξωτερικό μέχρι την Δευτέρα ώρα 00:01. Οι κάτοχοι χρεωστικής κάρτας που βρίσκονται στο εξωτερικό, μπορούν να εξυπηρετηθούν πραγματοποιώντας ανάληψη μετρητών, μέχρι του ημερήσιου ορίου της κάρτας τους και υπό τους περιορισμούς των Capital Controls.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κληρώσεις από Εθνική:

https://www.nbg.gr/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ποια κάρτα της alpha έχει καλύτερη ισοτιμία/προμήθεια κατά την χρέωση της σε άλλο νόμισμα; visa ή amex? Ρωτάω στην γενική περίπτωση μιας και με ενδιαφέρει για τις χρεωστικές και οχι για πιστωτικές που μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές προμήθειες ανάλογα το πρόγραμμα.

Για την visa υπάρχει αυτό το site (+1% νομίζω προμήθεια της alpha βάζουμε), για την amex υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

ια) Επιβάρυνση Κατόχου για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ (παρ. 20.1):

Οι χρεώσεις των συναλλαγών που γίνονται σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ θα μετατρέπονται σε

Ευρώ με την τιμή που ορίζεται από τον Οργανισμό (Visa, MasterCard, American Express ή

Diners), κατά την ημέρα επεξεργασίας τους από αυτόν πλέον των σχετικών εξόδων, που κατά

περίπτωση μπορεί να ανέλθει μέχρι και 2,5%. Στον λογαριασμό του πελάτη εμφανίζεται το ποσό

στο νόμισμα που έγινε η συναλλαγή (στην περιγραφή) και η χρέωση του τελικού ποσού σε Ευρώ

http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/pdf/BONUS_VISA.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς από Παρασκευή δεν εγκρίνει συναλλαγές από εξωτερικό , υπάρχουν αναφορές για άρνηση συναλλαγής από τράπεζα σε iCloud χώρο αποθήκευσης , taxibeat, αλλά κι αγορες από φυσικό κατάστημα σε Αγγλία. Η Πειραιώς σε ερωτήσεις απαντάει ότι ξεπεράστηκε το εβδομαδιαίο όριο των capital controls γιαυτο και τα κόβει. Κάτι τέτοιο όμως κανονικά δεν ισχύει διότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν υπόκεινται από περσι σε cc παρα μόνο η μεταφορά εμβασμάτων στο εξωτερικό καθώς και κάποιες ορισμένες κατηγορίες συναλλαγών (δημοπρασίες , στοίχημα, πορνό). Έχει κάποιος κάποια εμπειρία στο θέμα; Μας δουλεύει η Πειραιώς;

 

Δυστυχώς όπως προαναφέρθηκε εμφανίζεται συχνά-πυκνά το συγκεκριμένο θέμα στην Πειραιώς. Τέλη του μήνα θα χρεωθεί και η πιστωτική μου το 0,99€ για το iCloud και θα έχω εικόνα γι αυτήν την εβδομάδα (ευελπιστώ να μην έχω πρόβλημα).

 

ια) Επιβάρυνση Κατόχου για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ (παρ. 20.1):

Οι χρεώσεις των συναλλαγών που γίνονται σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ θα μετατρέπονται σε

Ευρώ με την τιμή που ορίζεται από τον Οργανισμό (Visa, MasterCard, American Express ή

Diners), κατά την ημέρα επεξεργασίας τους από αυτόν πλέον των σχετικών εξόδων, που κατά

περίπτωση μπορεί να ανέλθει μέχρι και 2,5%. Στον λογαριασμό του πελάτη εμφανίζεται το ποσό

στο νόμισμα που έγινε η συναλλαγή (στην περιγραφή) και η χρέωση του τελικού ποσού σε Ευρώ

http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/pdf/BONUS_VISA.pdf

 

Στην πράξη να πω ότι έχω δει εξαιρετικές ισοτιμίες και πολύ κοντά σε αυτές του xe.com που κοιτάω συνήθως. Ενδεικτικά για αγορά σε $ πριν σχεδόν 1 χρόνο ισοτιμία PayPal ~932€, ισοτιμία Πειραιώς ~920€, ισοτιμία Alpha Bank 883,18€ (απίστευτο και όμως αληθινό). Γενικότερα στην Alpha Bank είχα καλές ισοτιμίες ενώ στην Πειραιώς τις έβρισκα πάντα αρκετά τσιμπημένες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς από Παρασκευή δεν εγκρίνει συναλλαγές από εξωτερικό , υπάρχουν αναφορές για άρνηση συναλλαγής από τράπεζα σε iCloud χώρο αποθήκευσης , taxibeat, αλλά κι αγορες από φυσικό κατάστημα σε Αγγλία. Η Πειραιώς σε ερωτήσεις απαντάει ότι ξεπεράστηκε το εβδομαδιαίο όριο των capital controls γιαυτο και τα κόβει. Κάτι τέτοιο όμως κανονικά δεν ισχύει διότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν υπόκεινται από περσι σε cc παρα μόνο η μεταφορά εμβασμάτων στο εξωτερικό καθώς και κάποιες ορισμένες κατηγορίες συναλλαγών (δημοπρασίες , στοίχημα, πορνό). Έχει κάποιος κάποια εμπειρία στο θέμα; Μας δουλεύει η Πειραιώς;

 

Εγώ πάντως την παρασκευή αργά το βράδυ μια χαρά χρησιμοποίησα πιστωτική mastercard της Πειραιώς και στο asos και στο amazon.co.uk, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα και τα χρήματα δεσμεύτηκαν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς από Παρασκευή δεν εγκρίνει συναλλαγές από εξωτερικό , υπάρχουν αναφορές για άρνηση συναλλαγής από τράπεζα σε iCloud χώρο αποθήκευσης , taxibeat, αλλά κι αγορες από φυσικό κατάστημα σε Αγγλία. Η Πειραιώς σε ερωτήσεις απαντάει ότι ξεπεράστηκε το εβδομαδιαίο όριο των capital controls γιαυτο και τα κόβει. Κάτι τέτοιο όμως κανονικά δεν ισχύει διότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν υπόκεινται από περσι σε cc παρα μόνο η μεταφορά εμβασμάτων στο εξωτερικό καθώς και κάποιες ορισμένες κατηγορίες συναλλαγών (δημοπρασίες , στοίχημα, πορνό). Έχει κάποιος κάποια εμπειρία στο θέμα; Μας δουλεύει η Πειραιώς;

 

Οι κεφαλαιακοί περιορισμοί αποτρέπουν την εξαγωγή κεφαλαίων στο εξωτερικό είτε μετρητων στο εσωτερικό. Οταν κάνουμε μια αγορά απο εμπορο εξωτερικού φευγουν τα χρήματα εξω. Το ίδιο ισχύει και όταν στέλνουμε χρήματα εξω με εμβασμα.

Είναι προφανές ότι υπάρχουν όρια για τις αγορές καρτων απο το εξωτερικό για τους παραπάνω λόγους. Η Πειραιώς τα ξεπερνά αυτά τα όρια για διάφορους λόγους και πλέον βγάζει ανακοινωση και ενημερωνει. Οι άλλες τράπεζες ειτε δεν τα ξεπερνάνε είτε δεν ενημερώνουν....

Link to comment
Share on other sites

παντως η πειραιως εξαρχης των cc ηταν η μοναδικη που ειχε τοσο αυστηρη πολιτκη στις αγορες εξωτερικου.αντιθετα με την αλφα δεν ειχα ποτε θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό. Η Πειραιώς έχει τους περισσότερους πελάτες με τόσες εξαγορές τραπεζών. Για αυτό και εξαντλείται γρήγορα το όριο. Ανέκαθεν γίνεται εδώ και πολύ καιρό. Τώρα το ακούτε πρώτη φορά;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα μη ενημέρωσης καθώς τα ιδρυμαστα υποχρεούνται από τη ΚΥΑ να ενημερώνουν.

Από κει και πέρα απλά η κίνηση στη Πειραιώς ξεπερνά συνέχεια τα όρια και γίνεται αυτό που γίνεται.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

παντως η πειραιως εξαρχης των cc ηταν η μοναδικη που ειχε τοσο αυστηρη πολιτκη στις αγορες εξωτερικου.αντιθετα με την αλφα δεν ειχα ποτε θεμα.

 

Δεν είναι θέμα "πολιτικής". Θέμα απόλυτης αδυναμίας είναι να επιτελέσει το ρόλο της (και αυτή και οι άλλες "τράπεζες" στην Ελλάδα). Ζόμπι κατέληξαν όλες οι Ελληνικές τράπεζες που πορεύονται πλέον ως παραρτήματα της εφορίας και τίποτα περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έψαξα λίγο και είδα ότι δεν αναφέρθηκε από κάποιον ή εγω δεν το είδα, αν είναι έτσι ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά, διαπίστωσα ότι από τις 15.09.2017 η Εθνική χρεώνει στις χρεωστικές της κάρτες για αγορές σε ξένο νόμισμα προμήθεια 1%. Λιγότερο σε σχέση με άλλες τράπεζες αλλά δεν παύει να είναι μια προμήθεια που δεν ίσχυε τόσο καιρό...αυτά !! https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/debit-cards/Documents/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CF%83%CE%B5%20Portal%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20_%20%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE%20%CE%8C%CF%81%CF%89%CE%BD%20%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82%20%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%20%CE%9A%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82%20%CE%A4%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1%CF%82.pdf
Link to comment
Share on other sites

Από την Alpha Bank με ενημέρωσαν σχετικά με το νέο σύστημα των πόντων..

 

Όσοι έχουν την Aegean Bonus Visa θα τους καλέσουν από την τράπεζα για να τους ρωτήσουν αν θέλουν να συνεχίζεται η πάγια εντολή μετατροπής μιλίων ή να πηγαίνουν στον "κουβά" πόντων από όλες τις κάρτες.. Οπότε αν κάποιος συνεχίζει την πάγια εντολή θα γίνονται μίλια μόνο οι πόντοι από την Aegean Visa. Μου είπαν όμως ότι πλέον θα γίνεται με ένα τηλέφωνο (στην Aegean από ότι κατάλαβα) να μετατρέπουμε πόντους από άλλες κάρτες πχ American Express σε μίλια.

Link to comment
Share on other sites

Από την Alpha Bank με ενημέρωσαν σχετικά με το νέο σύστημα των πόντων..

 

Όσοι έχουν την Aegean Bonus Visa θα τους καλέσουν από την τράπεζα για να τους ρωτήσουν αν θέλουν να συνεχίζεται η πάγια εντολή μετατροπής μιλίων ή να πηγαίνουν στον "κουβά" πόντων από όλες τις κάρτες.. Οπότε αν κάποιος συνεχίζει την πάγια εντολή θα γίνονται μίλια μόνο οι πόντοι από την Aegean Visa. Μου είπαν όμως ότι πλέον θα γίνεται με ένα τηλέφωνο (στην Aegean από ότι κατάλαβα) να μετατρέπουμε πόντους από άλλες κάρτες πχ American Express σε μίλια.

 

Nαι κι εγώ χθες που μίλησα μαζί τους με διαβεβαίωσαν ότι πλέον θα μπορώ να κάνω απευθείας από την amex μου τους πόντους μίλια απευθείας και πιο εύκολα χωρίς μεταφορά πλέον στην aegean visa αφού η aegean visa θα βλέπει το σύνολο των πόντων πλέον από τον ενιαίο λογαριασμό. Εξαίρεση η πάγια εντολή όπως έγραψες κι εσύ. Μπράβο στην αλφα ειλικρινά περιμένα να κόψει την amex ειδικά λόγω διπλασιασμού από τα μίλια αντ' αυτού απλοποίησε τη διαδικασία

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που παραμένει λοιπόν είναι η λήξη των πόντων

 

Μικρο το κακό γιατί αν δεις ότι λήγουν τους κανεις μίλια και δε λήγουν ποτε.

Απλά η μεταφορά πάλι θα γίνεται από ενιαία σε ενιαίο λογαριασμό οποτε το θέμα θα είναι αν θα μετράει ως ανανέωση ετσι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω δηλαδή : Είτε όλοι οι πόντοι (amex και aegean visa) θα γίνονται μίλια, είτε μόνο της aegean θα γίνονται μίλια? Γιατί αν είναι έτσι , δεν είναι ευέλικτο...εγώ πχ μπορεί να θέλω κάποιοι πόντοι από την amex να γίνονται μίλια και κάποιοι να παραμένουν πόντοι για λοιπές εξαργυρώσεις..
Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω δηλαδή : Είτε όλοι οι πόντοι (amex και aegean visa) θα γίνονται μίλια, είτε μόνο της aegean θα γίνονται μίλια? Γιατί αν είναι έτσι , δεν είναι ευέλικτο...εγώ πχ μπορεί να θέλω κάποιοι πόντοι από την amex να γίνονται μίλια και κάποιοι να παραμένουν πόντοι για λοιπές εξαργυρώσεις..

 

 

 

Εγώ κατάλαβα ότι υπάρχουν δύο περιπτώσεις

 

Αν έχεις ενεργοποιήσει την πάγια εντολή για μετατροπή πόντων σρ μίλια θα μετατρέπονται όπως και σήμερα όλοι πι πόντοι μόνο από την aegean visa σε μίλια και αν θελήσεις βα μετατρέψεις όσους πόντους θες από τον κουβά των πόντων υπολοίπων καρτών θα παίρνεις τηλέφωνο και θα τους μετατρέπεις όποτε θες

 

Στη δεύτερη περίπτωση αν ακυρώσεις την πάγια εντολή , και οι πόντοι από την aegean visa θα μπαίνουν στον κουβά πόντων και απλά μετατρέπεις εσύ όσους πόντους θες και όποτε θες σε μίλια .

 

Μου είπαν ότι θα πάρουν τηλ από την τράπεζα όλους τους πελάτες aegean visa για να τους ρωτήσουν σε ποια περίπτωση θέλουν να πάνε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω αναβαθμίσεως του συστήματος του Προγράμματος Επιβραβεύσεως Bonus, από το Σάββατο, 2.12.2017 στις 22:00 έως και την Κυριακή, 3.12.2017 στις 13:00, δεν θα είναι διαθέσιμες οι πληροφορίες για τους Bonus πόντους των καρτών σας και οι μεταφορές πόντων μέσω Alpha e-Banking, καθώς και οι εξαργυρώσεις πόντων σε συνεργάτες του Προγράμματος.

 

Οπότε μεταφέρουμε σήμερα τους πόντους για να ανανεωθεί η ημερομηνία λήξης σε 2 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μεταφέρουμε σήμερα τους πόντους για να ανανεωθεί η ημερομηνία λήξης σε 2 χρόνια;

 

Σωστά! Βέβαια στην εξυπηρέτηση σε ενα φίλο μου που μου έστειλε όλους τους πόντους του και τους ξαναστειλα πίσω για να ανανεωθούν του είπε η κοπέλα στην εξυπηρέτηση ότι κατά τη μεταφορά θα ανανεωθούν για ένα χρόνο. Να υποθέσω ότι ήταν άσχετη; βασικά πουθενά δε βρήκα στους όρους αν ανανεώνονται για 2 χρόνια κατά τη μεταφορά, ισχύει η διετία όντως ή είναι ενας μύθος :lol::p

 

ΥΓ: Η ΔΕΗ απαλλάσεται από συλλογή πόντων όπως οι πληρωμές δημόσιου; Γιατί πλήρωσα μεσω του site της ΔΕΗ και δεν είδα να μπήκαν πόντοι αυτή τη φορά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Οι απλές μεταφορές εντός της ίδιας τράπεζας μέσω ebanking, μετράνε σαν λαχνοί για τη λοταρία; Αν είναι έτσι σκέφτομαι να μεταφέρω χρήματα από τον έναν λογαριασμό μου στον άλλο χαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Οι απλές μεταφορές εντός της ίδιας τράπεζας μέσω ebanking, μετράνε σαν λαχνοί για τη λοταρία; Αν είναι έτσι σκέφτομαι να μεταφέρω χρήματα από τον έναν λογαριασμό μου στον άλλο χαχαχαχα

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για μεταφορά σε επαγγελματικούς λογαριασμούς που είναι δηλωμένοι στην ΑΑΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για μεταφορά σε επαγγελματικούς λογαριασμούς που είναι δηλωμένοι στην ΑΑΔΕ

 

Οι οποίοι με την ευκαιρία πως ακριβώς δουλεύουν έχει καταλάβει κανείς; Δεν έχω δηλώσει ακόμα και δεν σκοπεύω να το κάνω παρά μόνο αν υπάρξει λόγος. Αν μεταφέρω χρήματα από άλλους μη δηλωμένους "προσωπικούς" λογαριασμούς μου σε κάποιον δηλωμένο (πράγμα απαραίτητο μερικές φορές) τι γίνεται; Θα μου το μετρήσουν 2η φορά σαν εισόδημα από τον εαυτό μου προς τον εαυτό μου;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρέπει να συσχετίζουν το έμβασμα με κάποιο τιμολόγιο ή απόδειξη. Τώρα τι ακριβώς μετράνε... μπορεί ο καθένας να το δεί από την εφαρμογή με τις συναλλαγές του μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...