Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συγγνωμη που επανερχομαι.

Ρωτάω αν ξερεις αν χρεώνεται η αγορά από καταστήματα με την χρεωστική της εθνικής?

Ευχαριστώ πολυ

Αν εννοείς το να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σαν Μάστερκαρντ για να αγοράσεις προϊόντα ή υπηρεσίες από καταστήματα, όχι δεν υπάρχει χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο, ζήτησα από εθνική κάρτα αναληψεων και αυτοί μου εκδωσαν maestro. Διαβάζοντας στα φόρουμ είδα ότι οι περισσότεροι έχουν Mastercard χρεωστικη της Εθνικής. Γιατί στο καλό εμένα μου δώσαν την άχρηστη maestro; Γίνεται αντικατάσταση με Mastercard;
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο, ζήτησα από εθνική κάρτα αναληψεων και αυτοί μου εκδωσαν maestro. Διαβάζοντας στα φόρουμ είδα ότι οι περισσότεροι έχουν Mastercard χρεωστικη της Εθνικής. Γιατί στο καλό εμένα μου δώσαν την άχρηστη maestro; Γίνεται αντικατάσταση με Mastercard;

Σου εδωσαν Maestro γιατι αυτην θα προωθουσαν εκεινο το χρονικο διαστημα. Γινεται να την αλλαξεις. Αν σου φερουν αντιρρηση, δηλωσε απωλια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσαν Maestro γιατι αυτην θα προωθουσαν εκεινο το χρονικο διαστημα. Γινεται να την αλλαξεις. Αν σου φερουν αντιρρηση, δηλωσε απωλια

Οταν ήμουν κάποια μέρα στη Γερμανία το 2012,είδα στα εκεί ΑΤΜ,ότι δεχόντουσαν Μαεστρο,και είχα μία τέτοια της Εθνικής,και είχα ρωτήσει ότι θα μπορούσα να πάρω λεφτά από κει.Οι άλλες χρεωστικές κάρτες,δεν ήταν συμβατές.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ήμουν κάποια μέρα στη Γερμανία το 2012,είδα στα εκεί ΑΤΜ,ότι δεχόντουσαν Μαεστρο,και είχα μία τέτοια της Εθνικής,και είχα ρωτήσει ότι θα μπορούσα να πάρω λεφτά από κει.Οι άλλες χρεωστικές κάρτες,δεν ήταν συμβατές.

 

Φυσικα και μπορεις να παρεις λεφτα εκει.Maestro is part of the MasterCard family of brands.Ποτε δεν υπηρχε προβλημα με ελληνικες καρτες να βγαλεις λεφτα απο ΑΤΜ ειδικα στην Ευρωπη.Πχ η Deutsche Bank στην χρεωστικη καρτα εχει μονο Maestro και αν θες Βιζα η Μαστερ η βγαζεις μια prepaid η κανονικη πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Για καποια αλλα π.χ discover, leupay, monese εχει καποιος εμπειρια και αποψη;

 

Υπάρχει λινκ για τη discover; Μόνο για αμερικάνικη πιστωτική βρήκα (την οποία προφανώς δεν μπορούμε να αιτηθούμε).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα είμαι στην Αγγλία για τον επόμενο χρόνο. Έχω μία χρεωστική και μία πιστωτική (Miles and more) της Πειραιώς. Θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τι με συμφέρει να χρησιμοποιώ για αγορές. Χρεωστική, πιστωτική ή να κάνω αναλήψεις κάθε εβδομάδα 420 ευρω και να χρησιμοποιώ μετρητά. Ή μήπως με την πρώτη ευκαιρία όταν θα έρθω Έλλαδα (Χριστούγεννα) να βγάλω καμιά άλλη κάρτα από άλλη τράπεζα που να είναι πιο συμφέρουσα για συναλλαγές στο εξωτερικό?

 

Δεδομένα μετά από συνομιλίες με Πειραιώς:

-Για κάθε ανάληψη χρεώνει 4 ευρώ πάγια και 2% επί του ποσού μέχρι 6ευρώ το μέγιστο (δηλαδή 10 ευρώ αν κάνω αναλήψεις 420 ευρώ).

-Για κάθε αγορά με χρεωστική .................

.......

 

Εμείς είμαστε στην Ελλάδα και έχουμε από 3 λογαριασμούς και 3 κάρτες αγγλικές (και χωρίς λεφτά μέσα), εσύ εκεί θα παιδεύεσαι με ελληνική τράπεζα;

Edited by dimagg
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στην Ελλάδα και έχουμε από 3 λογαριασμούς και 3 κάρτες αγγλικές και εσύ εκεί θα παιδεύεσαι με ελληνική τράπεζα;

Το ψηφίζω ως την καλύτερη απάντηση της εβδομάδας

Link to comment
Share on other sites

η skrill είναι ασύρματη;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για πρώτη φορά να πάρω πιστωτική κάρτα και θα ήθελα να μου πείτε τι να προσεξω!

Χρόνια τώρα έχω χρωστικές αλλά θελω και μια πιστωτική,και σκέφτομαι για American express για να μπορώ να κάνω και αγορές από εξωτερικό(ατιμα cc)!

Με βολευει η alpha bank γιατί εκεί έχω την μισθοδοσία μου και έχω και web banking(βασικά mobile banking),και θα μπορώ να την πληρώνω εύκολα μέσω κινητού.

Να φανταστώ ότι θα μπορώ να την σύνδεσω με το paypal έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ όψιν ότι την αμέρικαν εξπρές την δέχονται πολύ πιο λίγα καταστήματα σε σχέση με βίζα ή μάστερκαρντ.

Ναι μπορείς να τη συνδέσεις στο πειπαλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ όψιν ότι την αμέρικαν εξπρές την δέχονται πολύ πιο λίγα καταστήματα σε σχέση με βίζα ή μάστερκαρντ.

Ναι μπορείς να τη συνδέσεις στο πειπαλ.

Αυτο ισχυει, αλλα τουλαχιστον σε μενα, η ΑΜΕΧ στο paypal περναει χωρις κανενα προβλημα για αγορες (τωρα στο capital control) σε αντιθεση ολες τις αλλες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα περνάει η αμεχ μέσω πειπαλ. Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική μόνο μέσω πειπαλ και για αγορές από το εξωτερικό η αμεχ είναι η καλύτερη λύση. Αλλά μια πιστωτική κάρτα τη χρησιμοποιείς και με φυσική παρουσία ή online απ'ευθείας σε κατάστημα. Και εκεί είναι πολλά τα καταστήματα που δεν τη δέχονται σε σχέση με τις δύο άλλες, λόγω αυξημένων προμηθειών υποθέτω.
Link to comment
Share on other sites

Ή αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μπορώ να τη χρεισημοποιησω και σε φυσικά καταστήματα εντός Ελλάδας και αυτό είναι που με φρενάρει για την American express,απ την άλλη στο paypal περνάει μονο αυτή απ'οτι διαβάζω ,περνάν κι άλλες αλλά πιο σπανια(εχω μια χρεωστική enter visa και δοκιμασα 10 φορές να αγοράσω κατι με paypal και έφαγα άκυρο σε όλες)!

Πάντως κάποια στιγμή τα cc θα μας αφησουν και τότε θα είναι καλύτερα η visa ή η mastercard.

Αυτή ή Bonus Premium American Express είναι πιστωτική ή χρεωστική(αν και το premium μου λεει να μην μπορώ να την παρω)?

Δεν έχει και συνδρομή τον πρώτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ή αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μπορώ να τη χρεισημοποιησω και σε φυσικά καταστήματα εντός Ελλάδας και αυτό είναι που με φρενάρει για την American express,απ την άλλη στο paypal περνάει μονο αυτή απ'οτι διαβάζω ,περνάν κι άλλες αλλά πιο σπανια(εχω μια χρεωστική enter visa και δοκιμασα 10 φορές να αγοράσω κατι με paypal και έφαγα άκυρο σε όλες)!

Πάντως κάποια στιγμή τα cc θα μας αφησουν και τότε θα είναι καλύτερα η visa ή η mastercard.

Αυτή ή Bonus Premium American Express είναι πιστωτική ή χρεωστική(αν και το premium μου λεει να μην μπορώ να την παρω)?

Δεν έχει και συνδρομή τον πρώτο χρόνο.

 

Η συμβουλες μου, κατα τη γνωμη μου:

1. Ζητας μια μαυρη Χρεωστικη ΑΜΕΧ bonus για τον λογαριασμο σου. ( Θα σου μεινει και η enter visa). Αυτη εχει ετησια συνδρομη 10€ αλλα αν την χρησιμοποιεις , κανεις αμεσως αποσβεση λογω των bonus. Την βαζεις και στο paypal και κανεις ελευθερα αγορες χρεωνοντας τον λογαριασμο σου αμεσα. Σε οποια φυσικα καταστηματα την δεχονται ψωνιζεις με αυτην αν θελεις.

2. Κανεις αιτηση για μια Alpha bank bonusmastercard πιστωτικη, που την εχεις για ολα τα φυσικα καταστηματα και τα ηλεκτρονικα στην Ελλαδα. Και αυτη δινει bonus, μπορεις να τα εννοποιεις. Αν δεν κανω λαθος διαβασα πιο πανω οτι εχεις την μισθοδοσια σου στην Alpha. Εχω την εντυπωση οτι γι αυτο τον λογο θα σου εκδοθει ευκολα και χωρις συνδρομη. Ετσι ειχε γινει σε μενα τουλαχιστον

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η skrill δεν ειναι ασύρματη.

οκ ευχαριστώ για την πληροφορία

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια,μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω κι εγώ!

Ναι εχω την μισθοδοσία μου στην Alpha bank με προνομιακό λογαριασμό(μπορεί να έχω και κάτι έξτρα από τον προνομιακό μου δεν ξερω).

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για πρώτη φορά να πάρω πιστωτική κάρτα και θα ήθελα να μου πείτε τι να προσεξω!

Χρόνια τώρα έχω χρωστικές αλλά θελω και μια πιστωτική,και σκέφτομαι για American express για να μπορώ να κάνω και αγορές από εξωτερικό(ατιμα cc)!

Με βολευει η alpha bank γιατί εκεί έχω την μισθοδοσία μου και έχω και web banking(βασικά mobile banking),και θα μπορώ να την πληρώνω εύκολα μέσω κινητού.

Να φανταστώ ότι θα μπορώ να την σύνδεσω με το paypal έτσι?

 

Εγω εχω την χρεωστικη την μαυρη μπονους της Αλφα ΑΜΕΧ περιπου με συνδρομη 10 ευρω τον χρονο αν θυμαμαι καλα και κανονικα κανω αγορες.Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την χρεωστικη την μαυρη μπονους της Αλφα ΑΜΕΧ περιπου με συνδρομη 10 ευρω τον χρονο αν θυμαμαι καλα και κανονικα κανω αγορες.Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα.

Ή χρεωστική που λες είναι αυτη

http://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?Tabid=369&xmid=4350

Link to comment
Share on other sites

Ή χρεωστική που λες είναι αυτη

http://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?Tabid=369&xmid=4350

 

Ναι αυτη εννοει.Αυτην εχω κι εγω. Δεκτη στο paypal. Δεκτη σε online αγορες στα περισσοτερα sites. Απο πολλα καστηματα ( που εχουν pos αλλων τραπεζων) , δεν γινεται δεκτη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη εννοει.Αυτην εχω κι εγω. Δεκτη στο paypal. Δεκτη σε online αγορες στα περισσοτερα sites. Απο πολλα καστηματα ( που εχουν pos αλλων τραπεζων) , δεν γινεται δεκτη

Ή πιστωτική Mastercard που μου είπες πιο πριν είναι αυτή

http://www.alphabankcards.gr/?TabID=193&xmid=108

Link to comment
Share on other sites

Ή πιστωτική Mastercard που μου είπες πιο πριν είναι αυτή

http://www.alphabankcards.gr/?TabID=193&xmid=108

 

Ναι, αυτη εννοω. Ρωτησε αν δικαιουσαι δωρεαν συνδρομη λογω μισθοδοσιας

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...