Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι δεν κατάλαβα όμως γιατί να φας τόκους. Αφού κάποιος παραπάνω ανέφερε πως ότι λεφτά τραβήξεις και είναι δικά σου (πχ από στοίχημα ή από λεφτά που έχεις βάλει εσύ στην πιστωτική δεν χρεώνεσαι κάτι εξτρά). Εσύ είχες πιστωτικό 800 και τράβηξες 780, δεν είναι δηλαδή να πεις ότι χρέωσες και τη νκάρτα από πάνω. Γιατί να σε χρεώσει; Αυτό δεν καταλαβαίνω...

 

Αντίστοιχη απορία έχω την εξής. Κάνω σήμερα μία αγορά 100 ευρώ και την ίδια μέρα βγάζω 200 από το στοίχημα. Τα 100 που χρέωσα την κάρτα βέβαια θα εμφανιστούν αμέσως μετά, ενώ τα 200 που κέρδισα θέλουν να εμφανιστούν λίγες μέρες αλλά ας πούμε ότι εμφανίζονται και αυτά αμέσως. Δεν μπορώ να πάω να τραβήξω 100 ευρώ;

 

Έχει διαφορά αν τα αφήσω μέσα και δεν τα τραβήξω και κάνω μία άλλη αγορά 100 ευρώ κατευθείαν από την πιστωτική μου;

 

Η Άποψη της Alphabank είναι ότι επιστροφές γίνονται μόνο απο τα ταμεία . Από ΑΤΜ θεωρείται ανάληψη και όχι επιστροφή χρέους. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στο μηχανογραφικό τους σύστημα και για αυτό όπως βλέπετε από το e-mail μου επέστρεψαν ( κατ εξαίρεση τάχα ) τα 13 ευρώ , Ο πραγματικός λόγος υποθέτω είναι ότι δεν θέλανε να πάει το θέμα στον τραπεζικό μεσολαβητή.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κουλό. Δηλαδή δεν φτάνει που δεν πας μέσα στο ταμείο να τους επιβαρύνεις με έξτρα κόσμο, σε χρεώνουν και παραπάνω μέσω ΑΤΜ ενώ μέσω ταμείου όχι;;; Τι άκυρο είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

... Η Πειραιώς έχει αυτή τη στιγμή τον λογαριασμό ταμιευτηρίου με το μεγαλύτερο επιτόκιο (winbank direct).

Εγώ που είμαι ήδη πελάτης της Πειραιώς δεν μπορώ να κάνω τον winbank direct με το καλό το επιτόκιο;

Έχω και την προθεσμιακή Συν/Πλην, να υποθέσω ότι δεν έχει κάποια σημασία.

edit:

είδα ότι μπορώ να τον ανοίξω, οπότε αυτό το "για νέους πελάτες" που διάβασα κάπου ήταν μάλλον κάτι ξεχασμένο.

Απορία: αφού ο winbank direct (με έμβασμα) έχει καλύτερο επιτόκιο, γιατί να κάνει κάποιος και προθεσμιακή;

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι ήδη πελάτης της Πειραιώς δεν μπορώ να κάνω τον winbank direct με το καλό το επιτόκιο;

Έχω και την προθεσμιακή Συν/Πλην, να υποθέσω ότι δεν έχει κάποια σημασία.

edit:

είδα ότι μπορώ να τον ανοίξω, οπότε αυτό το "για νέους πελάτες" που διάβασα κάπου ήταν μάλλον κάτι ξεχασμένο.

Απορία: αφού ο winbank direct (με έμβασμα) έχει καλύτερο επιτόκιο, γιατί να κάνει κάποιος και προθεσμιακή;

 

Γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να κατεβάσει το επιτόκιο..

Link to comment
Share on other sites

Απορία: αφού ο winbank direct (με έμβασμα) έχει καλύτερο επιτόκιο, γιατί να κάνει κάποιος και προθεσμιακή;

 

Αν έχω καταλάβει κατά, το υψηλό επιτόκιο ισχύει στην προθεσμιακη κατάθεση του direct, ΑΝ κάθε μήνα έρχεται 200€ εμβάσμα, διαφορετικά πέφτει στο κοινό επιτόκιο.

Δηλαδή για να πάρεις το επιτόκιο αυτό, πρέπει να ισχύουν και οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει κατά, το υψηλό επιτόκιο ισχύει στην προθεσμιακη κατάθεση του direct, ΑΝ κάθε μήνα έρχεται 200€ εμβάσμα, διαφορετικά πέφτει στο κοινό επιτόκιο.

Δηλαδή για να πάρεις το επιτόκιο αυτό, πρέπει να ισχύουν και οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις

 

Ο λογαριασμός είναι ταμιευτηρίου και όχι προθεσμιακή κατάθεση, που σημαίνει ότι τα χρήματα είναι ανοικτά για αναλήψεις. Ισχύει όμως ότι πρέπει να στείλεις ένα έμβασμα 200€ κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο direct είναι και τα δύο

Ανάλογα τι χρήματα θες να κλείσεις, εγώ έτσι έχω καταλάβει.

Δηλαδή έτσι όπως το λες το υψηλό επιτόκιο ισχύει και στα ανοιχτά χρήματα;

Όποιος έχει, ας μας διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάμε:

Ο direct καταρχην είναι τρεχούμενος (όχι ταμιευτηρίου). Σαν τρεχούμενος, έχεις ανοιχτά τα χρήματα, με χαμηλό επιτόκιο, και προνομιακό επιτόκιο με την προϋπόθεση του εμβάσματος.

Αν όμως θες να "κλειδώσεις" χρήματα και επιτόκιο, σου δίνει την δυνατότητα όσα θες εσύ να στα βάλει σε προθεσμία.

Οπότε με τον direct θα έχεις τρεχούμενο και αν θες και προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια γρηγορη ερωτηση, ασχετη με καρτες αλλα σχετικη με τραπεζα

 

θελω να ανοιξω λογιαργιασμο ταμιευτηριου στην alpha και διαβασα στο σιτε τους ελαχιστη καταβολη 300 ευρω

μπορω να τα σηκωσω την επομενη μερα απο το ανοιγμα του λογαργιασμου τα 300?

ή ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει παντα αυτο το ποσον στο λογαργιασμο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια γρηγορη ερωτηση, ασχετη με καρτες αλλα σχετικη με τραπεζα

 

θελω να ανοιξω λογιαργιασμο ταμιευτηριου στην alpha και διαβασα στο σιτε τους ελαχιστη καταβολη 300 ευρω

μπορω να τα σηκωσω την επομενη μερα απο το ανοιγμα του λογαργιασμου τα 300?

ή ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει παντα αυτο το ποσον στο λογαργιασμο?

 

ευχαριστω

 

Ακόμα και μετά από 1 λεπτό μπορεις να τα σηκώσεις .

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι κατω των 27 μπορεις να ανοιξεις και τον Alpha 1|2|3 που δεν χρειαζεται καποιο ποσο καταθεσης..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Exω Alpha web Banking. Μπορεί κάποιος να μου πει κόστος κατάθεσης χρημάτων σε άλλες τράπεζες εσωτερικού;

Βρήκα αυτό αλλά δεν πολυκατάλαβα. http://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/Oroi_Promithies_Exoda.pdf

 

Επίσης προσπαθώ να περάσω ένα IBAN πχ της Πειραιώς αλλά δεν το δέχεται. Μου λέει ότι δεν είναι σωστό.

Είναι της μορφής (τυχαία νούμερα αλλά η δομή είναι ίδια) GR0301722540005854000782791

 

Σε Alpha που έχω κάνει κατάθεση δεν είχα πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Exω Alpha web Banking. Μπορεί κάποιος να μου πει κόστος κατάθεσης χρημάτων σε άλλες τράπεζες εσωτερικού;

Βρήκα αυτό αλλά δεν πολυκατάλαβα. http://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/Oroi_Promithies_Exoda.pdf

 

Επίσης προσπαθώ να περάσω ένα IBAN πχ της Πειραιώς αλλά δεν το δέχεται. Μου λέει ότι δεν είναι σωστό.

Είναι της μορφής (τυχαία νούμερα αλλά η δομή είναι ίδια) GR0301722540005854000782791

 

Σε Alpha που έχω κάνει κατάθεση δεν είχα πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

 

Απο το web banking της Alpha,το κόστος μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό άλλης τράπεζας και πληρωμή πιστωτικής άλλης τράπεζας,είναι 3€! Εκτός αν ο λογαριασμός σου έχει ειδικό τιμολόγιο ή κάποια προνόμια.Είναι ακριβό πάντως,όταν οι αντίστοιχες συναλλαγές απο το e-banking της Εθνικής πχ είναι 0.50€...( Προμήθεια υπερ ετε.: 0,43 EUR & Προμήθεια υπερ ΔΙΑΣ.: 0,07 EUR)

 

Το 2ο που αναφέρεις με το iban,σίγουρα κάτι θα είναι λάθος.Λειτουργεί κανονικά

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

3€ ??? Στο γκισέ πόσο είναι ρε παιδιά? Ελεος δηλ!!!

 

http://s28.postimg.org/5231io6sd/screenshot_139.png

 

έως 5000 ειναι 1€

 

 

edit: έβαλα δοκιμαστικά και είδα ότι αν επιμεριστούν τα έξοδα με χρεώνει 1€ αν με βαρύνουν εμένα ως εντολέα με χρεώνουν 3€.

και το κάνει και στην Πειραιώς και στην Εθνική που έβαλα.

 

http://s30.postimg.org/82m3ddvn5/image.png

 

http://s30.postimg.org/yc75w6hkh/image.png

 

:down:

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες! Έγραφα: Στο γκισέ δεν γνωρίζω για την Alpha συγκεκριμένα. Το επιβεβαιωμένο μέχρι πριν 01 μήνα τουλάχιστον που χρησιμοποίησα,είναι 3€ η προμήθεια πληρωμή κάρτας άλλης τράπεζας και 3€ η προμήθεια μεταφοράς χρημάτων σε άλλη τράπεζα εσωτερικού,με τα έξοδα χρέωσης του εντολέα.Αν έχει κάποια κάρτα άλλης τράπεζας και κάποιον λογαριασμό,δοκίμασε το αν θές να το επιβεβαιώσεις,χωρίς να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή.θα δεις την ανάλυση,πριν ολοκληρώσεις το τελευταίο βήμα
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε πιο πάνω αν συμφέρει να έχει κάποιος τον λογαριασμό winbank direct της Πειραιώς, όπου όσοι γνωρίζουν, ανοίγεται μόνο online και δεν έχει καθόλου βιβλιάριο αφού δεν είναι λογαριασμός ταμιευτηρίου αλλά τρεχούμενος λογαριασμός. Λέχθηκε επίσης για το επιτόκιο που έχει ο τρεχούμενος λογαριασμός και αν συμφέρει περισσότερο να έχεις τα χρήματά σου ανοιχτά στον τρεχούμενο ή να έχεις τα χρήματά σου κλειστά σε προθεσμιακή μέσω του τρεχούμενου λογαριασμού της winbank direct. Η τακτική να έχει κανείς τα χρήματά του ανοιχτά στον τρεχούμενο με επιτόκιο γύρω στο 4% και το αντίστοιχο επιτόκιο στην προθεσμιακή να ανέρχεται γύρω στο 4,5% δεν ήταν συμφέρουσα για τον πελάτη την περίοδο του 2013 και ιδίως τους πρώτους μήνες αυτού. Σήμερα όμως όπου για χρήματα μέχρι 20.000 ευρώ, η προθεσμιακή στην winbank direct ο μήνας είναι στα 2,4% ή το τρίμηνο φτάνει στα 2,55% και ο χρόνος στο 2,30% συμφέρει απόλυτα η τακτική του να έχει κανείς ανοιχτά τα χρήματά του στον winbank direct με επιτόκιο στο 3%. Και ο τρόπος είναι πολύ απλός...στέλνεις ένα μηνιαίο έμβασμα, ύψους 200 ευρώ και άνω, από άλλη τράπεζα του εσωτερικού, όπου είσαι δικαιούχος της και τα χρήματα που βρίσκονται μέσα στον τρεχούμενο της Πειραιώς, τον επόμενο μήνα θα τοκιστούν με 3%. Τι θα γίνει τώρα όμως τον μεθεπόμενο μήνα, όπου θα χρειαστεί να ξαναστείλεις έμβασμα ;;; Είναι πολύ απλό...πήγαινες στα ΑΤΜ της Πειραιώς, τραβάς 200+1 ευρώ από τον τρεχούμενό σου και τα καταθέτεις εκ νέου στην τράπεζα από όπου θα στείλεις το έμβασμα. Και αυτό ήταν...έχεις και πάλι 3% επιτόκιο στον τρεχούμενο σου λογαριασμό. Τώρα το κόστος για το έμβασμα ;;; Εδω θα πρέπει να προσέξετε να το πραγματοποιήσετε από μια τράπεζα που χρεώνει όσο το δυνατόν λιγότερα και πάντα μόνο μέσω web banking. Π.χ η Εθνική χρεώνει 0,5 ευρώ για αποστολή μεμονομένου εμβάσματος στο εσωτερικό και αν έχεις λογαριασμό όψεως (για ελεύθερους επαγγελματίες) τότε είναι δωρεάν. Φαντάζομαι και η Άλφα θα έχει κάτι αντίστοιχο για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Αυτά εν ολίγοις...Βέβαια τώρα θα πει κάποιος, συμφέρει να μεταφέρεις κάθε μήνα 200 ευρώ από την μια τράπεζα σε μια άλλη για να έχεις κέρδος περίπου 7 ευρώ το μήνα για ποσό κατάθεσης που αγγίζει τα 20.000 ευρώ ;;; Γιατί όχι :) 7 ευρώ τον μήνα είναι 84 ευρώ τον χρόνο και με αυτά τα 84 ευρώ μπορείς να πληρώσεις την πάγια χρέωση της πιστωτικής σου κάρτας ή να φορτίζεις τις προπληρωμένες κάρτες σου, κτλ, κτλ !!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω κανει αίτηση για την university visa της Πειραιώς και πριν απο ακριβως δυο βδομάδες πέρασα απο την τράπεζα και άφησα τα δικαιολογητικά.. Ποσο Κάιρο χρειαζεται για να εγγριθει;υπάρχει κάποιος τροπος να μάθω την εξελειξη της αίτησης;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Η Άποψη της Alphabank είναι ότι επιστροφές γίνονται μόνο απο τα ταμεία . Από ΑΤΜ θεωρείται ανάληψη και όχι επιστροφή χρέους. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στο μηχανογραφικό τους σύστημα και για αυτό όπως βλέπετε από το e-mail μου επέστρεψαν ( κατ εξαίρεση τάχα ) τα 13 ευρώ , Ο πραγματικός λόγος υποθέτω είναι ότι δεν θέλανε να πάει το θέμα στον τραπεζικό μεσολαβητή.

 

ο τραπεζικός μεσολαβητής τι είναι ακριβώς; Της ίδιας της τράπεζας;

Αν το πρόβλημαε ίναι όπως λες πιο πάνω το μηχανογραφικό τους σύστημα(άρα φταίει όλο το σύστημά τους), γιατί να αποδώσει ευθύνες ο τραπεζικός μεσολαβητής;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανει αίτηση για την university visa της Πειραιώς και πριν απο ακριβως δυο βδομάδες πέρασα απο την τράπεζα και άφησα τα δικαιολογητικά.. Ποσο Κάιρο χρειαζεται για να εγγριθει;υπάρχει κάποιος τροπος να μάθω την εξελειξη της αίτησης;

 

Εμένα έκανε τρεις βδομάδες για να εγκριθεί.Από βδομάδα θα την παραλάβω :)

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της πειραιώς ή να πας μια βόλτα από το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από 15 χρόνια στην Άλφα, περνάω στην Πειραιώς σταδιακά..... και εκεί στην Άλφα έχουν ξεφύγει σε πολλά....

 

Όσοι ενδιαφέρεστε για άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας, η Πειραιώς προσφέρει εκτός από προνομιακο επιτόκιο, και 1% μικρότερο επιτόκιο σε πιστωτική κάρτα....δηλαδή από το 17,5% της Άλφα, στο 15% της Πειραιώς.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...