Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γνωρίζετε εάν υπάρχουν «ειδικά» κριτήρια (ηλικιακά, εισοδηματικά, κ.λ.π.) που να ισχύουν πάνω κάτω σε όλες τις τράπεζες, για την έκδοση Gold ή Platinum πιστωτικής κάρτας; Είδα ένα σχετικό πίνακα στην ιστοσελίδα της Citibank, ωστόσο στις ιστοσελίδες των υπόλοιπων τραπεζών δεν βρήκα παρόμοιες πληροφορίες. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Οταν μια καρτα, πιστωτικη η χρεωστικη, δουλευει με πιν ειναι αδιανοητο να ζητησουν ταυτοτητα. Οταν ερχονται τα πλαστικα στο σπιτι υπαρχει ενημερωτικο φυλλαδιο που λεει οτι το πιν αντικαθιστα την ταυτοτητα για μεγαλυτερη ευκολια στις συναλλαγες. Αρα ξεχαστε την ταυτοτητα οσοι εχετε καρτες με πιν.

 

Ναι αλλά πρέπει να το εξηγήσει η διοίκηση στους υπαλλήλους της. Αν και νομίζω ότι θα συνεχίσουν να ζητούν ταυτότητα "για να είναι σίγουροι"... Άλλη μια παγκόσμια αρνητική πρωτοτυπία...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε εάν υπάρχουν «ειδικά» κριτήρια (ηλικιακά, εισοδηματικά, κ.λ.π.) που να ισχύουν πάνω κάτω σε όλες τις τράπεζες, για την έκδοση Gold ή Platinum πιστωτικής κάρτας; Είδα ένα σχετικό πίνακα στην ιστοσελίδα της Citibank, ωστόσο στις ιστοσελίδες των υπόλοιπων τραπεζών δεν βρήκα παρόμοιες πληροφορίες.

 

 

Δεν υπάρχει κάτι στανταρ.. Αυτά είναι από τράπεζα σε τραπεζα..

Είναι πιο εύκολο να σου αναβαθμίζουν την κάρτα.. από classic σε gold. από gold σε platinum etc..

Σε πολλές χώρες υπάρχει και η black amex που δεν μπορείς να κάνεις αίτηση καν.. απλά λαμβάνεις πρόσκληση αν κάνεις κινήσεις από 100Κ και πάνω αν θυμάμαι καλά.

 

 

Για την alpha τουλάχιστον πέρσι ίσχυε ότι για να βγάλεις την gold ήθελαν minimum 10.000 - 12.000...

 

Εμένα ξεκίνησε από φοιτητική πιστωτική και σταδιακά μου την έκαναν classic και από τον Οκτώβριο μου την έκαναν χρυσή. Χωρίς να πάω κάποιο εκκαθαριστικό (0 εισόδημα, παρόλο που στο site λέει για ελάχιστο 30.000 ευρώ εισόδημα) και χωρίς να είμαι καν 25 χρονών που αναφέρει στο site. (23 ειμαι)

 

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω παρα πολλες συναλλαγες μεσω πιστωτικης, την πληρωνω παντα και εδω και 3 χρονια που την εχω μου μειωσαν το οριο!! :X ειναι φοιτητικη!! Παντα σε eurobank...

 

 

Για την alpha τουλάχιστον πέρσι ίσχυε ότι για να βγάλεις την gold ήθελαν minimum 10.000 - 12.000...

 

Εμένα ξεκίνησε από φοιτητική πιστωτική

 

εχει η alpha φοιτητικη; ποια;

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω παρα πολλες συναλλαγες μεσω πιστωτικης, την πληρωνω παντα και εδω και 3 χρονια που την εχω μου μειωσαν το οριο!! :X ειναι φοιτητικη!! Παντα σε eurobank...

 

 

 

εχει η alpha φοιτητικη; ποια;

 

 

Όχι. Για τη citi αναφερομουν. Ούτε κι αυτή έχει φοιτητική πλέον

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω μια alpha visa με ενα μικρο χρωστουμενο υπολοιπο(500€).Σκεφτομουν να την ξεχρεωσω εντελως μιας και μου εκατσαν μερικα λεφτα παραπανω προσφατα.Ρωταω το εξης:Διαβασα πολλες αναφορες για κουρεμα η εως και παραγραφη χρεων λογω κρισης.Ισχυει κατι τετοιο;.Να περιμενω μηπως γλιτωσω τιποτα;.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παραγραφή χρεών αποκλείετε να γίνει , και με 500 ευρώ χρέος αποκλείετε να σε βγάλουν υπερχρεωμένο άτομο .

Να ξεχρεώσεις την κάρτα σου γιατί έχει μεγάλο επιτόκιο.

Link to comment
Share on other sites

Παραγραφή χρεών αποκλείετε να γίνει , και με 500 ευρώ χρέος αποκλείετε να σε βγάλουν υπερχρεωμένο άτομο .

Να ξεχρεώσεις την κάρτα σου γιατί έχει μεγάλο επιτόκιο.

 

Ευχαριστώ για την συμβουλη βασιλη.

Ειχα κανει και αιτημα να μου αφαιρεσουν ενα ποσοστο για ολικη εξοφληση και δεν το δεχτηκαν.Τοκους που εχω δει δεν ειναι και τοσοι πολλοι.Γυρω στα 7€/μηνα.

Link to comment
Share on other sites

7 ευρώ τον μήνα δηλαδή 84 τον χρόνο για χρέος 500 ευρω είναι 16,8 τα εκατό

Μεγάλο επιτόκιο μικροί τόκοι για μικρό ποσό

Link to comment
Share on other sites

7 ευρώ τον μήνα δηλαδή 84 τον χρόνο για χρέος 500 ευρω είναι 16,8 τα εκατό

Μεγάλο επιτόκιο μικροί τόκοι για μικρό ποσό

 

Ακριβως οσο το εβγαλες ειναι.~17%.Το γραφει και στον λογαριασμο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω μια alpha visa με ενα μικρο χρωστουμενο υπολοιπο(500€).Σκεφτομουν να την ξεχρεωσω εντελως μιας και μου εκατσαν μερικα λεφτα παραπανω προσφατα.Ρωταω το εξης:Διαβασα πολλες αναφορες για κουρεμα η εως και παραγραφη χρεων λογω κρισης.Ισχυει κατι τετοιο;.Να περιμενω μηπως γλιτωσω τιποτα;.Ευχαριστώ.

 

 

Αυτά για κουρέματα τα κάνουν σε αυτούς που είναι καμμένα χαρτιά .. Δηλαδή δεν έχουν τίποτα στο όνομά τους , είναι άνεργοι κτλ.. Και αυτό το προτείνουν αφού πρώτα καταγγείλουν την κάρτα και την κλείσουν. Ξέρω δηλαδή και περίπτωση από 10.000 ευρώ υπόλοιπο να δίνει 1000 ευρώ και να ξεμπερδεύει.

 

Μια άλλη περίπτωση είναι να προχωρήσεις εσύ σε εξώδικό υποστηρίζοντας παράνομες χρεώσεις, καταχρηστικό επιτόκιο και διάφοροι άλλοι ή άλλοι όροι. Ή επίσης σε μερικούς επειδή έχουν μια πολύ παλιά κάρτα τυχαίνει η Τράπεζα να χάσει τους όρους που έχει υπογράψει ο πελάτης. Υπάρχουν πολλά γενικά που μπορεί να κάνει κάποιος.

 

Επίσης αν δεν έχεις τίποτα στο όνομά σου και δεν σε νοιάζει που θα μπεις στον Τειρεσία , ούτε πρόκειται να αποκτήσεις περιουσιακά στο μέλλον μπορείς αν θες να την αφήσεις και απλήρωτη.

 

Το δικό σου χρέος είναι μικρό και γενικά δεν σε συμφέρει να μπεις σε καμία διαδικασία. Καλύτερη να το πληρώσεις και να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά για κουρέματα τα κάνουν σε αυτούς που είναι καμμένα χαρτιά .. Δηλαδή δεν έχουν τίποτα στο όνομά τους , είναι άνεργοι κτλ.. Και αυτό το προτείνουν αφού πρώτα καταγγείλουν την κάρτα και την κλείσουν. Ξέρω δηλαδή και περίπτωση από 10.000 ευρώ υπόλοιπο να δίνει 1000 ευρώ και να ξεμπερδεύει.

 

Μια άλλη περίπτωση είναι να προχωρήσεις εσύ σε εξώδικό υποστηρίζοντας παράνομες χρεώσεις, καταχρηστικό επιτόκιο και διάφοροι άλλοι ή άλλοι όροι. Ή επίσης σε μερικούς επειδή έχουν μια πολύ παλιά κάρτα τυχαίνει η Τράπεζα να χάσει τους όρους που έχει υπογράψει ο πελάτης. Υπάρχουν πολλά γενικά που μπορεί να κάνει κάποιος.

 

Επίσης αν δεν έχεις τίποτα στο όνομά σου και δεν σε νοιάζει που θα μπεις στον Τειρεσία , ούτε πρόκειται να αποκτήσεις περιουσιακά στο μέλλον μπορείς αν θες να την αφήσεις και απλήρωτη.

 

Το δικό σου χρέος είναι μικρό και γενικά δεν σε συμφέρει να μπεις σε καμία διαδικασία. Καλύτερη να το πληρώσεις και να ξεμπερδεύεις.

 

Απ'οτι ρωτησα τα "κουρεματα" γινονται σε μεγαλα ποσα που φοβαται και η τραπεζα μην τα χασει ολα.Στα ποσα σαν το δικο μου δεν ασχολουνται.Ξερουν σιγα-σιγα οτι θα τα παρουν.Αν μπεις τειρεσια ποτε βγαινεις;Αν ξεχρεωσεις;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ρωτησα τα "κουρεματα" γινονται σε μεγαλα ποσα που φοβαται και η τραπεζα μην τα χασει ολα.Στα ποσα σαν το δικο μου δεν ασχολουνται.Ξερουν σιγα-σιγα οτι θα τα παρουν.Αν μπεις τειρεσια ποτε βγαινεις;Αν ξεχρεωσεις;Ευχαριστώ.

 

Έχουν κάνει και σε μικρά ποσά κουρέματα αλλά ναι σίγουρα είναι πιο σπάνιο και όπως σου είπα κυρίως για τις χαμένες υποθέσεις για την τράπεζα.

 

Οι καταγγελίες συμβάσεων πιστωτικών καρτών παραμένουν για 2 χρόνια στον Τειρεσία. Αν εξοφλήσεις το ποσό.. ναι θα διαγραφείς νωρίτερα.

Οι διαταγές πληρωμής παραμένουν 3 χρόνια.

 

Δεν αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.. Αν έχεις μισθοδοσία μέσω τράπεζας θα πρέπει όταν σου καταγγείλουν την κάρτα να κάνεις ανάληψη το ποσό την πρώτη μέρα. Αν τον αφήσεις παραπάνω θα θεωρηθεί σαν κατάθεση και δικαιούται η τράπεζα να σου τα πάρει. Πέρα από τα δεκάδες τηλεφωνήματα που θα έχεις από εισπρακτικές.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει και σε μικρά ποσά κουρέματα αλλά ναι σίγουρα είναι πιο σπάνιο και όπως σου είπα κυρίως για τις χαμένες υποθέσεις για την τράπεζα.

 

Οι καταγγελίες συμβάσεων πιστωτικών καρτών παραμένουν για 2 χρόνια στον Τειρεσία. Αν εξοφλήσεις το ποσό.. ναι θα διαγραφείς νωρίτερα.

Οι διαταγές πληρωμής παραμένουν 3 χρόνια.

 

Δεν αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.. Αν έχεις μισθοδοσία μέσω τράπεζας θα πρέπει όταν σου καταγγείλουν την κάρτα να κάνεις ανάληψη το ποσό την πρώτη μέρα. Αν τον αφήσεις παραπάνω θα θεωρηθεί σαν κατάθεση και δικαιούται η τράπεζα να σου τα πάρει. Πέρα από τα δεκάδες τηλεφωνήματα που θα έχεις από εισπρακτικές.

 

Απαγορευεται απο το νομο να σου πειραξουν μισθοδοσια,συνταξη και οτι καταθεση εχεις.μονο χρεη στο δημοσιο αν εχεις να φοβασαι δεσμευση λογαριασμου

Link to comment
Share on other sites

«Η τράπεζα μου άδειασε τον τραπεζικό λογαριασμό - Δικαιούται να το κάνει;»

 

Share19

 

 

 

Με την έξαρση στο φαινόμενο των «κόκκινων δανείων» και τις συνεχείς καθυστερήσεις των πληρωμών, οι οφειλέτες έρχονται συνεχώς αντιμέτωποι με πρακτικές πρωτόγνωρες. Τράπεζες «κυνηγούν» εγγυητές δανείων, κληρονόμους, και κατάσχουν χρήματα από κοινούς λογαριασμούς. Τι είναι νόμιμο και τι παράνομο σε αυτές τις πρακτικές; Που μπαίνουν τα όρια; Δείτε τι προβλέπει το νομοθετικό πλαίσιο.

 

 

Τις οδηγίες έχει αναρτήσει η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή αντλώντας εμπειρία από τα αλλεπάλληλα ερωτήματα αντίστοιχου περιεχομένου που υποβάλλονται στη συγκεκριμένη υπηρεσία Δείτε τα ερωτήματα και τις απαντήσεις.

Διατηρώ κοινό λογαριασμό με ένα άλλο άτομο το οποίο χρωστάει στην τράπεζα. Η τράπεζα μπήκε στον κοινό μας λογαριασμό και πήρε όλα τα χρήματα. Δικαιούται να προβεί σε αυτήν την ενέργεια?

Αναφορικά με παρακρατήσεις ποσών από κοινούς λογαριασμούς (λογαριασμούς με δύο ή παραπάνω συνδικαιούχους), το καταναλωτικό κοινό θα πρέπει να γνωρίζει ότι, σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 1 και 2 του Ν.5638/1932, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 1 του ΝΔ 951/1971 και διατηρήθηκε σε ισχύ με το άρθρο 124 περ. Δ στοιχ. Α του ΝΔ 118/1973, προκύπτει, ότι ο καθένας από τους δικαιούχους χρηματικής κατάθεσης σε κοινό τραπεζικό λογαριασμό, είναι δικαιούχος του συνόλου των χρημάτων που κατατέθηκαν στο λογαριασμό αυτό και μπορεί να τα χρησιμοποιεί χωρίς τη σύμπραξη των λοιπών συνδικαιούχων. Αντιστοίχως, η Τράπεζα δικαιούται να δεσμεύσει ποσά από έναν τέτοιο λογαριασμό έναντι απαίτησης που τυχόν έχει κατά ενός εκ των συνδικαιούχων.

Είμαι εγγυητής σε δάνειο. Μπορεί να στραφεί η τράπεζα εναντίον μου εάν ο πρωτοφειλέτης δεν είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του?

Το άρθρο 855 ΑΚ, προβλέπει την λεγόμενη ένσταση διζήσεως. Με την προβολή της ένστασης αυτής, ο εγγυητής μπορεί νόμιμα να αρνηθεί την καταβολή της οφειλής, ωσότου ο δανειστής επιχειρήσει πρώτα αναγκαστική εκτέλεση κατά του πρωτοφειλέτη, οπότε ο εγγυητής θα ευθύνεται μόνο εφόσον αυτή αποβεί άκαρπη. Οι εγγυητές όταν υπογράφουν στις δανειακές συμβάσεις, είναι πιθανό να μην αντιλαμβάνονται ότι στις συμβάσεις αυτές υπάρχει όρος με τον οποίο παραιτούνται από την ένσταση δίζήσεως του άρθρου 855 του Αστικού Κώδικα, με αποτέλεσμα να ευθύνονται ως πρωτοφειλέτες. Συνεπώς, θα πρέπει να ελέγξετε αν στη σύμβαση που έχετε υπογράψει έχετε παραιτηθεί από την ένσταση διζήσεως και εγγυάσθε ως πρωτοφειλέτης.

Η Τράπεζα παίρνει τις δόσεις του δανείου μου από το λογαριασμό που κατατίθεται η μισθοδοσία μου, κατόπιν πάγιας εντολής μου Αυτή τη στιγμή όμως δυσκολεύομαι να επιβιώσω οικονομικά λόγω της οικονομικής κρίσης. Τι μπορώ να κάνω;

Οι καταναλωτές που έχουν συνδέσει με (ξεχωριστή από τη σύμβαση) έγγραφη εντολή-εξουσιοδότηση προς την Τράπεζα, τραπεζικό λογαριασμό τους για την εξυπηρέτηση δανειακών τους υποχρεώσεων στον οποίο κατατίθενται μηνιαίως τα ποσά της μισθοδοσίας, της σύνταξης ή του επιδόματος ανεργίας έχουν το δικαίωμα με γραπτό αίτημά τους προς την Τράπεζα να ζητήσουν ανάκληση της ως άνω εντολής και εξυπηρέτηση της δανειακής υποχρέωσης με άλλο τρόπο. Η εντολή δεν είναι ανέκκλητη για τους ως άνω τραπεζικούς λογαριασμούς. Η νομοθεσία ορίζει ως ακατάσχετο και προστατεύει το ποσόν του μισθού ή της σύνταξης που κατατίθεται σε λογαριασμό μισθοδοσίας μέχρι το ύψος του ενός μισθού ή σύνταξης (άρθρο 982 παρ. 3 Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας), ενώ δεν επιτρέπει – ούτε με συμφωνία - τον συμψηφισμό ληξιπρόθεσμων απαιτήσεων με ακατάσχετες απαιτήσεις (άρθρα 451, 464 Αστικού Κώδικα). Επιπλέον, το ποσό του επιδόματος ανεργίας είναι επίσης ανεκχώρητο και ακατάσχετο (άρθρο 21, παρ. 6, Ν.Δ. 2961/1954 Σύσταση ΟΑΕΔ).

Χρωστάω σε κάρτες και καταναλωτικά δάνεια. Τί κινδύνους διατρέχω, εφόσον δεν υπάρχει στο όνομα μου ακίνητη περιουσία;

Η τράπεζα μπορεί να ασκήσει οποιοδήποτε καταδιωκτικό μέσο της δίνει δικαίωμα ο νόμος, π.χ. κατάσχεση αυτοκινήτου. Επισημαίνεται δε ότι σε τέτοια περίπτωση έχετε εγγραφεί στην ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ Α.Ε., γεγονός που επηρεάζει την περαιτέρω πιστοληπτική σας ικανότητα.

Πρόσφατα πέθανε συγγενής μου και η Τράπεζα με κάλεσε σαν νόμιμο κληρονόμο να αποπληρώσω ένα δάνειο που έχει λάβει. Υποχρεούμαι να το αποπληρώσω;

Σας γνωρίζουμε ότι μετά την αποβίωση ενός προσώπου, οι νόμιμοι κληρονόμοι του έχουν δύο δυνατότητες:

$1· Να κάνουν αποδοχή της κληρονομιάς γεγονός που σημαίνει ότι υποχρεούνται να πληρώσουν και τις τυχόν οφειλές του θανόντα σε Τράπεζες.

$1· Να μην αποδεχτούν την κληρονομιά, οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν λαμβάνουν κανένα κινητό ή ακίνητο περιουσιακό στοιχείο του θανόντα και δεν υποχρεούνται να αποπληρώσουν τις τυχόν οφειλές του σε Τράπεζες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απαγορευεται απο το νομο να σου πειραξουν μισθοδοσια,συνταξη και οτι καταθεση εχεις.μονο χρεη στο δημοσιο αν εχεις να φοβασαι δεσμευση λογαριασμου

 

Κατάθεση μπορεί να σου πάρει. Μόνο η μισθοδοσία ειναι προστατευμένη.

 

Γι αυτό και όταν σου βάλουν τον μισθό στο λογαριαό θα πρέπει να κάνεις ανάληψη όλο το ποσό την ίδια μέρα. Αν τον αφήσεις έστω και 1 μέρα θα θεωρηθεί κατάθεση και θα στον δεεύσει η τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται τωρα με την αγροτικη που ενωθηκε με πειραιως? Πρεπει να αλλαξουμε βιβλιαρια, καρτες αναληψης?
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται τωρα με την αγροτικη που ενωθηκε με πειραιως? Πρεπει να αλλαξουμε βιβλιαρια, καρτες αναληψης?

 

Λογικά στην πρώτη συναλλαγή θα σου δώσουν το νεο βιβλιάριο. Η αλλαγή της κάρτας θα γίνει στη λήξη της. Αν εχεις καρτα συνδεδεμένη με λογαριασμό, αυτόματες πληρωμές κτλ με το καινούργιο βιβλιάριο θα ενημερωθεί αυτόματα και η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται τωρα με την αγροτικη που ενωθηκε με πειραιως? Πρεπει να αλλαξουμε βιβλιαρια, καρτες αναληψης?

 

Νεο βιβλιαριο, νεοι αριθμοι λογαριασμου, νεο e-banking, ιδιες καρτες προς το παρων.. Προσωπικα την debit την ειχα βγαλει το 2009 οταν ειχαν πρωτοβγαλει την visa debit και ειχαν πει σε ολους να τις αλλαξουν. Αν ολοι τοτε καναμε την αλλαγη αυτες ληγουν το 2015 (ναι μετα απο 6 χρονια) οποτε εχουμε ακομα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Eχω Αlpha ebanking και θέλω να προσθέσω ένα δάνειο αυτοκινήτου ώστε να το παρακολουθώ και το πληρώνω.

Πάω Κάρτες-Δάνεια > Δάνεια > Προσθήκη δανείου. Στην καρτέλα που μου βγάζει έχει τις παρακάτω επιλογές:

 

Είδος δανείου: Καταναλωτικά, Αlpha700, Alpha επιλογή και Στεγαστικά. Που βάζω το Alpha Autoloan?

 

Ο Αριθμός δανείου που είναι γραμμένος; Στην σύμβαση με την αντιπροσωπεία; 'Η εννοούν τον αριθμό λογαριασμού που έχει στις μηνιαίες ειδοποιοήσεις;

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το περνάς σαν καταναλωτικό, ο αριθμός δανείου είναι πάνω στο αρχικό έντυπο που σου έστειλαν και γράφονται αναλυτικά οι δόσεις!

Παρόλα αυτά προχθές που πήγα να κάνω το ίδιο ακριβώς πράγμα που θέλεις να κάνεις και εσύ, απέτυχα να ολοκληρώσω την διαδικασία.

Μου έβγαζε ότι είναι λάθος ο αριθμός δανείου.

Δεν έχω προλάβει να τους πάρω ακόμα τηλέφωνο, για να δω τι παίζει. Αν καταφέρεις και το κάνεις με διαφορετικό τρόπο, πες το

Link to comment
Share on other sites

Edit: έβαλα τον κωδικό πληρωμής και το πήρε.

 

Εdit2: Αυτό είναι. Βλέπω το δάνειο μια χαρά.

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μείωση επιτοκίων από την Τράπεζα Πειραιώς

 

 

Σε μείωση έως 0,25% στις κλίμακες των επιτοκίων των καταθετικών λογαριασμών που τηρούνται στο διευρυμένο δίκτυό της (συμπεριλαμβανομένης της πρώην ATEbank και των πρώην δικτύων της Τράπεζας Κύπρου, της CPB BANK και της Ελληνικής Τράπεζας στην Ελλάδα), προχωρά η Τράπεζα Πειραιώς, μετά την από 8.5.2013 μείωση του βασικού επιτοκίου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας κατά 25 μονάδες βάσης.

 

Τα βασικά επιτόκια ταμιευτηρίου (Β.Ε.Τ & Β.Ε.Α.Τ) ορίζονται στο 0,05%.

 

Παράλληλα, αναπροσαρμόζονται τα προνομιακά επιτόκια των αποταμιευτικών λογαριασμών «Αξίζει» και «Διπλό Ταμιευτήριο» στο 2,50%, καθώς και το προνομιακό επιτόκιο του τρεχούμενου λογαριασμού της winbank Direct στο 3,50%.

 

Τέλος, αμετάβλητο διατηρείται το προνομιακό επιτόκιο του αποταμιευτικού λογαριασμού «Μπορώ» στο 4%. Όλες οι ανωτέρω αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ από τη Δευτέρα 16.9.2013.

 

 

Πηγή:http://www.capital.gr

 

 

Οπότε πλέον το υψηλότερο για απλό λογαριασμό το έχει ο "Μπορώ"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...