Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Θέλω να πώ δεν ξέρω αν οι τράπεζες βγάζουν ακόμα visa electron γιατί εγώ συνεχίζω να ψωνίζω με αυτόν τον τρόπο: )
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να την καταργήσει, αλλά όσο υπάρχουν άτομα που την επιλέγουν και πετούν τα χρήματά τους σε προμήθειες, το βλέπω λίγο δύσκολο.

 

Αυτό που υπάρχουν άτομα που θέλουν να συνεχίσουν να πληρώνουν προμήθειες σε ΑΤΜ για να φορτίσουν κάρτες...και εύχονται κιόλας να συνεχίσουν να το κάνουν...πώς να το σχολιάσει κανείς; Προφανώς για να πετάνε έτσι τα λεφτά τους, τους περισσεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υπάρχουν άτομα που θέλουν να συνεχίσουν να πληρώνουν προμήθειες σε ΑΤΜ για να φορτίσουν κάρτες...και εύχονται κιόλας να συνεχίσουν να το κάνουν...πώς να το σχολιάσει κανείς; Προφανώς για να πετάνε έτσι τα λεφτά τους, τους περισσεύουν...

Aπό αυτά τα κορόιδα όμως τα παίρνουν οι τράπεζες και έτσι οι υπόλοιποι με electron δε πληρώνουμε cent... Τι νά κάνει και η τράπεζα πρέπει από κάπου να τα πάρει. Άστο γιατί μετά κάτι θα σκαρφιστούν να βάλουν και στις electron :lol:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μετά το Κυπριακό , μάθαμε ότι τα ποσά που υπάρχουν σε prepaid δεν αποτελούν καταθέσεις , και δεν καλύπτονται από το ταμείο εγγύησης καταθέσεων ,

Ενώ τα ποσά που βρίσκονται σε Visa Electron ( δηλαδή σε λογαριασμό ) είναι προφανώς καταθέσεις . Θα μου πείτε βέβεα ότι έτσι και αλλιώς για μικροποσά μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Aπό αυτά τα κορόιδα όμως τα παίρνουν οι τράπεζες και έτσι οι υπόλοιποι με electron δε πληρώνουμε cent... Τι νά κάνει και η τράπεζα πρέπει από κάπου να τα πάρει. Άστο γιατί μετά κάτι θα σκαρφιστούν να βάλουν και στις electron :lol:

 

Λαλακία έκανα ε? Καρφωθήκαμε!!!! Και έλεγα να μην το γράψω :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι ότι στην Eurobank που είμαι τώρα, εχω δυο λογαριασμους, ενα για πληρωμες μεσω παγιων εντολων και εναν για αποταμιευση (οτι περισσευει το βαζω εκει) και εχω και μια προπληρωμενη. Η mastercard αναληπτικη της Eurobank, δινει μεν χρηματα αλλα δεν δεχεται, πρεπει να παω στην Πειραιως και βαριεμαι να βγαζω παντου καρτες.

 

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω. Γιατι η χρεωστικη δεν εχει προμηθειες ενώ η προπληρωμενη εχει (και τσουχτερες στην πειραιως). Τόσο κόστος εχει η προσφορα εκ μερους της τραπεζας της προπληρωμένης που πρεπει να το περασει στους πελατες;

Link to comment
Share on other sites

δημιουργησα τις προάλλες νέο λογαριασμό στην εθνική. για να πάρω όμως το Pin της κάρτας πρέπει να πάω στο κατάστημα που ανοιξα το λογαριασμο.

πρωι όμως δε μπορώ :/

μπορώ να κάνω εξουσιοδότηση σε καποιον να το παραλάβει; ή με ποιον άλλο τρόπο γίνεται να παρω το Pin;

Link to comment
Share on other sites

δημιουργησα τις προάλλες νέο λογαριασμό στην εθνική. για να πάρω όμως το Pin της κάρτας πρέπει να πάω στο κατάστημα που ανοιξα το λογαριασμο.

πρωι όμως δε μπορώ :/

μπορώ να κάνω εξουσιοδότηση σε καποιον να το παραλάβει; ή με ποιον άλλο τρόπο γίνεται να παρω το Pin;

 

Νομίζω υπάρχουν καταστηπματα που ειναι μέχρι πιο αργά ανοιχτά.

 

 

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω. Γιατι η χρεωστικη δεν εχει προμηθειες ενώ η προπληρωμενη εχει (και τσουχτερες στην πειραιως). Τόσο κόστος εχει η προσφορα εκ μερους της τραπεζας της προπληρωμένης που πρεπει να το περασει στους πελατες;

 

Η απάντηση ειναι απλή.. Η χρεωστική κάρτα ειπναι πάντα συνδεδεμένη με λογαριασμό ταμιευτηρίου , όψεως / τρεχούμενο.. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούν να βάλουν προμήθεια.. Να βάλου προμήθεια δηλαδή όταν πας να καταθέσεις χρήματα σε αποταμιευτικό λογαριασμό που έχεις σε τράπεζα; Άσε που πολλοί επαγγελματίες κάνουν δεκάδες κινήσεις μηνιαίως με εμβάσματα , πληρωμές κτλ..

 

Ενώ προπληρωμένη βγάζουν κάποιοι που δεν είναι ενημερωμένοι σωστά με τα τραπεζικά προϊόντα και νομίζουν ότι είναι η καλύτερη επιλογή.. Εγώ ξέρω πάρα πολλούς που βγάζουν prepaid για να κάνουν αγορές στο Ίντερνετ νομίζοντας ότι ειναι ασφαλείς έτσι.. Δεν καταλαβαίνουν ότι την ίδια δουλειά την κάνεις και με χρεωστικές..

 

Στη χρεωστική παίρνουν και άλλες προμήθειες πολλές φόρες που σχετίζονται με το λογαριασμό όπως ενεργοποίηση web banking, έκδοση επιταγής , πληρωμή κάποιων λογαριασμών μπορεί να έχουν προμήθεια, εμβάσματα .. Και τόσα άλλα..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχουν καταστηπματα που ειναι μέχρι πιο αργά ανοιχτά.

 

Δεν μπορείς να πας σε οποιοδήποτε κατάστημα παρα μονο σε αυτο που εχεις ανοίξει λογαριασμό.

 

 

@Μοl πάρε τηλέφωνο στο 181818 και ρώτα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

δημιουργησα τις προάλλες νέο λογαριασμό στην εθνική. για να πάρω όμως το Pin της κάρτας πρέπει να πάω στο κατάστημα που ανοιξα το λογαριασμο.

πρωι όμως δε μπορώ :/

μπορώ να κάνω εξουσιοδότηση σε καποιον να το παραλάβει; ή με ποιον άλλο τρόπο γίνεται να παρω το Pin;

 

Δεν μπορείς να πας σε οποιοδήποτε κατάστημα παρα μονο σε αυτο που εχεις ανοίξει λογαριασμό.

 

@Μοl πάρε τηλέφωνο στο 181818 και ρώτα

 

@Μοl Sorry έκανα λάθος αφηρημένος.

 

 

Το pin το παραλαμβάνεις απο το ταχυδρομείο και οχι απο την τράπεζα, οποτε με μια οπισθογραφεί το χαρτάκι του ταχυδρομείου και την ταυτότητα σου το παραλαμβάνει οποιαδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα μου ρθε, αλλα χωρις το πιν, το οποιο πρεπει να το παραλαβω με την ταυτοτητα μου απο το καταστημα :/

 

Θα καλεσω στον αριθμο που δωσατε παραπανω να δω τι θα με πουν

Link to comment
Share on other sites

 

Λετε να παιχτει κι εδω κανενα κουρεμα στη eurobank?? :X:worry:

Link to comment
Share on other sites

Λετε να παιχτει κι εδω κανενα κουρεμα στη eurobank?? :X:worry:

 

... και μετά φταίει ο κόσμος που σηκώνει τα χρήματά του από τις τράπεζες... με τέτοια ανασφάλεια στον τραπεζικό τομέα πολλοί νοιώθουν πιο σίγουροι με τα χρήματα στο σπίτι. :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερη η bonus premium...περνεις 8ποντους για καθε ευρω.εκει μαζευεις ακομα πιο γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερη η bonus premium...περνεις 8ποντους για καθε ευρω.εκει μαζευεις ακομα πιο γρηγορα.

 

χμμ... για πες περισσότερα. 8 πόντοι = 8 μίλια στην aegean δηλαδή;;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, Ψωνίζεις με Premium και μετά μεταφέρεις τους πόντους στην Aegean.

Πρέπει να ψωνίζεις 2500 ευρώ τον χρόνο για να μην έχεις συνδρομή , αλλά για μένα αυτό δεν είναι πρόβλημα, το πρόβλημα είναι ότι είναι AMEX και δεν γίνεται δεκτή παντού.

Link to comment
Share on other sites

χμμ... για πες περισσότερα. 8 πόντοι = 8 μίλια στην aegean δηλαδή;;

 

και πλεον πολυ δυσκολο για να την βγαλεις ετσι οπως εγιναν τα πραγματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λετε να παιχτει κι εδω κανενα κουρεμα στη eurobank?? :X:worry:

 

Χλωμό το βλέπω, αν και έχω αποσύρει προ πολλού τις λίγες καταθέσεις μου από αυτή την τράπεζα.

 

Πάντως εντύπωση μου έκανε η δήλωση Στουρνάρα μετά από αυτή την εξέλιξη, ότι δεν κινδυνεύουν οι καταθέσεις, χωρίς ποτέ να τέθηκε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το βλέπω, αν και έχω αποσύρει προ πολλού τις λίγες καταθέσεις μου από αυτή την τράπεζα.

 

Πάντως εντύπωση μου έκανε η δήλωση Στουρνάρα μετά από αυτή την εξέλιξη, ότι δεν κινδυνεύουν οι καταθέσεις, χωρίς ποτέ να τέθηκε κάτι τέτοιο.

 

Αυτό ακριβώς.. Πάντα ήταν θεμα ταμπού και ούτε καν το αναφέραμε.. Το θεωρούσαμε σίγουρο.. Που να σκεφτεί κάποιος να του πάρουν τα λεφτά από την τράπεζα;; Εκτός σε ακραίες περιπτώσεις μόνο για πτωχεύσεις τραπεζών ... Και πλέον με το παραμικρό θίγεται το θεμα περί κουρέματα καταθέσεων.. Τη μια λένε η περίπτωση της Κύπρου ήταν η μοναδική, την άλλη λένε ότι θα εφαρμοστεί σε περιπτώσεις τραπεζών που αδυνατούν να κάνουν αμκ κτλ..

Οι πρώτοι που θα χάσουν πάντως με κούρεμα μάλλον θα ναι αυτοί που κατέχουν ομόλογα

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μονο σε μεγαλη τραπεζα στο εξωτερικο θα εβαζα λεφτα.σε τραπεζα εκτος ευρωζωνης και euro πχ αγγλια ελβετια.

σχετικα με το παραπανω...επειδη εχω σπουδασει χρηματοοικονομια (αγγλια) και μαθαιναμε για το risk free asset πχ ομολογα καταθεσεις or cash equivelant ως κατι δεδομενο.γραψαμε τα βιβλια χρημαοοικονομια απο την αρχη...μπραβο μας.

Edited by dalton114
allagi
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μονο σε μεγαλη τραπεζα στο εξωτερικο θα εβαζα λεφτα.σε τραπεζα εκτος ευρωζωνης και euro πχ αγγλια ελβετια.

σχετικα με το παραπανω...επειδη εχω σπουδασει χρηματοοικονομια (αγγλια) και μαθαιναμε για το risk free asset πχ ομολογα καταθεσεις or cash equivelant ως κατι δεδομενο.γραψαμε τα βιβλια χρημαοοικονομια απο την αρχη...μπραβο μας.

 

Οκ, για μεγαλοκαταθέτες που δεν θέλουν να μπλέκουν με τράπεζες εξωτερικού κλπ (άλλωστε κι αυτοί κάποια στιγμή θα "φανούν" και θα τους τα πάρουν αν δεν τα δικαιολογούν - που δεν τα δικαιολογούν), μια λύση είναι και η θυρίδα. Η εθνική τις ασφαλίζει κιόλας μέχρι 30.000€. Ε αν μιλάμε για μεγαλύτερα ποσά, νοικιάζεις περισσότερες. Δεν λέω ότι είναι η καλύτερη λύση, αλλά σίγουρα πιο ασφαλής από τραπεζικό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...