Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Από που να ξεκινήσω να διορθώνω. Είναι όλα λάθος, πλην της τελευταίας παραγράφου.

 

Καμία τράπεζα δεν είναι σε άλλο επίπεδο. Αυτά είναι παραμύθια και χάντρες για τους ιθαγενείς. Όπως φάνηκε και από τα γεγονότα στην Κύπρο καμία κατάθεση δεν είναι ασφαλής και αυτό ισχύει σε μεγαλύτερο βαθμό για τις ουσιαστικά χρεοκοπημένες ελληνικές τράπεζες.

Επίσης την Πειραιώς δεν την έχει ο όμιλος MIG.

 

Αυτό έχω βαρεθεί να γράφω 3 μέρες τώρα και όλοι επαναλαμβάνουν αυτά που ακούνε από τους πολιτικούς και τους παρουσιαστές ειδήσεων, ότι οι καταθέσεις κάτω των 100χιλ δεν κινδυνεύουν. Υπάρχει κάποιος νόμος στο Σύνταγμα που μας το διασφαλίζει στη χώρα μας;;; Ρωτώ!

Ας παραδεχτούμε ότι ψάχνουμε αφορμές & δηλώσεις δήθεν "σωτήρων" ώστε να καθησυχάσουμε τους εαυτούς μας και να πειστούμε ότι δεν διατρέχουμε κίνδυνο. Είναι γελοίο, είναι άρνηση. Όποιος έχει καταθέσεις στην τράπεζα μετά απ' αυτό, παίρνει τα ρίσκα του. Πρέπει να γνωρίζει τους κινδύνους. Είναι τόσο ασφαλές όσο το να τα έχεις καλά κρυμμένα στο σπίτι σου (με κίνδυνο να μπουν οι ληστές και να τα βρουν). Πλέον δεν έχει καμία διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος νόμος στο Σύνταγμα που μας το διασφαλίζει στη χώρα μας;;; Ρωτώ!

 

και να υπηρχε νόμος, αμα δεν εχει να σου δώσει, δεν έχει να σου δωσει .&- :lol:

 

Απο εκει και πέρα... οι τράπεζες ιδιωτικές εταιρίες ειναι, και φυσικά και αυτές διατρέχουν τον κινδυνο χρεωκοπίας. Μετα τα οσα γεγονοτα τα τελευταία χρόνια, ειναι μάλλον αφελής ή τζογαδόρος οποιος επιλέγει να εμπιστεύεται τα λεφτα του εκεί ή και ακόμα στις θυρίδες τους!!!

 

Τα γκαφρά στα σεντούκια η και μετατροπή αυτών σε ράβδους χρυσού*...

 

* οταν το μέλλον της ΕΕ, δεν προδιαγράφεται καλό, ειναι το ασφαλέστερο καταφύγιο...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Την Πειραιως την εχει ο ομιλος MIG,εξαγοραζει τωρα τα φιλετα,εχει γινει ο 2ος μεγαλυτερος τραπεζικος ομιλος μετα την Εθνικη και αργοτερα θα δεις οταν αρχισει το banking τι κονομα θα πεσει.Οπως ειπε και ο Βγενοπουλος "Δεν υπαρχουν χασοσκοποι,μονο κερδοσκοποι".

τρελλο fail.

η πειραίως ανήκει στο σάλα, και μετοχικό μερίδιο έχουν οι βαρδινογιαννηδες.

στον σάλα χαρίστηκαν όλα τα υγιή κομματια ΑΤΕ, κυπρου, λαικής προκειμένου να φτιάξει το 2ο μεγαλύτερο τραπεζικό όμιλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...είχα προπληρωμένη στη Κύπρου και τώρα λέω να το γυρίσω σε χρεωστική..ποια κατά τη γνώμη είναι η καλύτερη τράπεζα να ανοίξω λογαριασμό??
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου βαλε κάποιος λεφτά στο paypal στο οποίο έχω δώσει την prepaid της Κύπρου. Προσπαθώντας να τραβήξω τα λεφτά απ το paypal έπρεπε να δώσω τραπεζικό λογαριασμό, την prepaid της Κύπρου δεν την έβλεπε καν σαν επιλογή..

Απ όσο έχω ακούσει η prepaid της Πειραιώς είναι πολύ καλή και στη βγάζουν και γρήγορα.

 

Και την Πειραιώς να είχες το ίδιο θα γινόταν. Οταν θελεις να κανεις withdraw απο το paypal πρεπει να δώσεις τραπεζικό λογαριασμό, όχι κάρτα.

Σε αλλες χωρες μπορείς να κάνεις withdraw σε κάρτα αλλα για την Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Είναι θέμα του paypal αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...είχα προπληρωμένη στη Κύπρου και τώρα λέω να το γυρίσω σε χρεωστική..ποια κατά τη γνώμη είναι η καλύτερη τράπεζα να ανοίξω λογαριασμό??

 

Αν είσαι έως 28 χρονών η καλύτερη επιλογή ειναι ο λογαριασμός alpha 123 και να βγάλεις χρεωστική visa που περνάει και στο Ίντερνετ .. Αλλιώς πήγαινε Πειραιώς .

Κατάθεση ως η alpha έχει κυρίως με φάκελο , ενώ η Πειραιώς έχει τα περισσότερα ΑΤΜ με online κατάθεση χωρίς φάκελο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω βαρεθεί να γράφω 3 μέρες τώρα και όλοι επαναλαμβάνουν αυτά που ακούνε από τους πολιτικούς και τους παρουσιαστές ειδήσεων, ότι οι καταθέσεις κάτω των 100χιλ δεν κινδυνεύουν. Υπάρχει κάποιος νόμος στο Σύνταγμα που μας το διασφαλίζει στη χώρα μας;;; Ρωτώ!

Ας παραδεχτούμε ότι ψάχνουμε αφορμές & δηλώσεις δήθεν "σωτήρων" ώστε να καθησυχάσουμε τους εαυτούς μας και να πειστούμε ότι δεν διατρέχουμε κίνδυνο. Είναι γελοίο, είναι άρνηση. Όποιος έχει καταθέσεις στην τράπεζα μετά απ' αυτό, παίρνει τα ρίσκα του. Πρέπει να γνωρίζει τους κινδύνους. Είναι τόσο ασφαλές όσο το να τα έχεις καλά κρυμμένα στο σπίτι σου (με κίνδυνο να μπουν οι ληστές και να τα βρουν). Πλέον δεν έχει καμία διαφορά!

 

Εννοειτε οτι αν πτωχευσει μια χωρα χανονται και οι καταθεσεις η' μεγαλο μερος αυτων.Οταν λεω αλλο επιπεδο,εννοω σε σχεση με της αλλες Ελληνικες τραπεζες,σαν μεγεθος και αξιοπιστια.Υπαρχουν καποια στανταρτς για της τραπεζες τα Tier I,Tier II που ειναι δεικτες κεφαλαιακης επαρκειας και οι τραπεζες που αναφερω τα περνουν με επιτυχια αυτα τα τεστ.Δεν χρειαζεται να πανικοβαλλεστε και να βαζετε τα λεφτα σε σεντουκια που γραφει ενας παρακατω.Τον πανικο τον σπερνουν τα ΜΜΕ,κανουν σαν τρελλοι με την Κυπρο λες και τι εγινε και πανικοβαλλεστε και εσεις εδω και λετε ********.Γι'αυτο μπουκαρουν στα σπιτια ολη την ωρα ληστες γιατι ξερουν οτι ο κοσμος ειναι ηλιθιος και κραταει λεφτα και χρυσο στα σεντουκια.Αμα τραβηξουν ολοι τα λεφτα τους τοτε θα πτωχευσουμε απο την καταρευση των τραπεζων,ενω εχουμε ηδη πρωτογενες πλεονασμα το πρωτο διμηνο με τα απο τοσες περικοπες.Μη κανετε ********..

Link to comment
Share on other sites

τρελλο fail.

η πειραίως ανήκει στο σάλα, και μετοχικό μερίδιο έχουν οι βαρδινογιαννηδες.

στον σάλα χαρίστηκαν όλα τα υγιή κομματια ΑΤΕ, κυπρου, λαικής προκειμένου να φτιάξει το 2ο μεγαλύτερο τραπεζικό όμιλο.

 

Νομιζα οτι ειναι μεσα και η MIG.Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μα@#$κες Σαλας-Βαρδινογιαννηδες για να περνουν ''σαπακια''.Εννοειτε οτι θα πεσει κονομα αργοτερα απο το banking αλλιως δε θα εξαγοραζανε.Ιδιωτες ειναι,το κερδος κοιτανε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι έως 28 χρονών η καλύτερη επιλογή ειναι ο λογαριασμός alpha 123 και να βγάλεις χρεωστική visa που περνάει και στο Ίντερνετ .. Αλλιώς πήγαινε Πειραιώς .

Κατάθεση ως η alpha έχει κυρίως με φάκελο , ενώ η Πειραιώς έχει τα περισσότερα ΑΤΜ με online κατάθεση χωρίς φάκελο

 

Δαγκωτό Πειραιώς και άνοιγμα λογαριασμού winbank direct. Υψηλό επιτόκιο (ως 5%), μηνιαίοι τόκοι στο λογαριασμό, κανένας περιορισμός και χρεωστική visa - αποδεκτή από όλες τις επιχειρήσεις.

 

Για το online καταθετήριο ας μην το σχολιάσω...που πρέπει να κάνω 40χλμ απόσταση για να βρω. Μόνη στην Αθήνα έχει online καταθετήρια, από κει και πέρα απλά τα ψάχνεις και ταξιδεύεις! Μεγάλο φάουλ, όλα τα ΑΤΜ θα έπρεπε να είχαν αυτή τη δυνατότητα όπως ακριβώς γίνεται με την Εθνική. Δεν το καταλαβαίνω γιατί να μην είναι έτσι.

 

Γι'αυτο μπουκαρουν στα σπιτια ολη την ωρα ληστες γιατι ξερουν οτι ο κοσμος ειναι ηλιθιος και κραταει λεφτα και χρυσο στα σεντουκια.Αμα τραβηξουν ολοι τα λεφτα τους τοτε θα πτωχευσουμε απο την καταρευση των τραπεζων,ενω εχουμε ηδη πρωτογενες πλεονασμα το πρωτο διμηνο με τα απο τοσες περικοπες.Μη κανετε ********..

 

Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ναι μεν πανικοβαλόμαστε με το παραμικρό, απ' την άλλη ναι μπορεί να συμβεί και εδώ αυτό που συνέβη στην Κύπρο. Ναι μεν σπίτι μας μπορεί να μπουν ληστές και να μας τα πάρουν αλλά και οι τράπεζες αν ένα πρωί χρειαστούν ρευστό θα τα πάρουν από τους καταθέτες τους... Φυσικά όμως δεν βοηθάει σε τίποτα να κάνουμε μαζικές αναλήψεις όπως πέρσι την άνοιξη που κόντεψε να καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα. Μην ξεχνάμε ότι από τα λεφτά μας εξαρτάται. Επ' ουδενί δεν σκέφτηκα μέσα σε όλο τον καταιγισμό δυσάρεστων εξελίξεων να βγάλω τις καταθέσεις μου από την τράπεζα και να τις μεταφέρω σπίτι. Αν ήταν πολύ περισσότερα, ίσως σκεφτόμουν τη θυρίδα ως μια καλύτερη λύση μα αν όλοι οι μεγαλοκαταθέτες (που σαφώς υπάρχουν ακόμη και σήμερα, άλλωστε όλοι οι πλούσιοι ευνοήθηκαν από την κρίση) σκέφτονταν το ίδιο, οι τράπεζες θα είχαν καταρρεύσει. Και για να προλάβω κάποιους, ασφαλώς και τα πολλά λεφτά τους οι πλούσιοι τα φυλάνε σε τράπεζες στην Ελβετία και πολύ καλά κάνουν αλλά διαθέτουν και εδώ λογαριασμούς με λιγότερα μεν αλλά αρκετά σε σχέση με ένα μέσο καταθέτη.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα στην Τράπεζα Πειραιώς και ζήτησα το άνοιγμα λογαριασμού «Μπορώ». Η υπάλληλος μου άνοιξε δύο λογαριασμούς, ένα απλό ταμιευτήριο και τον «Μπορώ».

Πραγματικά έμεινα ενθουσιασμένος, γιατί κάποιος σαν και εμένα, χωρίς πολλά χρήματα, μπορεί να «κλείσει» τα χρήματά του για κάποιο διάστημα, χωρίς να μπαίνει στον πειρασμό να τα σηκώσει. Βάζεις πάγια εντολή στο ταμιευτήριο επιλέγεις την ημερομηνία που θέλεις να γίνει η μεταφορά στον «Μπορώ», μεταξύ ποσού από 20-500 ευρώ μηνιαίως.

 

Δεν συνδέεται με κάρτα.

Δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη μετρητών εκτός από τα ταμεία της τραπέζης.

Τοκιζεται με υψηλό επιτόκιο 4% αν είσαι συνεπής.

 

Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος και θέλησα να μεταφέρω την εμπειρία μου :)

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος η Εθνικη και η Eurobank ειναι αλλο επιπεδο,δεν θα εχεις κανενα προβλημα αν εισαι καταθετης εκει.Επισης και η ΑΤΕ τωρα που εσπασε σε good-bad ολα τα επισφαλη δανεια εφυγαν απο την τραπεζα και τωρα ειναι υγιεστατη,το ιδιο ισχυει και για το ΤΤ.

Την Πειραιως την εχει ο ομιλος MIG,εξαγοραζει τωρα τα φιλετα,εχει γινει ο 2ος μεγαλυτερος τραπεζικος ομιλος μετα την Εθνικη και αργοτερα θα δεις οταν αρχισει το banking τι κονομα θα πεσει.Οπως ειπε και ο Βγενοπουλος "Δεν υπαρχουν χασοσκοποι,μονο κερδοσκοποι".

Ο Λαυρεντιαδης δεν αγοραζε οτι εβρισκε,δανειοδοτουσε δικες του εταιριες που πολλες απο αυτες δεν ειχαν ουτε κυκλο εργασιων."Ετρωγε'' τα δανεια και δημιουργησε τρυπα 700 εκατ. ευρω στην Proton Bank.

 

οπως σου λεει και ο djuan1988 δεν κανω λαθος . ισως να μην ειμαι απολυτα ακριβης , αλλα λαθος δεν κανω.. τα περι χαντρες και ιθαγενεις που λεει ο djuan1988 συμφωνω απολυτα..Το οτι εσπασε η ΑΤΕ δεν παει να πει οτι εγινε η καλυτερη τραπεζα στην Ελλαδα , αν ηταν ετσι θα τις σπαγαν ολες και θα ειχαμε γινει Ελβετια.

 

Από που να ξεκινήσω να διορθώνω. Είναι όλα λάθος, πλην της τελευταίας παραγράφου.

 

Καμία τράπεζα δεν είναι σε άλλο επίπεδο. Αυτά είναι παραμύθια και χάντρες για τους ιθαγενείς. Όπως φάνηκε και από τα γεγονότα στην Κύπρο καμία κατάθεση δεν είναι ασφαλής και αυτό ισχύει σε μεγαλύτερο βαθμό για τις ουσιαστικά χρεοκοπημένες ελληνικές τράπεζες.

 

 

Επίσης την Πειραιώς δεν την έχει ο όμιλος MIG.

 

Και να διορθωσω κατι που λετε και οι 2 οτι κανω λαθος , ο Λαυρεντιαδης οντως εδινε δανεια σε δικες του εταιριες με σκοπο στην συνεχεια να αγοραζει εταιριες και οτι εβρισκε μπροστα του, γιατι εννοειτε οτι με την τραπεζα δεν μπορουσε απ'ευθειας να αγορασει , ειναι αυτονοητο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα σήμερα στην Τράπεζα Πειραιώς και ζήτησα το άνοιγμα λογαριασμού «Μπορώ». Η υπάλληλος μου άνοιξε δύο λογαριασμούς, ένα απλό ταμιευτήριο και τον «Μπορώ».

Πραγματικά έμεινα ενθουσιασμένος, γιατί κάποιος σαν και εμένα, χωρίς πολλά χρήματα, μπορεί να «κλείσει» τα χρήματά του για κάποιο διάστημα, χωρίς να μπαίνει στον πειρασμό να τα σηκώσει. Βάζεις πάγια εντολή στο ταμιευτήριο επιλέγεις την ημερομηνία που θέλεις να γίνει η μεταφορά στον «Μπορώ», μεταξύ ποσού από 20-500 ευρώ μηνιαίως.

 

Δεν συνδέεται με κάρτα.

Δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη μετρητών εκτός από τα ταμεία της τραπέζης.

Τοκιζεται με υψηλό επιτόκιο 4% αν είσαι συνεπής.

 

Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος και θέλησα να μεταφέρω την εμπειρία μου :)

 

Δεν θα έλεγα πως είναι ό,τι καλύτερο για αποταμίευση. 4% επιτόκιο και τόκοι ετησίως με πολλούς περιορισμούς και υποχρεωτικές καταθέσεις χρημάτων. Γιατί να μην επιλέξεις τον direct με επιτόκιο 5%, τόκους να μπαίνουν κάθε μήνα και μοναδικό όρο εισερχόμενο έμβασμα 200€; Και χρεωστική συνδεδεμένη θα είχες, και άπειρες αναλήψεις να κάνεις κ.ο.κ. Μάλλον δεν το σκέφτηκες καλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ειναι μεσα και η MIG.Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μα@#$κες Σαλας-Βαρδινογιαννηδες για να περνουν ''σαπακια''.Εννοειτε οτι θα πεσει κονομα αργοτερα απο το banking αλλιως δε θα εξαγοραζανε.Ιδιωτες ειναι,το κερδος κοιτανε.

 

φυσιικα κ δεν ειναι μακακες. αφου τους χαριστηκαν τα φιλετα των σαπακιων! Αλλά δεν εχει σχέση ο βγενόπουλος με αυτό. αλλα λαμόγια ειναι αυτα ππου θα καρπωθούν τα κερδη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι, αλλά 200 ευρω το μηνα δεν εχω. :)

 

Μπορείς να στείλεις το έμβασμα και αν θες να πας σε ATM και να τα σηκώσεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι, αλλά 200 ευρω το μηνα δεν εχω. :)

 

Δεν χρειάζεται να έχεις! Τα βγάζεις (ανάληψη), τα καταθέτεις σε άλλη τράπεζα και δίνεις εντολή για να σταλεί το 200αρι ως έμβασμα στην Πειραιώς. Σου κρατάει μόλις 0,50€ για την αποστολή και έχεις επιτόκιο 5% (μείον το φόρο=4,25%). Δεν υπάρχει κανένας όρος και οι τόκοι μπαίνουν κάθε μήνα! Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο σε λογαριασμό αυτή τη στιγμή. Βιάστηκες φίλε...

 

Ένα παράδειγμα. Ας πούμε ότι έχεις 5.000€. Το μήνα θα λαμβάνεις τόκο 17,71€ στον direct. Σε 1 χρόνο θα έχεις λάβει 212,5€.

Στον "Μπορώ" εφόσον το ποσό παραμείνει 5000 για όλο το χρόνο, θα λάβεις τόκο 12 μήνες μετά το άνοιγμα του λογαριασμού 170€ (και εφόσον δεν έχεις παραβεί κανέναν από τους όρους).

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

οπως σου λεει και ο djuan1988 δεν κανω λαθος . ισως να μην ειμαι απολυτα ακριβης , αλλα λαθος δεν κανω.. τα περι χαντρες και ιθαγενεις που λεει ο djuan1988 συμφωνω απολυτα..Το οτι εσπασε η ΑΤΕ δεν παει να πει οτι εγινε η καλυτερη τραπεζα στην Ελλαδα , αν ηταν ετσι θα τις σπαγαν ολες και θα ειχαμε γινει Ελβετια.

 

 

 

Και να διορθωσω κατι που λετε και οι 2 οτι κανω λαθος , ο Λαυρεντιαδης οντως εδινε δανεια σε δικες του εταιριες με σκοπο στην συνεχεια να αγοραζει εταιριες και οτι εβρισκε μπροστα του, γιατι εννοειτε οτι με την τραπεζα δεν μπορουσε απ'ευθειας να αγορασει , ειναι αυτονοητο αυτο.

 

Ειναι σε πολυ καλυτερη θεση η ΑΤΕ και το ΤΤ που εσπασαν σε good-bad.Τωρα εχουν μονο τα δανεια που αποπληρωνονται,οταν ολες οι αλλες τραπεζες εχουν επισφαλειες πολυ υψηλες.Σιγουρα ειναι σε πολυ καλυτερη θεση απο αλλες τραπεζες.Το οτι δε σπανε ολες οφειλεται στο οτι δε μπορει το δημοσιο να σηκωσει τα βαρη ολου του τραπεζικου συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις! Τα βγάζεις (ανάληψη), τα καταθέτεις σε άλλη τράπεζα και δίνεις εντολή για να σταλεί το 200αρι ως έμβασμα στην Πειραιώς. Σου κρατάει μόλις 0,50€ για την αποστολή και έχεις επιτόκιο 5% (μείον το φόρο=4,25%). Δεν υπάρχει κανένας όρος και οι τόκοι μπαίνουν κάθε μήνα! Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο σε λογαριασμό αυτή τη στιγμή. Βιάστηκες φίλε...

 

Ένα παράδειγμα. Ας πούμε ότι έχεις 5.000€. Το μήνα θα λαμβάνεις τόκο 17,71€ στον direct. Σε 1 χρόνο θα έχεις λάβει 212,5€.

Στον "Μπορώ" εφόσον το ποσό παραμείνει 5000 για όλο το χρόνο, θα λάβεις τόκο 12 μήνες μετά το άνοιγμα του λογαριασμού 170€ (και εφόσον δεν έχεις παραβεί κανέναν από τους όρους).

 

Με αυτά τα δεδομένα ναι έχεις δίκιο συμφέρει περισσότερο. Στο αρχικό μήνυμα που είπα ότι τοκίζεται με 4%, του έδωσα έμφαση συγκρινόμενο με το αντίστοιχο επιτόκιο της εθνικής 0.10%. Φυσικά συμφερει περισσότερο το προιόν που αναφέρεις. :)

 

Απλά σου λέω ότι προσωπικά με νοιάζει να μην μπορω να τα σηκώσω, να δημιουργήσω ένα κεφάλαιο, και ο τρόπος αυτός της Πειραιώς και πιο συγκεκριμένα του λογαριασμού αυτού με βοηθαει πολυ. Και πλέον μιλαω προσωπικά για μικροποσά της τάξεως τω 70 ευρω που θα προσπαθησω να αποταμιευω (φοιτητής ειμαι και έχουμε κρίση). Δεν μιλαμε για χιλιαδες ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις! Τα βγάζεις (ανάληψη), τα καταθέτεις σε άλλη τράπεζα και δίνεις εντολή για να σταλεί το 200αρι ως έμβασμα στην Πειραιώς. Σου κρατάει μόλις 0,50€ για την αποστολή και έχεις επιτόκιο 5% (μείον το φόρο=4,25%). Δεν υπάρχει κανένας όρος και οι τόκοι μπαίνουν κάθε μήνα! Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο σε λογαριασμό αυτή τη στιγμή. Βιάστηκες φίλε...

 

Ένα παράδειγμα. Ας πούμε ότι έχεις 5.000€. Το μήνα θα λαμβάνεις τόκο 17,71€ στον direct. Σε 1 χρόνο θα έχεις λάβει 212,5€.

Στον "Μπορώ" εφόσον το ποσό παραμείνει 5000 για όλο το χρόνο, θα λάβεις τόκο 12 μήνες μετά το άνοιγμα του λογαριασμού 170€ (και εφόσον δεν έχεις παραβεί κανέναν από τους όρους).

 

Το direct που λες ποιά τράπεζα το προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα δεδομένα ναι έχεις δίκιο συμφέρει περισσότερο. Στο αρχικό μήνυμα που είπα ότι τοκίζεται με 4%, του έδωσα έμφαση συγκρινόμενο με το αντίστοιχο επιτόκιο της εθνικής 0.10%. Φυσικά συμφερει περισσότερο το προιόν που αναφέρεις. :)

 

Απλά σου λέω ότι προσωπικά με νοιάζει να μην μπορω να τα σηκώσω, να δημιουργήσω ένα κεφάλαιο, και ο τρόπος αυτός της Πειραιώς και πιο συγκεκριμένα του λογαριασμού αυτού με βοηθαει πολυ. Και πλέον μιλαω προσωπικά για μικροποσά της τάξεως τω 70 ευρω που θα προσπαθησω να αποταμιευω (φοιτητής ειμαι και έχουμε κρίση). Δεν μιλαμε για χιλιαδες ευρώ.

 

Πάντως ο direct μπορεί να λειτουργήσει και σαν προθεσμιακός ώστε να μην μπορείς να τα σηκώσεις και χωρίς να χρειάζεται το έμβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το direct που λες ποιά τράπεζα το προσφέρει?

 

Η Πειραιώς. Ο direct (winbank direct) είναι ένας τρεχούμενος λογαριασμός χωρίς ελάχιστο ποσό κατάθεσης και γενικά χωρίς προϋποθέσεις σε άνοιγμα και χρήση. Δίνει επιτόκιο 5% και μηνιαία καταβολή τόκων, αρκεί να μπαίνει εισερχόμενο έμβασμα άνω των 200€ το μήνα (με τον τρόπο που περιέγραψα σε όποιον δεν βρίσκονται, μην τα ξαναγράφω). Διαφορετικά το επιτόκιο είναι 1,1% (που και πάλι το λες ανταγωνιστικό σε σχέση με τρεχούμενους άλλων τραπεζών). Να πω ότι το 5% "εγκαινιάστηκε" τον περασμένο Ιούλιο, έχει κλείσει 9 μήνες και συνεχίζει κανονικά.

 

Εκείνο που μου 'χει κάνει εντύπωση είναι ότι σε όλο αυτό το διάστημα η Πειραιώς δεν τον έχει διαφημίσει καθόλου. Τυχαία τον έμαθα. Περίεργο να δίνει τέτοιο επιτόκιο και να μην το "σπρώχνει". Ίσως είναι τόσο μεγάλη η επιτυχία του ακόμη κι έτσι που δεν την απασχολεί να τον διαφημίσει.

 

Το ελάχιστο για τον direct ειναι 3000;

 

Όχι! Είπαμε, ο μοναδικός όρος για το 5% είναι το εισερχόμενο έμβασμα. Τίποτε άλλο!

 

Με αυτά τα δεδομένα ναι έχεις δίκιο συμφέρει περισσότερο. Στο αρχικό μήνυμα που είπα ότι τοκίζεται με 4%, του έδωσα έμφαση συγκρινόμενο με το αντίστοιχο επιτόκιο της εθνικής 0.10%. Φυσικά συμφερει περισσότερο το προιόν που αναφέρεις. :)

 

Απλά σου λέω ότι προσωπικά με νοιάζει να μην μπορω να τα σηκώσω, να δημιουργήσω ένα κεφάλαιο, και ο τρόπος αυτός της Πειραιώς και πιο συγκεκριμένα του λογαριασμού αυτού με βοηθαει πολυ. Και πλέον μιλαω προσωπικά για μικροποσά της τάξεως τω 70 ευρω που θα προσπαθησω να αποταμιευω (φοιτητής ειμαι και έχουμε κρίση). Δεν μιλαμε για χιλιαδες ευρώ.

 

Ε ναι, δεν το συζητώ. Αν είναι να καταθέσεις τόσο μικρό ποσό, δεν έχει νόημα να εκμεταλλευτείς τα πλεονεκτήματα του direct. Όμως αν πρόκειται για τόσα λίγα χρήματα, γιατί σε ενδιαφέρει το επιτόκιο; Εκτός αν νομίζεις ότι μέσα στο χρόνο θα γίνουν πολύ περισσότερα. Γενικά δεν νομίζω να έχει νόημα να ψάχνεται κανείς για επιτόκια αν δεν θα κερδίζει τουλάχιστον ένα 10αρικο το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση.. Γιατί μόνο με έμβασμα και όχι με κατάθεση στην κάρτα ;

Κάποιος που δεν ειναι πελάτης της Πειραιώς μπορεί να ανοίξει μόνο αυτόν από το Ίντερνετ δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση.. Γιατί μόνο με έμβασμα και όχι με κατάθεση στην κάρτα ;

Κάποιος που δεν ειναι πελάτης της Πειραιώς μπορεί να ανοίξει μόνο αυτόν από το Ίντερνετ δηλαδή ;

 

Δεν το γνωρίζω γιατί υπάρχει ως όρος το εισερχόμενο έμβασμα. Ενδεχομένως να υπάρχουν μεγάλες προμήθειες μεταξύ των τραπεζών όταν στέλνονται μαζικά εμβάσματα και η Πειραιώς να βγαίνει κερδισμένη από την όλη διαδικασία (μια λογική σκέψη). Το βέβαιο είναι ότι δεν μου κάνει κόπο να πατάω ένα κλικ μια φορά το μήνα στέλνοντας έμβασμα από την Εθνική. Ίσως η κατάθεση να μου έκανε κόπο :p

 

Κάποιος που δεν είναι πελάτης της Πειραιώς, πηγαίνει στην τράπεζα, ανοίγει απλό ταμιευτήριο, παίρνει κωδικούς ίντερνετ και μετά ανοίγει τον direct από το e-banking. Μόνο έτσι ανοίγει άμεσα. Αν πας στο κατάστημα και ανοίξεις απευθείας winbank direct θα κάνει αρκετές μέρες να ενεργοποιηθεί.

 

Άσχετο, για όσους έχουν direct, οι καταβληθέντες τόκοι του Απριλίου μπήκαν με χθεσινή ημερομηνία (28/3). Μάλλον εξαιτίας της αργίας των καθολικών.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...