Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν εχει καμια σχεση η υπαρξη η μη του πλαστικου της πιστωτικης με ενδεχομενο χρεος προς την τραπεζα. Μια χαρα την ακυρωνεις οπως μια χαρα παραμενει το χρεοσ σου μεχρι να το αποπληρωσεις.

 

Δεν μίλησα για όλες τις τράπεζες, αλλά για ορισμένες. Εγώ όταν πήγα να καταργήσω μια κάρτα της alpha πριν 2 χρόνια, μου είπαν ότι πρέπει να έχει μηδενικό υπόλοιπο. Το πλήρωσα στο ταμείο και την κατάργησα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για όλες τις τράπεζες, αλλά για ορισμένες. Εγώ όταν πήγα να καταργήσω μια κάρτα της alpha πριν 2 χρόνια, μου είπαν ότι πρέπει να έχει μηδενικό υπόλοιπο. Το πλήρωσα στο ταμείο και την κατάργησα.

 

Ειδικα για την αλφα μπανκ εχω αποψη απο προσωπικη εμπειρια. Ισως πριν απο 2 χρονια δεν γινοταν να την ακυρωσεις αν εχεις υπολοιπο. Τωρα μπορεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πιστωτικη της εθνικης(go national) η οποια εληξε τον 8 του 12.Ακομα δεν μου εχουν στειλει την καινουρια.Οταν τους πηρα τηλ πριν κανα τριμηνο μου ειπαν οτι επεξεργαζονται τα στοιχεια.Εχει συμβει σε αλλον αυτο να καθυστερουν τοσο πολυ;

 

Θα ήθελα να μάθω τι έγινε τελικά! Εχω γράψει τι τράβηξα και με πόση επιμονή απέκτησα την Gold Mastercard απο την Εθνική και δεν θα ήθελα να τραβήξω τα ίδια όταν έρθει η ώρα της ανανέωσης της! Σχεδόν εγώ έκανα όλες τις ενέργειες βήμα βήμα για να την αποκτήσω!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω τι έγινε τελικά! Εχω γράψει τι τράβηξα και με πόση επιμονή απέκτησα την Gold Mastercard απο την Εθνική και δεν θα ήθελα να τραβήξω τα ίδια όταν έρθει η ώρα της ανανέωσης της! Σχεδόν εγώ έκανα όλες τις ενέργειες βήμα βήμα για να την αποκτήσω!

εγινε,θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

εγινε,θα ενημερωσω.

 

Μήπως να ζήτησε το αρχείο σου απο το γραφείο της Τειρεσίας να δεις τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό μπορεί να κάνει μια τράπεζα να σου στείλει τους κωδικούς για web banking;

Αν η τράπεζα λέγεται ΑΤΕ πάνω από 14 ημέρες. Έχουν ήδη περάσει 14 ημέρες και ακόμη να σταλούν.Δεν έχουν χαθεί απλά δεν έχουν εκδοθεί ακόμη, όπως ενημερώθηκα από την ΑΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό μπορεί να κάνει μια τράπεζα να σου στείλει τους κωδικούς για web banking;

Αν η τράπεζα λέγεται ΑΤΕ πάνω από 14 ημέρες. Έχουν ήδη περάσει 14 ημέρες και ακόμη να σταλούν.Δεν έχουν χαθεί απλά δεν έχουν εκδοθεί ακόμη, όπως ενημερώθηκα από την ΑΤΕ.

 

Εγω περιμενα 2 μηνες για να μου στειλει η αλφα μπανκ το τοκεν. Το οποιο το πληρωσα κιολας. Που να ηταν και δωρεαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας αμα μπορω να κανω αγορες με εθνοcash plus καρτα απο την εθνικη ? Edited by jason1992
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ζήτησε το αρχείο σου απο το γραφείο της Τειρεσίας να δεις τι γίνεται ;

Γινεται αυτο;Δεν το ηξερα,θα το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας αμα μπορω να κανω αγορες με εθνοcash plus καρτα απο την εθνικη ?

 

Oι εν λόγω κάρτες είναι maestro και σε πολλές επιχειρήσεις δεν γίνονται δεκτές. Προσωπικά μου 'χει τύχει ακόμα και σε μεγάλο σουπερ μαρκετ να μην την δεχτούν. Αντίθετα, mastercard (eurobank) και visa (Πειραιώς) γίνονται δεκτές παντού.

Link to comment
Share on other sites

Oι εν λόγω κάρτες είναι maestro και σε πολλές επιχειρήσεις δεν γίνονται δεκτές. Προσωπικά μου 'χει τύχει ακόμα και σε μεγάλο σουπερ μαρκετ να μην την δεχτούν. Αντίθετα, mastercard (eurobank) και visa (Πειραιώς) γίνονται δεκτές παντού.

 

Αυτο ειναι οκ θα το δω απλα θελω να μαθω αμα μπορω να κανω αγορα πχ απο γερμανο με δοσεις .

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, βιβλιάριο εθνικής με κάρτα εθνοκας είναι μισθωδοσίας, πως γίνεται να χρησιμοποιηθεί για αγορές στο ίντερνετ?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, βιβλιάριο εθνικής με κάρτα εθνοκας είναι μισθωδοσίας, πως γίνεται να χρησιμοποιηθεί για αγορές στο ίντερνετ?

 

Αυτο θελω να μαθω και εγω :rolleyes::O

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αυτο;Δεν το ηξερα,θα το ψαξω.

 

Εννοείται ότι γίνεται. όλες οι υπηρεσίες προς το κοινό είναι δωρεάν. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να έχεις πρόσβαση στα αρχεία.. Αφού εσένα αφορούν.. Αυτό έλπυε να μην είχες αυτή τη δυνατότητα.. Μπορείς να μάθεις τα πάντα.. Από το ποιος έψαξε να δει το αρχείο σου... αν υπάρχουν τυχόν προβλήματα και σε έχουν βάλει στη "μαύρη" λίστα .. αν έχεις κανένα ξεχασμένο χρέος κτλ...

Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες http://www.tiresias.gr/index.html

Πάρε τους ένα τηλέφωνο.. Μπορούν να σε εξυπηρετήσουν ίσως και ταχυδρομικά.. Αλλά αν είσαι κοντά.. τα γραφεία τους είναι Μασσαλίας στην Αθήνα.. πέρνα από εκεί να τελειώνεις γρήγορα..

 

 

 

Ερώτηση, βιβλιάριο εθνικής με κάρτα εθνοκας είναι μισθωδοσίας, πως γίνεται να χρησιμοποιηθεί για αγορές στο ίντερνετ?

 

Δεν αξίζει τον κόπο.. Η συγκεκριμένη κάρτα είναι Maestro.. Για αγορές από ίντερνετ είναι ελάχιστες οι επιχειρήσεις που μπορεί να γίνει δεκτή.. Μόνο σε συγκεκριμένες επιχειρήσεις και μόνο αν έχουν το σύστημα MasterCard SecureCode.

 

Συγκεκριμένα στο site της τράπεζας αναφέρει "Αγορές μέσω internet σε πιστοποιημένα ηλεκτρονικά καταστήματα που συμμετέχουν στην υπηρεσία MasterCard® SecureCode™."

 

Αν θες μια χρεωστική που να περνάει 100% στο ίντερνετ παντού .. καλύτερα βγάλε μια χρεωστική από Alpha bank ή Τράπεζα Κύπρου ή Πειραιώς.

 

 

 

 

Αυτο ειναι οκ θα το δω απλα θελω να μαθω αμα μπορω να κανω αγορα πχ απο γερμανο με δοσεις .

 

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις δόσεις σε χρεωστική κάρτα όπως είναι η ΕθνοCash Plus.. και με καμία χρεωστική κάρτα οποιασδήποτε τράπεζας. Οι δόσεις μπορεί να γίνουν σε πιστωτικές κάρτες και μόνο. Ακόμα και δεκτή να γίνεται σε κάποια επιχείρηση η εθνοcash.. δόσεις δεν θα μπορεί να πάρει.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν αξίζει τον κόπο.. Η συγκεκριμένη κάρτα είναι Maestro.. Για αγορές από ίντερνετ είναι ελάχιστες οι επιχειρήσεις που μπορεί να γίνει δεκτή.. Μόνο σε συγκεκριμένες επιχειρήσεις και μόνο αν έχουν το σύστημα MasterCard SecureCode.

 

Συγκεκριμένα στο site της τράπεζας αναφέρει "Αγορές μέσω internet σε πιστοποιημένα ηλεκτρονικά καταστήματα που συμμετέχουν στην υπηρεσία MasterCard® SecureCode™."

 

Αν θες μια χρεωστική που να περνάει 100% στο ίντερνετ παντού .. καλύτερα βγάλε μια χρεωστική από Alpha bank ή Τράπεζα Κύπρου ή Πειραιώς.

 

 

Αλέξη σε ευχαριστώ.Έχω ήδη της Αλφα και κάνω την δουλειά μου.Ρώτησα για την Εθνική για ένα γνωστό μου που θέλει να κάνει αγορές.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ευχαριστω πολυ φιλε ! μηπως μπορεις να μου πεις αν μπορω σαν αποφοιτος (κανω πρακτικη με πολυ λιγα λεφτα το μηνα) μπορω να βγαλω πιστωτικη και αν ναι ποια θα με οφελουσε περισοτερο ?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ευχαριστω πολυ φιλε ! μηπως μπορεις να μου πεις αν μπορω σαν αποφοιτος (κανω πρακτικη με πολυ λιγα λεφτα το μηνα) μπορω να βγαλω πιστωτικη και αν ναι ποια θα με οφελουσε περισοτερο ?

 

Πώς γίνεται να είσαι απόφοιτος και παράλληλα να κάνεις πρακτική; Έχεις πάρει δηλαδή πτυχίο τώρα; Έχεις φοιτητική ιδιότητα φέτος με πάσο κτλ ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να είσαι απόφοιτος και παράλληλα να κάνεις πρακτική; Έχεις πάρει δηλαδή πτυχίο τώρα; Έχεις φοιτητική ιδιότητα φέτος με πάσο κτλ ή όχι ;

 

Οχι δεν θεωρουμε φοιτητης γιαυτο ρωταω αλλιως θα εβγαζα φοιτητικη :( :cry: Αποφοιτος ιεκ γιαυτο εχω τελειωσει και κανω πρακτικη.

Edited by jason1992
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ευχαριστω πολυ φιλε ! μηπως μπορεις να μου πεις αν μπορω σαν αποφοιτος (κανω πρακτικη με πολυ λιγα λεφτα το μηνα) μπορω να βγαλω πιστωτικη και αν ναι ποια θα με οφελουσε περισοτερο ?

 

κατα πασα πιθανοτητα καμια τραπεζα δεν θα σου εκδωσει πιστωτικη καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λογικο μου ακουγετε :)

 

εχουν αλλαξει τα δεδομενα και εχου σφιξει πολυ τα πραγματα σε υπερβολικο βαθμο ισως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχουν αλλαξει τα δεδομενα και εχου σφιξει πολυ τα πραγματα σε υπερβολικο βαθμο ισως

 

Ok ευχαριστω παντως .:dash:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι και εγώ αυτό θα σου λεγα.. Αφού δεν έχεις εισόδημα ή έστω ένα μικρό μικρότερο από 8-10.000 ή έστω να είσαι φοιτητής καμία τράπεζα δεν θα σου εγκρίνει πιστωτική

εκτός αν βάλεις εγγυητή ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι και εγώ αυτό θα σου λεγα.. Αφού δεν έχεις εισόδημα ή έστω ένα μικρό μικρότερο από 8-10.000 ή έστω να είσαι φοιτητής καμία τράπεζα δεν θα σου εγκρίνει πιστωτική

εκτός αν βάλεις εγγυητή ίσως.

 

ok ευχαριστω παλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...