Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω κι εγώ να βρω έναν τιμοκατάλογο και χρεώσεις για τη citibank και δεν μπορώ να τον βρω πουθενά στο site.. Δεν μπορεί να μην υπάρχει...

 

http://www.citibank.com/greece/consumer/pdf/cards.pdf

Link to comment
Share on other sites

H υπηρεσία citibank alerts χρεώνεται με 1 ευρώ το μήνα ανεξάρτητα από το αν έχεις κάνει πληρωμή ή όχι? Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.. Αφού έτσι κι αλλιώς έχεις νομίζω περιθώριο 3 μήνες να κάνεις αμφισβήτηση σε περίπτωση που σε χρεώσει κάποιος..
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχριστώ.. Αλλά ψάχνω για τιμοκατάλογο των λογαριασμών καταθέσεων.. Για προμήθειες και άλλες χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

H υπηρεσία citibank alerts χρεώνεται με 1 ευρώ το μήνα ανεξάρτητα από το αν έχεις κάνει πληρωμή ή όχι? Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.. Αφού έτσι κι αλλιώς έχεις νομίζω περιθώριο 3 μήνες να κάνεις αμφισβήτηση σε περίπτωση που σε χρεώσει κάποιος..

Αν μπαίνεις τακτικά στο web banking πχ μια φορα τη βδομάδα δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις τακτικά στο web banking πχ μια φορα τη βδομάδα δεν αξίζει...

 

Δυστηχώς όμως το web banking της citibank είναι αρκετά πίσω και δεν έχει αναλυτική ανάλυση πριν εκδοθεί ο λογαριασμός.. Έχει μόνο το υπόλοιπο.. Δεν μπορώ να δω δηλαδή τις κινήσεις της κάρτας μου μέχρι την ημερομηνία του λογαριασμού..

Link to comment
Share on other sites

Τις ξέρω τις visa χρεωστικές αλλά νόμιζα ότι θα έπρεπε να γράφει πάνω visa electron και όχι σκέτο visa. Σκέτο visa μόνο πιστωτικές έχω δει, γι αυτό και ρώτησα.

 

Η Visa είναι εταιρεία όπως είναι η Mastercard λ.χ., εταιρεία η οποία εκδίδει τόσο χρεωστικές όσο και πιστωτικές κάρτες. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

H υπηρεσία citibank alerts χρεώνεται με 1 ευρώ το μήνα ανεξάρτητα από το αν έχεις κάνει πληρωμή ή όχι? Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.. Αφού έτσι κι αλλιώς έχεις νομίζω περιθώριο 3 μήνες να κάνεις αμφισβήτηση σε περίπτωση που σε χρεώσει κάποιος..

Για ενα ευρω αξιζει και παρααξιζει.Διοτι ειναι διαφορετικο να παρεις χαμπαρι αμεσως οτι εχει γινει υποκλοπη της καρτας σου,απο το να το καταλαβεις μετα απο κανενα μηνα.Αλλο να σε χρεωσουν 100 ευρω και αλλο 1000.Διοτι κανεις δεν ειναι 100% σιγουρος οτι η τραπεζα θα δεχτει την αμφισβητηση σου.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Για ενα ευρω αξιζει και παρααξιζει.Διοτι ειναι διαφορετικο να παρεις χαμπαρι αμεσως οτι εχει γινει υποκλοπη της καρτας σου,απο το να το καταλαβεις μετα απο κανενα μηνα.Αλλο να σε χρεωσουν 100 ευρω και αλλο 1000.Διοτι κανεις δεν ειναι 100% σιγουρος οτι η τραπεζα θα δεχτει την αμφισβητηση σου.

Κι όμως έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωμένη από το νόμο να σε προστατέψει σε περίπτωση τέτοια μέσα σε 3 μήνες από τη συναλλαγή.

 

Και κάτι ακόμα παιδιά.. Έχω την κάρτα vodafone visa. Πήγα σε ένα κατάστημα vodafone για να δώσω εντολή να πληρώνεται ο λογαριασμός κάθε μήνα με την κάρτα. Συμπλήρωσα μια αίτηση και ο υπάλληλος μου λέει ότι πρέπει να βγάλει φωτοτυπία και το "σώμα" της κάρτας. Και την έβγαλε και από μπροστά και πίσω που έχει τον 3ψήφιο. Είναι λογικό αυτό;

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωμένη από το νόμο να σε προστατέψει σε περίπτωση τέτοια μέσα σε 3 μήνες από τη συναλλαγή.

Nαι θα σε προστατεψει,αφου ομως αποδειξεις οτι δεν εκανες εσυ τη συναλλαγη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Nαι θα σε προστατεψει,αφου ομως αποδειξεις οτι δεν εκανες εσυ τη συναλλαγη.

 

Αυτοί πρέπει να αποδείξουν ότι έκανα εγώ τη συναλλαγή και όχι εγώ ότι δεν την έκανα.. Γι αυτό άλλωστε υπογράφουμε κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί πρέπει να αποδείξουν ότι έκανα εγώ τη συναλλαγή και όχι εγώ ότι δεν την έκανα.. Γι αυτό άλλωστε υπογράφουμε κι όλας.

Υπογραφη δεν υπαρχει οταν γινονται αγορες online.Την εχω πατησει και ξερω καλα τι λεω.Πηρα τα χρηματα πισω αλλα με εσκασαν μεχρι να γινει.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Υπογραφη δεν υπαρχει οταν γινονται αγορες online.Την εχω πατησει και ξερω καλα τι λεω.Πηρα τα χρηματα πισω αλλα με εσκασαν μεχρι να γινει.

 

Δεν υπάρχει υπογραφή.. υπάρχει όμως διεύθυνση IP, υπογραφή στον courier που έχεις παραλάβει το δέμα κτλ κτλ.. Έχουν τρόπο να το ελέγχουν μη νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχριστώ.. Αλλά ψάχνω για τιμοκατάλογο των λογαριασμών καταθέσεων.. Για προμήθειες και άλλες χρεώσεις.

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο site τους. Και δεν ειναι η μόνη τράπεζα.. ούτε η Πειραιώς έχει

Δυστηχώς όμως το web banking της citibank είναι αρκετά πίσω και δεν έχει αναλυτική ανάλυση πριν εκδοθεί ο λογαριασμός.. Έχει μόνο το υπόλοιπο.. Δεν μπορώ να δω δηλαδή τις κινήσεις της κάρτας μου μέχρι την ημερομηνία του λογαριασμού..

Τωρα τελευταία ίσως εχουν φάει κράξιμο και απο άλλους πελάτες και κατι εχει αρχίσει να κινείται στο ebanking τους. Πχ πλεον στις κινησεις των καταθετικών λογαριασμών εμφανίζονται περισσότερες λεπτομέρειες συναλλαγών σε συγκριση με παλιοτερα που σου ελεγε γενικά και αοριστα "πιστωση χ ποσό" ή "χρέωση χ ποσό".

Στο site τους εχουν φορμα παραπόνων και γνωμη μου ειναι να τους γράψεις και να ζητήσεις αυτά που θέλεις. Εγώ το έκανα και επικοινώνησαν μαζί μου για να με ευχαριστήσουν για τις προτάσεις μου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο site τους. Και δεν ειναι η μόνη τράπεζα.. ούτε η Πειραιώς έχει

 

Τωρα τελευταία ίσως εχουν φάει κράξιμο και απο άλλους πελάτες και κατι εχει αρχίσει να κινείται στο ebanking τους. Πχ πλεον στις κινησεις των καταθετικών λογαριασμών εμφανίζονται περισσότερες λεπτομέρειες συναλλαγών σε συγκριση με παλιοτερα που σου ελεγε γενικά και αοριστα "πιστωση χ ποσό" ή "χρέωση χ ποσό".

Στο site τους εχουν φορμα παραπόνων και γνωμη μου ειναι να τους γράψεις και να ζητήσεις αυτά που θέλεις. Εγώ το έκανα και επικοινώνησαν μαζί μου για να με ευχαριστήσουν για τις προτάσεις μου

 

Εννοείται ότι τους έστειλα παράπονο για το απαράδεκτο ebanking τους kαι την εφαρμογή του iPhone αντίστοιχα.. Καμία σχέση με άλλες τράπεζες..

 

Kαι εγώ δεν ξέρω πώς να βρω πάντως για τα επιτόκια της citibank και τις διάφορες προμήθειες σε λογαριασμό ταμιευτηρίου πχ που έχω.. Μαζί με το mail παράπονο τους ρώτησα και γι αυτό.. ελπίζω να μην μου πουν έλα σε κατάστημά μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κι εγώ για την υπηρεσία citibank alerts. Με έχουν πρήξει να την ενεργοποοήσω. Μου λένε είναι 1 ευρώ το μήνα. Εννοούν όσα sms και να μοθ στείλουν; Εγώ χρεώνομαι κάτι άλλπ για τα sms που μου στέλνουν από την τράπεζα;

Και κάτι ακόμα.. Έχει κανένας άλλος απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου στη citibank να μου πει τι επιτόκιο έχει και αν χρεώνουν έξοδα διαχείρησης λογαριασμού ή έξοδα για μικροποσά ή αδράνεια; Ευχαριστώ.

Edited by Asoeek
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κι εγώ για την υπηρεσία citibank alerts. Με έχουν πρήξει να την ενεργοποοήσω. Μου λένε είναι 1 ευρώ το μήνα. Εννοούν όσα sms και να μοθ στείλουν; Εγώ χρεώνομαι κάτι άλλπ για τα sms που μου στέλνουν από την τράπεζα;

Και κάτι ακόμα.. Έχει κανένας άλλος απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου στη citibank να μου πει τι επιτόκιο έχει και αν χρεώνουν έξοδα διαχείρησης λογαριασμού ή έξοδα για μικροποσά ή αδράνεια; Ευχαριστώ.

 

οσα sms 1 ευρω πληρωνεις. τοχω κανει σε καρτα που χρησιμοποιω για αγορες μεσω ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τον αποταμιευτικό λογαριασμό της πειραιώς Μπορώ http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=300475&lang=1&nt=96%20&sid=

Όταν λέει Το επιτόκιο 4% είναι μικτό ετησιοποιημένο, αφορά 12 μήνες έτσι; είναι σαν να λέμε προθεσμιακή 12μηνη με επιτόκιο 4% ή όχι;για να καταλάβω πως βγαίνουν οι τόκοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,σκέφτομαι να αποχωρήσω από τη Eurobank (prepaid+ebanking) λόγω των ατελείωτων προμηθειών. Υπάρχει κάποια prepaid με λιγότερες προμήθειες και καλό ebanking; Επίσης υπάρχουν τράπεζες που όταν μεταφέρεις χρήματα από το paypal ,να μη σου τρώνε 3 ευρώ κάθε φορά;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,σκέφτομαι να αποχωρήσω από τη Eurobank (prepaid+ebanking) λόγω των ατελείωτων προμηθειών. Υπάρχει κάποια prepaid με λιγότερες προμήθειες και καλό ebanking; Επίσης υπάρχουν τράπεζες που όταν μεταφέρεις χρήματα από το paypal ,να μη σου τρώνε 3 ευρώ κάθε φορά;

Ευχαριστώ πολύ

 

Κυπρου 1 ευρω το γεμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,σκέφτομαι να αποχωρήσω από τη Eurobank (prepaid+ebanking) λόγω των ατελείωτων προμηθειών. Υπάρχει κάποια prepaid με λιγότερες προμήθειες και καλό ebanking; Επίσης υπάρχουν τράπεζες που όταν μεταφέρεις χρήματα από το paypal ,να μη σου τρώνε 3 ευρώ κάθε φορά;

Ευχαριστώ πολύ

 

Η μεταφορά απο paypal σε κάρτα είναι θέμα paypal και όχι τράπεζας....ότι κάρτα και να βάλεις η χρέωση θα είναι η ίδια:ninja:

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει τροπος να γλυτωνετε τα 2 ευρω που χρεωνει η eurobank με καθε εκδοση χρεωστικου λογαριασμου ανω των 15 ευρω. ο τροπος ειναι να εξοφλειτε το υπολοιπον πριν την εκδσοη του λογαριασμου
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω μια Citibank Visa(Vodafone)και ειχα να πληρωσω 3 μηνες!Πηγα λοιπον σημερα και εδωσα(μεσω ατμ)150€ ενω επρεπε να βαλω 120 τουλαχιστον(με πιστοτ.οριο 900€).Εβαλα και παραπανω δηλ.:p Και ενω κατοπιν μου ελεγε οτι εχω 109€ διαθεσιμο υπολοιπο,δεν με αφηνε να σηκωσω ουτε 20€!Γιατι να συμβαινει αυτο?Μηπως πρεπει να περασουν 2-3 μερες πρωτα και μετα θα μπορω να βγαλω?Η μηπως μου μπλοκαρανε την καρτα και πρεπει να παρω τηλ.?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει τροπος να γλυτωνετε τα 2 ευρω που χρεωνει η eurobank με καθε εκδοση χρεωστικου λογαριασμου ανω των 15 ευρω. ο τροπος ειναι να εξοφλειτε το υπολοιπον πριν την εκδσοη του λογαριασμου

 

νομίζω είναι 1 ευρώ και όχι 2 η συνδρομή κάρτας όπως τη λένε

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχω μια Citibank Visa(Vodafone)και ειχα να πληρωσω 3 μηνες!Πηγα λοιπον σημερα και εδωσα(μεσω ατμ)150€ ενω επρεπε να βαλω 120 τουλαχιστον(με πιστοτ.οριο 900€).Εβαλα και παραπανω δηλ.:p Και ενω κατοπιν μου ελεγε οτι εχω 109€ διαθεσιμο υπολοιπο,δεν με αφηνε να σηκωσω ουτε 20€!Γιατι να συμβαινει αυτο?Μηπως πρεπει να περασουν 2-3 μερες πρωτα και μετα θα μπορω να βγαλω?Η μηπως μου μπλοκαρανε την καρτα και πρεπει να παρω τηλ.?

 

καμια σχεση ! απλα εχεις κανει καποιες αναληψεις σε συγκεκριμενο χρονικο

διαστημα και υπαρχει ενα οριο , διαφορετικο για καθε πιστωτικο οριο !

 

αυτα τα 109 ε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις κανονικα για αγορες αλλα οχι

για αναληψη ! :confused::confused:

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...