Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προσοχη στις πιστωτικες.Aν δεν τις πληρωνετε δεν αυξανονται μονο τοκοι κλπ,καποια στιγμη σας κανουν καταγγελια συμβασης και ζητανε OΛO το ποσο(συνολικα της καρτας οχι της δοσης)δικαστικα και τοτε..καλο πασχα:)

 

Εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν.το γραφει ξεκαθαρα στους ορους της συμβασης της καρτας.εχεις υπογραψει αλλωστε οτι τους δεχεσε. Σε καθε περιπτωση,αν πληρωνεις παντα την ελαχιστη καταβολη δεν εχεις να φοβασε τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στις πιστωτικες.Aν δεν τις πληρωνετε δεν αυξανονται μονο τοκοι κλπ,καποια στιγμη σας κανουν καταγγελια συμβασης και ζητανε OΛO το ποσο(συνολικα της καρτας οχι της δοσης)δικαστικα και τοτε..καλο πασχα:)

 

το καθε στιγμη μηπως ειναι μετα απο 3 απληρωτες δοσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 3 μηνες καθυστερηση η τραπεζα καταγγελει τη συμβαση και η καρτα κλεινει οποτε ολο το ποσο ειναι αμεσα απαιτητο.
-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας & Χρόνια Πολλά,

 

λογικά πρέπει να έχει γίνει η ερώτηση αλλά μέσα στις τόσες σελιδες δεν καταφερα να την εντοπίσω ... οπότε θα το ξαναρωτήσω...

 

Αν κάποιος έχει μια κάρτα με πιστωτικό ορίο 700 και θέλει να κάνει μια αγορά με δόσεις (100€ το μήνα) πχ. 1000€ η τράπεζα θα το επιτρέψει ή θα απορριψει την συνναλαγή;

 

Να σας πω το εξής ότι το οριο είναι όλο ελεύθερο δεν έχω άλλες αγορές που να έχουν καλύψει μέρος του.

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα εγκριθεί αγορά πάνω από 700 ευρώ . Ίσως κάποιες τράπεζες επιτρέψουν 10 %παραπάνω .(770 ευρώ )
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. :)

 

Οπότε λογικά πρέπει να μιλήσω πρώτα με τη τράπεζα για αύξηση πιστωτικού ορίου (αν γίνεται) και μετά να προβώ σε αγορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να μετετρέψω μερικά ευρώ σε δολάρια (ας πούμε 1000€). Πώς μπορώ να μάθω ποιος (είτε τράπεζα είτε ανταλλακτήριο) έχει την πιο συμφερουσα τελική τιμή (εννοώ μαζί με την πιθανή προμήθεια) σε μια δεδομένη στιγμή; Υπάρχει κάποιο συγκριτικο σάιτ ή πρέπει να τα ψάχνω ένα-ένα ή και να παίρνω τηλέφωνα οπως για τις προθεσμιακές καταθέσεις;

Μέχρι στιγμής πήγαινα στο καπα στην Ομονοια αλλά ίσως να υπάρχει ακομα πιο συμφέρον. Ξέρετε εσείς κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μετετρέψω μερικά ευρώ σε δολάρια (ας πούμε 1000€). Πώς μπορώ να μάθω ποιος (είτε τράπεζα είτε ανταλλακτήριο) έχει την πιο συμφερουσα τελική τιμή (εννοώ μαζί με την πιθανή προμήθεια) σε μια δεδομένη στιγμή; Υπάρχει κάποιο συγκριτικο σάιτ ή πρέπει να τα ψάχνω ένα-ένα ή και να παίρνω τηλέφωνα οπως για τις προθεσμιακές καταθέσεις;

Μέχρι στιγμής πήγαινα στο καπα στην Ομονοια αλλά ίσως να υπάρχει ακομα πιο συμφέρον. Ξέρετε εσείς κάποιο;

 

Αν έχεις ανοίξει δολλαριακό λογαριασμό σε κάποια τράπεζα (ελληνική), δεν μπορείς να στείλεις έμβασμα (σε ευρώ) ΠΡΟΣ αυτόν τον λογαριασμό και η ανταποκρίτρια τράπεζα να κάνει τη μετατροπή βάσει ισοτιμίας, χωρίς κάποια ειδική διαδικασία; Μήπως σε συμφέρει αυτό;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

^Νομίζω ότι δεν ρώτησα αυτό... Δεν είναι θέμα διαδικασίας, είναι θέμα κόστους. Με το έμβασμα και τον δολαριακό λογαριασμό θα γλιτώσω την προμήθεια;

 

Εγώ ρώτησα: πώς θα μάθω ποια τράπεζα ή ανταλλακτήριο δίνει την καλύτερη τιμή σε κάθε δεδομένη στιγμή.

 

Και εννοώ ότι ψάχνω την απολύτως καλύτερη τιμή, στο 1 ευρώ, για να μετατρέψω 1000€ σε $ και αναρωτιέμαι αν μπορώ να την βρω με σχετική ευκολία, χωρίς να επισκεφτώ τράπεζες ή να παίρνω τηλέφωνα.

Από ό,τι ξέρω δεν δίνουν όλες οι τράπεζες ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια τιμή, ούτε έχουν την ίδια προμήθεια, και θέλω να ξέρω από το σπίτι μου αν η Χ τράπεζα θα μου δώσει $5 παραπάνω στα 1000 και να πάω κατευθείαν σε αυτήν και όχι στην Ψ που θα μου δώσει $5 λιγότερα. Αφού εδώ κοντά μου στους Αμπελόκηπους έχω υποκαταστήματα από 15 διαφορετικές τράπεζες, γιατί να μην το κάνω;

Και στο Κέντρο θα κατέβω για 5€ διαφορά, αν είναι! [Αν έχω χρόνο, βέβαια.]

 

Πριν μερικά χρόνια που το είχα ψάξει, είχα πάρει τους δρόμους και είχα πάει σε τράπεζες και ανταλλακτήρια στην περιοχή μου και στο Κέντρο και είχα καταλήξει ότι το απόλυτα καλύτερο για τότε ήταν αυτό που ανέφερα, το Κάπα της Ομόνοιας για συναλλαγή που θα γίνει εργάσιμη μέρα. Οπότε μέχρι τώρα εκεί πήγαινα πάντα.

Αλλά στη εποχή του ιντερνετ σκέφτηκα μήπως μπορώ να το τσεκάρω on line και έτσι να πηγαίνω κατευθείαν στο συμφερότερο "μαγαζί" κάθε φορά.

 

πχ δειγματοληπτικά, πριν λίγες μέρες, Ελληνική Τράπεζα για 1000€-->$1454 και 6€ προμήθεια επιπλέον και την ίδια μέρα Κάπα στην Ομόνοια $1457 και χωρίς προμήθεια. $10 τελική διαφορά, γιατί να μην τα κερδίσω; :)

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

^Νομίζω ότι δεν ρώτησα αυτό... Δεν είναι θέμα διαδικασίας, είναι θέμα κόστους. Με το έμβασμα και τον δολαριακό λογαριασμό θα γλιτώσω την προμήθεια;

 

Μα κι εγώ για το κόστος μιλάω. Σκέψου να έχεις ένα λογαριασμό σε euro (eurobank) και να στέλνεις δωρεάν έμβασμα (δωρεάν συναλλαγές) σε λογαριασμό ΆΛΛΗΣ τράπεζας (σε USD). Θα σου βγει δωρεάν.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ για το κόστος μιλάω. Σκέψου να έχεις ένα λογαριασμό σε euro (eurobank) και να στέλνεις δωρεάν έμβασμα (δωρεάν συναλλαγές) σε λογαριασμό ΆΛΛΗΣ τράπεζας (σε USD). Θα σου βγει δωρεάν.

 

φιλε μου, δεν ρωτάω αυτο. Με αυτο που μου λες οκ, αν κατάλαβα, γλιτωνω την προμηθεια (;).

Την καλύτερη ισοτιμια ομως, πώς θα μάθω ποια τραπεζα την έχει;Γνωρίζεις ονομα τράπεζας ή ανταλλακτηρίου συγκεκριμενο που να έχει κάθε μέρα την καλυτερη ισοτιμία;

Αν ναι, πες το μου.

Αν οχι, ευχαριστω για την μεχρι τώρα προταση σου και θα το έχω υποψιν μου.

Edited by tseapis
αλλαγή διατύπωσης
Link to comment
Share on other sites

Για την εξυπηρέτηση πελατών της εθνικής τράπεζας υπάρχει κανένα σταθερό τηλέφωνο εκτός από το 181818;

και για την πειραιώς επίσης;

Link to comment
Share on other sites

Για την εξυπηρέτηση πελατών της εθνικής τράπεζας υπάρχει κανένα σταθερό τηλέφωνο εκτός από το 181818;

και για την πειραιώς επίσης;

 

Εθνική: 210 4848484

Πειραιώς: 210 3288000

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος με πιο τρόπο η eurobank υπολογίζει τους τόκους στις πιστωτικές κάρτες.Για ένα υπόλοιπο της τάξεως των 18,00 ευρώ μου έβαλαν τόκο 13,50 ευρώ.Σε τηλεφώνημα μου είπαν να στείλω fax, τρέχα γύρευε δηλαδή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος με πιο τρόπο η eurobank υπολογίζει τους τόκους στις πιστωτικές κάρτες.Για ένα υπόλοιπο της τάξεως των 18,00 ευρώ μου έβαλαν τόκο 13,50 ευρώ.Σε τηλεφώνημα μου είπαν να στείλω fax, τρέχα γύρευε δηλαδή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήση.

υπαρχουν 2 περιπτωσεις

1) να σου εβαλαν τοκο σε ολο το ποσο που ειχες αφησει μεχρι που το εξοφλησες.

2) να υπολογισαν ποτε βγαινει ο λογαριασμος και μεχρι τοτε να εβαλαν τοκο. δηλ αν βγαινει ο λογαριασμος πχ στις 2 του μηνα και πρεπει να τον πληρωσεις μεχρι 20 μηνα τοτε για το υπολοιπο που ειχες αφησει απο τον προηγουμενο λογαριασμο μπαινουν τοκοι μεχρι την 2 του μηνα που βγηκε ο νεος.

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη περιπτωση δεν την καταλαβα.δεν ειχα αφησει ποσο το πληρωσα την μερα που εληγε δηλ.επρεπε μεχρι τις 19/4 να δώσω 668 ευρώ και εβαλα στις 19/4 650 ευρώ και τώρα μου ηρθε ο νεος λογαριαμος και για τα 18 που αφησα μου εβαλαν 13,50.δεν ειναι υπερβολικο?
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη περιπτωση δεν την καταλαβα.δεν ειχα αφησει ποσο το πληρωσα την μερα που εληγε δηλ.επρεπε μεχρι τις 19/4 να δώσω 668 ευρώ και εβαλα στις 19/4 650 ευρώ και τώρα μου ηρθε ο νεος λογαριαμος και για τα 18 που αφησα μου εβαλαν 13,50.δεν ειναι υπερβολικο?

 

ειναι κανονικη κλεψια αλλα ειναι λογικο. σε τοκισαν για ολο το ποσο και για τα 668 ευρω. ετσι γινεται.

αν χρωστας 1000 ευρω και πληρωσεις τα 999 σε τοκιζουν και για τα χιλια οχι μονο για το 1 ευρω που αφησες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη περιπτωση δεν την καταλαβα.δεν ειχα αφησει ποσο το πληρωσα την μερα που εληγε δηλ.επρεπε μεχρι τις 19/4 να δώσω 668 ευρώ και εβαλα στις 19/4 650 ευρώ και τώρα μου ηρθε ο νεος λογαριαμος και για τα 18 που αφησα μου εβαλαν 13,50.δεν ειναι υπερβολικο?

 

το ιδιο εκαναν στον αδελφο μου. του εβαλαν τοκο για ολο το ποσο δηλ σε εσενα για τα 668Ε αφου δεν ειχε εξοφληθει. ο αδελφος μου τσακωθηκε μαζι τους για το λογο αυτο. μαλιστα ηθελα να ρωτησω και τις δικες μου τραπεζες αν το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εκαναν στον αδελφο μου. του εβαλαν τοκο για ολο το ποσο δηλ σε εσενα για τα 668Ε αφου δεν ειχε εξοφληθει. ο αδελφος μου τσακωθηκε μαζι τους για το λογο αυτο. μαλιστα ηθελα να ρωτησω και τις δικες μου τραπεζες αν το κανουν.

 

Ολες το κανουνε.ειναι κοινες οι μεθοδοι της κλεψιας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλητεία κανονική πάντως. Σου χρεώνουν τόκο για ανύπαρκτο χρέος που έχεις ΗΔΗ πληρώσει ΕΝΤΟΣ της προθεσμίας!! Προτείνω μια βόλτα από εδώ: http://www.kepka.org
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κανείς σε ποιά παράγραφο της σύμβασης στηρίζεται η τράπεζα και το κάνουν αυτό; δλδ τι ακριβώς λέει εκεί;
μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος με πιο τρόπο η eurobank υπολογίζει τους τόκους στις πιστωτικές κάρτες.Για ένα υπόλοιπο της τάξεως των 18,00 ευρώ μου έβαλαν τόκο 13,50 ευρώ.Σε τηλεφώνημα μου είπαν να στείλω fax, τρέχα γύρευε δηλαδή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήση.

 

Πόση ήταν η δόση και πόσο πλήρωσες εσύ;

Πες μου και θα σου πω...:)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...