Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Sansara έχω την εντύπωση ότι εξυπηρετεί το ανοιχτό προσωπικό δάνειο όπου πληρώνεις τόκους μόνο για το ποσό που χρησιμοποιείς και μπορείς να κάνεις αποπληρωμή όποτε θέλεις, θα πρέπει να πληρώνεις όμως ένα ελάχιστο ποσό κάθε μήνα.

Δες και εδώ ενδεικτικά

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=238926&lang=1&nt=96%20&sid=

Εάν δηλαδή πάρει ποσό δανείου 5000 ευρώ και χρησιμοποιήσει μόνο τα 2000, θα πληρώσει τόκους μόνο για αυτά τα 2000 ευρώ. Δεν υπάρχει λόγος να χρεωθεί από την αρχή τόκους για όλο το ποσό όπως γίνεται με ένα κλασικό δάνειο. Απαραίτητη προϋπόθεση όμως είναι να πληρώνει κάθε μήνα μια ελάχιστη καταβολή του ποσού που έχει χρησιμοποιήσει.

Όλες οι τράπεζες έχουν ανοιχτά δάνεια, το link είναι απλά ενδεικτικό. Είναι απλά πιο περίπλοκο να καταλάβεις τον τρόπο χρήσης του ανοιχτού δανείου για αυτό και δεν προωθείται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σου συστήνω το Alpha Επιπλέον

Είναι στην πραγματικότητα υπερανάληψη στον λογαριασμό σου .Ο λόγος που το συστήνω είναι ότι δεν έχει έξοδα.

έτσι ακόμα και αν έχει λίγο παραπάνω επιτόκιο σε συμφέρει μια που θα αποφύγεις τα έξοδα δανείου.

 

 

http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=4235

Link to comment
Share on other sites

Λογω φθορας αλλαξα την καρτα μου, και ενω η προηγουμενη ηταν Alpha Electron Visa , η καινουρια ειχε μονο το λογοτυπο visa και οχι electron visa... Υπαρχει καμια διαφορα? και κατι ακομα, τη συγκεκριμενη καρτα θα μπορεσω να τη χρησιμοποιησω στο εξωτερικο? Να διευκρινισω οτι θελω χρεωστικη καρτα και οχι πιστωτικη, οποτε πως μπορψ να ειμαι σιγουρος οτι δε θα χρησιμοποιηθει ως πιστωτικη? Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω μπερδευτει καπως:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αν ο Αριθμός της κάρτας δεν είναι ανάγλυφος, η κάρτα σου είναι ELECTRON .

Με ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών ( είναι γραμμένο πίσω από την κάρτα σου ) θα σου ληθούν και οι υπόλοιπες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για την πιστωτική που επιστρέφει τα περισσότερα ανάλογα με τη χρήση. Μήπως ξέρει κανείς ποια είναι αυτή που επιστρέφει τα περισσότερα (π.χ. από βενζινάδικα, σουπερμάρκετ ή άλλη χρήση) και τι ποσοστό των αγορών επιστρέφει αυτήν την εποχή;
Link to comment
Share on other sites

Η Aspis επιστρέφει 5% από όλες τις αγορές σου αν είναι πάνω από 400 ευρώ και μέχρι 1000 ευρώ τον μήνα .
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα paypal λογαριασμο..εβαλα την πιστωτικη και μου πε οτι θα με χρεωσει 1,5€ και πρεπει να παω εγω να παρω εναν 4ψηφιο κωδικο σε 2-3 μερες..πως θα βγει στο ατμ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα paypal λογαριασμο..εβαλα την πιστωτικη και μου πε οτι θα με χρεωσει 1,5€ και πρεπει να παω εγω να παρω εναν 4ψηφιο κωδικο σε 2-3 μερες..πως θα βγει στο ατμ?

Θα το καταλάβεις στην κίνηση του λογαριασμού,έχει ένα χαρακτηριστικό κωδικό με τα αρχικά του paypal.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να καταλαβω που ειναι γιατι ατμ δεν εχω χρησιμοποιησει ουτε 5 φορες :p

Νομίζω ότι μπορείς να πάρεις και την τράπεζα τηλέφωνο (καταναλωτική πίστη) και να στο πουνε.

Link to comment
Share on other sites

Σε λογαριασμό πιστωτικής κάρτας γράφει το εξής:

"Στο πλαίσιο τιτλοποίησης απαιτήσεων από την άνω κάτα, η τράπεζα έδωσε στην KARTA ltd αναγκαία για το σκοπό αυτό δεδομένα που ενδέχεται να ανακοινώνονται από τους άνω υπεύθυνους επεξεργασίας σε δημόσιες/δικαστικές αρχές λειτουργούς ή τρίτους. Για δικαιώματα, πρόσβασης, αντίρρησης επικοινωνείται με το Διευθυντή Καταναλωτικής Πίστης."

 

Τι σημαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Στις 18/12 έκανα μεταφορά χρημάτων από την Πειραιώς στην Αγροτική μεσώ Internet Banking σήμερα ανακάλυψα ότι ο λογαριασμός στην Αγροτική τράπεζα που μου δώσανε έλειπαν τα 2 τελευταία νούμερα, παρόλα αυτά σε μένα δειχνη ότι η συναλλαγή διεκπεραιώθηκε και αφαιρέθηκαν τα χρήματα από το λογαριασμό μου χωρίς να μπούνε στον λογαριασμό της Αγροτικής.

Τώρα τι να κάνω; φυσιολογικά αφού λείπουν ψηφία από το λογαριασμό της Αγροτικής δεν θα πρέπει να ολοκληρωθει η συναλλαγή και να επιστρέψουν τα χρήματα αυτόματα πίσω στο λογαριασμό μου;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αρκετές φορές μεταφορά μεσω internet banking από Εθνική προς Πειραιώς μέσω "Δίας" και άν δεν συμπληρώσεις σωστά όλα τα ψηφία του ΙΒΑΝ δεν προχωράει η συναλλαγή, οπότε κάτι άλλο συμβαίνει γιατί εκτός από το νούμερο μου ζητάει και το όνομα δικαιούχου οπότε αν δεν ταιριάζει κάτι πιστεύω ότι επιστρέφουν τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές φορές μεταφορά μέσω internet banking από Εθνική προς Πειραιώς μέσω "Δίας" και άν δεν συμπληρώσεις σωστά όλα τα ψηφία του ΙΒΑΝ δεν προχωράει η συναλλαγή, οπότε κάτι άλλο συμβαίνει γιατί εκτός από το νούμερο μου ζητάει και το όνομα δικαιούχου οπότε αν δεν ταιριάζει κάτι πιστεύω ότι επιστρέφουν τα χρήματα.

 

Φίλε μου δυστυχώς δεν μου είχαν δώσει τον λογαριασμό σε μορφή ΙΒΑΝ (και γιαυτό μάλιστα χρεωθηκα επιπλεον 10 ευρώ έξοδα αποστολής) αλλά με την παλιά μορφή λογαριασμών, όσο για το όνομα δικαιούχου το έβαλα και εγώ.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς δεν μου είχαν δώσει τον λογαριασμό σε μορφή ΙΒΑΝ (και γιαυτό μάλιστα χρεωθηκα επιπλεον 10 ευρώ έξοδα αποστολής) αλλά με την παλιά μορφή λογαριασμών, όσο για το όνομα δικαιούχου το έβαλα και εγώ.

 

Από πέρισυ(δεν θυμάμαι ημερομηνία) οι μεταφορές μέσω "Δίας" γίνονται μόνο με ΙΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Από πέρισυ(δεν θυμάμαι ημερομηνία) οι μεταφορές μέσω "Δίας" γίνονται μόνο με ΙΒΑΝ.

 

Και τότε τι στο...διάολο έγινε στην περίπτωση μου:mad::confused::worry:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Και τότε τι στο...διάολο έγινε στην περίπτωση μου:mad::confused::worry:

 

Αν μέχρι και αύριο δεν πάνε ή δεν επιστρέψουν τα χρήματα, τηλέφωνο την τράπεζα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον καθε Τραπεζα εχει ενα εργαλειο μετατροπης που σου εμφανιζει τον λογ/μο σε μορφη ΙΒΑΝ. Βαζεις δηλ. τον απλο και σου τον βγαζει στην μορφη ΙΒΑΝ. Επρεπε να το κανεις και να μην χρεωνοσουν τα 10€
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτο, 99% ο αριθμος ειναι πανω στο βιβλιαριο καταθεσεων.

 

Φιλε epikouros, μην στενοχωριεσαι τα λεφτα σου δεν προκειται να τα χασεις. Αλλα μπορει να περασουν λιγες μερες μεχρι να ειναι διαθεσιμα στο λογαριασμο σου. Επισης, απο τραπεζα σε τραπεζα η μεταφορα μπορει να παρει 2-3 μερες.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ήθελα να ρωτησω καποιον που γνωριζει το εξης:

Εχω καποια χρηματα σε ομολογα ΕΤΒΑ της Πειραιως. Ποιος εγγυαται την αποπληρωμη τους; Η τραπεζα ή το δημόσιο; Κινδυνευουν τωρα που λενε οτι το κρατος δεν θα μπορει να δανειστει; Εχω καει μια φορα με το χρηματιστηριο δεν θελω και δευτερη!

 

Ευχαριστω και καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα ΕΤΒΑ δεν υπάρχει πλέον

τα συγκεκριμένα ομόλογα εκδίδει η τράπεζα Πειραιώς και δεν αποτελούν τραπεζικές καταθέσεις

Άρα δεν είναι εγγυημένα από το σύστημα εγγύησης καταθέσεων αλλά από την τράπεζα που τα εκδίδει

Δες και το παρακάτω κείμενο από την ιστοσελίδα της τράπεζας

 

Ομόλογα ΕΤΒΑ Τράπεζας Πειραιώς

 

 

 

Ομόλογα που εκδίδονται από την Τράπεζα Πειραιώς, σταθερού και κυμαινόμενου επιτοκίου, ετήσιας ή πολυετούς διάρκειας και είναι τα μοναδικά τραπεζικά ομόλογα που εκδίδονται στην εγχώρια αγορά. Τα ομόλογα αυτά είναι ανώνυμοι τίτλοι σε φυσική μορφή και η θεματοφυλακή τους γίνεται από την Τράπεζα Πειραιώς. Κάθε νέα έκδοση συνοδεύεται και από την εισαγωγή του συγκεκριμένου τίτλου στο Χρηματιστήριο Αθηνών. Τέλος, τα ομόλογα αυτά διατίθενται με ελάχιστη πολλαπλότητα των 1.000 γεγονός που τα καθιστά προσιτά σε όλους τους επενδυτές.

 

 

Είδη Ομολόγων

 

Ετήσια: Ο τόκος πληρώνεται στην Ημερομηνία Λήξης του ομολόγου. Στο τέλος κάθε μήνα εκδίδεται νέος τίτλος με περίοδο εγγραφών που διαρκεί περίπου 10 ημέρες. Οι αποδόσεις των ετήσιων ομολόγων υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου 10% επί του τοκομεριδίου για τους ημεδαπούς επενδυτές.

Πολυετή: Ο τόκος πληρώνεται ετησίως στην επέτειο της έκδοσης του ομολόγου. Οι αποδόσεις των πολυετών ομολόγων υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου 10% επί του τοκομεριδίου για τους ημεδαπούς επενδυτές.

Πλεονεκτήματα

 

Ελάχιστο Ποσό Επένδυσης 1.000

Υψηλή Απόδοση.

Δυνατότητα Άμεσης Ρευστοποίησης.

Εκδότης & Θεματοφύλακας η Τράπεζα Πειραιώς.

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=257232&lang=1&nt=96&sid=

 

 

 

Τέλος δες και το παρακάτω από την σελίδα του ταμείου εγγύησης καταθέσεων

 

http://www.hdgf.gr/info/questions.htm#q14

 

 

14. Τα ομόλογα καλύπτονται από το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων;

Τα ομόλογα δεν αποτελούν καταθέσεις. Ο ορισμός της κατάθεσης δίδεται στο άρθρο 5 του Ν.2832/2000 [ΦΕΚ 141/13 Ιουνίου 2000 – τεύχος Α] (βλέπε ερώτημα 4).

4. Τι σημαίνει κατάθεση;

Για τους σκοπούς του νόμου 2832/2000, ως καταθέσεις ορίζονται τα πιστωτικά υπόλοιπα των κατατεθειμένων σε λογαριασμούς κεφαλαίων ή τα πιστωτικά υπόλοιπα προσωρινού χαρακτήρα που προκύπτουν κατά τις συνήθεις τραπεζικές συναλλαγές και τα οποία το πιστωτικό ίδρυμα οφείλει να επιστρέψει βάσει των εφαρμοζόμενων νόμιμων και συμβατικών όρων, καθώς και οι υποχρεώσεις για τις οποίες το πιστωτικό ίδρυμα έχει εκδώσει παραστατικούς τίτλους (άρθρο 5, παρ.1, Ν.2832/2000 – ΦΕΚ 141/13 Ιουνίου 2000 – τεύχος Α).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς νομίζω ότι δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο που το ελληνικό δημόσιο δε θα μπορεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του και θα χάσει τα λεφτά του κάποιος που έχει επενδύσει σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου. Δεν λέω ότι έχουμε και την τρομερή πιστοληπτική ικανότητα (το spread των ελληνικών ομολόγων δείχνει ότι δε μας εμπιστεύονται) αλλά δεν έχουμε φτάσει και στην πτώχευση.

 

Όλα αυτά όμως για εσένα ειναι καθαρά ακαδημαϊκά. Τα ομόλογα ΕΤΒΑ ΔΕΝ είναι ομόλογα του δημοσίου, είναι ομόλογα που εκδίδονται από την Τράπεζα Πειραιώς (αν θυμάμαι καλά - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος - η ΕΤΒΑ είχε αποροφηθεί από την Πειραιώς) και η αποπληρωμή τους είναι θέμα της εκδότριας. Τα χρηματα σου είναι "εγγυημένα" εκτός αν πτωχεύσει η Τράπεζα Πειραιώς (ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα είχες προτεραιότητα έναντι των μετόχων).

 

Μια τέτοια περιπτωση είναι προς το παρόν μικρή μιας και (από όσο ξέρουμε) οι ελληνικές τράπεζες δεν έχουν προς το παρόν αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα. Στην (μικρή όπως είπα - αλλά όχι απίθανη) περίπτωση αδυναμίας αποπληρωμής από την Τράπεζα Πειραιώς, δεν βλέπω το ελληνικό δημόσιο να εγγυείται την αποπληρωμή τους (σε αντίθεση με τις καταθέσεις, τις οποίες έχει εγγυηθεί).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...