Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην Πειραιώς. Πήγα να πάρω κωδικούς για μπορώ να βλέπω τοπν λογαριασμό μου online και μου ζήτησαν 5 ευρώ. Για να βλέπω τον λογαριασμό μου???? Όχι ότι είναι μεγάλο το ποσό, αλλά είναι νόμιμο αυτό το πράγμα?

 

οτι θελουν κανουνε,οσο θελουν χρεωνουνε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην Πειραιώς. Πήγα να πάρω κωδικούς για μπορώ να βλέπω τοπν λογαριασμό μου online και μου ζήτησαν 5 ευρώ. Για να βλέπω τον λογαριασμό μου???? Όχι ότι είναι μεγάλο το ποσό, αλλά είναι νόμιμο αυτό το πράγμα?

Σου παρέχουν μια προαιρετική υπηρεσία που λέγεται internet banking. Η οποία έχει κάποιο κόστος ανάπτυξης και συντήρησης.

Τι είναι πιο δίκαιο και ηθικό, το κόστος αυτό να το επιμεριστούν όλοι οι πελάτες της τράπεζας μέσω άλλων προμηθειών, ή μόνο αυτοί που την χρησιμοποιούν?

Όσον αφορά την υπηρεσία, (υποθέτω) σου την παρέχουν κανονικά, έναντι του συμφωνημένου αντίτιμου, επομένως δεν τίθεται θέμα αδικαιολόγητου πλουτισμού, άρα και μη νομιμότητας.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Σου παρέχουν μια προαιρετική υπηρεσία που λέγεται internet banking. Η οποία έχει κάποιο κόστος ανάπτυξης και συντήρησης.

Τι είναι πιο δίκαιο και ηθικό, το κόστος αυτό να το επιμεριστούν όλοι οι πελάτες της τράπεζας μέσω άλλων προμηθειών, ή μόνο αυτοί που την χρησιμοποιούν?

Όσον αφορά την υπηρεσία, (υποθέτω) σου την παρέχουν κανονικά, έναντι του συμφωνημένου αντίτιμου, επομένως δεν τίθεται θέμα αδικαιολόγητου πλουτισμού, άρα και μη νομιμότητας.

Ναι άλλα γιατί να κερδίζει μόνο η τράπεζα (δεν απασχολεί προσωπικό στα ταμεία);

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα γιατί να κερδίζει μόνο η τράπεζα (δεν απασχολεί προσωπικό στα ταμεία);

Υποθέτω εννοείς πως το κόστος που αναφέρω αντισταθμίζεται από μείωση του κόστους των γκισέ..

Θα συμφωνήσω πλήρως, απλά αν δεν έχουμε τα πραγματικά δεδομένα, δυστυχώς μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε.

Υποθετικά λοιπόν, μπορεί αυτή η ωφέλεια για την τράπεζα να έχει ήδη ληφθεί υπ' όψιν, και πάλι το ("καθαρό" πλέον) κόστος ανάπτυξης και συντήρησης του internet banking να είναι υπαρκτό και σημαντικό. Τώρα αν είναι έτσι ή αν κερδοσκοπεί ασυστόλως από παντού, αυτό ποτέ δε θα το μάθουμε.

 

Γι' αυτό θεωρούμε πως η οποιαδήποτε συνεργαζόμενη τράπεζα λειτουργεί καλή τη πίστη (δεν θα την επιλέγαμε σε διαφορετική περίπτωση!), και το ίδιο κάνουμε και εμείς - αγοράζουμε ένα internet banking έναντι τιμήματος που αποδεχόμαστε και το θεωρούμε δίκαιο και ανταποδοτικό - είτε με εφάπαξ κόστος, είτε με υψηλότερες προμήθειες ανά συναλλαγή.

 

Και μιας και μιλάμε για internet banking, έρχεται "ολοκαίνουριο" περιβάλλον για την Τράπεζα Κύπρου...

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Και να στο θέσω κι αλλιώς; Σε χρεώνουν έτσι κι αλλιώς για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό άλλης τράπεζας, ίσως κάποιες και στης ίδιας τράπεζας...
Link to comment
Share on other sites

Οταν εγω ενεργοποιησα το e banking της γιουρομπανκ,οχι μονο δεν πληρωσα αλλα αντιθετως μου πιστωσαν 5 ευρω στην πιστωτικη μου καρτα.με πληρωσαν δηλαδη για να ενεργοποιησω την υπηρεσια αυτη. Και ερχεται σημερα μια τραπεζα να σε χρεωσει.ειναι απλα αστειο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και να στο θέσω κι αλλιώς; Σε χρεώνουν έτσι κι αλλιώς για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό άλλης τράπεζας

Το έμβασμα έχει κάποιο κόστος για την τράπεζα για να εκτελεστεί. Από όποιο "κανάλι" και αν πάει, η τράπεζα πληρώνει μια προμήθεια. Σε αυτήν εφαρμόζεται ένα περιθώριο κέρδους, και βγαίνει το τελικό ποσό της προμήθειας... άλλη για το internet banking που τα συμπληρώνεις όλα μόνος σου, και άλλη για τον "γκισέ" που απασχολείς υπάλληλο για να τα συμπληρώσει. Αλλά δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται αυτό με την κουβέντα μας :/

 

ίσως κάποιες και στης ίδιας τράπεζας...

Αν μιλάς για "μεταφορά σε λογαριασμό τρίτου στην ίδια τράπεζα", δεν ήμουν ενήμερος ότι μερικές χρεώνουν και τέτοια προμήθεια... Αλλά όπως και να έχει, αυτό ενισχύει την άποψη μου, ότι δηλαδή το κόστος του internet banking μπορεί να το παίρνει όχι εφάπαξ, όπως ισχύει για την εν συζητήση τράπεζα, αλλά μέσω προμηθειών εκτέλεσης συναλλαγών.

 

Οταν εγω ενεργοποιησα το e banking της γιουρομπανκ,οχι μονο δεν πληρωσα αλλα αντιθετως μου πιστωσαν 5 ευρω στην πιστωτικη μου καρτα.με πληρωσαν δηλαδη για να ενεργοποιησω την υπηρεσια αυτη. Και ερχεται σημερα μια τραπεζα να σε χρεωσει.ειναι απλα αστειο.

 

Φυσικά, κάθε τράπεζα έχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική για τις υπηρεσίες της. Επιλέγουμε αυτή που συνολικά είναι πιο συμφέρουσα για την περίπτωση μας.

Επιπρόσθετα, το θεωρώ ανόητο να πιστεύουμε πως μια τράπεζα δεν ξέρει τι συμβαίνει στον ανταγωνισμό, και να κάνει τέτοιες "χαζές" επιλογές.

Επιχείρηση είναι, κέρδος θέλει να βγάλει, διαλέγει το δρόμο που πιστεύει πως θα της φέρει τα περισσότερα κέρδη.

Το ίδιο που πρέπει να κάνουμε και εμείς, πριν επιλέξουμε (ή εξυψώσουμε ή καταδικάσουμε) οποιαδήποτε τράπεζα.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά φίλε μου, είναι η μόνη τράπεζα που χρεώνει για την εν λόγω υπηρεσία. Internet banking. Στην Εθνική, Alpha και Κύπρου, δεν πλήρωσα. Θα μου πεις, αυτό είναι επιχείρημα? Όχι, απλά το θεώρησα παράλογο. να μην το πω?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά φίλε μου, είναι η μόνη τράπεζα που χρεώνει για την εν λόγω υπηρεσία. Internet banking. Στην Εθνική, Alpha και Κύπρου, δεν πλήρωσα. Θα μου πεις, αυτό είναι επιχείρημα? Όχι, απλά το θεώρησα παράλογο. να μην το πω?

Φυσικά και να το πεις, γι αυτό είμαστε εδώ, για να συζητάμε!

Απλά αυτό που θεωρείς εσύ παράλογο, εγώ δεν το θεωρώ, γιατί πιστεύω πως τα ίδια λεφτά κάθε τράπεζα στα παίρνει με διαφορετικό τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά φίλε μου, είναι η μόνη τράπεζα που χρεώνει για την εν λόγω υπηρεσία. Internet banking. Στην Εθνική, Alpha και Κύπρου, δεν πλήρωσα. Θα μου πεις, αυτό είναι επιχείρημα? Όχι, απλά το θεώρησα παράλογο. να μην το πω?

 

Στην Εθνική δεν πλήρωσες 7 ευρώ για το i-code generator? Εγώ είχα πληρώσει ένα τέτοιο ποσό πριν περίπου 2 χρόνια που είχα ενεργοποιήσει το internet banking...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στην Εθνική δεν πλήρωσες 7 ευρώ για το i-code generator? Εγώ είχα πληρώσει ένα τέτοιο ποσό πριν περίπου 2 χρόνια που είχα ενεργοποιήσει το internet banking...

Κάποτε ήταν δωρεάν αυτά. Απλά βλέπουν ότι όλο και πιο πολύ ο κόσμος κατευθύνεται στο ebanking και προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα - ξύγκι.

Link to comment
Share on other sites

Και στην alpha και στην εθνική πλήρωσα.... 12 ευρώ στην εθνική και 7 στην alpha. Στη citibank είναι δωρεάν αλλά είναι άθλιο. Μάλιστα στους φοιτητές το παρείχαν δωρεάν (στην Εθνική τουλάχιστον) και εμένα δεν μου είπαν τίποτα :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν χρησιμοποιώ πια το λογαριασμό, θεωρώ την Probank την καλύτερη τράπεζα. Καταρχάς δωρεαν ΔΙΑΣ.

 

Όχι παντού πλέον... σε περίπτωση που υπάρχει υποκατάστημα σε κοντινή απόσταση δεν ισχύει η δωρέαν χρήση του ΔΙΑΣ και σε χρεώνει κανονικά (δες και εδώ).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στην Εθνική δεν πλήρωσες 7 ευρώ για το i-code generator? Εγώ είχα πληρώσει ένα τέτοιο ποσό πριν περίπου 2 χρόνια που είχα ενεργοποιήσει το internet banking...

 

Όχι φίλε. Δεν είχα πληρώσει τίποτα.... Σε καμία απο τις τράπεζες που είπα....

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε. Δεν είχα πληρώσει τίποτα.... Σε καμία απο τις τράπεζες που είπα....

 

Mήπως στην alpha δεν πήρες το μηχάνημα με τους κωδικούς? Επίσης.. και να το πήρες μήπως ακόμα δεν έχεις κάνει κανένα έμβασμα (όπου απαιτείται και αυτό για τους κωδικούς) ?? Γιατί η χρέωση των 7 ευρώ που είπαμε γίνεται αυτόματα με την πρώτη χρήση του εμβάσματος. Και τα χρήματα θα τα πάρουν από το λογαριασμό σου. Και εμένα μου είχαν δώσει το token από τον Ιούνιο και είχα ανοίξει το web banking και τα 7 ευρώ μου τα πήραν τον Οκτώβρειο που έκανα και το πρώτο έμβασμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας θελω να μοιραστω μαζι σας την παραλογη συμπεριφορα της Eurobank σε ενα προβλημα που ειχα. τον ιουνιο βγαζω την πιστωτικη Euroline Mastercard τωρα τον Σεπτεμβριο αποφασιζω να αλλαξω την Euroline Mastercard σε Cosmote Visa μου λεει η τραπεζα οτι δεν μπορει να γινει η αλλαγη (πραγμα που βρισκω παραλογο) και οτι πρεπει να κανω ξεχωριστη για την Cosmote Visa ετσι ακυρωνω την Euroline Mastercard και κανω εκ νεου αιτηση για την Cosmote Visa η οποια απορριπτεται ζητησα επανεκδοση της Euroline Mastercard οπως και εγινε. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρνηθηκε η τραπεζα να μου κανει αυτη την διευκολυνση? για την αιτηση της cosmote Visa χρησημοποιησα εκκαθαριστικο του 2011 που ηταν χαμηλοτερο απο του 2010 που χρησιμοποιησα για την Euroline Mastercard. Βεβαια ουτε αυτο αποτελει δικαιολογια γιατι τωρα εχω την Euroline παλι με το ιδιο υπολοιπο οπως πριν
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας θελω να μοιραστω μαζι σας την παραλογη συμπεριφορα της Eurobank σε ενα προβλημα που ειχα. τον ιουνιο βγαζω την πιστωτικη Euroline Mastercard τωρα τον Σεπτεμβριο αποφασιζω να αλλαξω την Euroline Mastercard σε Cosmote Visa μου λεει η τραπεζα οτι δεν μπορει να γινει η αλλαγη (πραγμα που βρισκω παραλογο) και οτι πρεπει να κανω ξεχωριστη για την Cosmote Visa ετσι ακυρωνω την Euroline Mastercard και κανω εκ νεου αιτηση για την Cosmote Visa η οποια απορριπτεται ζητησα επανεκδοση της Euroline Mastercard οπως και εγινε. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρνηθηκε η τραπεζα να μου κανει αυτη την διευκολυνση? για την αιτηση της cosmote Visa χρησημοποιησα εκκαθαριστικο του 2011 που ηταν χαμηλοτερο απο του 2010 που χρησιμοποιησα για την Euroline Mastercard. Βεβαια ουτε αυτο αποτελει δικαιολογια γιατι τωρα εχω την Euroline παλι με το ιδιο υπολοιπο οπως πριν

καθόλου παράλογο δεν το βρίσκω ,

Αλλαγή από VISA σε Mastercard δεν γίνεται διότι έχει διαφορετικούς αριθμούς.

Καλώς λοιπόν σου είπαν να κάνεις νέα αίτηση .

Τώρα που βγήκε Cosmote Mastercard ( και καταργήθηκε η Cosmote Visa) , ίσως να είναι πιό εύκολη η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

καθόλου παράλογο δεν το βρίσκω ,

Αλλαγή από VISA σε Mastercard δεν γίνεται διότι έχει διαφορετικούς αριθμούς.

Καλώς λοιπόν σου είπαν να κάνεις νέα αίτηση .

Τώρα που βγήκε Cosmote Mastercard ( και καταργήθηκε η Cosmote Visa) , ίσως να είναι πιό εύκολη η αλλαγή.

μπορω να ζητησω κατι τετοιο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Όχι παντού πλέον... σε περίπτωση που υπάρχει υποκατάστημα σε κοντινή απόσταση δεν ισχύει η δωρέαν χρήση του ΔΙΑΣ και σε χρεώνει κανονικά (δες και εδώ).

Σωστος!Χωρις χρεωση προμηθειας το εχει η FBBank και μαλιστα οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και Ευρωπη!http://www.fbb.gr/43/article/greek/43/58/index.htm

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...να κανω μια ερωτηση...εχω μια πιστωτικη στη τραπεζα πειραιως εδω και αρκετα χρονια...στους λογαριασμους που ερχοντουσαν σπιτι μεχρι τωρα ειχε τις κινησεις της καρτας και κατω αριστερα εγραφε "υπολοιπο δοσεων σε εκκρεμοτητα ταδε ποσο"...σημερα ομως εκτος απ αυτα αναφερει επιπλεον 2 στοιχεια:αγορες σεππε ταδε ποσο και αναληψεις σεππε ταδε ποσο...τα ποσα αυτα τι ακριβως ειναι; Edited by gilardino
Link to comment
Share on other sites

καθόλου παράλογο δεν το βρίσκω ,

Αλλαγή από VISA σε Mastercard δεν γίνεται διότι έχει διαφορετικούς αριθμούς.

Καλώς λοιπόν σου είπαν να κάνεις νέα αίτηση .

Τώρα που βγήκε Cosmote Mastercard ( και καταργήθηκε η Cosmote Visa) , ίσως να είναι πιό εύκολη η αλλαγή.

Το Σαββατο το βραδυ εστειλα ενα e-mail στην Eurobank που τους ελεγα οτι ειναι παραλογο το να μην μου αλλαζουν την καρτα και σημερα πριν απο λιγο με πηρε ενας κυριος απο την Eurobank και μου ειπε να κανω αιτηση για την Cosmote Mastercard και οτι θα εγκριθει κανονικα αφου ετσι τον ενημερωσαν απο το τμημα καρτων. χθες λοιπον εκανα online αιτηση για την Cosmote Mastercard η οποια μεσα σε 5 λεπτα ειχε απορρφθει τελος καλο ολα καλα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

χθες λοιπον εκανα online αιτηση για την Cosmote Mastercard η οποια μεσα σε 5 λεπτα ειχε απορρφθει τελος καλο ολα καλα

 

απερριφθει η αιτηση και τελος καλο ολα καλα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σε ποια τράπεζα πρέπει να έχω λογαριασμό για να μην χρεώνομαι καταθέσεις από ξένους λογαριασμούς; Πχ στην Alpha Bank νομίζω σε χρεώνουν 3€
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...