Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

 

 

Κι εγώ πριν 3 μήνες έβγαλα τη Citibank Visa Student αλλά τη Vodafone με 1000 ευρώ όριο.. Και μόλις σε 3 μήνες μου το πήγαν 2000!!!

Μάλλον γιατί και τους 3 μήνες την έφτανα 998 ευρώ και πλήρωνα όλο το ποσό :p

όποτε θες φυσικά το χαμηλώνεις.. Σκέψου το καλά όμως.. Αν θες να αγοράσεις κάτι που κάνει 1000 ευρώ πχ και θες να το πάρεις με δόσεις? Αν είσαι σωστός και δεν επηρρεάζεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Να φανταστώ ότι το όριο ανάληψης μετρητών είναι και σε σένα 300 ευρώ όμως??

παιδια οι πιστωτικες ειναι πολυ μεγαλο εργαλειο αλλα θελουν πολυ προσοχη. την εχει πατησει πολυς κοσμος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται κατάθεση μετρητών σε atm της Πειραιώς γίνεται αυτόματα ενημέρωση λογαριασμού;

 

Δεν γίνεται σε όλα τα ATM.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται κατάθεση μετρητών σε atm της Πειραιώς γίνεται αυτόματα ενημέρωση λογαριασμού;

 

Αν η κατάθεση γίνεται χωρίς φάκελο, τότε κατά 99% ενημερώνεται αυτόματα ο λογαριασμός. Εγώ ελάχιστα ΑΤΜ έχω δει που να δέχονται κατάθεση χωρίς φάκελο πάντως...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχω μια VISA ELECTRON PROBANK (με 0euro πιστωτικό όριο) και θα πάω Σκωτία για σπουδές. Η τράπεζα με ενημέρωσε πως δεν θα έχω έξοδα ανάληψης (έχω ως όριο 1500euro) και η μετροπή θα γίνεται με τη τιμή της ισχύουσας ισοτιμίας. Γνωρίζετι αν ισχύει ή αν το έχει διαπιστώσει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχω μια VISA ELECTRON PROBANK (με 0euro πιστωτικό όριο) και θα πάω Σκωτία για σπουδές. Η τράπεζα με ενημέρωσε πως δεν θα έχω έξοδα ανάληψης (έχω ως όριο 1500euro) και η μετροπή θα γίνεται με τη τιμή της ισχύουσας ισοτιμίας. Γνωρίζετι αν ισχύει ή αν το έχει διαπιστώσει κάποιος?

 

Μπορεί να μη σε χρεώνει η τράπεζα έξοδα ανάληψης, αλλά θα χρεωθείς έξοδα για το συνάλλαγμα από ευρώ σε λίρες που χρεώνεται από την εταιρία visa.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη σε χρεώνει η τράπεζα έξοδα ανάληψης, αλλά θα χρεωθείς έξοδα για το συνάλλαγμα από ευρώ σε λίρες που χρεώνεται από την εταιρία visa.

 

Εαν αυτή τη στιγμή με 1euro πέρνω περίπου 0,86 λίρες τόσο δεν θα τη πάρω τη λίρα? Έψαξα λίγο το site της VISA, αν μπορείς να με κατατοπίσεις ως προς τις χρεώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτή τη στιγμή με 1euro πέρνω περίπου 0,86 λίρες τόσο δεν θα τη πάρω τη λίρα? Έψαξα λίγο το site της VISA, αν μπορείς να με κατατοπίσεις ως προς τις χρεώσεις..

Καλύτερα επικοινώνησε με την τράπεζά σου και ρώτα τους για έξοδα συναλλάγματος με κάρτα visa. Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι, αλλά ξέρω ότι σε χρεώνει για συνάλλαγμα. Αν έχεις μέσα στην κάρτα λογαριασμό σε ευρώ και αγοράσεις κάτι με λίρες Αγγλίας (ή κάνεις αγορά) υπάρχει χρέωση για τα έξοδα συναλλάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή έκδοσης Χρεωστικής κάρτας. Την θέλω κυρίως για στοίχημα στο internet και online αγορές. Είμαι ανάμεσα σε Πειραιώς και ALPHA. Ποια προτείνετε???
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή έκδοσης Χρεωστικής κάρτας. Την θέλω κυρίως για στοίχημα στο internet και online αγορές. Είμαι ανάμεσα σε Πειραιώς και ALPHA. Ποια προτείνετε???

 

και η μια και η αλλη βολευουν για τις δουλειες που την θελεις. δεν βρισκω καμια διαφορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την alpha enter visa δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Έχω παίξει στοίχημα και online cazino και όλα οκ.. Τα ίδια έχω ακούσει και για την Πειραιως πάντως.. Όντως δεν υπάρχει διαφορά.. Ψάξε μόνο να δεις που σε συμφέρει να διατηρείς τον τραπεζικό λογαριασμό.. Ποιο web banking σε βολεύει κτλ.. Εκτός και αν έχεις και τις δύο και δεν σε νοιάζει.
Link to comment
Share on other sites

Στο winbank της Πειραιώς έχει την επιλογή Δημιουργία Λογαριασμού και αναφέρει ότι μπορεί να δημιουργηθεί αμέσως και να γίνει άμεσα η χρήση του χωρίς να επισκεφτεί κανείς την τράπεζα. Για αυτό το λογαριασμό δίνουν κάποια χρεωστική κάρτα ή βιβλιάριο για να είναι δυνατή η ανάληψη ή συνδέεται ο λογαριασμός με την χρεωστική κάρτα κάποιου υπάρχοντος λογαριασμού;
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα την Debit Card της τραπεζας Κυπρου. Εγινα μελος στην εταιρια στοιχηματος bwin και οταν πηγα να κανω καταθεση μεσω της καρτας δεν γινοταν και μου εβγαλε το εξης μηνυμα: "Η αίτηση συναλλαγής απορρίφθηκε από το ινστιτούτο πιστωτικών καρτών. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε σε αυτό." Τι γινεται??? (Παλαιοτερα πριν 5-6 χρονια χρησιμοποιουσα την συγκεκριμενη καρτα της ιδιας τραπεζας στην ιδια εταιρια χωρις το παραμικρο προβλημα!!!) Τωρα τι μπορει να φταιει???
Link to comment
Share on other sites

Είχε διαθέσιμο υπόλοιπο η κάρτα σου;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα την Debit Card της τραπεζας Κυπρου. Εγινα μελος στην εταιρια στοιχηματος bwin και οταν πηγα να κανω καταθεση μεσω της καρτας δεν γινοταν και μου εβγαλε το εξης μηνυμα: "Η αίτηση συναλλαγής απορρίφθηκε από το ινστιτούτο πιστωτικών καρτών. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε σε αυτό." Τι γινεται??? (Παλαιοτερα πριν 5-6 χρονια χρησιμοποιουσα την συγκεκριμενη καρτα της ιδιας τραπεζας στην ιδια εταιρια χωρις το παραμικρο προβλημα!!!) Τωρα τι μπορει να φταιει???

 

μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια και με pay safe card και ενδεχομενα κερδη να ζητησεις να σου πιστωθουν σε ενα λογαριασμο οποιασδηποτε τραπεζας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχε διαθέσιμο υπόλοιπο η κάρτα σου;

 

Πρωτον εκει που επελεξα να κανω καταθεση ειναι η επιλογη που ελεγε "visa electron/visa" Η καρτα λεει VISA μονο.(Αλλα δεν πιστευω οτι φταιει αυτο γιατι κανει για ηλεκτρονικες συνναλαγες.)

 

Δευτερον το ονομα του ιντερνετικου λογαριασμου και του ονοματος που φαινεται πανω στην καρτα ειναι το ιδιο.(greeklish και στα δυο)

 

Τριτον εκανα καταθεση στο ταμειο της τραπεζας μαζι με το ανοιγμα του λογαριασμου και την εκδοση της καρτας.(Αυτα εγιναν εχθες.) Μου ειπαν οτι η καρτα θα "ενεργοποιηθει" μπορω να την χρησιμοποιησω απο αυριο. (δηλαδη σημερα)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις εγγραφή εδώ και να δεις αν τα χρήματα είναι διαθέσιμα στην κάρτα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον εκει που επελεξα να κανω καταθεση ειναι η επιλογη που ελεγε "visa electron/visa" Η καρτα λεει VISA μονο.(Αλλα δεν πιστευω οτι φταιει αυτο γιατι κανει για ηλεκτρονικες συνναλαγες.)

 

Δευτερον το ονομα του ιντερνετικου λογαριασμου και του ονοματος που φαινεται πανω στην καρτα ειναι το ιδιο.(greeklish και στα δυο)

 

Τριτον εκανα καταθεση στο ταμειο της τραπεζας μαζι με το ανοιγμα του λογαριασμου και την εκδοση της καρτας.(Αυτα εγιναν εχθες.) Μου ειπαν οτι η καρτα θα "ενεργοποιηθει" μπορω να την χρησιμοποιησω απο αυριο. (δηλαδη σημερα)

 

Καταρχήν VISA Electron είναι.. Δεν έχει σημασία που δεν γράφει το electron κάτω από το visa. Θα το γράφει στην πίσω όψη της κάρτας ψηλά ψηλά "electronic use only" που σημαίνει ότι είναι electron.

 

Είσαι σίγουρος ότι ενεργοποιήθηκε η κάρτα? Η κάρτα συνήθως δεν ενεργοποιείται μόνη της.. Ή θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να στην ενεργοποιήσουν ή πας στα ΑΤΜ και την ενεργοποιείς..

 

Τέλος... φρόντισε να κάνεις κατάθεση με λίγο χαμηλότερο ποσό ίσως από όσο έχει η κάρτα.. Μερικές τράπεζες σου κρατούν ένα ποσοστό (2-3%) μαζί με το ποσό που πας να αγοράσεις κάτι μέχρι να εισπράξει τα χρήματα ο έμπορος. και μετά στα επιστρέψει.. Πχ αν θες να κάνεις κατάθεση 10 ευρώ , φρόντισε να έχεις τουλάχιστον 13 στο λογαριασμό.. (αυτό δεν συμβαίνει με όλες τις τράπεζες... στην alpha bank που ξέρω γίνεται σίγουρα πάντως)

 

Έλεγχε τα 2 παραπάνω με τη σειρά και σίγουρα κάτι θα κάνεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις το πιστωτικο οριο της προπληρωμενης καρτας της eurobank?

 

Δεν έχει πιστωτικό όριο.. Αφού είναι προπληρωμένη.. δεν είναι πιστωτική... Αν εννοείς μέγιστο ποσό φόρτισης είναι τα 1000 ευρώ.

 

 

----

 

Κάτι άλλο αν ξέρει κανείς.. Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος (σε ποια τράπεζα) ότι υπάρχει ένας λογαριασμός που είμαι συνδικαιούχος στο Ταχυδρομικό ταμιευτήριο αλλά δεν έχω βιβλιάριο ούτε αριθμό λογαριασμού τίποτα.. Μπορώ να πάω στην τράπεζα και λέγοντας το ονοματεπώνυμό μου (ή δίνοντας ταυτότητα) να μου βρουν αν όντως υπάρχει κάποιος λογαριασμός στο όνομά μου? Μήπως υπάρχει και κάποια online λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πιστωτικό όριο.. Αφού είναι προπληρωμένη.. δεν είναι πιστωτική... Αν εννοείς μέγιστο ποσό φόρτισης είναι τα 1000 ευρώ.

 

 

----

 

Κάτι άλλο αν ξέρει κανείς.. Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος (σε ποια τράπεζα) ότι υπάρχει ένας λογαριασμός που είμαι συνδικαιούχος στο Ταχυδρομικό ταμιευτήριο αλλά δεν έχω βιβλιάριο ούτε αριθμό λογαριασμού τίποτα.. Μπορώ να πάω στην τράπεζα και λέγοντας το ονοματεπώνυμό μου (ή δίνοντας ταυτότητα) να μου βρουν αν όντως υπάρχει κάποιος λογαριασμός στο όνομά μου? Μήπως υπάρχει και κάποια online λύση?

Αν πας στο κατάστημε που έχει ανοιχτεί ο λογαριασμός θα στο βρούν ευκολώτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο κατάστημε που έχει ανοιχτεί ο λογαριασμός θα στο βρούν ευκολώτερα.

 

Δεν ξέρω καθόλου.. δεν τον έχω ανοίξει καν εγώ το λογαριασμό... Και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι σε αυτήν την τράπεζα.. Απλά υποθέτω. δεν μπορούν να το βρουν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.μπαινω στο ψητο γιατι θα σκασω.πριν απο περιπου ενα χρονο ειχα

δωσει σε εναν πολυ καλο μου φιλο να χρησιμοποιησει την πιστωτικη μου (2200 εγινε).

και ειχε πει οτι θα μου τα δωσει.ο καιρος περαε και φτανουμε σημερα να μου λεει οτι δεν εχει

να πληρωσει τιποτα!!! εγω πληρωσα ομως απο την τσεπη μου τα 2200!και η ******* ειναι οτι

οτι αγορασε ηταν ολα στο ονομα μου.δεν φαινεται πουθενα αυτος!αν του κανω μηνυση θα τα παρω

τα λεφτα μου;η' βγαινω παλι χαμενος;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.μπαινω στο ψητο γιατι θα σκασω.πριν απο περιπου ενα χρονο ειχα

δωσει σε εναν πολυ καλο μου φιλο να χρησιμοποιησει την πιστωτικη μου (2200 εγινε).

και ειχε πει οτι θα μου τα δωσει.ο καιρος περαε και φτανουμε σημερα να μου λεει οτι δεν εχει

να πληρωσει τιποτα!!! εγω πληρωσα ομως απο την τσεπη μου τα 2200!και η ******* ειναι οτι

οτι αγορασε ηταν ολα στο ονομα μου.δεν φαινεται πουθενα αυτος!αν του κανω μηνυση θα τα παρω

τα λεφτα μου;η' βγαινω παλι χαμενος;;;

 

Αν δώσεις τα κλειδιά του σπιτιού σου σε τρίτο άτομο και αυτός σε κλέψει, ποιος θα φταίει; Συγγνώμη, αλλά δεν χρήζουν απάντησης τα αυτονόητα ερωτήματα. Δεν έχεις καμία ελπίδα.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.μπαινω στο ψητο γιατι θα σκασω.πριν απο περιπου ενα χρονο ειχα

δωσει σε εναν πολυ καλο μου φιλο να χρησιμοποιησει την πιστωτικη μου (2200 εγινε).

και ειχε πει οτι θα μου τα δωσει.ο καιρος περαε και φτανουμε σημερα να μου λεει οτι δεν εχει

να πληρωσει τιποτα!!! εγω πληρωσα ομως απο την τσεπη μου τα 2200!και η ******* ειναι οτι

οτι αγορασε ηταν ολα στο ονομα μου.δεν φαινεται πουθενα αυτος!αν του κανω μηνυση θα τα παρω

τα λεφτα μου;η' βγαινω παλι χαμενος;;;

 

Φιλε μου αυτα που γράφεις ειναι σας ιστορια επιστημονικής φαντασιας, γίνονται αυτα στην σημερινη εποχη?

 

Οσο αφορά την μηνυση σαφως και δεν πρόκειται να βγαλεις ακρη, αφου δεν υπαρχουν στοιχεία μάρτυρες τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...