Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα. Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως πάει ο έμπορος και χρεώνει κάθε μήνα manually τα στοιχεία της κάρτας που του έχεις δώσει (ή βάζει σκριπτάκι να το κάνει αυτό, ακόμα και το paypal έχει τέτοια δυνατότητα με χρεωστικές), οπότε αν αλλάξουν κάποια στιγμή τα στοιχεία της κάρτας σου πρέπει να τον ενημερώσεις.

 

Δεν είναι ακριβώς η ίδια νοοτροπία με τις δόσεις που έχουμε συνηθίσει στις πιστωτικές... οπότε go for it

 

ναι αλλα η συνδρομη δεν ειναι σαν ενα ειδος δοσης? που χρεωνεται καθε μηνα μια σταθερη ημερομηνια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα η συνδρομη δεν ειναι σαν ενα ειδος δοσης? που χρεωνεται καθε μηνα μια σταθερη ημερομηνια?

Θεωρητικά ναι...

Την δόση την χρωστάς ήδη όμως. Την συνδρομή όχι.

Άλλωστε ένας online έμπορος θα ήταν αδύνατο να τα βρει με όλες τις τράπεζες του κόσμου για να εξυπηρετεί δόσεις, γι αυτό και αν δεν κάνω λάθος δεν είναι τόσο συνηθισμένο σε online αγορές.

Αντίθετα, στις συνδρομές ο έμπορος χρεώνει είτε manually είτε με scriptακι κάθε x του μηνός ένα ποσό στα στοιχεία της κάρτας που του έχεις δώσει. Why not? Και αν δεν έχει υπόλοιπο η κάρτα, σου ακυρώνει τη συνδρομή. No harm done. Ενώ στις δόσεις, από την άλλη, θέλει να εξασφαλίσει ότι θα πάρει τα λεφτά του από την τράπεζα, είτε εφάπαξ είτε τμηματικά, γι' αυτό είναι απαραίτητη η πιστωτική, και μετά ας τα βρει η τράπεζα με τον πελάτη αν δεν πληρώνει τις δόσεις.

 

Συνδρομή --> το ποσό προκαταβάλεται της υπηρεσίας

Δόση --> Η υπηρεσία παρέχεται πρίν την πληρωμή από τον πελάτη μεγάλου μέρους του ποσού

 

Εγώ έχω δύο συνδρομές πχ μέσω paypal που κάθε χ του μηνός χρεώνουν την χρεωστική μου κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κακά τα ψέματα, η επιλογή της eurobank να χρησιμοποιεί την κάρτα ως credit card αντί για debit card σε περίπτωση συναλλαγών εξωτερικού / αγορών κλπ. εξασφαλίζει την ομαλή πραγματοποίηση της συναλλαγής και τη μέγιστη συμβατότητα. Με την πιστωτική μπορείς να κάνεις τα πάντα (ό,τι κάνεις με τη χρεωστική και παραπάνω). Αντιθέτως με τη χρεωστική ίσως να μην έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάποιο είδος συναλλαγών (π.χ. δόσεις). Άρα η επιλογή της eurobank να χρησιμοποιεί καθολικά την πιστωτική card στις dual visa debit / credit είναι ίσως σωστή. Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά σημεία της ρύθμισης

 

Αναλυτικά η υπουργική ρύθμιση προβλέπει τα εξής:

 

* Απαγορεύεται η επιβολή ποινής προεξόφλησης σε περίπτωση που ο δανειολήπτης θελήσει να προεξοφλήσει το δάνειό του μετά τον πρώτο χρόνο και εφόσον αυτό είναι στεγαστικό με κυμαινόμενο επιτόκιο.

 

* Οι τόκοι που θα επιβαρύνεται ο καταναλωτής σε περίπτωση στεγαστικού δανείου κυμαινόμενου επιτοκίου, θα υπολογίζονται με βάση τις 365 ημέρες και όχι τις 360.

 

* Απαγορεύεται η είσπραξη εξόδων «χρηματοδότησης», «προέγκρισης δανείου» ή «εξέτασης αιτήματος δανείου».

 

* Δεν επιτρέπεται η επιβολή ποσού «προμήθειας» ή «εξόδων φακέλου».

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα, σε περίπτωση που καθυστερήσει ο καταναλωτής να πληρώσει έστω και μία δόση, να του ζητήσει όλο το υπόλοιπο ποσό δανείου συμπεριλαμβανομένων και των τόκων που αναλογούν στο δάνειο που του χορηγήθηκε.

 

* Δεν θα μπορεί η τράπεζα όταν υποθηκεύει το σπίτι ενός καταναλωτή, ο οποίος το αγοράζει με στεγαστικό δάνειο και εγγυάται για το δάνειο αυτό και κάποιο άλλο πρόσωπο, να ζητεί ως επιπλέον εξασφάλισή της και τη μεταβίβαση των ενοικίων που τυχόν εισπράττει ο καταναλωτής.

 

* Δεν επιτρέπεται η τράπεζα να υποχρεώνει τον εγγυητή του δανείου να παραιτείται από δικαιώματα που του αναγνωρίζει ο νόμος, όταν από δική της υπαιτιότητα δεν φροντίζει εγκαίρως να ικανοποιηθεί από το πρόσωπο στο οποίο η ίδια έχει χορηγήσει το δάνειο.

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα να επιβάλει προμήθεια σε περίπτωση που ο καταναλωτής κάνει ανάληψη μετρητών με τη μορφή δανείου από πιστωτική κάρτα.

 

* Η τράπεζα δεν θα μπορεί να αυξάνει αυθαίρετα και αναιτιολόγητα το επιτόκιο στις πιστωτικές κάρτες χωρίς να το προσδιορίζει επακριβώς, να το συνδέει και να το προσαρμόζει με επιτόκιο αναφοράς, π.χ. Euribor δεν θα τρέχει

 

* Δεν θα μπορεί η τράπεζα σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης με κάποιον καταναλωτή για όρο της σύμβασης έκδοσης πιστωτικής κάρτας να υποχρεώνει τον τελευταίο να μεταβαίνει στα δικαστήρια της έδρας της για να δικαστεί η υπόθεσή του.

 

* Κατοχυρώνεται η περίπτωση σύμφωνα με την οποία ο καταναλωτής θα μπορεί να αμφισβητήσει τυχόν χρεώσεις και οφειλές από πιστωτική κάρτα, ακόμα και αν δεν αντιδράσει εγκαίρως και σύμφωνα με τις προθεσμίες που του έχει τάξει η τράπεζα.

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα να καταγγείλει οποτεδήποτε, χωρίς προειδοποίηση ή αιτιολόγηση, τη σύμβαση πίστωσης (ή και να απαγορεύσει οποιαδήποτε χρήση της κάρτας), καθώς και να τροποποιεί μονομερώς οποιονδήποτε όρο.

 

* Δεν επιτρέπεται η τράπεζα να αναπροσαρμόζει την ετήσια συνδρομή πιστωτικής κάρτας χωρίς προηγουμένως να ενημερώνει τον κάτοχο-καταναλωτή.

 

* Δεν θα μπορεί η τράπεζα να παρακρατά προμήθεια ή να επιβάλλει έξοδα στους καταναλωτές για τη χορήγηση βεβαίωσης οφειλών.

 

* Απαγορεύεται η τράπεζα να επιβάλλει χρεώσεις σε λογαριασμούς με καταθέσεις χρημάτων, κάτω από το όριο που η ίδια καθορίζει.

 

Με την απόφαση απαγορεύεται επίσης η αναγραφή όρων που είχαν κριθεί καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις σε συνάψεις δανείων και στην έκδοση πιστωτικών καρτών.

 

αγαπητε φιλε και λοιποι

διαβασα το κειμενο σου με ενδιαφερον και μολις ελαβα ταυτοχρονα λογαριασμο ανανεωσης της καρτας μου ΑΜΕΧ οπου εκτος της ετησιας συνδρομης χρεωνουν και εξοδα φακελλου 44,02 ευρω !!

πρεπει να τους το επιτρεψω η οχι ?? και τι πρεπει να τους κανω ωστε να μην το χρεωσουν ..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε και λοιποι

διαβασα το κειμενο σου με ενδιαφερον και μολις ελαβα ταυτοχρονα λογαριασμο ανανεωσης της καρτας μου ΑΜΕΧ οπου εκτος της ετησιας συνδρομης χρεωνουν και εξοδα φακελλου 44,02 ευρω !!

πρεπει να τους το επιτρεψω η οχι ?? και τι πρεπει να τους κανω ωστε να μην το χρεωσουν ..

 

Οι πιο πολλοί εδώ μέσα έχουμε πάρει τηλέφωνο και τους έχουμε πει να ακυρώσουν τη συνδρομή, και η τράπεζα πράγματι ακύρωσε τη συνδρομή. Προτείνω να κάνεις αυτό, διαφορετικά απείλησέ τους ότι θα την ακυρώσεις (την κάρτα).

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

έβαλα σε ρυθμιση ενα ποσο 2 πιστωτικων καρτων για εξοφληση σε 10 χρονια.

το ποσο που βγαινει με τις δοσεις ειναι ακριβως το διπλασιο που εβαλα σε ρυθμιση φανταζομαι λογω των τοκων. Στεκει ομως τοσο πολυ να βγει? Ακριβως το διπλασιο?

Επισης καθε μηνα βαζω ενα ποσο, αμα τον αλλο μηνα εχω ολο το ποσο να ξοφλησω και να κλεισω την ρυθμιση το ποσο που πληρωνω ειναι το αρχικο κεφαλαιο που ρυθμισα μειον τις καποιες δοσεις που εβαλα ή το διπλασιο ποσο που βγαινει στα δεκα χρονια?????????

Link to comment
Share on other sites

έβαλα σε ρυθμιση ενα ποσο 2 πιστωτικων καρτων για εξοφληση σε 10 χρονια.

το ποσο που βγαινει με τις δοσεις ειναι ακριβως το διπλασιο που εβαλα σε ρυθμιση φανταζομαι λογω των τοκων. Στεκει ομως τοσο πολυ να βγει? Ακριβως το διπλασιο?

Αν η ρύθμιση σου είναι με ~16% επιτόκιο, ναι στέκει!

 

Επισης καθε μηνα βαζω ενα ποσο, αμα τον αλλο μηνα εχω ολο το ποσο να ξοφλησω και να κλεισω την ρυθμιση το ποσο που πληρωνω ειναι το αρχικο κεφαλαιο που ρυθμισα μειον τις καποιες δοσεις που εβαλα ή το διπλασιο ποσο που βγαινει στα δεκα χρονια?????????

Δε γίνεται να πληρώσεις τόκους που δεν έχουν πέσει ακόμα. Ανά πάσα στιγμή χρωστάς το υπόλοιπο του κεφαλαίου συν ότι τόκους έχουν πέσει από την τελευταία ημερομηνία πληρωμής. Ωστόσο ρώτα την τράπεζα σου, και διάβασε και τους όρους που υπέγραψες, μην τυχών υπάρχει ποινή/ρήτρα/έξοδα ολικής προεξόφλησης.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε και λοιποι

διαβασα το κειμενο σου με ενδιαφερον και μολις ελαβα ταυτοχρονα λογαριασμο ανανεωσης της καρτας μου ΑΜΕΧ οπου εκτος της ετησιας συνδρομης χρεωνουν και εξοδα φακελλου 44,02 ευρω !!

πρεπει να τους το επιτρεψω η οχι ?? και τι πρεπει να τους κανω ωστε να μην το χρεωσουν ..

 

αν καλεσεις στην τραπεζα και τους ενημερωσεις οτι προτιθεσε να ακυρωσεις την καρτα αν δεν σου αντιλογισουν το ποσο στον επομενο λογαριασμο, κατα 95% θα γλυτωσεις τα 44,02 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο

υπάρχει κάποιος τρόπος (πχ μέσω ίντερνετ)

να μάθουμε πόσα χρήματα εχει η προπληρωμένη κάρτα

χωρίς να πάμε στο ατμ?

μερικές είναι συνδεδεμένες με web banking, αλλά δυστυχώς η δικιά μου δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο

υπάρχει κάποιος τρόπος (πχ μέσω ίντερνετ)

να μάθουμε πόσα χρήματα εχει η προπληρωμένη κάρτα

χωρίς να πάμε στο ατμ?

μερικές είναι συνδεδεμένες με web banking, αλλά δυστυχώς η δικιά μου δεν είναι.

 

ποιας τραπεζας προπληρωμενη καρτα εχεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποιας τραπεζας προπληρωμενη καρτα εχεις?

 

από ατε και είναι η απλή visa.

έψαξα αν υπάρχει κανένα πρόγραμμα της visa αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο ρώτα την τράπεζα σου, και διάβασε και τους όρους που υπέγραψες, μην τυχών υπάρχει ποινή/ρήτρα/έξοδα ολικής προεξόφλησης.

 

Αυτή η πρακτική με εξοργίζει. Να έχεις λεφτά να ξεπληρώσεις το δάνειο νωρίτερα, αλλά η τράπεζα να σε τιμωρεί γι' αυτό με ποινή προεξόφλησης επειδή δεν έβγαλε τα αναμενόμενα κέρδη από εσένα με τους τόκους. kwlοτράπεζες συγγνώμη κιόλας αλλά βγαίνω από τα ρούχα μου. Η ποινή προεξόφλησης δεν είναι παράνομη;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

από ατε και είναι η απλή visa.

έψαξα αν υπάρχει κανένα πρόγραμμα της visa αλλά τίποτα.

 

prepaid εχεις η χρεωστικη? εχει prepaid η αγροτικη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

prepaid έχω. εχει εδώ και καιρό.

 

δεν το γνωριζα καθολου. δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω για την πριπειντ της αγροτικης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν καλεσεις στην τραπεζα και τους ενημερωσεις οτι προτιθεσε να ακυρωσεις την καρτα αν δεν σου αντιλογισουν το ποσο στον επομενο λογαριασμο, κατα 95% θα γλυτωσεις τα 44,02 ευρω.

 

ευχαριστω αγαπητε

αυτο θα κανω και θα δουμε

αληθεια η εθνικη με ενημερωσε οτι καταργει την MyCash ..ξερετε αν βγαινει

κατι αλλο στην θεση της ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αγαπητε

αυτο θα κανω και θα δουμε

αληθεια η εθνικη με ενημερωσε οτι καταργει την MyCash ..ξερετε αν βγαινει

κατι αλλο στην θεση της ?

 

Ξέρω ότι θα βγάλει καινούριες debit κάρτες με chip. Όλες οι παλιές θα αντικατασταθούν.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα βγάλει καινούριες debit κάρτες με chip. Όλες οι παλιές θα αντικατασταθούν.

 

αυτο το κανουν οι περισσοτερες τραπεζες. για λογους ασφαλειας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω αγανακτήσει με την eurobank.

εν συντομία η ταλαιπωρία μου που κρατάει συνολικά ένα χρόνο.

πέρυσι αρχές Δεκέμβρη έκανα αίτηση για πιστωτική visa classic μέσω της ιστοσελίδας με τη σημείωση όλα τα χαρτιά (ταυτότητα, εκκαθαριστικό κλπ) να τα καταθέσω σε ένα κατάστημα κοντά στο σπίτι μου. πήγα λοιπόν 3 φορές στο κατάστημα για υπογραφές γιατί όλο κάτι ξεχνούσαν και τελικά φτάσαμε στον Ιανουάριο του '10 και ενώ είχαν πει θα με ενημερώσουν πότε θα έρθει η κάρτα μου (είχε εγκριθεί) αυτή δεν ήρθε ποτέ και εγώ το παράτησα γιατί την ήθελα για τις γιορτές τότε.

περνάνε λοιπόν αρκετοί μήνες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. τέλος πάντων (αφού απορρίγθηκε η αίτησή μου στην alpha bank τον περασμένο Οκτώβρη) λέω να δω τι γίνετε με την πιστωτική της eurobank η οποία στο site φαινόταν ακόμα σε εκκρεμότητα. τελικά μαθαίνω ότι η αίτηση έχει ακυρωθεί και πρέπει να κάνω νέα.

μέχρι εδώ είναι ήδη έχουν καθυστερήσει και δεν ενημερώνουν γιατί τελικά ποτέ δεν με πήραν τηλέφωνο.

ξανακάνω λοιπόν αίτηση αρχές Νοέμβρη και αυτή τη φορά όλα τα δικαιολογητικά τα στέλνω με fax μιας και δεν ήθελα να συνεργαστώ εκ νέου με το κοντινό μου κατάστημα.. έχω στείλει όλα τα έγγραφα που ήθελαν και πριν μια βδομάδα (Τρ., 30-11) με πήραν τηλέφωνο να κλείσουμε το ραντεβού με το κούριερ για να υπογράψω τα συμβόλαια.. κλείνουμε ραντεβού για την άλλη μέρα... ο κουριερ δεν έρχεται ούτε την άλλη ούτε την παράλλη μέρα και έτσι την Πέμπτη τηλεφωνώ και μου λένε ότι "κάποιο λάθος έγινε" και δεν στάλθηκε. Το λάθος βέβαια δεν μου διευκρινίστηκε και έτσι κλείνουμε νέο ραντεβού για χτες (Δε., 6-12). Ε, λοιπόν ούτε χτες ήρθαν ούτε σήμερα και τηλεφωνώ και πάλι στην eurobank και μου λένε "συγγνώμη αλλά έγινε ένα λάθος θα σας τηλεφωνήσουμε για νέο ραντεβού"...

και λέω "καλά, πάλι 2η φορά λάθος? τι λάθος ρε παιδιά?"

βέβαια καμία απάντηση για το τι φταίει και έχω μείνει μ*λ*κ*ς να περιμένω συνολικά απο πέρισυ 1 χρόνο τώρα για μια κάρτα... και άντε να ξεχάσω την πρώτη αίτηση... πως είναι δυνατόν να κλείνουμε 2 φορές ραντεβού για τα συμβόλαια και να "γίνετε κάποιο λάθος" και να μην έρχονται ποτέ...

 

ζήτησα να καταχωτηθεί το παράπονό μου και να λάβω υπεύθυνα απάντηση για το τι συμβαίνει. επίσης τόνισα ότι κάτι πρέπει να κάνει η τράπεζα ώστε να νιώσω δικαιωμένος, γιατί πελάτης είμαι δεν τους χρωστάω τίποτα να έχω φάει συνολικά 2-3 ώρες στα τηλέφωνα για τα λάθη τους και να κλείνει συνέχεια ραντεβού και να μην εμφανίζεται κανένας...

 

αν δεν ικανοποιηθώ θα τους πω να κρατήσουν την καρτούλα τους, θα μεταφέρω τα χρήματά μου και θα πάρω από αλλού κάρτα...

 

ξέρετε αν μπορώ να ασκήσω κάποιο άλλο μοχλό πίεσης και να παραπονεθώ σε κάποια άλλη ανεξάρτητη αρχή;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι έχεις και πολλές ελπίδες στην περίπτωσή σου γιατί ΕΣΥ είσαι που ζητάς κάτι από την τράπεζα. Δεν έχεις αγοράσει κάτι ας πούμε σε μια χ εταιρία για να έχεις δικαιώματα ως καταναλωτής. Από την άλλη είναι απαράδεκτο να σε εμπαίζει η οποιδήποτε τράπεζα (στήσιμο στα ραντεβού κλπ.)

 

Η προσωπική μου άποψη είναι το ΚΕΠΚΑ φίλε. Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών. Αλλά πρέπει να είσαι μέλος εκεί. Εγώ είμαι μέλος, πληρώνω συνδρομή κάθε χρόνο εκεί και αναλαμβάνουν ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ τα διαδικαστικά. ΕΑΝ έχω πρόβλημα με κάποια εταιρία / αγορά με εκπροσωπούν και 9 στις 10 φορές με έχουν δικαιώσει. (Ναι είχα τόσες πολλές φορές πρόβλημα!!, αλλά και ως καταναλωτής κυνηγάω τα πάντα και έχω μαλώσει με τους πάντες - όταν έχω δίκιο, δεν μαλώνω για να μαλώνω).

 

http://kepka.org/

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι έχεις και πολλές ελπίδες στην περίπτωσή σου γιατί ΕΣΥ είσαι που ζητάς κάτι από την τράπεζα. Δεν έχεις αγοράσει κάτι ας πούμε σε μια χ εταιρία για να έχεις δικαιώματα ως καταναλωτής. Από την άλλη είναι απαράδεκτο να σε εμπαίζει η οποιδήποτε τράπεζα (στήσιμο στα ραντεβού κλπ.)

 

Η προσωπική μου άποψη είναι το ΚΕΠΚΑ φίλε. Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών. Αλλά πρέπει να είσαι μέλος εκεί. Εγώ είμαι μέλος, πληρώνω συνδρομή κάθε χρόνο εκεί και αναλαμβάνουν ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ τα διαδικαστικά. ΕΑΝ έχω πρόβλημα με κάποια εταιρία / αγορά με εκπροσωπούν και 9 στις 10 φορές με έχουν δικαιώσει. (Ναι είχα τόσες πολλές φορές πρόβλημα!!, αλλά και ως καταναλωτής κυνηγάω τα πάντα και έχω μαλώσει με τους πάντες - όταν έχω δίκιο, δεν μαλώνω για να μαλώνω).

 

http://kepka.org/

 

Ε δε σε θέλει μια, δε σε θέλει δύο, δε σε θέλει 3... τι επιμένεις και εσύ! Άστη να πάει στο καλό! Τι το ιδιαίτερο έχει? Θες να συνεργαστείς με μια τράπεζα που δεν έχει οργάνωση?

Link to comment
Share on other sites

φίλε rodriguez μάλλον έχεις δίκαιο.. δεν έχω πολλές πιθανότητες να απαιτήσω κάτι και να γίνει, αλλά όπως είπαμε και σε άλλη περίπτωση δυστυχώς οι επιχειρήσεις δεν σέβονται τον καταναλωτή διότι πολύ απλά δεν συμπεριφερόμαστε συνειδητά ως καταναλωτές, δεν γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας.

θα απευθυνθώ στο Κε.Π.Κα να δω τι θα μου προτείνουν. σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

 

Ε δε σε θέλει μια, δε σε θέλει δύο, δε σε θέλει 3... τι επιμένεις και εσύ! Άστη να πάει στο καλό! Τι το ιδιαίτερο έχει? Θες να συνεργαστείς με μια τράπεζα που δεν έχει οργάνωση?

 

αχχ.. δυστυχώς η alpha bank είχε απορρίψει την αίτησή μου παρότι δεν είμαι κάτοχος άλλης κάρτας ούτε έχω άλλα δάνεια.. προφανώς επειδή δεν έχω άλλο προϊόν στην τράπεζά τους... έτσι απευθύνθηκα πάλι στη eurobank μιας και εκεί έχω τη μισθοδοσία μου... δυστυχώς αυτή την εποχή δεν υπάρχει άλλη λύση...

Edited by Nikos_s3
μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πηγαινεις σε ενα οποιοδηποτε αλλο καταστημα να δωσεις εκει τα χαρτια και να μην μπλεκεσε με κουριερ? πιστευω αιτηση σε ενα καταστημα ειναι πολυ καλυτερα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πηγαινεις σε ενα οποιοδηποτε αλλο καταστημα να δωσεις εκει τα χαρτια και να μην μπλεκεσε με κουριερ? πιστευω αιτηση σε ενα καταστημα ειναι πολυ καλυτερα

 

αυτό έκανα την πρώτη φορά.. αν διαβάσεις το πιο πάνω ποστ θα καταλάβεις...

αύριο έχω νέο ραντεβού... το λέω και γελάω πλέον

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

αυτό έκανα την πρώτη φορά.. αν διαβάσεις το πιο πάνω ποστ θα καταλάβεις...

αύριο έχω νέο ραντεβού... το λέω και γελάω πλέον

 

Είναι και δύσκολες εποχές πλέον. Κάποτε παρακαλούσαν οι τράπεζες τώρα παρακαλανε οι πελάτες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...