Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(The big chill) Με εκπλήσσει που οι νεώτεροι δεν ξέρουν αυτή την ταινία. Πρόκειται για κλασσικό φιλμ της δεκαετίας του 80 σε στυλ Γαλλικού Σινεμά, στο αμερικανικό του (πιο light). Αν δεν την είχα ήδη θα την έπαιρνα σίγουρα.

 

Ο Κάσνταν μετά από ένα εξαιρετικό ντεμπούτο στη σκηνοθεσία με το νουάρ Body Heat, συνεχίζει με επιτυχία και με τη δεύτερη ταινία που σκηνοθέτησε. Δυστυχώς η συνέχεια ήταν από αδιάφορη ως απογοητευτική. Προσοχή πάντως. Η ταινία είναι θεατρογενής, κι όποιος περιμένει κάτι περισσότερο από μια σπουδή χαρακτήρων ίσως απογοητευτεί

 

(Once upon a time in America) Το βαρύ πυροβολικό της εβδομάδας, μια από τις κορυφαίες ταινίες του παγκόσμιου κινηματογράφου. Διατηρώ μεγάλη επιφύλαξη για ποια κόπια θα δώσει το Θέμα. Αν πρόκειται για την αρχική που βγήκε στους κινηματογράφους, κρατηθείτε μακριά πάσει θυσία και προτιμήστε μια από τις 4ωρες εκδόσεις που κυκλοφορούν στο ιντερνετ και υποθέτω και στην Ελληνική αγορά.

 

Χαρακτηριστικά αναφέρω την απογοήτευση του ίδιου του Λεόνε για την πετσοκομμένη έκδοση που διένειμαν τα αμερικανικά στούντιο. Οι κριτικές που πήρε αυτή η βέρσιον ήταν απογοητευτικές από κριτικούς και κοινό. Αντίθετα, η έκδοση του σκηνοθέτη είναι χάρμα οφθαλμών, και ως εκ θαύματος οι κριτικές αντιστράφηκαν σε διθυραμβικές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(The big chill) Με εκπλήσσει που οι νεώτεροι δεν ξέρουν αυτή την ταινία. Πρόκειται για κλασσικό φιλμ της δεκαετίας του 80 σε στυλ Γαλλικού Σινεμά, στο αμερικανικό του (πιο light). Αν δεν την είχα ήδη θα την έπαιρνα σίγουρα.

 

Ο Κάσνταν μετά από ένα εξαιρετικό ντεμπούτο στη σκηνοθεσία με το νουάρ Body Heat, συνεχίζει με επιτυχία και με τη δεύτερη ταινία που σκηνοθέτησε. Δυστυχώς η συνέχεια ήταν από αδιάφορη ως απογοητευτική. Προσοχή πάντως. Η ταινία είναι θεατρογενής, κι όποιος περιμένει κάτι περισσότερο από μια σπουδή χαρακτήρων ίσως απογοητευτεί

 

(Once upon a time in America) Το βαρύ πυροβολικό της εβδομάδας, μια από τις κορυφαίες ταινίες του παγκόσμιου κινηματογράφου. Διατηρώ μεγάλη επιφύλαξη για ποια κόπια θα δώσει το Θέμα. Αν πρόκειται για την αρχική που βγήκε στους κινηματογράφους, κρατηθείτε μακριά πάσει θυσία και προτιμήστε μια από τις 4ωρες εκδόσεις που κυκλοφορούν στο ιντερνετ και υποθέτω και στην Ελληνική αγορά.

 

Χαρακτηριστικά αναφέρω την απογοήτευση του ίδιου του Λεόνε για την πετσοκομμένη έκδοση που διένειμαν τα αμερικανικά στούντιο. Οι κριτικές που πήρε αυτή η βέρσιον ήταν απογοητευτικές από κριτικούς και κοινό. Αντίθετα, η έκδοση του σκηνοθέτη είναι χάρμα οφθαλμών, και ως εκ θαύματος οι κριτικές αντιστράφηκαν σε διθυραμβικές.

 

tin idia agonia me esena exo ki ego,den ksero poia kopia tha valoun giati an einai auti pou nomizo tote den tha tin paro giati den aksizei se mia tetoia tainia tetoio petsokomma...distixos tin eixa parei paliotera kai eixa apogoiteuthei....eidomen...

Link to comment
Share on other sites

tin idia agonia me esena exo ki ego,den ksero poia kopia tha valoun giati an einai auti pou nomizo tote den tha tin paro giati den aksizei se mia tetoia tainia tetoio petsokomma...distixos tin eixa parei paliotera kai eixa apogoiteuthei....eidomen...

Για την ακρίβεια, προσωπικά δεν έχω καμία αγωνία. Έχω ήδη την "καλή" έκδοση σε διπλό DVD με full extras. Το είχα πάρει πριν από 4-5 χρόνια, όταν οι τιμές ήταν ακόμα ανεβασμένες. Μια πρόχειρη αναζήτηση στο play.com δίνει αυτήν ακριβώς την έκδοση με 5 λίρες. Χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, πάντως.

Την "σύντομη" εκδοχή την είχα δει στο σινεμά όταν πρωτοβγήκε. Μετά από τόσα χρόνια δε θυμάμαι πολλά πράγματα, ούτε τι έκοψαν και τι άφησαν. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι δεν μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Ελπίζω πάντως να δώσουν την 4ωρη έκδοση. Έστω και χωρίς extras. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Ο Άτρωτος είναι πάρα πολυ καλή ταινία.

 

Αλλα όποιος ασχολείται/του αρέσει/δεν το έχει δει , είναι αδύνατο να μη πάρει πρώτο θέμα για το έπος.

 

Δεν το έχω δει αλλά όσους ξέρω που το είδαν δεν άρεσε..παρόλο που το imdb το δίνει ψηλά! (αν και πολλές φορές ξέρουμε πως ψηφίζονται εκεί οι ταινίες- βλ. αμερικανιές.)

Link to comment
Share on other sites

Για το ΘΕΜΑ..πολύ καλή ταινία αλλά αν δεν είναι η καλή κόπια χάρισμά τους..Τόσες φορές την έχω πάθει..(ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΣΑΒΟΥΡΑ:mad:).Αν κάποιος τολμηρός αποφασίσει να το ρισκάρει ας μας ενημερώσει για την κόπια!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες , για να μην υπάρχει παρεξήγηση ... το Once Upon a Time in America κυκλοφορεί στην Ελλάδα στην έκδοση με ένα δισκάκι - που είναι και αυτή η ολοκληρωμένη έκδοση των 229 λεπτών και σ΄αυτήν με τα 2 δισκάκια που έχει 5.1 ήχο (εγώ έχω την έκδοση με το ένα δισκάκι και έχει και αυτή 5.1 ήχο , anyway) και μάλλον καλύτερη εικόνα , δεν το ξέρω αυτό! Έχει και κάποια extras που δεν θα ευχαριστήσουν και πολύ - σύμφωνα με όλα τα reviews ....(δείτε στο τέλος ποια είναι)

 

:!:Πάντως ΠΡΟΣΟΧΗ για να μην την πατήσετε ... θα δώσει το πρώτο δισκάκι αυτή την εβδομάδα!!!!:!:

Με λίγα λόγια , θα το βρείτε φτηνότερα αν το αγοράσετε από μαγαζί .... εκτός αν θέλετε και το cd με τον Νταλάρα!!!

 

Δείτε εδώ και ένα video review ....

Και εδώ το cover ....

 

..... There is a trailer, a 13-minute montage of production photos that contain a lot of shots of Leone at work and a 20-minute retrospective documentary, in which a persuasive number of individuals, some of whom worked on the film and some of whom did not, unabashedly sing its praises as the circumstances of its initiation and production are discussed ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρω πως είναι λίγο άσχετο το ερώτημά μου, αλλά μήπως ξέρει καποιος ποια είναι η μουσική που παίζει στη διαφήμιση της ελευθεροτυπίας την ώρα που διαφημίζει το dvd "the whole wide world"?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει υπότιτλους

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες , για να μην υπάρχει παρεξήγηση ... το Once Upon a Time in America κυκλοφορεί στην Ελλάδα στην έκδοση με ένα δισκάκι - που είναι και αυτή η ολοκληρωμένη έκδοση των 229 λεπτών και σ΄αυτήν με τα 2 δισκάκια που έχει 5.1 ήχο (εγώ έχω την έκδοση με το ένα δισκάκι και έχει και αυτή 5.1 ήχο , anyway) και μάλλον καλύτερη εικόνα , δεν το ξέρω αυτό! Έχει και κάποια extras που δεν θα ευχαριστήσουν και πολύ - σύμφωνα με όλα τα reviews ....(δείτε στο τέλος ποια είναι)

 

:!:Πάντως ΠΡΟΣΟΧΗ για να μην την πατήσετε ... θα δώσει το πρώτο δισκάκι αυτή την εβδομάδα!!!!:!:

Με λίγα λόγια , θα το βρείτε φτηνότερα αν το αγοράσετε από μαγαζί .... εκτός αν θέλετε και το cd με τον Νταλάρα!!!

 

Δείτε εδώ και ένα video review ....

Και εδώ το cover ....

 

..... There is a trailer, a 13-minute montage of production photos that contain a lot of shots of Leone at work and a 20-minute retrospective documentary, in which a persuasive number of individuals, some of whom worked on the film and some of whom did not, unabashedly sing its praises as the circumstances of its initiation and production are discussed ....

 

Τώρα με μπέρδεψες κάπως..Λες οτι η πρώτη έκδοση δεν έχει 5.1 ενώ η 2τερη έχει?Καταρχάς η 2τερη είναι η ταινία σε 2 dvd ή στο 2τερο dvd έχει μόνο εχτρά? Το ΘΕΜΑ θα το βάλει σε 2dvd..? (να βάλει τα εχτρά σκέτα αποκλείεται!)

*Η ταινία είναι της WARNER σίγουρα? (αν ναι ίσως βάλει κ original):worry:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με μπέρδεψες κάπως..Λες οτι η πρώτη έκδοση δεν έχει 5.1 ενώ η 2τερη έχει?Καταρχάς η 2τερη είναι η ταινία σε 2 dvd ή στο 2τερο dvd έχει μόνο εχτρά? Το ΘΕΜΑ θα το βάλει σε 2dvd..? (να βάλει τα εχτρά σκέτα αποκλείεται!)

*Η ταινία είναι της WARNER σίγουρα? (αν ναι ίσως βάλει κ original):worry:

 

telika to thema kseroume pia ekdosi tha dosei?auti me to ena dvd i me ta dio?kapoios na voithisei tin katastasi...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφήμιση απ' ότι είδα έχει άθλια εικόνα.

 

Το σίγουρο είναι πως το Θέμα έβαζε πάντα τις παλιές εκδόσεις στις ταινίες της Warner.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με μπέρδεψες κάπως..Λες οτι η πρώτη έκδοση δεν έχει 5.1 ενώ η 2τερη έχει?Καταρχάς η 2τερη είναι η ταινία σε 2 dvd ή στο 2τερο dvd έχει μόνο εχτρά? Το ΘΕΜΑ θα το βάλει σε 2dvd..? (να βάλει τα εχτρά σκέτα αποκλείεται!)

*Η ταινία είναι της WARNER σίγουρα? (αν ναι ίσως βάλει κ original):worry:

 

telika to thema kseroume pia ekdosi tha dosei?auti me to ena dvd i me ta dio?kapoios na voithisei tin katastasi...

 

Θα δώσει την έκδοση με τα 2 dvd ! Είναι χωρισμένο το έργο στην μέση!

Στο 2ο δισκάκι , έχει το άλλο μισό έργο και τα extras ... αυτά!;)

* Όσο για τον 5.1 ήχο ΚΑΙ οι 2 εκδόσεις τον έχουν ...

 

""Το λέει καθαρά ... ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ Α' ΜΕΡΟΣ""

 

http://f.imagehost.org/0669/thema.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσει την έκδοση με τα 2 dvd ! Είναι χωρισμένο το έργο στην μέση!

Στο 2ο δισκάκι , έχει το άλλο μισό έργο και τα extras ... αυτά!;)

* Όσο για τον 5.1 ήχο ΚΑΙ οι 2 εκδόσεις τον έχουν ...

 

""Το λέει καθαρά ... ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ Α' ΜΕΡΟΣ""

 

Καλώς.

Επομένως το Θέμα μας δεσμεύει και την άλλη βδομάδα. Χαλάλι.

 

Ελπίζω μόνο να μας δώσει θήκη για 2 DVD.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και εμείς θα πρέπει να πληρώσουμε 8,5 ευρώ αντί για 4,25 για την ταινία και όταν το δισκάκι φτάσει στο τέλος του θα δούμε το ωραίο σλόγκαν:''To be continued''.Τι πράγματα είναι αυτά:mad:;Δηλαδή μέχρι να πάρω το 2ο dvd (αν το πάρω έστι που το έκανα) θα πρέπει να ξαναδώ το 1ο για να θυμηθώ πως ξεκίνησε η ταινία:p.Πέραν από την πλάκα όμως αν το Θέμα συνεχίσει να βγάζει ταινίες σε διπλά dvd για να αναγκαζόμαστε να παίρνουμε την εφημεριδά μου φαίνεται ότι θα την κόψω και δεν θα την ξαναπάρω.:)
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσει την έκδοση με τα 2 dvd ! Είναι χωρισμένο το έργο στην μέση!

Στο 2ο δισκάκι , έχει το άλλο μισό έργο και τα extras ... αυτά!;)

* Όσο για τον 5.1 ήχο ΚΑΙ οι 2 εκδόσεις τον έχουν ...

 

""Το λέει καθαρά ... ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ Α' ΜΕΡΟΣ""

 

http://f.imagehost.org/0669/thema.jpg

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε μου με έσωσες!!!:happy: Σιγά μην δώσω 8,50€ στους απατεώνες..:mad::O . ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ αν είναι όντως έτσι.Το βρίσκεις ίδια τιμή ή και φθηνότερα στο εμπόριο.

Link to comment
Share on other sites

*Βέβαια δεν ξέρουμε σίγουρα αν είναι ο δίσκος εμπορίου ή δικής τους παραγωγής.

Κ original να 'ναι πάλι πιστεύω οτι δεν αξίζει:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε μου με έσωσες!!!:happy: Σιγά μην δώσω 8,50€ στους απατεώνες..:mad::O . ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ αν είναι όντως έτσι.Το βρίσκεις ίδια τιμή ή και φθηνότερα στο εμπόριο.

Γιατί απατεώνες; Για εφημερίδα πρόκειται πάνω από όλα που δίνει πρόσθετο δώρο ένα dvd. Ας μην το κουράζουμε: Αν δεν αρέσει σε κάποιον, μπορεί να πάει κατευθείαν σε κατάστημα πώλησης dvd και να αγοράσει ό,τι θέλει.;)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσει την έκδοση με τα 2 dvd ! Είναι χωρισμένο το έργο στην μέση!

Στο 2ο δισκάκι , έχει το άλλο μισό έργο και τα extras ... αυτά!;)

* Όσο για τον 5.1 ήχο ΚΑΙ οι 2 εκδόσεις τον έχουν ...

 

""Το λέει καθαρά ... ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ Α' ΜΕΡΟΣ""

Κατά τα φαινόμενα, έστω και σε δόσεις, η εφημερίδα μάλλον δίνει την σωστή έκδοση. Σύμφωνοι, 8.5 ευρώ το κόστος, αλλά μαζί παίρνεις και 2 CD του Νταλάρα και επιπλέον μπόλικο χαρτί!

 

Αν μάλιστα το δεύτερο DVD έχει και πλήρη extras, κατά τη γνώμη μου αξίζει η προσφορά.

 

Αλήθεια, δεν το ήξερα ότι έχουν φτάσει 4,25 ευρώ οι Κυριακάτικες ή αυτό ισχύει μόνο για το Θέμα; Πολλά λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απατεώνες; Για εφημερίδα πρόκειται πάνω από όλα που δίνει πρόσθετο δώρο ένα dvd. Ας μην το κουράζουμε: Αν δεν αρέσει σε κάποιον, μπορεί να πάει κατευθείαν σε κατάστημα πώλησης dvd και να αγοράσει ό,τι θέλει.;)

Φυσικά και είναι απατεώνες!! Αν ήταν εντάξει θα βάζαν και τους 2 δίσκους μαζί..Όπως έχει κάνει άλλη εφημερίδα παλιά. Να θυμίσω οτι κάποτε οι εφημ.(ακόμα και οι κυριακ.)δεν είχαν πάνω απο 1€!.Πολλοί ούτε που τις κοιτάνε πλέον,κρατάνε το dvd κ αμέσως τις πετάνε..Έχουν βρεί το κόλπο να πουλάνε..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το "Κάποτε στην Αμερική" είναι του εμπορίου με 5.1 ήχο και 1,85:1 εικόνα.

 

Έχει και ένα audio commentary στα έξτρα.

 

Θα μπορούσαν βέβαια να δώσουν κανονική διπλή θήκη και για το δεύτερο DVD (νομίζω θα τους στοίχιζε και πιο φθηνά), τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Το "Κάποτε στην Αμερική" είναι του εμπορίου με 5.1 ήχο και 1,85:1 εικόνα.

 

Έχει και ένα audio commentary στα έξτρα.

 

Θα μπορούσαν βέβαια να δώσουν κανονική διπλή θήκη και για το δεύτερο DVD (νομίζω θα τους στοίχιζε και πιο φθηνά), τέλος πάντων.

 

Η ταινία όντως κόβεται στην μέση? Α... καλά εσύ περιμένεις κ άλλη πλαστική θήκη?!!! Μάλλον φακελάκι θα βάλουν:lol::lol::lol:!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη Κυριακή με το Έθνος:

 

"Και οι 7 ήταν υπέροχοι" (The magnificent seven) http://www.imdb.com/title/tt0054047/ + το "Νάιλον" της Βίσση

 

και με την Ελευθεροτυπία:

 

Madame Bovary http://www.imdb.com/title/tt0102368/ & Lolita http://www.imdb.com/title/tt0119558/

 

Υ.Γ.: Αν έχει κανείς το "Τραύμα" και δεν το θέλει ας με ΡΜ να κανονίζουμε καμμία ανταλλαγή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...