Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6210 Navigator


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα!

εχω ενα προβλημα με το pcsuite στο laptop μου...εχω vista και οταν το συνδεσω μεσω pcsuite δν συνδεεται επειδη δεν βρισκει τους οδηγους προφανως....τι γινετε εδω?με μαζικη αποθηκευση συδεεται κανονικα...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 370
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατέβασε και εγκατέστησε την τελευταία έκδοση του PC Suite.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η παλια ... μαλλον η εκδοση που εχει το CD δεν υποστηριζετε απο τα Windows Vista?? Μονο η καινουργια εκδοση PC suite απο το Ιντερνετ ειναι συμβατη?Για εναν φιλο ρωταω γιατι κατι παρομοιο του ετυχε....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα.Απο χτες το κινητο μου εχει προβλημα με το σημα της εταιρειας.Δλδ εκει που πριν ειχε 4 ή 5 γραμμες στη κεραία τωρα εχει μία και πολλες φορές δεν εχει καθόλου σήμα.Ξέρει κανεις που μπορεί να οφείλετε και κυρίως πως λύνεται το πρόβλημα αυτο?
www.pcmafia.gr
Link to comment
Share on other sites

Η παλια ... μαλλον η εκδοση που εχει το CD δεν υποστηριζετε απο τα Windows Vista?? Μονο η καινουργια εκδοση PC suite απο το Ιντερνετ ειναι συμβατη?Για εναν φιλο ρωταω γιατι κατι παρομοιο του ετυχε....

Δεν ξέρω ποια έκδοση έχει το CD που έρχεται μαζί με το κινητό, αλλά καλύτερα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τη νεότερη έκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια έκδοση έχει το CD που έρχεται μαζί με το κινητό, αλλά καλύτερα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τη νεότερη έκδοση.

 

ναι σωστα!η εκδοσεις 6.χχ δεν υποστηριζουν vista;) οι 7.χχ που εγκατεστησα ειναι οκ!οποτε προσοχη γι αυτους που εχουν vista :happy:

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια γενικη ερωτηση... σε συσκευη Nokia 6210 vodafone live αν μπει καρτα Cosmote / TIM μπορεις να βαλεις ρυθμισεις gprs mms wap απο αυτες τις εταιρειες ετσι??Θελω να πω δεν δουλευουν αποκλειστικα με τις υπηρεσιες vodafone σωστα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα, ειχα στα χερια μου ενα 6210 navigator (εγω εχω το 6110).

 

Μου φανηκε πολυ ομορφο στην οψη και γενικα καλη κατασκευη, αλλα περιμενα καλυτερη την καμερα του...

Φαινεται θολη και εχει πολυ θορυβο ακομα και σε συνθηκες καλου φωτισμου. Του 6110 φαινοταν καλυτερα!!

Επισης, μου αρεσε ο αισθητηρας κινησης, αλλα δεν δουλευει στην εκθεση ωστε να φαινονται σε πληρη οθονη οι εικονες..

 

Και κατι που θελω να ρωτησω, ειχα την εντυπωση οτι οι χαρτες ειναι δωρεαν οπως στο 6110 αλλα στο κουτι λεει οτι ειναι μονο για 6 μηνες!! Ειναι οντως ετσι?

(σιγουρα θα περαστει και το garmin μεσα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, ειχα στα χερια μου ενα 6210 navigator (εγω εχω το 6110).

 

Μου φανηκε πολυ ομορφο στην οψη και γενικα καλη κατασκευη, αλλα περιμενα καλυτερη την καμερα του...

Φαινεται θολη και εχει πολυ θορυβο ακομα και σε συνθηκες καλου φωτισμου. Του 6110 φαινοταν καλυτερα!!

Επισης, μου αρεσε ο αισθητηρας κινησης, αλλα δεν δουλευει στην εκθεση ωστε να φαινονται σε πληρη οθονη οι εικονες..

 

Και κατι που θελω να ρωτησω, ειχα την εντυπωση οτι οι χαρτες ειναι δωρεαν οπως στο 6110 αλλα στο κουτι λεει οτι ειναι μονο για 6 μηνες!! Ειναι οντως ετσι?

(σιγουρα θα περαστει και το garmin μεσα)

 

η καμερα μπορει να σου βγαζει στην οθονη μια θολουρα και γραμμες αλλα οταν δεις τις φωτογραφιες στο η/υ σου ειναι πεντακαθαρες ειδικα αν ειναι μερα.Και μενα στην αρχη μου κακοφανηκε αλλα ειδα οτι οι φωτο ειναι καλες στην εκτυπωση.

Η αδεια για το nokia navi ισχυουν 6 μηνες για την περιοχη των βαλκανιων.απλα πρεπει να φορτωσεις εσυ τους χαρτες μεσω nokia map loader δεν εχει τιποτα εγκατεστημενο μεσα οταν το αγοραζεις.Εφοσον ομως θα βαλεις το Garmin δεν νομιζω να σε απασχολησει το nokia navi πλεον.Οκ το κινητο ειπαμε ειναι θεμα γουστου..το συγεκριμενο αν ειχε και wifi θα ηταν κορυφη!

(και αν δεν αγορασες καρτα sd να παρεις 8gb γιατι μονο το garmin αν βαλεις και τον ευρωπαικο χαρτη μεσα χρειαζεσαι 2.5 gb + χαρτες νοκια για βαλκανια περιπου 200ΜΒ οποτε παρε 8αρα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι μια φρικτη απορια που εχω...

 

 

Με το που του βαλαμε καρτα SIM μεσα, αρχισε να αναβοσβηνει το σημα για τα μηνυματα.

Δεν δωσαμε πολυ σημασια, αλλα μετα απο 2 ωρες που το ειδα παλι το ιδιο συνεβαινε.

Ετσι κοιταξα καλου κακου το μητρωο να δω μηπως κατεβαζει τιποτα και ειδα παρα πολλες συνδεσεις με το V live!

Γινοταν ανα 3 λεπτα και καθε μια κατεβαζε 280kb!!

 

Πηρα την εξ. πελατων να κοψω το Live και μου ειπαν οτι δεν γινεται..

Εφτιαξα νεο προφιλ για το ιντερνετ αλλα παλι με Live μπαινει.

 

Θα το επιστρεψω στο μαγαζι να δω τι θα γινει.

Ετσι και υπαρξει χρεωση για τα ΜΒ που κατεβασε θα γινει χαμος!

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο με το φακελάκι που αναβοσβήνει οφείλεται σε μηνύματα που βρίσκονται στη κάρτα sim και ουδεμία σχέση έχει με το Vodafone Live.

Για να εξαφανίσεις το εν λόγω εικονιδιάκι, θα πρέπει να τα σβήσεις. Πήγαινε στα Μηνύματα > Επιλογές > Μηνύματα SIM.

 

Τώρα όσο αφορά τις συνδέσεις δεδομένων Vodafone Live, επειδή πριν δύο μέρες έτυχε να σετάρω και εγώ την ίδια συσκευή, μου το έκανε και σε εμένα.

Να σου πω την αλήθεια, δεν γνωρίζω το γιατί έγινε αυτό, αλλά σταμάτησε μετά από 3 φορές μόνο του, εγώ απλά κάθε φορά απενεργοποιούσα χειροκίνητα τη σύνδεση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον αυτο με τα μηνυματα, δεν το ηξερα. Σε ευχαριστω.

 

Παλι καλα ομως που εγινε, γιατι ετσι κοιταξα το μητρωο και ειδα τις συνδεσεις!

 

Καθε 3 λεπτα, πρωτα με Vf Prepay χωρις να κατεβαζει τιποτα και αμεσως μετα με Vf live Που εστελνε 5ΚΒ και κατεβαζε 280ΚΒ.

Συνολο 9ΜΒ!! Με τις χρεωσεις της Vodafone παει περιπου 50ευρω αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά,

 

καταρχάς χρόνια πολλά.

 

Κατα δεύτερον, είμαι και εγώ κάτοχος ενός 6210 vodafone live απ' το οποίο είμαι γενικά ικανοποιημένος ΕΚΤΟΣ απο το κομάτι του GPS το οποίο ακόμα δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει. Πάνω στην απελπισία μου και διαβάζοντας προηγούμενα post σε αυτό το thread, βρήκα οδηγίες για το Nokia Maps 3.0 και μιάς και έχω και 6 μήνες δωρεάν είπα να το βάλω.

 

Τα πράγματα βελτιώθηκαν λιγάκι, μιάς και πρίν δεν έβρισκε ΤΙΠΟΤΑ, ούτε κάν σε προσομοίωση, ενώ τώρα βρίσκει τα πάντα.... αλλα δεν βρίσκει με τίποτα την θέση μου, ούτε με τη χρήση του gps ούτε με σύνδεση στο ίντερνετ.

Το gps το βάζω να ψάξει και το αφήνω αρκετή ώρα (και 5 λεπτά) αλλα κάτω δεξιά στον μετρητή συνεχίζει να λέει 0kb. Αν το βάλω να συνδεθεί στο νέτ, "βρίσκει" σαν "θέση μου" την προηγούμενη θέση που είχα αναζητήσει μέ ψάξιμο μέ σύνδεση.

Ρυθμίσεις έχει σωστές, το τσέκαρα με το site της Νόκια...

τί άλλο μπορεί να φταίει? Είναι κάτι άλλο που δεν έχω κάνει? Κάποια ρύθμιση ίσως?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΕDIT : Μετά απο απεγκαταστάσεις/νέες εγκαταστάσεις/σβησίματα φακέλων/restart και άλλες απεγνωσμένες προσπάθειες (το μόνο που δε δοκίμασα ήταν να σφάξω κόκορα σε σταυροδρόμι), κάποια στιγμή πήγα σε ανοιχτό χώρο (γήπεδο μπάσκετ) και το έβαλα να ψάξει...και ώ του θαύματος λίγο μετά φιλοτιμήθικε και με βρήκε... τώρα μας λείπει μόνο η φωνή :p (Ε και λιγάκι χάνει στην ακρίβεια)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT 2 : Έκανα συγκρίσεις με το 6110 Navi ενός φίλου και σε offline mode, το 6110 (με το route) βρίσκει τη θέση μου ΣΦΑΙΡΑ (ακόμα και μέσα στο σπίτι), το 6210 απλά ψάχνει... Είναι λογικό αυτό?

Έχει να κάνει με τον δέκτη του GPS ή με το software?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εβαλες απευθειας τους χαρτες v 2.0 ???με τους Beta 3.0 ειχα και εγω προβλημα και ξαναπερασα αμεσως τους δυο ... ετσι και αλλιως εχεις 6 μηνες αδεια πλοηγησης και δεν νομιζω να την ανανεωσεις αφου βαλεις το Garmin
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 3.0 του Nokia Maps είναι καταπληκτική εφαρμογή και είναι κρίμα αν σας βγάζει προβλήματα γιατί προσφέρει πολλά παραπάνω πράγματα σε σχέση με την έκδοση 2.0.
Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο με το φακελάκι που αναβοσβήνει οφείλεται σε μηνύματα που βρίσκονται στη κάρτα sim και ουδεμία σχέση έχει με το Vodafone Live.

Για να εξαφανίσεις το εν λόγω εικονιδιάκι, θα πρέπει να τα σβήσεις. Πήγαινε στα Μηνύματα > Επιλογές > Μηνύματα SIM.

 

Τώρα όσο αφορά τις συνδέσεις δεδομένων Vodafone Live, επειδή πριν δύο μέρες έτυχε να σετάρω και εγώ την ίδια συσκευή, μου το έκανε και σε εμένα.

Να σου πω την αλήθεια, δεν γνωρίζω το γιατί έγινε αυτό, αλλά σταμάτησε μετά από 3 φορές μόνο του, εγώ απλά κάθε φορά απενεργοποιούσα χειροκίνητα τη σύνδεση.

 

Και σε εμενα το εκανε αυτο!Καθε μερα σχεδον μια φορα η δυο συνδεοτανε στο live για περιπου 7 δευτερολεπτα χωρις καμια ομως κινηση σε kb!!!ηταν και ο λογος που εβαλα το surf & mail μετα για να μην χρεωνομαι την εισοδο στο live αλλα μετα την εκδοση του λογαριασμου ειδα οτι δεν υπηρχε καμια χρεωση.Δεν μπορω να εξηγησω γιατιτι μπορει να εγινε αυτο.:X

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 3.0 του Nokia Maps είναι καταπληκτική εφαρμογή και είναι κρίμα αν σας βγάζει προβλήματα γιατί προσφέρει πολλά παραπάνω πράγματα σε σχέση με την έκδοση 2.0.

 

Όπως γράφω και στο θέμα Nokia Maps, σήμερα που κατάφερα να χρησιμοποιήσω καί φωνητική πλοήγηση, το δοκίμασα σε μια διαδρομή γνωστή απλά για να δώ τι παίζει.

Εκτός οτι έκανε πολλά λάθη, είχε αρκετές ελλείψεις...με έστειλε και 2 φορές σε αδιέξοδο σε διαδρομή που είναι αρκετά εύκολη (Αγία Παρασκευή - Χολαργός, μετρό).

Αν το 2 ήταν χειρότερο.... με βλέπω πρωί πρωί να περνάω garmin.

Μήπως τελικά είμαι εγώ ο απαιτητικός?

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και στο θέμα Nokia Maps, σήμερα που κατάφερα να χρησιμοποιήσω καί φωνητική πλοήγηση, το δοκίμασα σε μια διαδρομή γνωστή απλά για να δώ τι παίζει.

Εκτός οτι έκανε πολλά λάθη, είχε αρκετές ελλείψεις...με έστειλε και 2 φορές σε αδιέξοδο σε διαδρομή που είναι αρκετά εύκολη (Αγία Παρασκευή - Χολαργός, μετρό).

Αν το 2 ήταν χειρότερο.... με βλέπω πρωί πρωί να περνάω garmin.

Μήπως τελικά είμαι εγώ ο απαιτητικός?

 

Οταν θα περασεις το Garmin θα δεις οτι δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο...εγω παντως δεν ξανα ανοιξα το νοκια navigator

Link to comment
Share on other sites

@asdf0r διαβασε το παρακατω θεμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=194305

 

Για συγκρισεις κ.τ.λ.π. καλυτερα να συνεχισουμε εκει!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@asdf0r διαβασε το παρακατω θεμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=194305

 

Για συγκρισεις κ.τ.λ.π. καλυτερα να συνεχισουμε εκει!

 

Οκ :) Eυχαριστώ για το link... η αλήθεια είναι οτι δεν έχω πολύ καιρό στο φόρουμ και είναι τόσα αυτά που θέλω να ψάξω και τόσο μεγάλος ο όγκος των διαθέσιμων πληροφοριών που δεν ξέρω απο πού να ξεκινήσω...και γενικότερα έχω χάσει τη μπάλα, οπότε κάθε λίνκ είναι ευπρόσδεκτο για να αρχίσω να μαθαίνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλως μας ηρθες :)

 

Για αρχη καλο θα ειναι να ξεκινησεις απο το S60 3rd Edition Platform FAQ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ειχα προβλημα με τον browser απο το Nokia 6210 δηλαδη οταν πηγαινα να κανω login σε μερικες σελιδες (οχι ολες ) δεν δεχοτανε τους κωδικους ενω στην αρχη δεν το εκανε..Εβαλα τον Opera mini για symbian 3rd S60 και ολα μια χαρα.Αντιμετωπισε κανεις το ιδιο προβλημα???Ειδικα στο facebook οταν προσπαθουσα εδω και 2 εβδομαδες να κανω login ενω εβαζα σωστα οπως παντα username passwd πατουσα συνδεση και ξαναφορτωνε η σελιδα...εντελος παραξενο που απο την μερα που το πηρα δεν το εκανε ποτε!!!:(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια ερωτηση.. Ο ηχος του κλειστρου της καμερας ειναι παντα ενεργοποιημενος??Δηλαδη δεν μπορει να βγει ωστε να μην ακουγεται καθολου με καποιον τροπο???:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...