Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παραεισαγωγής?. δλδ.? δεν ξερω αν ειχε ελληνικο μενου δεν το ανοιξα το πηγα πισω αμεσως. στα κουμπια νομιζω ειχε αγγλικους χαρακτηρες. τι προβλημα μπορει να ειχε αυτο το κινητο?

και απτην αρχη μου βρωμουσε, γιατι το εδινε 49 ευρω πιο φθηνα απο wind, germanos. klp.

 

Αν ειναι η συσκευη ειναι απο Ευρωπη ,εχεις εγγυηση στο

hardware απο την alpha copy .

Σε περιπτωση που αναβαθμισεις μεσω nokia updater ,και Ελληνικα

Βεβαια αυτο διορθωνεται αλλαζοντας το product code

της συσκευης .

 

Με 15€ βαζεις Ελληνικα σε nokia store και εχεις καλυψη στο software

για 2χρονια .

 

Αν η συσκευη ομως δεν ειναι απο Ευρωπη ,τοτε αστα..

Κυριως λοιπον αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η εγγυηση στο h/w.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως κι εγώ που το πήρα σήμερα από κατάστημα της cosmote μόνο με ένα αυτοκόλητο ήταν κλεισμένο το κουτί (βέβαια το αυτοκόλητο έχει το όλογραμμα της νοκια και γράφει sealed) το κουτί μέσα έχει δύο βιβλιαράκια με οδηγίες στα ελληνικά καλοτυπωμένα όμως και όχι με συρραπτικό. Το κινητό είχε πάνω του δύο διάφανα αυτοκόλλητα ένα στην οθόνη που γράφει με λευκά γράμματα Nokia nseries και ένα πίσω στο κάλλυμα. Αν τα είχε αυτά και σε σένα δε νομίζω να υήρχε πρόβλημα, να ήταν δηλαδή μεταχειρισμένο ή κάτι άλλο.

Στο αυτοκόλλητο που είναι έξω στο κουτί με το baρcode γράφει μεταξύ άλλων ΝΟΚΙΑ Ν78-1 cosmote GR BROWN. Είναι δηλαδή έκδοση της Cosmote, έχει ενσωματωμένο το MyView

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :)

 

Δες αν έχει την τελευταία αναβάθμιση (12.046) και, αν δεν την έχεις, πήγαινε στο μενού Διαχείριση Συσκευής και κάντην κατευθείαν απο το τηλέφωνο μέσω wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

καλο ακουγεται το fm transmitter στην θεωρια,αλλα τι γινεται στην πραξη??Ειναι ευχρηστο ειδικα αθηνα που δεν υπαρχουν και τοσες ελευθερες συχνοτητες?

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

καλο ακουγεται το fm transmitter στην θεωρια,αλλα τι γινεται στην πραξη??Ειναι ευχρηστο ειδικα αθηνα που δεν υπαρχουν και τοσες ελευθερες συχνοτητες?

Στην αθηνα οπως ειπες ειναι καπως δυσκολα τα πραγματα :(

για τον λογο που αναφερες ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :)

Δες αν έχει την τελευταία αναβάθμιση (12.046) και, αν δεν την έχεις, πήγαινε στο μενού Διαχείριση Συσκευής και κάντην κατευθείαν απο το τηλέφωνο μέσω wi-fi.

 

Ευχαριστώ.. για την αναβάθμιση όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν διάθεσιμες ενημερώσεις. Η έκδοση που έχει τώρα είναι 10.136 και προσαρμοσμένη έκδοση 10.136.239.2.

Αναβάθμιση προσπαθώ να κάνω με wifi που έχω σπίτι μου, ποιος άλλος τρόπος υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσέ το με τον υπολογιστή, επέλεξε pc suite και άνοιξε το nokia software updater. Εκεί θα δεις αν όντως υπάρχει νεότερη αναβάθμιση για την συσκευή σου.

 

Αν δεν υπάρχει, και θες να περάσεις την 12.046, θα πρέπει να αλλάξεις product code με την μέθοδο που περιγράφεται εδώ.

 

Εδώ ενημερώνεσαι για το ποια είναι η νεότερη αναβάθμιση για συγκεκριμένα product codes.

 

Το ελληνικό product code (alpha copy) είναι 0545624.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. για την αναβάθμιση όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν διάθεσιμες ενημερώσεις. Η έκδοση που έχει τώρα είναι 10.136 και προσαρμοσμένη έκδοση 10.136.239.2.

Αναβάθμιση προσπαθώ να κάνω με wifi που έχω σπίτι μου, ποιος άλλος τρόπος υπάρχει;

Μήνυμα #7 από S60 Platform FAQ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας...

 

αφου διαβασα και τις 104 σελιδες μπορω να σας ομολογησω οτι λιγο ζαλιστηκα...ή καλυτερα το εχασα το μυαλο μου!! :)

Εχω επιδοτηση απο την vodafone (αρκετα υψηλη) και σαν πρωτη σκεψη και σχετικης ερευνας "κλεινω" προς το κινητο για το οποιο εχετε υπερ-αναλυσει!!! Αλλα χαθηκα....Αξιζει τελικα καποιος να το παρει?

Δεν θελω βλεπετε να ξανα παρω αναδιπλουμενο ή slide κινητο...θελω ενα σαν αυτο..!

Και μου αρεσει πολυ που εχει την υπηρεσια με τους χαρτες μεσα...αλλα δεν καταλαβα τιποτα...τι πρεπει να κανω...ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα...

Βλεπετε ειμαι σαν μια μαθητρια της 1ης δημοτικου που πρεπει να μου εξηγηθει σιγα-σιγα, βημα-βημα...!!

 

Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

 

Σύνδεσέ το με τον υπολογιστή, επέλεξε pc suite και άνοιξε το nokia software updater. Εκεί θα δεις αν όντως υπάρχει νεότερη αναβάθμιση για την συσκευή σου.

Αν δεν υπάρχει, και θες να περάσεις την 12.046, θα πρέπει να αλλάξεις product code με την μέθοδο που περιγράφεται εδώ.

Εδώ ενημερώνεσαι για το ποια είναι η νεότερη αναβάθμιση για συγκεκριμένα product codes.

Το ελληνικό product code (alpha copy) είναι 0545624.

 

Έβαλα το product code της συσκευής μου Εδώ και δείχνει ότι είναι διαθέσιμη η νέα έκδοση 12.046

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιδοτηση απο την vodafone (αρκετα υψηλη) και σαν πρωτη σκεψη και σχετικης ερευνας "κλεινω" προς το κινητο για το οποιο εχετε υπερ-αναλυσει!!!

Σύμφωνα με τα κριτήριά σου, πρέπει να διαλάξεις ανάμεσα στα Ν78, Ν82 και το νέο Ν79. Αν μπορείς να περιμένεις ένα μήνα, πήγαινε για το Ν79 με κλειστά μάτια (αν σου αρέσει βέβαια ο σχεδιασμός του). Το Ν78 είναι μια πάρα πολύ καλή συσκευή.

 

Εξαρτάται πάντα απο τις προτεραιότητές σου. Αν δίνεις μεγάλη βάση στην κάμερα, Ν82 αλλιώς το Ν78 θα σε καλύψει πλήρως.

 

Όσον αφορά την πλοήγηση, το Nokia Maps που έχει μέσα είναι πολύ καλό για αρχή. Έχει προεγκατεστημένους ολους τους χάρτες και δεν χρειάζεται απο σένα τίποτα παραπάνω. Αν θέλεις κάτι καλύτερο, θα πας στο xxxxxxxx, θα κάνεις αναζήτηση για sygic και garmin αντίστοιχα, θα κατεβάσεις τα απαραίτητα αρχεία και, τέλος, θα πας στα αντίστοιχα θέματα και θα διαβάσεις τις οδηγίες στο πρώτο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

 

 

 

Έβαλα το product code της συσκευής μου Εδώ και δείχνει ότι είναι διαθέσιμη η νέα έκδοση 12.046

Εχω ακριβως το ιδιο μοντελο και μπορω να σου πω σιγουρα οτι χωρις να πειραξεις τιποτα μπορεις να κανεις αναβαθμιση μεσω του PC Suite .Κατεβαζεις την τελευταια εκδοση λογισμικου και την περνας στο κινητο μεσω του καλωδιου .

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το Ν78. πολυ καλο κινητο. ::happy:

πρωτη φορα παιρνω 3G. πανω αριστερα εκει που ειναι το σημα μου διχνει μια την κεραια κ μια το σημα 3G. τι γινεται?.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :)

 

Είναι επιλεγμένη η διπλή λειτουργία δικτύου. όταν έχεις καλή κάλυψη 3G, θα σου βγάζει αυτό το σηματάκι, όπου δεν έχεις, θα σου βγάζει την απλή κεραία. Αν θέλεις να αλλάξεις την λειτουργία και να έχεις μόνιμα μόνο 3G ή GSM, πήγαινε Ρυθμίσεις- Τηλέφωνο- Δίκτυο- Λειτουργία Δικτύου και αλλάζεις την ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι.

Η χρέωση είναι όπως και με το GSM, ανάλογα με τις ενέργειες που κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το 3G, προσωπικά, ο βάζω μόνο όταν θέλω να κάνω βιντεοκλήση ή να κατεβάσω μεγάλο όγκο δεδομένων (δηλαδή ποτέ). :) To έχω πάντα μόνιμα σε GSM γιατί, έχω παρατηρήσει, οτι πετυχαίνει καλύτερη αυτονομία μαις και το σήμα είναι σχεδόν πάντα φούλ, σε αντίθεση με το 3g δίκτυο που σε πολλέ ςπεριοχές είναι αδύναμο.
Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετα SE γυρισα ξανα στη νοκια.εχω το ν78 απο χθες και το τηλεφωνο εχει τα παντα.100% value for money αξιζει και πιστευω πως ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη.μετα απο αρκετη χρηση ολη τη μερα σημερα το μοναδικ οπου μπορω να πω αρνητικο λιγο ειναι το οτι δεν κανες φακελους για τη μουσικη και ειναι ολα χυμα μεσα και λιγο η καμερα η οποια σε κλειστο χωρο δεν βγαζει πολυ καλες φωτος,αλλα και παλι δεν με απασχολει η καμερα τοσο.απο πλευρας ιντερνετ τα παει πολυ καλα ,κατεβασα και δdestinator της sygic και δουλευει τελεια.γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και θα ηθελα να το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον το σκεφτεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.:)

Όσο αφορά τα mp3, η διαχείριση γίνεται μέσα από το music player.

Αν τα κομμάτια που έχεις περάσει στη συσκευή έχουν συμπληρωμένα όλα τα tags σωστά, θα δεις πως στη μουσική βιβλιοθήκη είναι ταξινομημένα αντιστοίχως.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

το μοναδικ οπου μπορω να πω αρνητικο λιγο ειναι το οτι δεν κανες φακελους για τη μουσικη και ειναι ολα χυμα μεσα

 

κατεβασα και δdestinator της sygic και δουλευει τελεια.γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και θα ηθελα να το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον το σκεφτεται.

 

Καλορίζικο φίλε. :)

 

Αν θέλεις να παίξεις κομμάτια που βρίσκονται μέσα σε έναν συγκεκριμένο φάκελο της κάρτας μνήμης σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον coreplayer ή το lcg jukebox.

 

Όταν λες κατέβασες το destinator της sygic τι εννοείς; Eίναι 2 διαφορετικά προγράμματα πλοήγησης. Δοκίμασε και το garmin. Μαζί με το sygic είναι τα κορυφαία για series 60.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum,

και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Πρόσφατα αγόρασα ένα N78 και σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο παρόν forum,ειναι προιόν παραεισαγωγής.Βρήκα το product key του και αυτό παραπέμπει σε μοντέλο που προοριζόταν για τη Γαλλία,αν και έχει το τελαυταίο firmware (12.046)

Η ερώτησή μου τώρα, προς στο forum ,είναι: όταν με το καλό βγεί καινούργιο firmware update,αν το κάνω flash με το καινούργιο firmware ,χωρίς να αλλάξω το product key,θα μου το γυρίσει στα Γαλλικά ή θα παραμείνει η έκδοση με τα Ελληνικά???

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!!!

-Απολαύστε την πολυφωνία και την ελευθερία ανάπτυξης ιδεών που προσφέρει η GPL άδεια και η πλατφόρμα του ελεύθερου λογισμικού (aka Linux).

-Χώρια που έχει μια κρυφή ηδονή να ανοίγεις κονσόλα 30Χ20 εν μέσω chat και videocalling στη μέση του πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αν την αναβάθμιση την κάνεις over the air, μέσω του μενού Διαχείριση Συσκευής δηλαδή, δεν θα αλλάξει τίποτα. Αν όμως το συνδέσεις με το nokia software updater, υπάρχει πιθανότητα να χάσεις τα Ελληνικά.

 

Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις τον 2ο τρόπο ανβάθμισης, σου προτείνω να αλλάξεις απο τώρα το product code και να βάλεις το ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.Μάλλον θα επιλέξω αρχικά τον τόπο να κάνω την αναβάθμιση από το menu της συσκευής μέσω Wi-Fi,και σε δεύτερο χρόνο ίσως επιχειρήσω να αλλάξω το product key.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

-Απολαύστε την πολυφωνία και την ελευθερία ανάπτυξης ιδεών που προσφέρει η GPL άδεια και η πλατφόρμα του ελεύθερου λογισμικού (aka Linux).

-Χώρια που έχει μια κρυφή ηδονή να ανοίγεις κονσόλα 30Χ20 εν μέσω chat και videocalling στη μέση του πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...