Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρε παιδια θα τρελαθω... ποση μνημη εχει η μνημη του τηλεφωνου? εμενα μου λεει 500κβ και οτι εχω στα μηνυματα χρησιμοποιημενη μνημη 43μβ ενω δεν εχω κανενα μηνυμα αποθυκευμενο. τι γινεται?

Μήπως έχεις αποθηκευμένα εισερχόμενα αρχεία μέσω Bluetooth ή MMS??? Αν ναι, αυτά αποθηκεύονται στα μηνύματα και καταναλώνουν μνήμη του τηλεφώνου (εκεί αποθηκεύονται τα μηνύματα ως προεπιλογή).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως έχεις αποθηκευμένα εισερχόμενα αρχεία μέσω Bluetooth ή MMS??? Αν ναι, αυτά αποθηκεύονται στα μηνύματα και καταναλώνουν μνήμη του τηλεφώνου (εκεί αποθηκεύονται τα μηνύματα ως προεπιλογή).

 

ναι αυτο ειχα κανει οποτε πηγενα στο καθενα το αποθηκευα στην καρτα μνημης και το εσβηνα και αντι να μεγαλωνει η μνημη του τηλεφωνου μικρενε και επισης ειχα επιλεξει τα ποθηκευονται στην καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι όλα σου τα αρχεία τα έχεις αποθηκεύσει στην κάτα και όχι στην μνήμη; Γιατί μπορεί η μνήμη αυτή που καταναλώνει όλο τον χώρο της συσκκευής, να μην οφείλεται στα μηνύματα. Ψάξτο καλύτερα με το Διαχείριση Αρχείων ή καλύτερα με το X-plore 1.22.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι όλα σου τα αρχεία τα έχεις αποθηκεύσει στην κάτα και όχι στην μνήμη; Γιατί μπορεί η μνήμη αυτή που καταναλώνει όλο τον χώρο της συσκκευής, να μην οφείλεται στα μηνύματα. Ψάξτο καλύτερα με το Διαχείριση Αρχείων ή καλύτερα με το X-plore 1.22.

 

τα εχω σωσει στοους φακελους μου και απο εκει τα ποθηκευω στην καρτα μνημης ενα ενα και μετα το σβηνω απο τουσ φακελους μου και μειωνεται η μνημη του τηλεφωνου αντι να αυξανεται

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι καποιο αρχειο και δεν μπορεις να το βρεις..

Ψαξε καλυτερα και εαν δεν το βρεις κανε hard format στην συσκευη σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή εχω καιρό να ασχοληθώ με το κινητακι,τελικά έχει GPS κανονικό ή υποβοηθουμενο με GPRS????Γιατι μιλουσα προχθες μενα φιλαρακι και μου είπε πως έχει Α-GPS μονο.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή εχω καιρό να ασχοληθώ με το κινητακι,τελικά έχει GPS κανονικό ή υποβοηθουμενο με GPRS????Γιατι μιλουσα προχθες μενα φιλαρακι και μου είπε πως έχει Α-GPS μονο.

Το φιλαράκι σου κάνει μέγα λάθος. Πήγαινε στις ρυθμίσεις εντοπισμού θέσης (Μενού -> Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Γενικές -> Ρυθμίσεις εντοπισμού θέσης) και θα δεις ότι υπάρχουν διάφορες επιλογές, μία από τις οποίες είναι το "Ενσωματωμένο GPS" και άλλη μία το "Υποβοηθούμενο GPS". Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η συσκευή διαθέτει ενσωματωμένο δέκτη GPS κανονικά και με το νόμο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που το ακούω γιατι και γω ετσι γνωριζα οτι έχει ενσωματωμένο δέκτη!!Ευχαριστω και παλι.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόβλημα με την φωτεινότητα; Διευκρίνησε το παραπάνω μηνυμά σου γιατί δε σε πιάνω. :)

δειχνει καποιες φορες τις περισσοτερες σαν του ν82 και κανα 2 φορες σπανια πολυ φωτεινη...:/

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή εχω καιρό να ασχοληθώ με το κινητακι,τελικά έχει GPS κανονικό ή υποβοηθουμενο με GPRS????Γιατι μιλουσα προχθες μενα φιλαρακι και μου είπε πως έχει Α-GPS μονο.

Πες στο φιλαράκι σου οτι δεν μπορεί να υπάρχει το AGPS χωρίς τον ενσωματωμένο δέκτη, τουλάχιστον στις συσκευές της Nokia. To Assisted GPS είναι μια λειτουργία που βασίζεται στον εσωμετωμένο δέκτη. Μερικές συσκευές με ενσωματωμένο δέκτη που δεν είχαν την λειτουργία AGPS, προστέθηκε αργότερα με αναβάθμιση. Το αντίθετο δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

κλαημερα, μπορειτε να μου πειτε αμα υπαρχει τροπος να αλλαξεις στην οθονη την αναμονη που εχει για το ημερολογιο και το wifi και να βαλω κατι αλλο οπως αναπαντητες ή sms?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ρε παίδες έχω να κάνω μια ερώτηση σχετική με το gps,μιας κ βλέπω έχει πιάσει τέτοιο θέμα. Έχω χρησιμοποιήσει το GPS σε πολλούς χώρους (αυτοκίνητο, θάλασσα, μπαλκόνια, σε πάρα πολύ ανοιχτούς χώρους, μόνο σε ταράτσα δεν έχω ανέβει ακόμα), αλλά έχω παρατηρήσει ένα πρόβλημα αργεί πολύ να κλειδώσει τους δορυφόρους, κάποιες φορές δεν κλειδώνει καν και αυτό ισχύει σε όλους του προαναφερόμενους χώρους. Βέβαια κάποιες φορές προς έκπληξη μου βρίσκει και κλειδώνει δορυφόρους με την 1η. Η ερώτηση μου είναι η εξής, αντιμετωπίζεται όλοι αυτήν την καθυστέρηση-πρόβλημα με το GPS ??? Και κάτι ακόμα, μερικές φορές χάνω και τελείως το σήμα όταν μπαίνω στο gps για να με εντοπίσω. Για αυτό τι λέτε ??

Link to comment
Share on other sites

κλαημερα, μπορειτε να μου πειτε αμα υπαρχει τροπος να αλλαξεις στην οθονη την αναμονη που εχει για το ημερολογιο και το wifi και να βαλω κατι αλλο οπως αναπαντητες ή sms?

Όχι, δεν γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ρε παίδες έχω να κάνω μια ερώτηση σχετική με το gps,μιας κ βλέπω έχει πιάσει τέτοιο θέμα. Έχω χρησιμοποιήσει το GPS σε πολλούς χώρους (αυτοκίνητο, θάλασσα, μπαλκόνια, σε πάρα πολύ ανοιχτούς χώρους, μόνο σε ταράτσα δεν έχω ανέβει ακόμα), αλλά έχω παρατηρήσει ένα πρόβλημα αργεί πολύ να κλειδώσει τους δορυφόρους, κάποιες φορές δεν κλειδώνει καν και αυτό ισχύει σε όλους του προαναφερόμενους χώρους. Βέβαια κάποιες φορές προς έκπληξη μου βρίσκει και κλειδώνει δορυφόρους με την 1η. Η ερώτηση μου είναι η εξής, αντιμετωπίζεται όλοι αυτήν την καθυστέρηση-πρόβλημα με το GPS ??? Και κάτι ακόμα, μερικές φορές χάνω και τελείως το σήμα όταν μπαίνω στο gps για να με εντοπίσω. Για αυτό τι λέτε ??

 

To GPS για να κλειδώσει σήμα δορυφόρων θέλει να είσαι σε ανοικτό χώρο και να σταθείς ακίνητος για λίγο, με το τηλέφωνο να κοιτάει ουρανό. Όσο καλύτερες είναι οι καιρικές συνθήκες, τόσο γρηγορότερα θα έχεις σήμα.

 

Επίσης, για γρηγορότερη λήψη σήματος ίσως θα έπρεπε να ενεργοποιήσεις το A-GPS. Αυτό θα το πετύχεις πηγαίνοντας στη διαδρομή Μενού -> Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Γενικές -> Ρυθμίσεις εντοπισμού θέσης και ενεργοποιώντας τις επιλογές "Ενσωματωμένο GPS" και "Υποβοηθούμενο GPS".

Edit:

Σημείωση: η χρήση του A-GPS δεν είναι εντελώς δωρεάν, καθώς το τηλέφωνό σου συνδέεται για λίγο στο δίκτυό σου και κατεβάζει μερικά kilobytes, προκειμένου να βρει τη θέση σου μέσω της κεραίας GSM. Αμέσως μετά αποσυνδέεται.

Η χρέωση του A-GPS είναι αρκετά μικρή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

To GPS για να κλειδώσει σήμα δορυφόρων θέλει να είσαι σε ανοικτό χώρο και να σταθείς ακίνητος για λίγο, με το τηλέφωνο να κοιτάει ουρανό. Όσο καλύτερες είναι οι καιρικές συνθήκες, τόσο γρηγορότερα θα έχεις σήμα.

 

Επίσης, για γρηγορότερη λήψη σήματος ίσως θα έπρεπε να ενεργοποιήσεις το A-GPS. Αυτό θα το πετύχεις πηγαίνοντας στη διαδρομή Μενού -> Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Γενικές -> Ρυθμίσεις εντοπισμού θέσης και ενεργοποιώντας τις επιλογές "Ενσωματωμένο GPS" και "Υποβοηθούμενο GPS".

Edit:

Σημείωση: η χρήση του A-GPS δεν είναι εντελώς δωρεάν, καθώς το τηλέφωνό σου συνδέεται για λίγο στο δίκτυό σου και κατεβάζει μερικά kilobytes, προκειμένου να βρει τη θέση σου μέσω της κεραίας GSM. Αμέσως μετά αποσυνδέεται.

Η χρέωση του A-GPS είναι αρκετά μικρή.

 

 

Με λίγα λόγα απο όσα είπες είναι ψιλο-αργό και περίεργο στον εντοπισμό,γιατι το έχω χρησιμοποιήσει και σε αυτοκίνητο εν κινήσει και με βρήκε με την μια...Είναι και τα 2 ενεργοποιημένα πάντως στο κινητό μου. Όσον αφορά το σήμα εννοούσα το σήμα του κινητού (της wind που έχω για παράδειγμα) όχι το σήμα του gps. Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

κλαημερα, μπορειτε να μου πειτε αμα υπαρχει τροπος να αλλαξεις στην οθονη την αναμονη που εχει για το ημερολογιο και το wifi και να βαλω κατι αλλο οπως αναπαντητες ή sms?

Δυστυχώς παραμετροποιήσιμη οθόνη ενεργής αναμονής έχουν μόνο τα E series. Πολύ θα ήθελα να δω να προστίθεται κάτι ανάλογο και στην υπόλοιπη γκάμα της Nokia αλλά μάλλον, είνι ένα παο τα στοιχεία που ξεχωρίζουν τις εν λόγω σειρές μοντέλων.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρισστω mirrorofsorrow. βρηκα καποια themes audio και ενω τα εχω σωσει στην καρτα δεν εμφανιζονται εκει που εινια τα θεματα που εχει απο την μανα σου το κινητο. πρεπει να κανω κατι? επισης ποιον explorer να προτιμισω?
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το να περάσεις απλά τα αρχεία εγκατάστασης sis θα πρέπει να τα εγκαταστήσεις κιόλας.

Πήγαινε μέσω της "Διαχείρισης Αρχείων", βρες τα και τρέξε τα.

 

Ο καλύτερος explorer είναι ο Xplore 1.22.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρισστω mirrorofsorrow. βρηκα καποια themes audio και ενω τα εχω σωσει στην καρτα δεν εμφανιζονται εκει που εινια τα θεματα που εχει απο την μανα σου το κινητο. πρεπει να κανω κατι? επισης ποιον explorer να προτιμισω?

 

Αφού τα εγκαταστήσεις πας

Ρυθμίσεις-Γενικές-Προσ.Ρυθμίσεις-Θέματα-Θέματα Ήχων-Ενεργό Θέμα Ήχων

και επιλέγεις αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα εγκαταστήσεις πας

Ρυθμίσεις-Γενικές-Προσ.Ρυθμίσεις-Θέματα-Θέματα Ήχων-Ενεργό Θέμα Ήχων

και επιλέγεις αυτό που θέλεις.

 

 

σε ευχαριστω και πλαι. αλλη μια ερωτηση. οταν εχεις μια αναπαντητη και εμφανιζεται οταν πατας το πρασινο πληκτρο το ονομα του contact δεν υπαρχει τροπος να δεις το νουμερο για να τον καλεσεις απο το σταθερο? μολις πατας πανω στο ονομα που βρισκεται στο μενου αναπαντητες κλησεις τοτε τον καλει.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είσαι επάνω στην επαφή που σε ενδιαφέρει πατάς Επιλογές > Χρήση αριθμού > Επεξεργασία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη απορια που εχω...οταν κανω φωνητικη κληση μιας επαφης, αφου την βρει με βαζει να επιλεξω αν θελω να κανω κληση ή να στειλω sms ή να κανω βιντεο κληση κτλ....Υπαρχει καποια ρυθμιση που να κανει αυτοματα κληση και οχι να με βγαζει στις επιλογες?

 

κανεις για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

τα εικονιδια στο μενου δεν ειναι κινουμενα οπως στο ν73 η ν95??

τα δικα μου τουλαχιστον δεν κουνιουνται. εχω την τελευταια ενημερωση.

 

επισης μερικες φορες βλεπω στο μητρωο κατι πακετα web vodafone που βγαινουν απο μονα τους, χωρις να εχω μπει ιντερνετ, με πολυ λιγα σταλθεντα κ ληφθεντα. 1-4kb

τι ειναι???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...